caucico
16.04.09,11:45
Ahojte poraďáci,
prosím vás, nemáte nejaký vzor zápisnice z valného zhromaždenia, kde sú 2 konatelia? a spoločnosť funguje druhý rok.
Moc by ste mi pomohli.
Ďakujem krásne.
(hľadala som už na porade,ale bohužial som nič nenašla)
grammatika
16.04.09,09:50
Stačí takéto niečo?
caucico
16.04.09,09:56
Stačí takéto niečo?
a ničo také, kde je rozpísané: zisk, rozdelenie, nerozdelený zisk a tvorba rezervného fondu?
grammatika
16.04.09,09:58
Žiaľ, to momentálne nemám v tomto PC.
Darma111
16.04.09,10:03
Ja mám troška dlhšiu zápisnicu urobenú podľa notárskej zápisnice, je to a. s.
VERONIKA6
16.04.09,10:14
Ja som Ti tiež pripravila takú skrátenú verziu.
caucico
16.04.09,10:27
ďakujem krasne. skusim to nejak spracovat. a babenky? rezervný fond sa povinne tvorí každý rok?
caucico
16.04.09,10:41
a tvori sa zo zisku, že? a keď sme minulý rok tvorili 10%, tento rok môžeme tvoriť ľubovolne v rozpätí od 5-10% zo zisku?
alušik
16.04.09,10:52
Rezervný fond sa tvorí len do výšky 10% základného imania. Takže nesúhlasím, že sa musí tvoriť každý rok. Tvorí sa v prípade, že firma dosiahla zisk a rezervný fond nedosahuje ešte výšku 10% ZI. Ak budete robiť prídel aj tento rok, tak sa hovorí o najmenej 5%, takže môžete aj viac. Nie je povinnosť dávať vždy prídel v rovnakej hodnote. Treba však pozrieť aj presné znenie Vašej spoločenskej zmluvy...

Pozri § 124 Obchodného zákonníka.

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.
caucico
16.04.09,10:57
Rezervný fond sa tvorí len do výšky 10% základného imania. Takže nesúhlasím, že sa musí tvoriť každý rok. Tvorí sa v prípade, že firma dosiahla zisk a rezervný fond nedosahuje ešte výšku 10% ZI. Ak budete robiť prídel aj tento rok, tak sa hovorí o najmenej 5%, takže môžete aj viac. Nie je povinnosť dávať vždy prídel v rovnakej hodnote. Treba však pozrieť aj presné znenie Vašej spoločenskej zmluvy...

Pozri § 124 Obchodného zákonníka.

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

My sme tvorili minuly rok 10% zo ZI, takže myslim, že je to ok. Aj tento rok ho teda musim tvoriť?
liba2
16.04.09,11:03
My sme tvorili minuly rok 10% zo ZI, takže myslim, že je to ok. Aj tento rok ho teda musim tvoriť?prečítaj si dôkladne všetko čo ti píše Alušik ;)
alušik
16.04.09,11:08
My sme tvorili minuly rok 10% zo ZI, takže myslim, že je to ok. Aj tento rok ho teda musim tvoriť?
Tento rok ho teda tvoriť nebudete. ;)
Mňa tento rok až šokovala jedna firma, ktorej som pozrela hlavnú knihu a s hrôzou som zistila, že rezervný fond už majú ďaleko vyšší ako samotné základné imanie.:eek: A je to len tým, že si niekto niečo poriadne neprečíta. Takže je to veľa krát hlavne o tom dôslednom čítaní...
caucico
16.04.09,11:19
ďakujem krásne všetkým. a príjemný zvyšok dňa. MOOOOOC ste mi pomohli.
sybila3
20.04.09,05:44
Ak máme ZI 200 tis. a ZRF 20 tis. -už netvorím ZRF?
Idem spisovať zápisnicu z VZ, rozdelenie zisku a ostatné čís. údaje uvádzam v SK? ď
azla
20.04.09,05:49
Ak máme ZI 200 tis. a ZRF 20 tis. -už netvorím ZRF?
Idem spisovať zápisnicu z VZ, rozdelenie zisku a ostatné čís. údaje uvádzam v SK? ď

Ak je stop RF 10%, tak už ho máš vytvorený a ďalej netvoríš.

