thomas
13.07.05,08:27
Dobry den,

mal by som jednu otazocku.
Momentalne som zamestany. Zamestnavatel mi plati vsetky odvody.
Mam ale moznost si privirobit. Mesacne by to malo byt okolo 5000,-. Niekedy mozno aj trocha viac mozno menej. Ako mam postupovat?
- Mam si zalozit zivnost?
- Praca na dohodu? Ake su tam obmedzenia?

Prosim poradte. Zivnost moc nechcem, lebo tie prijmi nebudu pravidelne a nechcem platit 910,- mesacne!

Dakujem
Johanka
13.07.05,06:45
Pre teba by bola vhodná dohoda o vykonaní práce ,ale dohoda je obmedzená na 300 hodín ročne u jedného zamestnávateľa a nesmie sa uzatvárať na opakované činnosti. Výška zárobku nie je limitovaná.
porfin
13.07.05,06:48
Ak si chceš privyrobiť popri zamestnaní, máš v zásade tieto možnosti:
-dohoda o vykonaní práce - tu je podmienka max.300hod. ročne u jedného zamestnávateľa. Tento prac. pomer je viac-menej vhodný na akúsi "jedorázovú" prácu
-potom môžeš robiť u zameastnávateľa na kratší pracovný pomer...tu je takmer všetko ako pri normálnom zamestnaní
-môžeš si založiť živnosť, ale to nie je práve najlepšie riešenie...odvody a iné povinnosti
alebo môžeš vykonávať prácu na základe príkaznej zmluvy o ktorej tu na PORADE bolo už veľa popísané, uržite ju cez vyhladávanie nájdeš
thomas
13.07.05,07:50
No hej. ale ved kazda praca je viacmenej opakovana cinnost. 300 hod je v poho. A ako je to s odvodmi? SP, ZP plati zamestnavatel alebo ja?
porfin
13.07.05,08:11
No dohoda o vykonaní práce je taká ako napríklad:
niekomu pokopeš za 2 týzdne záhradu a hotovo, alebo dostaneš nejakú úlohu napríklad presťahovanie spoločnosti, prepísanie nejakého slovníka...
Odvody platí zamestnávateľ ale v zníženej miere .
thomas
13.07.05,08:14
Jasne. Ale co ked robim nieco pre jednu firmu opakovane. Mozem napisat, zo bolo zakazdym nieco ine, nie? Je nejako limitovany pocet DoVP pre jedneho zamestnavatela na rok?
Johanka
13.07.05,08:24
LImit je iba v hodinách - 300 za kalendárny rok. Činnosti si môžete vymýšľať, aby sa javili ako jednorazové. Zamestnávateľ za teba platí úrazové poistenie a tebe z hrubého príjmu zrazí daň 19 %. Táto daň sa považuje za preddavkovú, čo znamená, že tento príjem si musíš započítať do ročného zúčtovania dane.
thomas
13.07.05,08:27
Ok. Dik moc. To som potreboval pocut.