jojo164
16.04.09,12:42
Potreboval by so poradiť ako postupovať pri pokládke zámockej dlažby. Je možné túto dlažbu položiť na existujúci betónový chodník k rodinnému domu. Taktiež by som som chcel položiť dlažbu na príjazdovú cestu ku gáráži. Bude taďiaľ jazdiť osobné auto a príležitostne traktor a nakladné auto (dovoz palivového dreva a uhlia). Ako mám pripraviť lôžko, aby som sa vyhol problémom s prepadávaním výloženej plochy. Čoho sa vyvarovať a načo dať pozor pri realizácii.
Ďakujem
alla66
17.04.09,03:54
Nemá niekto osobné skúsenosti s kladením dlažby na betón ?

Akých chýb sa vyvarovať ?
petmar
17.04.09,04:40
Kládli mi dlažbu i tam, kde boli staré zdravé betonové plochy, ale na ne dali cca 10 cm piesku a drží to, teda sa to muselo zvýšiť o niečo
jojkoz
17.04.09,05:28
Tak tak - klast na beton nieje problem ( casto sa betonuje pod zamkovu dlazbu kde je vacsia zataz) - problem moze ale nastat pokial je zabetonovana len cast buducej plochy - potom ten rozdiel moze "zvlnit" dlazbu.

A len tak pomimo - jedna sa o ZAMKOVU dlazbu - nie zamocku.

Nazov totizto nieje odvodeny od toho ze sa pouzivala na zamkoch ( kde by ju asi tak vtedy vzali :D ) - ale od toho ze ma po okrajoch ZAMKY - cim tam vznikne medzera , ktora ked sa vyplni (vacsinou pieskom) tak sa ta dlazba uzamkne ;)
mlaco
17.04.09,06:08
podla mna "zamkova" od toho ze maju tvar taky, ze sa uzamknu sami do seba (a nie od toho ze plnivo ich uzamkne)
alla66
17.04.09,06:16
Stačí dať obrubníky a potom len piesok? Štrk sa už nedáva? Poraďte fígeľ,ako spevniť -uvalcovať piesok pod dlažbu.
jojkoz
17.04.09,08:34
podla mna "zamkova" od toho ze maju tvar taky, ze sa uzamknu sami do seba (a nie od toho ze plnivo ich uzamkne)

EE nejde o tvar celku ale o vycnelky ( zamky ) na okrajoch, ktore vytvaraju medzi jednotlivymi kusami male medzery - a ta ked sa vyplni - tak sa dlazba uzamkne.
- Keby tieto vycnelky zamkova dlazba nemala - tak uz nieje zamkova ale
klasicka a netreba ju po polozeni uz nicim vyplnat.

Ked cerstvo polozite dlazbu - tak sa skuste po nej poprechadzat - budete citit ze sa trosku hybe - a to sa prave uzamkne vypnenim tych spar.
jojkoz
17.04.09,08:40
Stačí dať obrubníky a potom len piesok? Štrk sa už nedáva? Poraďte fígeľ,ako spevniť -uvalcovať piesok pod dlažbu.

Najlepsie je piesok nepouzivat vobec.

Klasicky sa dava na spodok makadam - ten sa uvibruje - a navrch uz ide jemnejsi strk - ten sa len zrovna latou ( nezhutnuje sa ) tak aby sa dlazba pokladala cca o 1 cm vyssie) po ulozeni dlazby sa vyplnia spary plnivom ( pouziva sa piesok ale lepsi je jemny strk frakcie 0-4) - uvibruje sa to a znova sa vypnia skary.
alla66
17.04.09,09:00
Najlepsie je piesok nepouzivat vobec.

Klasicky sa dava na spodok makadam - ten sa uvibruje - a navrch uz ide jemnejsi strk - ten sa len zrovna latou ( nezhutnuje sa ) tak aby sa dlazba pokladala cca o 1 cm vyssie) po ulozeni dlazby sa vyplnia spary plnivom ( pouziva sa piesok ale lepsi je jemny strk frakcie 0-4) - uvibruje sa to a znova sa vypnia skary.

Poraď fígeľ, ako spevním - uvalcujem - uvibrujem makadam pod dlažbu ? Ak nemám "vibrátor" ? :eek: ??
jojkoz
17.04.09,09:40
Poraď fígeľ, ako spevním - uvalcujem - uvibrujem makadam pod dlažbu ? Ak nemám "vibrátor" ? :eek: ??
Hmm pozicat si ho niekde ;)

Naozaj neviem o inom dobrom sposobe ako uskakat to "zabou" alebo v lepsom pripade pouzit maly vibracny valec.
alla66
17.04.09,10:25
:confused:Ako to robia ľudia svojpomocne, ak si nezavolajú firmu? :eek:

Požičať...od koho? .:mee:
IgyPop
17.04.09,10:57
Mal som na to pozicaný "home made" valec - ocelová trubka premeru 25cm vyplnená betonom, dlzka 40cm. Valcoval som aj podklad, cize zem, aj drvinu velkosti orecha. Na to jemnejsia drvina, ako uz niekto napísal iba sa zarovná latou, a uvibruje sa az polozená dlazba. Ak nemás vib. platnu, tak gumeným kladivom mlátit a mlátit do dlazby az do zblbnutia, pardon do zarovnania ;). Dlazba sa nám neprepadáva, ale u nás sa po tom nechodí autom.
Mal som aj pozicanú vib. platnu a minimálne na zarovnanie polozenej dlazby by som doporucoval zohnat vib.platnu, bude to ovela lepsie udusané ako kladivom, speciálne ak sa má potom jazdit autom (aj lepsie zarovnané). Ono to asi aj tak sadne, tak potom to lahko rozoberies, doplnis jemnú drvinu a zlozís spat, v tom je predsa caro zámkovej dlazby ;).

