berry
16.04.09,14:06
Pekný deň
Jedna moja známa chce odísť z roboty. (veľký nátlak na splnenie plánov doslova buzeracia). A povedala, že už tam dlhšie nevydrží. Aké postihy jej môže dať zamestnávateľ ak dá výpoveď zo dňa na deň a už nepríde?
Hľadala som podobnú tému na porade ale žiaľ nič som nenašla a táto oblasť mi je dosť cudzia :)
Ďakujem
Tweety
16.04.09,12:07
Pekný deň
Jedna moja známa chce odísť z roboty. (veľký nátlak na splnenie plánov doslova buzeracia). A povedala, že už tam dlhšie nevydrží. Aké postihy jej môže dať zamestnávateľ ak dá výpoveď zo dňa na deň a už nepríde?
Hľadala som podobnú tému na porade ale žiaľ nič som nenašla a táto oblasť mi je dosť cudzia :)
Ďakujem Málo si hľadala.;)
Je už po skúšobnej dobe? Ak áno, tak postih bude absencia, a následná možnosť okamžitého skončenia PP zo strany zamestnávateľa.
0500429
16.04.09,12:13
ja som sa stretla uz aj s tym, ze kedze nechodi do prace, ide o absenciu, a zamestnavatel sa ide sudit so zamestnancom za nedodrzanie vypovednej doby, o usly zisk - do vysky 4 nasobku platu.
mzdarka renca
16.04.09,12:14
aj to sa môže kľudne stať
Tweety
16.04.09,12:15
aj to sa môže kľudne stať
Ak má v PZ uvedený tento postih, tak áno. Zamestnáv. má na neho právny nárok.
mzdarka renca
16.04.09,12:18
Ak má v PZ uvedený tento postih, tak áno. Zamestnáv. má na neho právny nárok.

Podľa mňa, to nemusí mať ani uvedené v PZ, môže sa jednať o výrobu na zákazku a kôli absencii zamestnanca zamestnávateľ nedodrží termín dodávky a má sankcie, ktoré môže vymáhať od zamestnanca.
Tweety
16.04.09,12:19
Podľa mňa, to nemusí mať ani uvedené v PZ, môže sa jednať o výrobu na zákazku a kôli absencii zamestnanca zamestnávateľ nedodrží termín dodávky a má sankcie, ktoré môže vymáhať od zamestnanca.
Áno, ako škodu. Ale ja som skôr myslela na to nedodržanie VD- § 62ZP.
berry
16.04.09,12:29
No ale ona by dala výpoveď normálne na papieri. A to už zaleži na tom či to bude akceptovať alebo nie. To znamená že ak to on nebude akceptovať tak ju bude viesť stále ako zamestnankyňu a dá jej absenciu?
Ale čo ak ona si medzi tým nájde inú robotu. Že odíde hneď na druhý deň do inej firmy?
Tweety
16.04.09,12:30
No ale ona by dala výpoveď normálne na papieri. A to už zaleži na tom či to bude akceptovať alebo nie. To znamená že ak to on nebude akceptovať tak ju bude viesť stále ako zamestnankyňu a dá jej absenciu?
Ale čo ak ona si medzi tým nájde inú robotu. Že odíde hneď na druhý deň do inej firmy?
Tak nech nedáva výpoveď,( neskoro som si všimla, že už ju dala) tá je s dvojmesačnou VD, ktorú ak neodpracuje, hrozí jej A, alebo fin. postih, ale skúsi to s dohodou, ak zamestnáv. bude súhlasiť, PP sa skončí k dátumu, ktorý v nej uvedie.
mzdarka renca
16.04.09,12:32
No ale ona by dala výpoveď normálne na papieri. A to už zaleži na tom či to bude akceptovať alebo nie. To znamená že ak to on nebude akceptovať tak ju bude viesť stále ako zamestnankyňu a dá jej absenciu?
Ale čo ak ona si medzi tým nájde inú robotu. Že odíde hneď na druhý deň do inej firmy?
Ako by sa jej páčilo, ak by ju zamestnávateľ rovnakým spôsobom vyhodil, zo dňa na deň a nemala by prácu?

