Lotarka
16.04.09,12:38
Dobrý deň!

Neviem, či niekto máte skúsenosti s podobnou situáciu, no prosím Vás o radu.

Ide o dedičské konanie môjho otca po jeho sestre. V tomto konaní sa jedná o nehnuteľnosti -dom s pozemkom, ktorý zdedili obaja po ich mame. Jedná sa mi o to, že v predchádzajúcom dedičskom konaní po ich mame bolo 5 dedičov (súrodencov) - jeden dedič vyplatil ďalších 3 dedičov, no môj otec sa vyplatiť nechcel dať, tak sa stali spoluvlastníkmi jedna sestra (4/5) a on (1/5). Teraz sestra zomrela, žiadny závet pravdepodobne nebol spísaný a ani manžela ani deti nemala.
Chcem sa opýtať, či teraz by mali dediť znovu po nej tí istí súrodenci vrátane môjho otca, aj keď sa už niektorí z toho majetku dali vyplatiť a či môžu prípadne žiadať alebo nejako otca donútiť, aby ich vyplatil?

Ďakujem za odpovede!
Sabadka
16.04.09,10:45
Dedia po nej súrodenci rovnakým dielom, ale možno budú natoľko féroví, že ak ich už raz sestra vyplatila, tak sa toho vzdajú v prospech tvojho otca. Predmetom dedičstva je len jej časť, takže otec bude aj tak väčšinovým vlastníkom.
Mária27
16.04.09,10:56
Prvýkrát dedili po rodičoch, vyplatili sa a boli vyrovnaní.

Teraz sa dedí po sestre, to je niečo iné. Buď získajú svoj podiel, alebo ich jeden vyplatí. Ako by to bolo, aby jeden zdedil všetko a nevyplatil nikoho?
Po sestre dedia rovnako bez ohľadu na to, ako sestra majetok získala.
Lotarka
16.04.09,11:14
Takže je to tak ako som si myslela. Nezávisle na tom, že už raz boli z toho majetku vyplatený, môžu z neho byť vyplatený znovu a dajme tomu, keby sa svojho podielu nevzdal ďalší slobodný bezdetný dedič, tak zase znovu.
Zdá sa mi to dosť zvlástne, ale je to tak.
iriska
16.04.09,12:23
Ale predtým ich vyplatila teraz už zosnulá sestra a tak nadobudla majetok, čiže teraz bude vyplácať ten, kto zdedí. Je to rovnaké ako keby za života kúpila dom v Kežmarku s 1000m2 pozemkom. Takisto ho zaplatila.
Lotarka
02.06.09,06:42
Poprosila by som o radu.

Bežne sa stáva, že sa dediči dohodnú sa sume za nehnuteľnosť, ktorú potom jeden z nich bude vyplácať ďalším. Ak si túto sumu dohodnú na nižšej ako by bola pri znaleckom posudku a vyplatení budú z tejto nižšej sumy, je to potom nejako napadnutelné?

Môže sa stať, že napríklad jeden z vyplatených dedičov, napadne aj ním dohodnutú sumu a bude žiadať o znalecký posudok a vyplatenie z novej sumy???
Mária27
02.06.09,07:06
Dohodu o cene treba urobiť písomne, najlepšie priamo u notára pri dedičskom konaní. Dá sa tam dať aj podmienka, dokedy treba akú sumu uhradiť. Potom to nemôže byť napadnuteľné.
Lotarka
02.06.09,07:11
Ďakujem!

Presne tak sa to chystajú urobil, len pre istotu som sa spýtala.
Chobot
02.06.09,08:50
Poprosila by som o radu.

Bežne sa stáva, že sa dediči dohodnú sa sume za nehnuteľnosť, ktorú potom jeden z nich bude vyplácať ďalším. Ak si túto sumu dohodnú na nižšej ako by bola pri znaleckom posudku a vyplatení budú z tejto nižšej sumy, je to potom nejako napadnutelné?

Máš na mysli asi dohodu pri prejednávaní dedičstva. Keď sa pri prejednávaní dedičstva dohodnú, že nehnuteľnosť bude prevedná na jedného z nich a dohodnú sa na sume, ktorú má vyplatiť, tak táto suma je záväzná pre všetky zúčastnené strany (uvedené v notárskej zápisnici). Tá suma nemusí byť vo výške znaleckej hodnoty nehnuteľnosti, môže byť kľudne aj nižšia.


