bibiana11
17.04.09,03:12
Dobrý deň, mám na Vás nasledovnú otázku:

som stredoškolská učiteľka odborných predmetov, mohla by som popritom podnikať ako SZČO.

ďakujem za radu
bibiana11
17.04.09,13:00
Prosím Vás nikto mi nevie poradiť, alebo ma len odignorujete ako učiteľa????
veronikasad
17.04.09,13:10
Prosím Vás nikto mi nevie poradiť, alebo ma len odignorujete ako učiteľa????
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

mimotemy
zvýraznenému nerozumiem ...
bibiana11
18.04.09,04:09
Veronika,

ďakujem Ti za odpoveď, to čo si Ty zvýraznila, v mojom texte, bol viac menej zamerne tam napisané, aby som už niekoho vyprovokovala, na reakciu a podarilo sa :-)))))))

ešte raz ďakujem a príjemný deň
overal
06.03.10,14:24
Takže ak som učiteľ na strednej škole môžem kľudne aj podnikať.
Dopo.
profesional
06.03.10,16:02
Zavisi od toho v com chces podnikat. Ak by si chcela podnikat v oblasti vzdelavania, mala by si s tym asi problem.

Tiez si musis prestudovat pracovnu zmluvu ktoru mas uzavretu. Vela statnych organizacii mas v pracovnej ymluve vyhradu, ze nesmies vobec podnikat bez ich suhlasu. Takze si treba pozorne prezriet svoju pracovnu zmenu.

Nakolko ucitel nie je verejny cinitel, ale za istych okolnosti ma mat ochranu len obdobnu verejnym cinitelom, nevztahuju sa na neho predpisy o statnej sluzbe a preto podnikat principialne smies.
babkamaja
13.05.12,06:52
Predpisy o štátnej službe sa na učiteľa nevzťahujú, ale vzťahuje sa na neho zákon 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme, kde §§ 8,9 a 9a hovoria o podnikaní. Učiteľ podstate podnikať smie, riaditeľ nie.