Ak by si podklad predsa len valcoval, tak doporucujem valcovat postupne viac vrstiev. Ja som tak utlácal zeminu (3-4cm kyprej na 1cm) a bolo to ovela tvrdsie ako som cakal.

Igor

Edit: vib. dosky a pod u nás poziciava napr. predajna so zvár. technikou.
alla66
17.04.09,11:23
ďakujem za radu:)
220870
17.04.09,15:21
Na betónovy chodník musí ísť min 10 cm podkladu hrubého lomového štrku 0-32 + po zhutnení vyrovnávacia vrstva piesku najlepšie 4-8mm.Nie je dobré dávať jemný piesok.Drobné medzery ktoré vzniknú v hrubom štrku medzi jednotlivými kameňmi tvoria drenáž pre vodu ,ktorá pretečie cez špáry zámkovej dlažby.Toho štrku by nemalo byť menej,inak hrozí ,že vám mráz popodvihuje zámkové dlažby.Na takýto chodník vám stačí zámková dlažba hrúbky 50mm.Na príjazdovú cestu pod auto a traktor treba použiť zámkovú dlažbu hrubú min70 mm.Štrkové lôžko pod takúto cestu by malo byť hrubé min 20-25 cm .Je nutné ešte pred uložením štrku zhutniť zeminu potom a aj štrk a zámkovú dlažbu.Vibračné dosky( žaby) sa dajú požičať v každom väčšom meste v požičovniach.Ak tú príjazdovú cestu nezhutníte budete ju s najväčšou pravdepodobnosťou po pár rokoch robiť znovu.
jojo164
19.04.09,06:03
Ďakuje, za rady.
Bolo by asi najlepšie pôvodné betónové plochy rozbiť, osadiť obrubníky, dosypať lôžko na potrebnú hrúbku, zhutniť a potom položiť dlažbu. Pochopil som to správne?
Pôvodne sme mali cez dvor do garáže zabetónované dva pásy. Betón je už však na viacerých miestach poškodený, tak ho chceme nahradiť spomínanou dlažbou. Dlažbu uložíme aj medzi spomínané pásy tak, aby vznikla plocha cca 2,5m široká.
berayan
09.04.10,11:43
Ja som polozil velkoformatovu dlazbu 40x40x5 na betonove spevnene plochy okolo domu a je to v pohode. Rovnako som riesil aj terasu.

Pokladku som zrealizoval na flexi lepidlo, kedze som nemal priestor na obrubniky a tak som to realizoval bez obrubnikov. Kraje som vyplnil lepidlom /alt. cementova malta/, aby neunikal piesok z vyplnenych spar po obvode a ziaden problem.

Samozrejme, ze pokial mozes urob obrubniky a na betonovu plochu daj piesok do nivelety, poloz a spary vypieskuj.
220870
09.04.10,18:24
Ja som polozil velkoformatovu dlazbu 40x40x5 na betonove spevnene plochy okolo domu a je to v pohode. Rovnako som riesil aj terasu.

Pokladku som zrealizoval na flexi lepidlo, kedze som nemal priestor na obrubniky a tak som to realizoval bez obrubnikov. Kraje som vyplnil lepidlom /alt. cementova malta/, aby neunikal piesok z vyplnenych spar po obvode a ziaden problem.

Samozrejme, ze pokial mozes urob obrubniky a na betonovu plochu daj piesok do nivelety, poloz a spary vypieskuj.
To vám poodmŕza.
Peet78
01.09.10,09:29
Dobry , tak isto chceme pokladate zamkovu dlazbu na miesto kade bude chodievat nie len osobne auto ale aj tazke nakladne auta, do akej hlbky odporucate urobit betonove lozko ?

dakujem za odpoved
Stefan2005
01.09.10,09:55
...do akej hlbky odporucate urobit betonove lozko ?

myslíš pod obrubníky, alebo pod dlažbu?
Bežne sme kládli dlažbu bez betonového lôžka, len treba dodržať technologický postup prípravy podložia a kladenia dlažby... Postup napr. tu:
http://rehak.sk/predaj-dlazby/o-dlazbe/postup-pokladky-dlazby/
220870
01.09.10,13:15
embrio28
28.09.11,16:04
ešte by som chcel upozorniť na jednu doležitu vec pri kladení dlažby (http://www) na betonovy podklad,odtok vody-pokial date na beton štrk 4/8 a položite dlažbu všetko je v poriadku ale pokial je beton ohraničeny obrubnikmi alebo dlažba betonovou patkou,voda nema kam odtekať čiže sa budu tvoriť jazierka a zima vam to cele znici.vždy myslite aj na to že beton neprepusta vodu,preto myslite na odtok vody a dobré vyspádovanie.
majusina
12.07.16,14:21
Jedna otazočka, hore v článku sa spomenulo že na betonovy povrch by malo ist 10cm štrku 0,4ky ? Je to naozaj tak ?

Mám betónový podklad v garáži, normalne tam parkujem s autom a chcel by som tam spraviť dlažbu.
Koľko štrku ( spomínanej 0,4 ) by som mal dať pod ňu aby mi dlažba nepraskla ?
A koľko štrku ide na normánu zem ?