aksalka
17.04.09,10:03
Pred nedavnom som napisala prosbu o pomoc, este raz priblizim o co sa jednalo .
Poziadala som mojho zamestnavatela o vykonanie danoveho a dolozila mu aj potvrdenie o prijme este z jedneho zamestnania kde som pocas roka robila prve dva mesiace v roku, to by bolo asi vsetko v poriadku, ale ja som dala spracovat inej uctovnicke tiez s podkladmi od oboch zamestnavatelov a este s podkladmi o predaji nehnutelnosti danove priznanie a podala som ho na Danovom a aj nacas zaplatila dan. Rano som pri rozhovore v praci zistila aka som hlupa a co som urobila, tu na fore sme predchadzajucu debatu ukoncili stym , ze ked nemam u zamestnavatela ani preplatok ani nedoplatok je to v poriadku, bola som rada ako mi to vsetko preslo, ale dnes otvorim Rocne zuctovanie co zasiela zamestnavatel a je tam preplatok 89,93€ a mam ich uz aj na ucte .
Prosim co stym, co mam urobit? Moc vam dakujem
veronikasad
17.04.09,08:05
Pred nedavnom som napisala prosbu o pomoc, este raz priblizim o co sa jednalo .
Poziadala som mojho zamestnavatela o vykonanie danoveho a dolozila mu aj potvrdenie o prijme este z jedneho zamestnania kde som pocas roka robila prve dva mesiace v roku, to by bolo asi vsetko v poriadku, ale ja som dala spracovat inej uctovnicke tiez s podkladmi od oboch zamestnavatelov a este s podkladmi o predaji nehnutelnosti danove priznanie a podala som ho na Danovom a aj nacas zaplatila dan. Rano som pri rozhovore v praci zistila aka som hlupa a co som urobila, tu na fore sme predchadzajucu debatu ukoncili stym , ze ked nemam u zamestnavatela ani preplatok ani nedoplatok je to v poriadku, bola som rada ako mi to vsetko preslo, ale dnes otvorim Rocne zuctovanie co zasiela zamestnavatel a je tam preplatok 89,93€ a mam ich uz aj na ucte .
Prosim co stym, co mam urobit? Moc vam dakujem
Treba si vypýtať od zamestnávatela kopiu ročného zúčtovania dane a podať dodatočné daňové priznanie na DU.
aksalka
17.04.09,13:53
Treba si vypýtať od zamestnávatela kopiu ročného zúčtovania dane a podať dodatočné daňové priznanie na DU.
takze budem mat uz 3???
A v tom dodatocnom mam neako odratat to co mi vratili ako preplatok ci ako???
veronikasad
17.04.09,13:57
takze budem mat uz 3???
A v tom dodatocnom mam neako odratat to co mi vratili ako preplatok ci ako???
V dodatočnom ti pravdepodobne vyjde nedoplatok, keďže ti už vrátili daň z RZD, lebo si mal zohľadnenú celoročnú NČZD. Vrátený preplatok v dodat.DP neberieš do úvahy ...
aksalka
17.04.09,14:06
V dodatočnom ti pravdepodobne vyjde nedoplatok, keďže ti už vrátili daň z RZD, lebo si mal zohľadnenú celoročnú NČZD. Vrátený preplatok v dodat.DP neberieš do úvahy ...


ale ja som uz platila dan, to pri tom danovom co mi robila uctovnicka, takze jedine v com je problem tak v tych peniazoch co mi poslali na ucet z danoveho co mi robil zamestnavatel
hanelie
17.04.09,14:35
zaujímava motanica - DP je iste správne spracované / aj s NČZD
možno by stačilo vrátiť preplatok so sprievodným listom -
mzdarka renca
17.04.09,20:42
ale ja som uz platila dan, to pri tom danovom co mi robila uctovnicka, takze jedine v com je problem tak v tych peniazoch co mi poslali na ucet z danoveho co mi robil zamestnavatel

Pri podávaní DP uvádzaš všetky príjmy, t.z., že si povinná urobiť dodatočné daňové priznanie, ako už vyššie uviedla Veronika.

Nemôžeš mať dve.
Muška
17.04.09,20:53
..ja len nepochopím prečo Ti mzdárka robila RZD, keď Ti predtým vydala "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" ???
mzdarka renca
17.04.09,20:55
A je možné, že si 2x uplatnila NČZD....?
Muška
17.04.09,21:06
Reni,
to hej, ale vlastne je dlžná len ten preplatok, ktorý jej vyplatili v práci.
Tak by mala ísť za mzdárkou a dohodnúť sa, ktorá urobí nápravu.
Lebo sú asi obidve "tak trochu" na vine:
mzdárka - nemala jej vydať "Potvrdenie", keď jej následne robila RZD
aksalka - pravdepodobne podpísala "žiadosť" o vykonanie RZD.
veronikasad
18.04.09,07:34
Mne z toho vychádza len jedno - ak je to technicky možné - zrušiť ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa a vrátiť vyplatený preplatok dane.
Ak sa to nedá, podať dodatočné daňové priznanie, v ktorom uvedie príjem z ročného zúčtovania dane a predaja nehnutelnosti. Výsledkom bude nedoplatok, ktorý jej vrátil ako preplatok zamestnávatel.
aksalka
20.04.09,11:13
Tak toto som našla na stranke danoveho uradu Pod nazvom ,,Podávanie daňových priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2008 "