Podľa môjho názoru VZ ide rozdeľovať zisk, ktorý je v účtovníctve na účte 431 (už v Eurách), preto si myslím, že číselné údaje by už mali byť v roku 2009 v Eurách.
sybila3
20.04.09,05:59
Lenže ja tam rozpisujem N, V, HV-pred zdanením a po zdanení, zapl. daň a myslím, že to by malo byť v SK. Kto už posielal zápisnicu na súd a v sk alebo v eur?
Aj som si myslela, že ZRF tvorím len do výšky 10 % ZI, len pre istotu som si to chcela overiť. Zvýšim, len keby sa zvyšovalo ZI?
díky moc
Chobot
20.04.09,06:55
Lenže ja tam rozpisujem N, V, HV-pred zdanením a po zdanení, zapl. daň a myslím, že to by malo byť v SK. Kto už posielal zápisnicu na súd a v sk alebo v eur?
Aj som si myslela, že ZRF tvorím len do výšky 10 % ZI, len pre istotu som si to chcela overiť. Zvýšim, len keby sa zvyšovalo ZI?
díky moc

TO, či uvádzaš sumy v SKK alebo v EUR závisí od toho, na aké obdobie sa príslušná suma vzťahuje. Napr. súvahu a výsledovku tvoríš k 31.12.2008, teda údaje v nej budú v SKK. Takisto aj čistý zisk vyjadríš v prvom rade v SKK. Rozdelenie zisku už bude ale v EUR, lebo to sa udeje už v roku 2009 - teda čistý zisk prepočítaš na EUR a sumu v EUR rozdelíš na príslušné účely. Daňové priznanie tiež vypĺňaš v SKK, lebo daň sa priznáva k 31.12.2009, ale prípadný nedoplatok už uhradíš v EUR, lebo ten sa uhrádza v roku 2009 a teraz už nemáme SKK.
sybila3
20.04.09,09:26
Aj som to tak urobila, v SKK, rozdelenie zisku v SKK a prepočítala na €, idem to zabaliť a poslať. Prikladám DP, súvahu, výkaz ZaS, poznámky. Neviem, či aj potvrdenie o podaní DP?
grammatika
20.04.09,09:32
Ak to posielaš do zbierky listín, tak daňové priznanie netreba.
sybila3
20.04.09,10:22
dobre, tak DP neposielam, pozerala som z min. roka, tam som posielala VZaS, súvahu, poznámky. dík
sybila3
21.04.09,16:40
zaujímalo by ma, či treba odovzdávať zápisnicu aj z sročky, ktorá nepredukuje nič, má len ZI asi 1,500,000 Sk, nevidela som ešte papiere k nej, dotyčný si sám vypísal DP, neviem, či podával aj Vzas a súvahu, ale mal by tam mať aspoň nejaký BU, pokladňu, tak neviem.
dunajec
28.04.09,09:14
Ja mám troška dlhšiu zápisnicu urobenú podľa notárskej zápisnice, je to a. s.
Pomohli ste aj mne. Ďakujem. Pekny deň. Božena
mirčiak
04.05.09,04:53
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať dve veci:

- v s.r.o. si chcú rozdeliť zisk z minulých rokov ktorý je na účte 428 nerozdelený zisk minulých rokov, ale pozerala som že pri zápise z valneho zhromazdenia do obchodného registra bol zisk, ktorý si chcú rozdeliť (r. 2003, r. 2004, r. 2006), rozdelený na tvorbu rezervného fondu - čo je v poriadku a zvyšná časť na hradenie strát spoločnosti - moja otázka je, môžu si takýto zisk rozdeliť keď je určený na hradenie strát spoločnosti podľa zápisnice z valného zhromaždenia?

- a druhá otázka ak by si teda mohli rozdeliť tento zisk je tu ešte taká vec, že do 12.09.2006 boli dvaja spoločníci s vkladmi do spoločnosti, kdežto od 13.9.2007 až po súčasnosť je už len jeden spoločník - má podiel na zisku získať aj ten spoločník, ktorý už nie je spoločníkom ale počas roku 2006 kedy bol vykázaný zisk ešte bol spoločníkom a podobne aj roky 2003 a 2004?

