Marka 2
16.04.09,10:00
Dobrý deň poraďáci!
Dnes 15.4.09 som sa v Hospodárskych novinách dočítala:V prípade, že platiťeľ nebude potrebovať peniaze, bude môcť posúvať odpočet dane.Faktúry odloží a uplatní si ich až v období, keď mu vznikne významná daňová povinnosť.
V knihe PORADCA 2009 č.8 k § 51 odst.2 a 3 čítam : sa novelou upravuje uplatnenie odpočítania dane.Právo na odpočítanie dane si môže platiteľ DPH uplatniť v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka najskôr však v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka...
Teraz by som potrebovala k tomuto komentár!
To známená že ak mám na faktúre dátum dodania 4.4.09, fa príde 6.4.2009
do účtovníctva ju zaúčtujem 4.mesiac budem si môcť uplatniť DPH napr. až za september?
Tweety
16.04.09,08:05
Dobrý deň poraďáci!
Dnes 15.4.09 som sa v Hospodárskych novinách dočítala:V prípade, že platiťeľ nebude potrebovať peniaze, bude môcť posúvať odpočet dane.Faktúry odloží a uplatní si ich až v období, keď mu vznikne významná daňová povinnosť.
V knihe PORADCA 2009 č.8 k § 51 odst.2 a 3 čítam : sa novelou upravuje uplatnenie odpočítania dane.Právo na odpočítanie dane si môže platiteľ DPH uplatniť v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka najskôr však v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka...
Teraz by som potrebovala k tomuto komentár!
To známená že ak mám na faktúre dátum dodania 4.4.09, fa príde 6.4.2009
do účtovníctva ju zaúčtujem 4.mesiac budem si môcť uplatniť DPH napr. až za september?
Nie, nechápeš to správne, najskôr si právo môžeš v tomto prípade uplatniť v apríli a najneskôr v 12/2009.
rodina1
16.04.09,08:19
Nie, nechápeš to správne, najskôr si právo môžeš v tomto prípade uplatniť v apríli a najneskôr v 12/2009.
Dobre to chápem, ak si myslím, že:
1) dodávateľská fa vystavená v 4/09, zdaniteľné plnenie 04/09, dátum doručenia 04/09 - faktúru si môžem dať do účtovníctva najneskôr v 12/09 s odpočtom DPH v 12/09,
2) bločky za nákup v hotovosti si môžem dať do účtovníctva kedykoľvek v danom roku, najneskôr v 12/09 (aj keď nákup bol napr. 05/09)?
Správne? Ďakujem
Tweety
16.04.09,08:20
Dobre to chápem, ak si myslím, že:
1) dodávateľská fa vystavená v 4/09, zdaniteľné plnenie 04/09, dátum doručenia 04/09 - faktúru si môžem dať do účtovníctva najneskôr v 12/09 s odpočtom DPH v 12/09,
2) bločky za nákup v hotovosti si môžem dať do účtovníctva kedykoľvek v danom roku, najneskôr v 12/09 (aj keď nákup bol napr. 05/09)?
Správne? Ďakujem
Áno, je to tak.
mekelek
16.04.09,11:46
Ačo postupy účtovania JÚ ???


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

§ 19
Daň z pridanej hodnoty

(1) V knihe pohľadávok a v knihe záväzkov, prípadne v pomocnej knihe dane z pridanej hodnoty sa účtujú pohľadávky a záväzky z dôvodu uplatňovania dane z pridanej hodnoty v takom usporiadaní, aby bolo možné preukázať vzniknutú daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty za zdaňovacie obdobie, nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty, zúčtovanie pohľadávky alebo záväzku dane z pridanej hodnoty, ktorým sa za zdaňovacie obdobie vyjadrí výsledný vzťah voči správcovi dane z pridanej hodnoty.

1. Faktúraza tovar v apríli - ak ju nezaúčtujem, ako záväzok, ako zaúčtujem úhradu fa?
2. Tovar z tejto fa - príjem na sklad v apríli, predaj v máji - príjem z predaja tovaru sa tiež bude účtovať, len vtedy, keď záväzok?
3. Alebo v účtovníctve sa nič nezmení, len budeme sledovať kedy akú DPH sme neuplatnili a tá sa ešte môže uplatniť do konca roka?
Rozalka
16.04.09,18:22
Ja to zas chápem tak, že faktúru účtujem tak ako doteraz, akurát sa nezborí svet, ak mi aprílová príde napr. v septembri a nemusím podávať z tohto dôvodu dodatočné.
Inak všetko zostáva po starom.

mimotemy
Nedávno môj klient mal DK na DPH (kvôli veľmi vysokému NO).
Dve faktúry zaúčtované a uplatnené v novembri (jedna DZP apríl 2008, druhá DZP júl) vyložili.
Najprv preverovali, či DPH nebola uplatnená aj v príslušných mesiacoch, nebola.
Nakoniec aj tak to "vyhodili" z odpočtu, pretože firma nevedela preukázať, že naozaj prišli v novembri, pritom boli očíslované do poradia s novembrovými. Vraj ak firma nemá "došlovačku", tak by do knihy došlej pošty mali zapísať každú jednu faktúru.

Tak toto už "po novom" nebude problém.