Istiach
16.04.09,09:33
Dobry den,

Mam taku otazku. Zhruba pred mesiacom som dostal vypoved v praci a vzhladom na to ze mam domovsky urad prace daleko odtial kde teraz byvam, rozhodol som sa ze tam nepojdem a radsej si budem hladat pracu. Ono dochadzat koli podpisu nieje pre mna momentalne najlacnejasia zalezitost. Nanestastie praca stale nic tak sa zacinam obavat ci z toho nemoze byt nejaky problem. Ked som sa pytal znamych ci si mam zavolat do nejakej poistovne (socialnej/zdravotnej) kazdy mi hovoril inac. Vzhladom na to ze som cerstvy absolvent vs, nemam v tomto ziadne skusenosti. (TO sme sa neucili :))

Viete mi teda niekto poradit co by som mal teraz robit? Ak som to napisal nezrozumitelne, alebo vynechal nejake dolezite fakty, kludne to doplnim.

S pozdravom,
Daniel Dička
Tweety
16.04.09,07:36
Dobry den,

Mam taku otazku. Zhruba pred mesiacom som dostal vypoved v praci a vzhladom na to ze mam domovsky urad prace daleko odtial kde teraz byvam, rozhodol som sa ze tam nepojdem a radsej si budem hladat pracu. Ono dochadzat koli podpisu nieje pre mna momentalne najlacnejasia zalezitost. Nanestastie praca stale nic tak sa zacinam obavat ci z toho nemoze byt nejaky problem. Ked som sa pytal znamych ci si mam zavolat do nejakej poistovne (socialnej/zdravotnej) kazdy mi hovoril inac. Vzhladom na to ze som cerstvy absolvent vs, nemam v tomto ziadne skusenosti. (TO sme sa neucili :))

Viete mi teda niekto poradit co by som mal teraz robit? Ak som to napisal nezrozumitelne, alebo vynechal nejake dolezite fakty, kludne to doplnim.

S pozdravom,
Daniel Dička
Kedže nemáš prácu a nebudeš evidovaný ani na UPSVaR, musíš sa prihlásiť vo svojej ZP ako samoplatiteľ.
mzdarka renca
16.04.09,07:37
Ak si dobrovoľne nezamestnaný, tak máš povinnosť platiť ZP ako samoplatca. Choď do svojej ZP a prihlás sa.
drobeceva
16.04.09,07:37
Dobry den,

Mam taku otazku. Zhruba pred mesiacom som dostal vypoved v praci a vzhladom na to ze mam domovsky urad prace daleko odtial kde teraz byvam, rozhodol som sa ze tam nepojdem a radsej si budem hladat pracu. Ono dochadzat koli podpisu nieje pre mna momentalne najlacnejasia zalezitost. Nanestastie praca stale nic tak sa zacinam obavat ci z toho nemoze byt nejaky problem. Ked som sa pytal znamych ci si mam zavolat do nejakej poistovne (socialnej/zdravotnej) kazdy mi hovoril inac. Vzhladom na to ze som cerstvy absolvent vs, nemam v tomto ziadne skusenosti. (TO sme sa neucili :))

Viete mi teda niekto poradit co by som mal teraz robit? Ak som to napisal nezrozumitelne, alebo vynechal nejake dolezite fakty, kludne to doplnim.

S pozdravom,
Daniel Dička
Nevieš si vybaviť prechodný pobyt? Ak chceš sa nahlásiť na ÚP, nahlásiš na v mieste bydliska, predložíš potvrdenie o prechodnom pobyte a oni potom všetko tam odpošlú. Potom sa už hlásiš tam. Na ZP sa každopádne nahlás.
Istiach
16.04.09,08:49
Este sa chcem spytat. A voci socialnej poistovni nemam ziadne zavazky?

Dakujem za radu.



S pozdravom,
Daniel Dicka
Tweety
16.04.09,08:53
Este sa chcem spytat. A voci socialnej poistovni nemam ziadne zavazky?

Dakujem za radu.



S pozdravom,
Daniel Dicka
Nie, nemáš, ale ak chceš, môžeš sa tiež rovnako prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ.
veronikasad
16.04.09,08:54
Este sa chcem spytat. A voci socialnej poistovni nemam ziadne zavazky?

Dakujem za radu.



S pozdravom,
Daniel Dicka
Voči SP nemáš žiadne povinnosti, môžeš sa však prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba - pre prípad nemoci budeš mať nárok na nemocenské. /Ak o tom nevieš, z predchádzajúceho prac.pomeru máš 42 dňovú ochr.lehotu, počas ktorej môžeš mať začiatok PN, nemocenské vypláca soc.poisťovňa/
mzdarka renca
16.04.09,08:58
Ešte doplním Veroniku, že počas PN je platiteľom ZP štát, len to musíš ohlásiť na ZP, že si PN.