Bola by som rada keby niekto pomohol lebo s týmto vôbec nemám skúsenosti. Ďakujem už vopred.
liba2
04.05.09,05:41
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať dve veci:

- v s.r.o. si chcú rozdeliť zisk z minulých rokov ktorý je na účte 428 nerozdelený zisk minulých rokov, ale pozerala som že pri zápise z valneho zhromazdenia do obchodného registra bol zisk, ktorý si chcú rozdeliť (r. 2003, r. 2004, r. 2006), rozdelený na tvorbu rezervného fondu - čo je v poriadku a zvyšná časť na hradenie strát spoločnosti - moja otázka je, môžu si takýto zisk rozdeliť keď je určený na hradenie strát spoločnosti podľa zápisnice z valného zhromaždenia?

- a druhá otázka ak by si teda mohli rozdeliť tento zisk je tu ešte taká vec, že do 12.09.2006 boli dvaja spoločníci s vkladmi do spoločnosti, kdežto od 13.9.2007 až po súčasnosť je už len jeden spoločník - má podiel na zisku získať aj ten spoločník, ktorý už nie je spoločníkom ale počas roku 2006 kedy bol vykázaný zisk ešte bol spoločníkom a podobne aj roky 2003 a 2004?

Bola by som rada keby niekto pomohol lebo s týmto vôbec nemám skúsenosti. Ďakujem už vopred.
V rámci rozdelenia dosiahnutého zisku valné zhromaždenie rozhoduje aj o úhrade straty minulých rokov. Čo už bolo určené na úhradu straty na účte 429, nemôže byť v budúcnosti použité na výplatu spoločníkom, lebo to jednoducho nie je na účte 428.
Postupnosť pri rozdeľovaní zisku je:
1. tvorba RF
2. úhrada straty minulých rokov
3. čo zostane sa môže vyplatiť spoločníkom alebo preúčtovať na 428 ako nerozdelený zisk; len o tejto sume sa môže v budúcnosti rozhodovať ako sa s ňou ďalej naloží.
Všetko rieši Obch.zákonník.

Pokiaľ ide o obdobie, keď boli spoločníci dvaja, treba pozrieť do Zmluvy o prevode obchodného podielu, či táto rieši nejako nevyplatený zisk z daného obdobia ; domnievam sa však, že prevodom podielu sa všetko uzavrelo a teda to čo je na účte 428 patrí už len zostávajúcemu spoločníkovi.
mirčiak
04.05.09,06:38
V rámci rozdelenia dosiahnutého zisku valné zhromaždenie rozhoduje aj o úhrade straty minulých rokov. Čo už bolo určené na úhradu straty na účte 429, nemôže byť v budúcnosti použité na výplatu spoločníkom, lebo to jednoducho nie je na účte 428.
Postupnosť pri rozdeľovaní zisku je:
1. tvorba RF
2. úhrada straty minulých rokov
3. čo zostane sa môže vyplatiť spoločníkom alebo preúčtovať na 428 ako nerozdelený zisk; len o tejto sume sa môže v budúcnosti rozhodovať ako sa s ňou ďalej naloží.
Všetko rieši Obch.zákonník.

Pokiaľ ide o obdobie, keď boli spoločníci dvaja, treba pozrieť do Zmluvy o prevode obchodného podielu, či táto rieši nejako nevyplatený zisk z daného obdobia ; domnievam sa však, že prevodom podielu sa všetko uzavrelo a teda to čo je na účte 428 patrí už len zostávajúcemu spoločníkovi.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :o). Ak som teda tomu dobre pochopila nemôžu si rozdeliť zisk pokiaľ nemajú uhradené straty z minulých rokov z účtu 429. Pravdepodobne sa o úhrade straty malo účtovať priebežne každý rok kedy bol vytvorený zisk, čo ako pozerám sa nerobilo lebo mám zostatky aj na účte 428 aj na účte 429 tak ako boli v priebehu rokov vytváraný zisk alebo strata pričom na účte 429 sú väčšie sumy.
A ešte by som sa chcela spýtať:treba vytvorený rezervný fond odvádzať na účet?
Ďakujem
grammatika
04.05.09,07:23
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď :o). Ak som teda tomu dobre pochopila nemôžu si rozdeliť zisk pokiaľ nemajú uhradené straty z minulých rokov z účtu 429. Pravdepodobne sa o úhrade straty malo účtovať priebežne každý rok kedy bol vytvorený zisk, čo ako pozerám sa nerobilo lebo mám zostatky aj na účte 428 aj na účte 429 tak ako boli v priebehu rokov vytváraný zisk alebo strata pričom na účte 429 sú väčšie sumy.
A ešte by som sa chcela spýtať:treba vytvorený rezervný fond odvádzať na účet?
Ďakujem