Môže sa stať, že napríklad jeden z vyplatených dedičov, napadne aj ním dohodnutú sumu a bude žiadať o znalecký posudok a vyplatenie z novej sumy???

Pokiaľ to urobí počas dedičského konania, tak sa dohoda nespíše a notár vysporiada dedičstvo zákonným spôsobom. Pokiaľ si dedič zmyslí až po nejakom čase, že sa mu suma, ktorá je uvedená v osvedčení o dedičstve, máli, tak má smolu. Nehnuteľnosť už bude prevedená na toho jedného dediča a ten je povinný vyplatiť len tú sumu, čo je v notárskej zápisnici (dohode dedičov). Nič viac nemusí platiť.
Lotarka
04.06.09,07:08
Možno sa budem opakovať, tak sa vopred ospravedlňujem.

Dneska bolo dedičské konanie a keď sa chceli dohodnúť dediči na sume, tak notárka vyrátala sumu podľa nejakých tabuľkových cien a povedala, že pod tú sumu sa nedá ísť, že to je minimálna suma, na ktorej sa dediči môžu dohodnúť.
Je to pravda?
Chobot
04.06.09,07:43
Možno sa budem opakovať, tak sa vopred ospravedlňujem.

Dneska bolo dedičské konanie a keď sa chceli dohodnúť dediči na sume, tak notárka vyrátala sumu podľa nejakých tabuľkových cien a povedala, že pod tú sumu sa nedá ísť, že to je minimálna suma, na ktorej sa dediči môžu dohodnúť.
Je to pravda?

No nie som si úplne istý, ale nepozdáva sa mi to. Alebo si to zle pochopila, čo notárka to inak povedala.

Pretože prečo by sa dvaja dediči nemohli dohodnúť na tom, že napr. jeden získa dom a druhému vyplatí napr. 1000 €, hoci polovica domu by mala vyššiu hodnotu.


tak notárka vyrátala sumu podľa nejakých tabuľkových cien a povedala, že pod tú sumu sa nedá ísť, že to je minimálna suma,

A toto sa mi už vôbec nezdá. Ako môže notárka z "nejakých tabuliek" určiť úradnú cenu nehnuteľnosti??:eek::eek: Čo je ona zároveň aj súdny znalec v oblasti nehnuteľností a dokáže v kancelárii z hlavy urobiť znalecký posudok na nehnuteľnosť z nejakých tabuliek?

Skôr by som povedal, že vás zavádzala. Možno chcela vypočítať notársku odmenu z hodnoty dedičstva a preto vás chcela naviesť, aby sa prejednávala vyššia suma. Lebo inak si to neviem vysvetliť. Dúfam, že sa sem pozrie nejaký notár, aby sa k tomu vyjadril.
Mária27
04.06.09,07:43
Notárke ide o poplatky zo sumy dedičstva. Ale možno aj preto, aby sa to nedalo neskôr napadnúť. Pred ňou môžete súhlasiť a vyplatiť sa podľa vašej dohody.
Lotarka
04.06.09,07:48
Ja som tam nebola, ale otec, ktorý chce vyplatiť sestry. No pôvodne sa dohadovali na iných nižších sumách, no a teraz bác -toto im povedala notárka.

Ešte to vidím tak, že možno naozaj vyrátala znaleckú cenu-len to riadne nevysvetlila, alebo môj otec a ostatné zle pochopili a držia sa teraz tej sumy, ktorá je samozrejme pre sestry výhodnejšia.

Ide o dom s dosť veľkou záhradou.

Môže otec potom nástojiť na tom, že tá suma bola zistená touto notárkou na základe niečoho (nech to zdôvodní) a nech je to uvedené aj v dedičskom osvečení?
Lotarka
12.06.09,07:43
Zdravím Vás!

Mám ešte zopár otázok, a teda poprosím o Vaše odpovede.

Dohoda medzi dedičmi už je dneska vybavená a podpísaná u notárky, ktorej bola vyplatená aj odmena. Aký bude teraz ďalší postup?

Notárka im vravela, že ešte sa môžu do 15 dní prípadne odvolať a potom, ak to nespraví nikto, tak bude treba ísť na súd potvrdiť nejaký papier.

Chcem sa spýtať, nakoľko vybavujeme úver na vyplatenie, aký je teraz ďalší postup, kto podáva návrh na vklad na kataster a koľko môže trvať, kým bude list vlastníctva na otca??

