donMarkone
16.04.09,09:28
Ahojte,
rád by som sa opýtal, či niekto nemal skúsenosť, alebo už nezisťoval informácie ohľadom výkupu použitého rastlinného oleja (reštaurácie, fast foody) za účelom jeho ďalšej filtrácie a použitia ako alternatívneho paliva pre dieslové motory.
Na výkup potrebujem mať živnosť na spracovanie odpadov. Ale keď ju budem mať, budem musieť tento olej zlikvidovať alebo ho budem môcť ďalej spracovať? Živnostenský zákon zjavne nič také nepozná. Zato vyhláška ministerstva ŽP áno.
Ďakujem za každé info, čo by pomohli.
*áno, aby som nezabudol kedže som v téme podnikateľské nápady, chystám sa rozšíriť podnikanie na prestavbu dieslových motorov na pohon na rastlinný olej, preto ten problém s použitým RO
Excise Duty
16.04.09,07:45
Skôr než sa do toho pustíš, poriadne si preštuduj zákon č. 98/2004 Z.z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov.
donMarkone
16.04.09,07:48
rád si ho prečítam, len prečo o spotrebnej dani z MINERÁLNYCH OLEJOV, keď s minerálnymi olejmi nebudem mať nič spoločné? Chcem spracovávať použitý rastlinný olej. V Čechách aj v Nemecku to normálne funguje, len u nás sa mi zdá že je niekde diera v zákone, resp. neviem sa dopátrať ako to celé legálne spustiť.
Excise Duty
16.04.09,07:56
rád si ho prečítam, len prečo o spotrebnej dani z MINERÁLNYCH OLEJOV, keď s minerálnymi olejmi nebudem mať nič spoločné? Chcem spracovávať použitý rastlinný olej. V Čechách aj v Nemecku to normálne funguje, len u nás sa mi zdá že je niekde diera v zákone, resp. neviem sa dopátrať ako to celé legálne spustiť.
Pretože podľa § 4 ods. 2 písm. a) uvedeného zákona je tovar kódu kombinovanej nomenklatúry 1507 až 1518 na účely zákona minerálnym olejom, ak je určený na použitie ako pohonná látka alebo ako palivo.
donMarkone
16.04.09,08:14
:D úžasná legislatíva... z rastlinného oleja urobí minerálny len tak..jak ježiš ked menil vodu na víno..
každopádne ďakujem za info..
tým sa to celé ale komplikuje a predražuje, hlavne, že celý svet vykrikuje ako treba ekologicky "žiť"...
Slovensko je veľmi zaujímavá krajina, keď ti už dá pociť, že je krajinov neobmedzených možností, zároveň ťa ubezpečí aké su tie neobmedzené možnosti vlastne obmedzené :)
každopádne ma ten nápad stále drží lebo v ňom vidím obrovský priestor a myslím, že na Slovensku má ešte veľkú budúcnosť.
duves
16.04.09,12:13
Prestavba je dôležitá, spaľovanie rastlinného oleja v neupravenom aute je vždy spojené s veľkým rizikom. Nesprávne použitý rastlinný olej blahodárne pôsobí na istú skazu palivovej sústavy a v dôsledku polymerizácie motorového oleja k zničeniu motora.

donMarkone, treba vyhladat relevantne clanky na nete.
http://www.rostlinnyolej.cz/

Plus už nasu staru temu: http://www.porada.sk/t64894-p4-chcem-kupit-auto.html a konkretne odpoved č.37 a č.38
donMarkone
16.04.09,12:34
vďaka za info, aj keď túto tému ohľadom prestavby sledujem cez rok, je mi jasné ako to celé funguje..poznam velmi dobre stranky ako rostlinnyolej cz, alebo rapidoil cz, alebo rasol sk, atd, a ani nehovorim o mio videi na youtube..
uprava je dolezita :) je to sucastou podnikatelskeho zameru, len ten vykup a filtrovanie pouziteho rastlinneho oleja na cisty na palivo pre naftaky je najvacsi problem pre mna.
inak faktom je ze olej musi ist telpy na cca 70stupnov a ak pouzijes olej na mazanie motora na rastlinnej baze akym je napriklad plantomot od Rapidoil, tak sa vyhnes polymerizacii..
vyuziva to tak vela ludi po celom svete..
niektori dokonca takto miesaju bez prestavby RO s naftou v roznych pomeroch podla pocasia (chladno/teplo)
i tak vdaka, skoda len ze si mi nedal odpoved na tu podstatu, a to ako vykupit, spracovat a predat pouzity RO
pekny den
duves
16.04.09,12:41
Podla mna to nie je legislativne dorobene. Ani ta spotrebna dan. Ak sa do toho daš, tak je to nelegalne.
Filip Glasa
16.04.09,12:51
skús zháňať a lacno predávať klasický rastlinný olej. Možno to bude lacnejšie ako distribúcia a zvoz použitého.

poznám pár ľudí čo kupuje v kauflandoch a podobne olej v akcii :-)
donMarkone
16.04.09,12:53
jasne to máš pravdu, ale potom ako funguje napr. firma rasol? (www rasol sk)
nemci maju po celej krajine čerpačky na RO, v Čechách je to tiež normálne akurát zaťažené daňou..v USA si bežne načapuješ prepáleny olej zo suda za mekáčom a doma v garáži odstredivou filtračkou prefiltruješ a jazdíš ZADARMO...
len na Slovensku je o5 problém. Chceme byť medzi vyspelými krajinami a sami si podkopávame nohy...smutné...

