tiina_tiina
16.04.09,13:34
Pomoc pomoc, mám tu faktúru od dodávateľa, ktorý nám fakturuje mesačne a vo februári 2009 sa stal plátcom DPH.

Vo februári (Dátum dodania: februárový) poslal faktúru za služby za mesiac január, teda my sme si DPH odpočítali vo februári, čo je aj tak zle, ale tvárim sa, že poslal fa až po 25.-tom. Nemala som informáciu o tom, že je plátcom DPH až od februára a teda som odpočítala DPH za januárovú službu na základe zlých dátumov na faktúre.

PRosím ako mám teraz postupovať, ked to chcem dať do poriadku.

Ďakujem veľmi pekne
tiina_tiina
16.04.09,11:47
pomoc pomoc prosíím
Luba
16.04.09,11:48
Asi sa treba spojiť s dodávateľom, v prvom rade on musí spraviť správne faktúry. Ak sa iba teraz stal platiteľom, tak snáď bude kvartálnym a môže faktúry vystaviť so správnymi dátumami bez väčšej ujmy.
tiina_tiina
16.04.09,11:51
..ale neviem čo mam robiť s tou službou za január, kedy este platitelom nebol. faktúru vystavil až vo feburári, kedy platitelom bol. urobila som dobre, ze som DPH odpocítala vo februári, aj ked to bola služba za január? ..som z toho popletená
Luba
16.04.09,13:02
Ak to tak vystavil, on zodpovedá za správnosť fakturácie. Bol platiteľom, dal ti faktúru so všetkým náležitosťami, dostala si ju vo februári, tak si si DPH odpočítala podľa mňa ok. Keď to napraví a dá ti opravené doklady, teda nejaký dobropis na nesprávnu februárovú faktúru s DPH a správnu januárovú bez DPH, tak potom by si na ich základe mala odpočítanú DPH vrátiť (v tom období, kedy dostaneš dobropis).
tiina_tiina
16.04.09,13:21
..a nie je problém s tým, že mám poradie faktúr v časovom slede a teraz v marci dám do poradia a zaúčtujem faktúru do januára??
Luba
16.04.09,13:55
Veď na doklade od dodávateľa, ktorý ti príde napr. niekedy v apríli, si poznačíš, kedy to došlo, prípadne si môžeš priložiť obálku, urobiť poznámku, že ide o opravu apod. Veď to sa stáva, že sa faktúra zatúla a príde aj o 2 mesiace neskôr a predsa nebudeš kvôli tomu všetko prečíslovávať.
Záleží aj na SW, či ťa pustí účtovať ešte do januára, alebo nie. Ak nie, tak to zaúčtuješ do aktuálneho obdobia, kedy ti to prišlo. Ak si firma robí nejaké mesačné závierky a kontroly, tak si to obdobie môžeš s niekým u Vás odkonzultovať. Ak ide o malú firmu, kde to sleduješ iba ty, tak si to dáš do januára a zdôvodniť si to vieš.
tiina_tiina
16.04.09,14:36
Ďakujem vám všetkým..veľmi ste mi pomohli:))
mina311
24.04.09,10:50
presunula som moju otázku do inej témy...