Ak zamestnávateľ nesúhlasí s rozviazaním PP dohodou, tak sa nedá nič robiť, musí podať výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou.
Gabi03
16.04.09,12:38
No ale ona by dala výpoveď normálne na papieri. A to už zaleži na tom či to bude akceptovať alebo nie. To znamená že ak to on nebude akceptovať tak ju bude viesť stále ako zamestnankyňu a dá jej absenciu?
Ale čo ak ona si medzi tým nájde inú robotu. Že odíde hneď na druhý deň do inej firmy?

Vieme málo informácií o tvojej kamoške.
Predpokladajme, že už nie je v skúšobnej dobe, nemá zmluvu na dobu určitú (resp. ešte jej nekončí). Skončiť pracovný pomer môže rôzne. Najideálnejšie je dohodou k určitému dňu, ale tu s tým musí súhlasiť aj ZĽ.
Ak s tým ZĽ nebude súhlasiť, zrejme jej ostáva len dať výpoveď s výpovednou dobou. Ak túto výpovednú dobu nedodrží, môže dostať absenciu, môže byť pokutovaná (ak to je v PZ), a ďalšie iné nepríjemnosti.
mzdarka renca
16.04.09,13:18
napríklad:

Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu
§ 179

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
ivka70
16.04.09,13:39
Ušlý zisk ???? :D - sa nerovná zavinená škoda.



Ano, usly zisk moze ist aj do milionov, pokial to zamestnavatel na sude preukaze.
A samozrejme, zamestnanec hradi sudne trovy ....
terezamaria
16.04.09,14:01
berry, pokiaľ sa neporozpráva so zamestnávateľom, že potrebuje odísť dohodou § 60 ZP, tak určite nech predtým nedáva písomne
nič. Pokiaľ zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou, tak potom nech si dá 2 - mesačnú výpoveď. V opačnom prípade môže dôjsť
o vymáhanie peňažnej náhrady a pod. Sú to zbytočné naťahovačky na obidvoch stranách.
Nadena
16.04.09,14:59
A čo tak keby ochorela? Povie lekárovi že je pracovne aj psychicky vyčerpaná.
helvécia
16.04.09,15:12
Pokiaľ sa nedohodne na skončení pracovného pomeru začína plynúť výpovedná doba, neprísť na druhý deň do práce neodporúčam, bolo by to klasifikované ako absencia.
berry
17.04.09,04:20
Ďakujem za veľa odpovedí.
Ta kamaratka ma zmluvu na dobu určitú do septembra, ale povedala, že nevie či to tam dovtedy zvládne. Aj včera som s ňou volala a vyžadujú od nej také veci , ktoré nemá ani napísane v pracovnej zmluve. A robí tak zo seba idiota. proste má zlý prístup zamestnávateľa k zamestnancovi. Najskôr jej sľuby odmeny za vykonanie nejakej práce a potom sa robí že nič nepovedal. Alebo ju nuti nosiť oblečenie čo jej on predpisal (asi o tri čísla väščie) a pritom pracuje so zákaznikmi. A nepomohlo ani to ,keď povedala , že si zoženie také iste vo svojej veľkosti. Musí nosiť to čo jej on dal. A najlepšie je to , že ho majú spoločne s kolegyňou . Predstavte si , že pol dňa pracujete v tričku ktoré prepotíte a potom si ho musí obliecť kolegyňa a stáť v ňom ďalšieho pol dňa.
A takýchto vecí nad ktorými sa rozum zastavuje je tam veľa
Olgica
17.04.09,05:16
...a to kde robí (v akej oblasti)...veď nosiť iného prepotené tričko je fakt nechutné.
mzdarka renca
17.04.09,05:21
Nepísala, že nosí niekoho prepotené tričko, písala, že nosí o 3 čísla väčšie
Olgica
17.04.09,05:27
Nepísala, že nosí niekoho prepotené tričko, písala, že nosí o 3 čísla väčšie
akože nie: "A najlepšie je to , že ho majú spoločne s kolegyňou . Predstavte si , že pol dňa pracujete v tričku ktoré prepotíte a potom si ho musí obliecť kolegyňa a stáť v ňom ďalšieho pol dňa."
berry
17.04.09,07:09
No ona robí v jednej finančnej inštitúcii (nebudem radšej menovať) , kde sú normálne kostýmčeky a podobné veci. Ale toto im dali ako reklamu pred zákazníkmi. No je to dosť nechutne.
Ona je strašne drobná a chudá . A predstavte si že jej dajú tričko XL. Však ho ma ako šaty. A lodičky a vzorované silonky do toho :-)
No jednoducho úžasne
fialka m
02.09.09,07:19
ahojte poradaci, mam takyto pripad...
Zamestnanec dal vypoved 2-mesacnu vypovednou dobou, s tym, ze koniec pracovneho pomeru by mal byt 31.10.2009.
Lenze naskytla sa mu pracovna prilezitost a do novej prace by mal nastupit 15.9.2009.
Nevie, ci ho zamestnavatel pusti, co sa stane, ak toho 15-steho nepride do starej prace.
Viem, ze musi dat zamestnavatel absenciu a nasledne okamzite skoncenie pracovneho pomeru.
Za absenciu moze skratit dovolenku.
Moze to mat pre zamestnanca este nejaky iny postih???