Nie netreba mať zriadený účet na rezervný fond.
mirčiak
04.05.09,09:56
Viem že už je toho veľa ale ešte sa chcem spýtať ako zaúčtujem úhradu strát z minulých rokov z vytvoreného zisku z minulých rokov? Môže to byť zápis 428/429 miesto 431/429 keďže ide o zisk z minulých rokov a nie z roku 2008? A môžem úhradu strát z minulých rokov zúčtovať úhradou ziskom naraz v jednom roku? Alebo to treba nejak rozdeliť že najskôr stratu napr. z roku 2002 potom stratu z roku 2003 atď?
Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Tweety
04.05.09,10:07
Viem že už je toho veľa ale ešte sa chcem spýtať ako zaúčtujem úhradu strát z minulých rokov z vytvoreného zisku z minulých rokov? Môže to byť zápis 428/429 miesto 431/429 keďže ide o zisk z minulých rokov a nie z roku 2008? Áno, účtuješ 428/429 A môžem úhradu strát z minulých rokov zúčtovať úhradou ziskom naraz v jednom roku? Môžeš, účtuješ tak, ako rozhodlo VZ. Alebo to treba nejak rozdeliť že najskôr stratu napr. z roku 2002 potom stratu z roku 2003 atď?
Ďakujem za akúkoľvek pomoc.

Odpovede v texte.
mirčiak
05.05.09,04:56
Ďakujem za pomoc. :o))
nika224
05.05.09,10:25
Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.:confused:
nika224
06.05.09,04:09
Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.:confused:
Prosím, nikto mi neporadí?
liba2
06.05.09,07:02
Mohol by mi niekto, prosím Vás, pomôcť, ako naformulovať v rozhodnutí jediného spoločníka, že si hospodársky výsledok chce celý výplatiť ako podiel na zisku? ZRF už je vytvorený vo výške 10% ZI.:confused:
napríklad (ten RF ignoruj)
nika224
27.05.09,13:04
Ďakujem veľmi pekne.
Len ma ešte napadlo - nie je nutné v zápisnici uviesť, dokedy bude ten podiel na zisku spoločníkovi vyplatený? Hodilo by sa mi tam ten dátum radšej neuvádzať, aby som nemala povinnosť to vyplatiť napríklad do konca roka, keď to tam uvediem, a ja potom koncom roka s hrôzou zistím, že proste nebolo k dispozícii toľko peňazí, aby si to spoločník celé vyplatil? Len nechcem, aby to bolo náhodou v rozpore s nejakým ustanovením, ak som niekde niečo prehliadla.:confused:
liba2
27.05.09,19:04
Ďakujem veľmi pekne.
Len ma ešte napadlo - nie je nutné v zápisnici uviesť, dokedy bude ten podiel na zisku spoločníkovi vyplatený? Hodilo by sa mi tam ten dátum radšej neuvádzať, aby som nemala povinnosť to vyplatiť napríklad do konca roka, keď to tam uvediem, a ja potom koncom roka s hrôzou zistím, že proste nebolo k dispozícii toľko peňazí, aby si to spoločník celé vyplatil? Len nechcem, aby to bolo náhodou v rozpore s nejakým ustanovením, ak som niekde niečo prehliadla.:confused:nie, netreba.
alušik
28.05.09,04:07
Áno,súhlasím s Libuškou, zákon to priamo neukladá, ale len tak napadlo, že vhodné by to možno aj bolo, pokiaľ uvažujem nad rozdelením záväzku v súvahe na krátkodobý a dlhodobý. Takže ak predpokladáš dobu splatnosti dlhšiu ako rok, tak by som tam asi nejaký ten dátum uviedla. Ak predpokladáš, že to bude do roka vyplatené, tak by som ho tam nedávala. ;)
Maryška
29.09.09,07:25
Chcem sa spýtať, keď v rozhodnutí spoločníka o účtovnej závierke rozhodol ako jediný spoločník o schválení ročnej účt. závierky, ale bolo v strate, pripadá mi logické rozhodnúť o úhradení straty, ktorá mu v roč. období vznikla. Akým spôsobom uhrádza stratu?
a_je_to
29.09.09,21:50
Chcem sa spýtať, keď v rozhodnutí spoločníka o účtovnej závierke rozhodol ako jediný spoločník o schválení ročnej účt. závierky, ale bolo v strate, pripadá mi logické rozhodnúť o úhradení straty, ktorá mu v roč. období vznikla. Akým spôsobom uhrádza stratu?
Ak má firma dostatok obeživa na úhradu záväzkov a nákupov, nemusí hneď nasledovať úhrada straty spoločníkom. Iba sa rozhodnutie VZ o schválení stratovej závierky zaúčtuje /429/431/ a firma funguje ďalej. Ak dostatok obeživa nemá, tak pri viacerých spoločníkoch sa príjme uznesenie na valnom zhromaždení o úhrade straty /354/431/, alebo v rozhodnutí spoločníkov mimo valného zhromaždenia /354/429/. Ak je spoločník jeden, stačí, keď bez nejakej obsiahlej byrokracie vloží prachy na bežný účet /221/429/, alebo do pokladne /211/429/.
certik
07.10.09,05:28
Chcem sa opýtať, keď je sro s dvomi spoločníkmi a na valnej hromade sa dohodli že zisk pripadne len jednému z nich môže to tak byť. V spoločenskej zmluve je napísané že o rozdelení zisku rozhodujú na VH a obaja s týmto rozdelením súhlasia.
monikago
24.05.11,06:25
ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.