Otázka:
Zamestnávateľ mi vykonal ročné zúčtovanie za rok 2008. Teraz som však zistil, že som mal aj iné druhy príjmov, ktoré som zamestnávateľovi v žiadosti neuviedol. Ako mám postupovať ?
Odpoveď:
Ak daňovník, fyzická osoba dosiahol v roku 2008 aj iné druhy zdaniteľných príjmov, pričom mu bolo zamestnávateľom vykonané ročné zúčtovanie preddavkov na daň, daňovú povinnosť v danom prípade vysporiada podaním daňového priznania k dani z príjmov FO typ B z dôvodu, že je povinný ho podať z titulu poberania rôznych druhov príjmov. Prílohou daňového priznania je tlačivo o vykonanom ročnom zúčtovaní s vyplnenou 2. stranou o vysporiadaní nedoplatku /preplatku na daň za rok 2008.

Myslite že je to možne aplikovať aj na mnou popisany ,,problem" ??
ego.mc
20.04.09,11:53
Myslím si, že je to totožný prípad. Keďže ste však už podali DP, tak teraz musíte podať dodatočné DP tak, ako písala Veronika v príspevku č.2.
poisonkatka
20.04.09,13:20
ja som to pochopila tak, ze ona si dala to druhe danove urobit nejakej uctovnicke nezavislej od svojho zamestnavatela...ale poradit neviem :-))
ego.mc
20.04.09,21:15
Zosumarizujme si to:
Aj keď Vám zamestnávateľ urobil RZDP, boli ste povinná podať DP.
Keďže ste však v tomto DP neuviedli vrátený preplatok dane od zamestnávateľa (miesto tlačiva o vykonaní zúčtovania ste priložili potvrdenie o príjmoch), musíte teraz podať dodatočné DP, kde vyčíslite aj vrátený preplatok dane, čím sa oň zvýši Vaša daňová povinnosť.
Rozdiel medzi pôvodným DP a dodatočným DP (teda vlastne vrátenú daň od zamestnávateľa) uhradíte DÚ.
Jana 55
23.04.09,08:01
Prosím o radu, bratovi v praci spravili RZPD a v kolónke nezdanitelnej časti na manželku ma uvedenú nulu a pritom by tam mal mať plnú sumu 98.496 pretože manželka je nezamestnaná. Všimol si to len včera..asi vznikla chyba pri podpise Vyhlásenia na zdanenie príjmov...čo má spraviť ?
veronikasad
23.04.09,08:04
Prosím o radu, bratovi v praci spravili RZPD a v kolónke nezdanitelnej časti na manželku ma uvedenú nulu a pritom by tam mal mať plnú sumu 98.496 pretože manželka je nezamestnaná. Všimol si to len včera..asi vznikla chyba pri podpise Vyhlásenia na zdanenie príjmov...čo má spraviť ?
Uplatnenie nezd.časti základu dane na manželku sa nerobí vo vyhlásení, ale v žiadosti o vykonanie RZD.
Nech si vyžiada od zamestnávateľa potvrdenie o vykonaní RZD a podá dodatočné DP, kde si uplatní NČZD na manželku. DU mu preplatok dane vráti.
Anja111
23.04.09,08:04
Prosím o radu, bratovi v praci spravili RZPD a v kolónke nezdanitelnej časti na manželku ma uvedenú nulu a pritom by tam mal mať plnú sumu 98.496 pretože manželka je nezamestnaná. Všimol si to len včera..asi vznikla chyba pri podpise Vyhlásenia na zdanenie príjmov...čo má spraviť ?
Môže podať DDP, kde si uplatní aj manželku...
mzdarka renca
23.04.09,08:06
Prosím o radu, bratovi v praci spravili RZPD a v kolónke nezdanitelnej časti na manželku ma uvedenú nulu a pritom by tam mal mať plnú sumu 98.496 pretože manželka je nezamestnaná. Všimol si to len včera..asi vznikla chyba pri podpise Vyhlásenia na zdanenie príjmov...čo má spraviť ?
V prvom rade chyba vznikla pri vypisovaní Žiadosti o vykonanie RZD. Ak si chce na manželku uplatniť OP, tak musí podať dodatočné DP na DÚ.
hanelie
23.04.09,08:12
ja len doplním DDP FO A - prijmy zo závislej činnosti §35 ZoDP
Jana 55
23.04.09,08:13
V prvom rade chyba vznikla pri vypisovaní Žiadosti o vykonanie RZD. Ak si chce na manželku uplatniť OP, tak musí podať dodatočné DP na DÚ.

