kendy
16.04.09,09:15
Prosím, poraďte.
Potrebujem zapísať garáž postavenú "načierno" do LV a zakresliť do katastrálnej mapy.
Chcem totiž nehnuteľnosťou ručiť a garáž je v odhade zapísaná...
Čo je k tomu treba a na koho sa obrátiť?
Banka vyžaduje buď LV so zapísanou garážou a katastrálnu mapu, kde je zakreslená, alebo GP na zameranie skutkového stavu.
Čo je pre mňa jednoduchšie?

Vďaka
geodet123
16.04.09,09:06
ak im stačí len GP, tak im ho daj, je to byrokraticky jednoduchšie (presnejšie nulová byrokracia) a rýchlejšie...
kendy
16.04.09,09:51
No ja neviem, či som tak dobre pochopila vetu:
Je potrebné doložiť LV so zápisom garáže a kópiu z katastrálnej mapy so zakreslenou garážou, resp. GP na zameranie skutkového stavu.
duves
16.04.09,12:05
No ja neviem, či som tak dobre pochopila vetu:
Je potrebné doložiť LV so zápisom garáže a kópiu z katastrálnej mapy so zakreslenou garážou, resp. GP na zameranie skutkového stavu.
Poviem vam to tak ako to je. kendy spravne teraz uviedla, že banka vyžaduje okrem GP aj zapis skutkoveho stavu na LV a na kat.mapu. No musim podotknut, že su banky, kde to rizikar, resp. znalec nenajdu, hodnotu čiernej stavby garaže banka akceptuje.
kendy
16.04.09,13:56
Na to by som sa ja rada spolahla, ze im bude stacit hodnota nehnutelnosti v LV uvedenej, lebo o vela prevysuje vysku uveru.

Lenze ja nejdem brat uver, ale prenasat tarchu, tak si nemozem vyberat banku :-(

Kazdopadne, kde zacat, ked to budem chciet zlegalizovat? Nedalo by sa to spravit ako pristavbu? Len to pripisat?
wagner
17.04.09,07:31
Dá sa to zlegalizovať ako drobná stavba. Potom požiadať o pridelenie súpisného čísla, priložiť GP a požiadať na KN o zápis do KN.
kendy
17.04.09,09:00
A stačí mi dať spraviť geometrický plán a potom to dať zamerať a zapísať?
wagner
17.04.09,13:40
Do GP Ti zamerajú umiestnenie garáže, už nemusíš si dať viac zameriavať. Pokiaľ to má do 25m2 choď na obecný/mestský úrad a požiadaj o tlačivo na drobnú stavbu. Doložíš potrebné náčrtky, stavebný dozor a obecný/mestský úrad Ti dá stanovisko k drobnej stavbe. Keď budeš mať stanovisko k drobnej stavbe, tak choď na obecný/mestský úrad a požiadaj o vydanie súpisného čísla na garáž. S rozhodnutím o vydaní súpisného čísla a GP pôjdeš si dať zapísať na KN.
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.04.09,17:52
Prosím, poraďte.
Potrebujem zapísať garáž postavenú "načierno" do LV a zakresliť do katastrálnej mapy.
Chcem totiž nehnuteľnosťou ručiť a garáž je v odhade zapísaná...
Čo je k tomu treba a na koho sa obrátiť?
Banka vyžaduje buď LV so zapísanou garážou a katastrálnu mapu, kde je zakreslená, alebo GP na zameranie skutkového stavu.
Čo je pre mňa jednoduchšie?

Vďaka


Tu niet čo špekulovať. Stavbu treba legalizovať postupom podľa § 88a stavebného zákona.
V príspevku č. 3 na tejto téme je obdobný postup : http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html

Doporučujem nešpekulovať, stavbu zlegalizovať, tvrdiť že bola postavená pred viac ako 3 rokmi. V takom prípade podľa § 105 stavebného zákona nemožno uložiť ani pokutu za čiernu stavbu. Môže byť pokuta za užívanie bez KR.

Ak je stavba garáže pri hlavnej stavbe, teda chrakterom drfobná (aj tak vyžaduje dodatočné stavebné povolenie), tak súpisné číslo asi nevybojujete.

Poznámka : Žiadosť o dodatočné povolenie dajte podľa § 88a ods. 1 v spojení s § 58 stavebného zákona a súčasne v spojení s § 88a ods. 9 SZ, t.j. povolenie sa spojí s kolaudáciou. stavby.


CIMOM