Viem, že na katastri to trvá mesiac, no potrebujem vedieť ako je to dovtedy.
Ďakujem!
Mária27
12.06.09,09:03
My sme sa tak isto dohodli a čakali 15 dní - nik sa neodvolal. Bratia si boli dať na súde potvrdiť právoplatnosť po 15 dňoch, mne stačila len kópia od nich. Nikde som nešla, sledovala som kataster na internete. Moje vlastníctvo sa tam objavilo až asi po troch mesiacoch a papier mi došiel ešte neskôr.

Ak si dáš po 15 dňoch potvrdiť právoplatnosť na súde, podľa mňa by to malo stačiť.
Lotarka
12.06.09,09:57
No trochu ma zaskočili tie tri mesiace :-(

A návrh na vklad do katastra podával kto?

Doplnenie:
Pred chvíľkou som našla niečo v jednej téme:

Po rozhodnutí-overení právoplatnosti dedičského osvečenia má súd podávať návrh do katastra (neviem akú dobu má na to??) na katastri to má by vybavené za 60 dní.
Ale otec aj počas tých 60 dní môže majetok predať a dať k ďalšiemu návrhu na vklad právoplatné dedičské osvedčenie ako prílohu - funguje to takto?
Mária27
12.06.09,13:17
Tri mesiace to trvalo v roku 2006, možno teraz je to kratšie, lebo majú počítačovú sieť. Do katastra to poslal asi súd. Moc som sa o to nestarala, vedela som, že raz to príde. Ja som nechcela predávať.
Štátne orgány majú v zákonoch lehoty, ale dodržia ich len náhodou. Vklad sa dá aj urýchliť, ak zaplatíš. Viem, že je bežné kúpiť a hneď predať.
josh
15.06.09,03:47
dedicia sa mozu dohodnut na akejkolvek sume, notarske poplatky sa rataju ale z trhovej ceny.

po skonceni veci a pravoplatnosti zasle sud osvedcenie na kataster, ktory to do 60 dni zaznamom zapise. kedze ale nie je nutne cakat na zapis, treba vyziadat list vlastnictva teraz, prilozit k nemu osvedcenie o dedicstve a nehnutelnost moze byt predana, zalozena, cokolvek. kataster totiz nema materialnu publicitu, tzn. list vlastnictva plati len dovtedy, kym nie je preuzakazane nieco ine a prave osvedcenie o dedicstve preukazuje nieco ine.
Lotarka
15.06.09,10:07
Dúfam, že môžem ešte zopár otázok?

Otec mi dal prečítať osvedčenie o dedičstve a zarazilo ma niekoľko vecí - bohužial otec nechcel, aby som bola s ním pri dedičskom konaní- mal na to svoje dôvody.

1)Je bežné popisovať nehnuteľnosť (dom) dopodrobna-koľko izieb, pivnica, neobývané podkrovie a ešte aj ostatné-oplotenie, studňa, trvalé porasty v tomto osvedčení?

2) hodnota nehnuteľnosti je opísaná takto - vo všeobecnej hodnote určenej dohodou, v zmysle § 175o/O.s.p., so zreteľom na ponuku, dopyt miesto a čas, v sume 15.000,- € (je to suma nižšia ako by bola skutočná prípadná trhová cena) - je tu nejaký priestor na napadnutie tejto sumy, keď je to v takomto znení?

3) následne je napísané, koľko má vyplatiť každému dedičovi (ďalším 3.) z nehnuteľnosti a táto suma nie je vôbec podielom zo sumy uvedenej vyššie pripapadajúcim na jedného dediča - je to 4.000,-€ - je to OK, ak je suma, ktorá sa má vyplácať ostatným dedičom vyššia ako vypočítaný podiel zo všeobecnej určená hodnota dohodou?

Dosť by mi pomohli Vaše názory, aby som vedela, či to je bežné, alebo mám navštíviť nejakého odborníka.

Ďakujem!
Mária27
15.06.09,10:31
Cena nehnuteľnosti dohodou vždy zohľadňuje ponuku, dopyt miesto a čas. Je bežné aj podrobne popísať nehnuteľnosti.
Všeobecná cena sa môže odchýliť od súčtu hodnôt majetku a peňazí rozdelených medzi dedičov na základe dohody.