...prepáčte, je to Žiadosť a nie Vyhlásenie...a treba k tomu dodatočnému DP doložiť aj nejaké doklady?
veronikasad
23.04.09,08:15
V prvom rade chyba vznikla pri vypisovaní Žiadosti o vykonanie RZD. Ak si chce na manželku uplatniť OP, tak musí podať dodatočné DP na DÚ.

...prepáčte, je to Žiadosť a nie Vyhlásenie...a treba k tomu dodatočnému DP doložiť aj nejaké doklady?
Ročné zúčtovanie dane sa robí na základe Žiadosti o vykonanie RZD. V nej sa uvádzajú skutočnosti, ktoré majú vplyv na dodatočné zníženie dane /doplatenie DB, nezd.časť ZD na manželku, zníženie ZD o poistné/.
Vo vyhlásení si uplatňuje nezd.časť základu dane na seba.
K daň. priznaniu potrebuje kopiu ročného zúčtovania dane od zamestnávateľa. Vlastný príjem manželky nie je potrebné dokladovať, môžeš priložiť potvrdenie z Úradu práce.
mzdarka renca
23.04.09,08:15
Kópiu o vykonaní RZD
Jana 55
23.04.09,08:23
...ďakujem na stokrát...
tonkat
02.03.10,22:33
Zistili sme teraz, že mzdárka neuplatnila v RZD nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca za rok 2008. Ako to môže mzdárka opraviť? Jedná sa o dosť veľkú čiastku. Alebo si musí podať ten zamestnanec DDP? Nie je to už premlčané? Ďakujem pekne za odpoveď.
tonkat
03.03.10,18:33
Zistili sme teraz, že mzdárka neuplatnila v RZD nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca za rok 2008. Ako to môže mzdárka opraviť? Jedná sa o dosť veľkú čiastku. Alebo si musí podať ten zamestnanec DDP? Nie je to už premlčané? Ďakujem pekne za odpoveď.
Prosím, kto ma usmerní? Zamestnanec chce, aby mu to urobila mzdárka, lebo ona to zle vyčíslila. Ona tvrdí, že do roku 2008 už nemôže vstupovať. Pomôžete mi? Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
03.03.10,18:43
Zistili sme teraz, že mzdárka neuplatnila v RZD nezdaniteľnú čiastku na zamestnanca za rok 2008. Ako to môže mzdárka opraviť? Jedná sa o dosť veľkú čiastku. Alebo si musí podať ten zamestnanec DDP? Nie je to už premlčané? Ďakujem pekne za odpoveď.

Je to možné riešiť dodatočným DP.
jacekova
03.03.10,18:59
Je to možné riešiť dodatočným DP.


a treba priložiť Ročné zúčtovanie dane za rok 2008
tonkat
03.03.10,19:45
Ďakujem vám obom, teda mzdárka mu to nemôže opraviť?
Pekný večer prajem
jacekova
05.03.10,09:48
Ďakujem vám obom, teda mzdárka mu to nemôže opraviť?
Pekný večer prajem

nie nemôže
tonkat
13.03.10,23:29
Chceme urobiť to dodatočné priznanie, ale nevieme vyplniť riadky 62-67. Keby sa mohol niekto na to pozrieť:
RZD bolo nasledovné:
úhrn prijmov 303.880,-
poistné 40.636,-
základ dane 263.244
daň 50.016
preddavky (§35) 40.927
Nedoplatok dane 9.089,- bol zaplatený
Správne mal vyjsť preplatok dane vo výške 9.625,-, lebo nebola uplatnená odpoč. položka 98.496,-. Teraz nevieme, ako to máme všetko uviesť na tých riadkoch 62-67, aby to bolo správne. Nevieme ani, či uplatnil 2% dane niekomu, on si to nepamätá.
Výsledok z DDP by mal byť preplatok 18.714,- ak neberiem do úvahy tie 2% dane. Prosím, pomôžete nám? Ďakujem pekne.
ego.mc
14.03.10,06:13
Až po riadok 65 vypĺňate DP podľa novej skutočnosti:
36: 263.244,-
37: 98.496,-
44: 164.748,-
45: 31.302,-
54: 31.302,-
56: 31.302,-
62: 40.927,-
65: -9.625,- = nová daň

66: +9.089,- = pôvodná daň
67:-18.714,- = rozdiel medzi novou a pôvodnou daňou
tonkat
14.03.10,16:24
Ďakujem za pomoc, chcem sa ešte spýtať, keď som toto nahodila do DP A na drsr.sk, tak mi tam nedovolilo vybrať dátum zistenia skutočnosti dnešný dátum, ponúklo mi iba roky 2008,2009. Čiže cez ich stránku to vôbec nemôžem vyplniť. Alebo je v tom nejaká finta?
A čo mám urobiť s tými 2 % dane, keď neviem, či ich niekomu dal, mám sa tváriť, že ich nedal?
Preplatok treba prepočítať v poznámkach zrejme na EUR, však?
A ešte otázočka, má to byť naozaj dodatočné, nemá to byť riadne? keď on si riadne nepodával, robilo sa mu len RZD u zamestnávateľa?
Ďakujem pekne všetkým za ochotu.