alicacka
16.04.09,13:07
Rada by som sa spýtala, ako účtujete DPH - odvodová povinnoť, nadmerný odpočet v JÚ ?
Chcela by som konkrétne vedieť - odvodovú povinnosť zaúčtujete ako záväzok voči DÚ, nadmerný odpočet ako pohľadávku voči DÚ ? A je to ostatný výdaj a ostatný príjem, alebo zníženie DPH na vstupe a výstupe ? Prosím poraďte mi.
mandula
16.04.09,15:41
- vznik odvodovej povinnosti na základe daň.priznania k dph: záväzok voči daňovému úradu
- úhrada daňovej povinnosti: zánik záväzku v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku to bude výdaj z BÚ, rozúčtovanie: ostatný výdaj neovplyvňujúci základ dane, členenie: dph
- vznik nároku nadmerného odpočtu na základe daň.priznania k dph: pohľadávka voči daňovému úradu
- úhrada od daňového úradu: zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a záväzkov, v peňažnom denníku príjem na BÚ, rozúčtovanie: ostatný príjem neovplyvňujúci základ dane, členenie: dph
alicacka
17.04.09,16:18
Ďakujem veľmi pekne. Pomohli ste mi.
m.urbanova
14.06.09,06:54
Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.
evina
14.06.09,06:59
Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.

NO sa samozrejme nikdy nezdaňoval. odviedli ste daň z príjmu z dani z pridanej hodnoty :)
m.urbanova
14.06.09,07:08
ďakujem za rýchlu odpoveď, a čo s tým? Treba robiť opravné daňové, ak to účtovníčka robila aj v nasledujúcich rokoch, čo stým.
evina
14.06.09,07:13
ďakujem za rýchlu odpoveď, a čo s tým? Treba robiť opravné daňové, ak to účtovníčka robila aj v nasledujúcich rokoch, čo stým.

keďže ste sa pomýlili vo svoj neprospech, nie ste povinnní podať dodatočné DP. Je to však vo Vašom záujme, ale pozor na čas:
§39 zákona 511/1992 v zn. n.p.

3/ Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

Rok 2003 je premlčaný.
m.urbanova
14.06.09,07:18
ešte raz ďakujem, upovedomím účtovníčku, pretože robí účtovníctvo x firmám a keď si pomyslím, že ak to takto účtuje všetkým tak ajajaj. V našom prípade to nešlo o malú sumu, idem kontrolovať aj ostatné roky.
m.urbanova
14.06.09,18:12
je na to aj §?
evina
14.06.09,18:19
je na to aj §?

Neviem teraz na čo konkrétne ten §?
Rozalka
14.06.09,18:28
Dobrý deň, zistila som takúto skutočnosť. Prezerala som si PD z roku 2003 a nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem, boli v tom roku iné postupy účtovania, alebo je to nesprávne.
Len tak premýšľam, či tento NO nevznikol pri registrácii z odpočítania DPH z majetku, ktorý bol nadobudnutý pred registráciou.
m.urbanova
14.06.09,18:36
nie, platcom DPH je od r. 99
ekopo
14.06.09,19:01
... nadmerný odpočet bol zaúčtovaný ako iný zdanitelný príjem...
ak daňová povinnosť bola zaúčtovaná ako iný zdaniteľný výdaj, to by bola haluz...


... upovedomím účtovníčku, pretože robí účtovníctvo x firmám a keď si pomyslím, že ak to takto účtuje všetkým tak ajajaj...
účtovníčka má odvahu....a asi rekvalifikáciu...