mocno ďakujem za radu
KEJKA
24.05.11,06:35
ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.
mocno ďakujem za radu
jedná sa o účtovnú závierku, takže sa rieši účtovný výsledok hospodárenia.
DPPO je o inom. Samozrejme, že sa to dá rôzne kombinovať, hlavne pri riešení účtovnej versus daňovej straty, ale to je o inom. Drž sa na prvý raz účtovného VH a bude to v poriadku.
Economic
24.05.11,06:37
ahojte, prosim poradite mi, idem 1x robiť zapisnicu resp. rozhodnutie jedného spoločnika o účt. závierke za rok 2010 a neviem, čo dať do kolónky výsledok hospodárenia, či sumu pred zdanením alebo upravený základ dane z r.č.500 DPPO, a teda aj z akej sumy sa tvorí rezervný fond.

mocno ďakujem za radu

Rozhodnutie je len na Tebe. Môžeš napísať kľudne už sumu po zdanení...., môžeš tam vypísať aj sumu ktorá predstavuje prídel do RF.
monikago
24.05.11,06:54
Rozhodnutie je len na Tebe. Môžeš napísať kľudne už sumu po zdanení...., môžeš tam vypísať aj sumu ktorá predstavuje prídel do RF.

ďakujem za odpoveď, a ešte podotázočka, ten RF sa tvorí zo sumy pred zdanením alebo po zdanení
KEJKA
24.05.11,06:59
jedná sa o účtovnú závierku, takže sa rieši účtovný výsledok hospodárenia.
DPPO je o inom. Samozrejme, že sa to dá rôzne kombinovať, hlavne pri riešení účtovnej versus daňovej straty, ale to je o inom. Drž sa na prvý raz účtovného VH a bude to v poriadku.


ďakujem za odpoveď, a ešte podotázočka, ten RF sa tvorí zo sumy pred zdanením alebo po zdanení
ani pred, ani po..........ale účtovný, teda účet 431 k 1.1.
monikago
24.05.11,07:03
ani pred, ani po..........ale účtovný, teda účet 431 k 1.1.