Dakujem moc
VERONIKA6
02.09.09,07:46
ahojte poradaci, mam takyto pripad...
Zamestnanec dal vypoved 2-mesacnu vypovednou dobou, s tym, ze koniec pracovneho pomeru by mal byt 31.10.2009.
Lenze naskytla sa mu pracovna prilezitost a do novej prace by mal nastupit 15.9.2009.
Nevie, ci ho zamestnavatel pusti, co sa stane, ak toho 15-steho nepride do starej prace.
Viem, ze musi dat zamestnavatel absenciu a nasledne okamzite skoncenie pracovneho pomeru.
Za absenciu moze skratit dovolenku.
Moze to mat pre zamestnanca este nejaky iny postih???

Dakujem moc
Absenia je prerušenie poistenia, ktoré sa hlási RL FO. Dovolenka sa môže krátiť za každý deň absencie 1-2 dni.
Chobot
02.09.09,07:54
ahojte poradaci, mam takyto pripad...
Zamestnanec dal vypoved 2-mesacnu vypovednou dobou, s tym, ze koniec pracovneho pomeru by mal byt 31.10.2009.
Lenze naskytla sa mu pracovna prilezitost a do novej prace by mal nastupit 15.9.2009.
Nevie, ci ho zamestnavatel pusti, co sa stane, ak toho 15-steho nepride do starej prace.
Viem, ze musi dat zamestnavatel absenciu a nasledne okamzite skoncenie pracovneho pomeru.
Za absenciu moze skratit dovolenku.
Moze to mat pre zamestnanca este nejaky iny postih???

Dakujem moc

Táto téma už bola na porade diskutované nespočetne veľa krát, tak som pripojil tvoju tému k jednej staršej. Prečítaj si ju celú a tu máš odkazy na iné:

http://www.porada.sk/t64597-skoncenie-pracovneho-pomeru.html

http://www.porada.sk/t89353-vypovedna-lehota.html
fialka m
02.09.09,08:02
Málo si hľadala.;)
Je už po skúšobnej dobe? Ak áno, tak postih bude absencia, a následná možnosť okamžitého skončenia PP zo strany zamestnávateľa.


ano, je po skusobnej dobe....ta pozicia je administrativny pracovnik, cize nema na starosti ziadne obchody, ani by zamestnavatel neprisiel o ziadny zisk
fialka m
02.09.09,09:09
tym padom jej hrozi iba ta absencia a okamzite skoncenie pracovneho pomeru?
moze jej zamestnavatel nevyplatit poslednu mzdu? ako postih, ze nedodrzala vypovednu dobu?
Tweety
02.09.09,09:10
tym padom jej hrozi iba ta absencia a okamzite skoncenie pracovneho pomeru?
moze jej zamestnavatel nevyplatit poslednu mzdu? ako postih, ze nedodrzala vypovednu dobu?
Môže, samozrejme, ak je pokuta za nedodržanie VD uvedená v PZ.