thomas1988
16.04.09,19:29
Vážený poradcovia,
Mám jednu veľmi dôležitú otázku. Čo by dokázal spoločník urobiť v sro ak by mal 75 % podiel na majetku a tým aj hlasovacích práv.
Mohol by úplne blokovať rozdelenie zisku? Bez problémov by mohol odvolať konateľa, ktorý by bol tým druhým spoločníkom s 25 %?
Viem, že ho nemôže bez závažných udalosti zbaviť účasti na spoločnosti, ale mohol by ho úplne odstaviť však?
Ako zákony SR chránia minoritného spoločníka?
Dám jednú víziu a skúste mi odpovedať či to je tak.
2 spoločníci - jeden 25 % druhý 75 %
Minoritný spoločník by bol konateľom, vybudoval by firmu, vytvoril jej zisk a druhý by ho mohol vtedy odvolať, a potom blokovať akékoľvek rozdelenie zisku. Tým pádom by minoritný spoločník nemal nič a majoritný v podstate všetko. Najmú úplnu moc nad spoločnosťou.
Je v tejto veci ešte nejaká vec, ktorá ma nenapáda. Ako by sa mohol minoritný spoločník brániť. Napr. pomohlo by mu ak by mal 51 % hlasovacích práv. Dokázal by takto zabrániť svojmu odvolaniu a pustiť zisk na rozdelenie medzi spoločníkov?
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Je to dosť súrne.
durisovad
16.04.09,18:24
Dost dobre nechapem, ako si mohol pristupit na to, ze budes minoritnym vlastnikom a pritom aj konatelom, ked teraz rozmyslas, ako svojho spolocnika vysachovat.
mi_ke
16.04.09,19:05
Vsetko zavisi predovsetkym od toho ako dane zalezitosti upravuje spolocenska zmluva a ci SZ neupravuje aj pravo na zmenu spolocenskej zmluvy (okrem posobnosti, ktore ma VZ na zaklade zakona)valnemu zhromazdeniu.Pri takomto pomere splatenych vkladov majoritny spolocnik moze vychadzajuc z toho, ze ma 2/3 vsetkych hlasov kedykolvek odvolat konatela. Co sa tyka rozdelenia zisku, kedze ovlada VZ, tak moze blokovat akekolvek rozdelenie zisku, no naco by to robil, ved hlavne by okradal sam seba. Ale neplati, ze by mal majoritny spolocnik vsetok zisk pre seba, lebo zisk by sa rozdeloval podla SZ, a teda podla splatenych vkladov, a to by bolo 75:25. A ak by chcel zmenit SZ, tak na to by potreboval suhlas vsetkych spolocnikov, a to nema. Akokolvek, v konkretnej SZ to vsetko moze byt upravene inak...