ďakujem

a ešte jedna otázočka, mám v účte nejaké pohľadávky voči spoločníkovi a môžem do tohto zápisu uviesť, že mi ich uhradí zo zisku?
hnedoočka
24.05.11,07:22
ďakujem

a ešte jedna otázočka, mám v účte nejaké pohľadávky voči spoločníkovi a môžem do tohto zápisu uviesť, že mi ich uhradí zo zisku?

prečo to tam chceš uvádzať?
ak máš pohľadávku a záväzok voči tej istej osobe, automaticky to musíš započítať.Nemôžeš mu vyplatiť podiel zo zisku a pohľadávku ďalej evidovať.
monikago
24.05.11,07:26
prečo to tam chceš uvádzať?
ak máš pohľadávku a záväzok voči tej istej osobe, automaticky to musíš započítať.Nemôžeš mu vyplatiť podiel zo zisku a pohľadávku ďalej evidovať.


podiel na zisku nevyplácame, zisk účtujem na účt 428, konateľ nepotrebuje vyplatiť, preto ma to napadlo, že či si to nemôžem cez ten zisk vyrovnať
hnedoočka
24.05.11,07:49
podiel na zisku nevyplácame, zisk účtujem na účt 428, konateľ nepotrebuje vyplatiť, preto ma to napadlo, že či si to nemôžem cez ten zisk vyrovnať

ak zisk ostáva v spoločnosti ako nerozdelený, tak ním nemôžeš vyrovnať pohľadávku voči spoločníkovi.
monikago
24.05.11,08:04
ďakujem za rady
KEJKA
24.05.11,08:51
podiel na zisku nevyplácame, zisk účtujem na účt 428, konateľ nepotrebuje vyplatiť, preto ma to napadlo, že či si to nemôžem cez ten zisk vyrovnať
ak má ten spoločník /dúfam, že konateľ je spoločník, lebo podiely patria spoločníkovi/ záväzky voči sro, tak treba navrhnúť rozdelenie zisku a potom záväzok z titulu podielu na zisku započítať s pohľadávkou voči nemu. Bez rozhodnutioa VZ to nejde.
Ale nie je namieste argument
..........zisk účtujem na účt 428, konateľ nepotrebuje vyplatiť............
asi potrebuje, ked nemá z čoho vrátiť.
certik
24.05.11,20:18
Kejka, keď má spoločnosť v súvahe neuhradenú stratu MO aj nerozdelený zisk MO, môže sa spoločník rozhodnúť (jediný), že si napr. v roku 2011 vyplatí zisk z roku napr. 2007-2008? Má veľa prostriedkov v hotovosti a takýmto spôsobom by si ich vybral. Len neviem či nemá prednosť pokrytie straty MO.
KEJKA
24.05.11,20:42
prednosť má vykrytie štraty a tvorba rezervného fondu.
certik
25.05.11,05:26
Takže konkrétne ak mám stratu (429) napr. 6tis a zisk (428) 7tis tak rozhodnutie spoločníka môže byť:
6 tis z účtu 428 preúčtuje na 429
1 tis si vyplatí v hotovosti ako dividendu.

Keďže ide o staré roky z tejto dividendy neplatí ani daň ani poistenie, však.
Ďakujem
KEJKA
25.05.11,06:30
záleží, aké staré roky zisk do r.2003 si zdaňuje príjemca-spoločník sám.
záleží koľko je v rezervnom fonde
podľa tvojho príkladu najskor treba min.5% zo 6000 dať do RF, potom uhradiť stratu - dá sa použiť aj starý RF a až zvyšok vyplatiť.
Janinkaaa
16.08.11,12:22
SRO má za rok 2010 povinnosť auditu.

Musí valné zhromaždenie okrem schválenia účtov. závierky a rozdelenia HV za rok 2010 schváliť aj audítorskú správu a následne aj výročnú správu ?
Zatiaľ som to nikdy nerobila.

Ďakujem.
KEJKA
16.08.11,13:29
audit.správa sa neschvaľuje, berie sa na vedomie.
Výročnú správu - tak tá by sa schvaľovať mohla,
nakoľko u nás je to všetko v jednom, tak sa osobitne s tým VZ nezaoberá.
Zo zákona je povinnosť schváliť RUZ.
Janinkaaa
17.08.11,06:16
Ďakujem, Kejka
daduliena
15.09.11,10:00
Chcem sa opýtať, keď je sro s dvomi spoločníkmi a na valnej hromade sa dohodli že zisk pripadne len jednému z nich môže to tak byť. V spoločenskej zmluve je napísané že o rozdelení zisku rozhodujú na VH a obaja s týmto rozdelením súhlasia.
Potrobvala by som VZ s rozdelenim zisku prave podla Vasej specifikacie - jednemu zo spolocnikov sro pripadne zisk. dakujem vopred