každopádne asi jediné legálne riešenie je vymeniť motorový olej za olej na rastlinnej báze (kôli polymerizácii)a riediť naftu. Čo mám naštudované, tak v lete odporúčajú 20nafta:80olej v zime naopak..jednoznačne tiež je už v takomto pripade vhodne vložiť nejaký ten palivový filter navyše..
donMarkone
16.04.09,12:59
inak ten olej v akcii to mas pravdu, kupoval som to aj ja, keď bola v Kauflande napr. akcia toho geneticky modifikovaného za cca 20sk :) co bolo o viac ako 10sk menej ako nafta.. a pri riedeni pohoda.. pchal som to vtedy do Lancia Dedra 2.0 TDI a nebol problém a z vyfuku ziaden bordel iba hranolky :D vtedy som premenoval Dedru na friťák :D

teraz mám Lancia Delta 1.9 TDS a tu by som to rád urobil inak, viac profesionálnejšie by som povedal...

btw. v prípade, že mám urpravené auto (konverzné sady si možno objednať napríklad aj z čiech od 5000kc do 18000kc) môže ma polícia za takúto prestavbu pokutovať, prípadne vziať TP?
duves
16.04.09,13:06
inak ten olej v akcii to mas pravdu, kupoval som to aj ja, keď bola v Kauflande napr. akcia toho geneticky modifikovaného za cca 20sk :) co bolo o viac ako 10sk menej ako nafta.. a pri riedeni pohoda.. pchal som to vtedy do Lancia Dedra 2.0 TDI a nebol problém a z vyfuku ziaden bordel iba hranolky :D vtedy som premenoval Dedru na friťák :D

teraz mám Lancia Delta 1.9 TDS a tu by som to rád urobil inak, viac profesionálnejšie by som povedal...

btw. v prípade, že mám urpravené auto (konverzné sady si možno objednať napríklad aj z čiech od 5000kc do 18000kc) môže ma polícia za takúto prestavbu pokutovať, prípadne vziať TP?
Možeš prisť o techničak kedykolvek. Podla mna sa to v sucasnej polohe nasej legislativy hodi do traktorov. Niekto si prerobi traktor na RO bez zapisu do TP.
donMarkone
16.04.09,13:20
stále mi nejde do hlavy ako potom funguje firma RASOL (www rasol sk) ktorá takto prerába napr. kamióny. Tým techničáky nevezmú? neviem o žiadnej výnimke pre kamióny, traktory, atď..
duves
16.04.09,13:32
stále mi nejde do hlavy ako potom funguje firma RASOL (www rasol sk) ktorá takto prerába napr. kamióny. Tým techničáky nevezmú? neviem o žiadnej výnimke pre kamióny, traktory, atď..
No je to o tom, že v kamione, teda v jeho motore sa policajt vrtať nebude, to zariadenie sa kdesi zamaskuje a čuchať k vyfuku nebude, či to nahodou nezapacha po hranolkoch. Je dosť možne a niekde som to aj čítal, že nejaku remizu uhral s policajtom vodic osobneho auta s nelegalnou prestavbou na RO. Vies, ono to nie je až taka radikalna prestavba ako napr. benzinak na LPG.
Filip Glasa
16.04.09,14:15
keď to ale začnete veľmi používať na jazdenie, tak štát zavedie spotrebnú daň aj na olej do kuchyne :-)
Excise Duty
17.04.09,05:16
keď to ale začnete veľmi používať na jazdenie, tak štát zavedie spotrebnú daň aj na olej do kuchyne :-)
Nezavedie, už je zavedená.
http://www.porada.sk/1019444-post4.html
Filip Glasa
17.04.09,12:41
nie myslím klasický nový kuchynský olej zo supermarketu v akcii - aj na ňom sa jazdí.
Excise Duty
17.04.09,16:30
nie myslím klasický nový kuchynský olej zo supermarketu v akcii - aj na ňom sa jazdí.
Žiaľ, ani to nejde, pretože podľa § 12 ods. 2 písm. c) vzniká daňová povinnosť dňom dodania minerálneho oleja, na ktorý nie je ustanovená sadzba dane podľa § 6 ods. 1 a ktorý je ponúkaný na použitie ako pohonná látka alebo palivo, alebo dňom jeho použitia ako pohonnej látky alebo paliva, pričom dňom použitia ako pohonnej látky sa rozumie deň jeho umiestnenia do bežnej nádrže [§ 10 ods. 2 písm. i)] a dňom použitia ako paliva sa rozumie deň jeho umiestnenia do nádrže spojenej s vykurovacím zariadením.
salomen30
23.02.12,07:28
Zdravím Zaujímalo by ma či si už pokročil zo zistovaním tej dane z minerálnych olejov či sa to teda vzťahuje alebo nie.
patroloffroad
15.11.12,21:20
Kúpim akékoľvek množstvo použitého rastlinného oleja, okolie Nového Mesta nad Váhom
patroloffroad@gmail.com
0948964464
misoft
15.11.12,21:37