soncus
17.04.09,00:06
Dobrý večer. Chcela by som poprosiť, či by mi vedel niekto pomôcť v nasledujúcej otázke: Manžel si založil na Slovensku živnosť. Bude poskytovať iba službu v zahraničí. Musí byť na Slovensku samoplatca DPH? Za poskytnutú službu dostane tú istú sumu, bez rozdielu, či bude na Slovensku odvádzať daň alebo nie. Je to vôbec pre neho výhodné /byť samoplatcom DPH/? A ak náhodou musí byť platcom DPH, musí faktúru do zahraničia vystaviť aj s DPH a následne na Slovensku odviesť? Ďakujem, vôbec sa tomu nerozumiem.
Muška
17.04.09,07:16
Do obratu pre zistenie, či Tvoj manžel je alebo nie je POVINNÝ platiteľ DPH, sa počítajú iba príjmy z tovarov a služieb, ktoré boli vykonané v TUZEMSKU

viď zákon

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

(2) Na účely tohto zákona je
a) tuzemskom územie Slovenskej republiky,
soncus
17.04.09,21:00
Veľmi pekne ďakujem. Len by som chcela ešte vedieť, či musí byť platcom DPH (on nechce byť, nebude mať vysoký obrat). Niekde som počula, že v každom prípade musí byť platcom DPH ak chce pracovať v zahraničí. Je to pravda? Ďakujem
Muška
17.04.09,21:09
Náš štát zaujíma iba obrat v TUZEMSKU...a iba od toho odvodzujú povinnosť zaregistrovania sa na DPH v SR.