Kalmanka
17.04.09,10:30
Ahojte, prosím o radu. Živnostník účtujúci v JU , platca DPH zaplatil zálohu za nové vozidlo 500 EUR s DPH. Keď vozidlo preberal, predajňa mu dobropisovala faktúru na zálohu a peniaze mu vrátila. Ako mám zaúčtovať tento výdavok a príjem peňazí - ako VNZD a PNZD ? a čo s DPH - keďže sa tie peniaze aj vrátili späť ? A ešte by ma zaujímalo, či keď dobropis na fa zaradím do KZ či mám aj v knihe pohľadávok vytvoriť pohľadávku na vrátenie peňazí - oni to vyplatili v hotovosti z pokladne.Vopred pekne ďakujem
Kalmanka
17.04.09,09:43
poradí mi niekto?
babi2
17.04.09,16:10
Neviem či tomu dobre rozumiem, pri zálohovej platbe sa nevyčísluje DPH, tak neviem prečo platil zálohu aj s DPH, ak ste si napriek tomu vtedy DPH odpočítali tak pri prijatí tejto zálohy treba DPH vrátiť, prečo pri preberaní auta mu nebola na FA záloha odrátaná ale vrátená?
Rozalka
17.04.09,18:45
Pri prevzatí zálohy vystavil predajca doklad s DPH.
Pri vrátení zálohy znova vystavil doklad - so stornom DPH.

Na vrátenie zálohy ako jediný dôvod vidím prefinancovanie prostredníctvom lízingu, ked predajnú cenu uhradí lízingová spoločnosť v plnej výške.

Alebo sa mýlim a všetko je inak?
Kalmanka
20.04.09,07:50
ahojte, ospravedlňujem sa, cez víkend som nemala prístup k počítaču. Áno, auto bolo brané na úver cez leasingovú spoločnosť. On platil zálohu za rezerváciu auta v predajni, potom mu zálohu vrátili, zaplatil akokeby akontáciu a zvyšok prefinancovala leasingovka. A teraz ide splácať úver. No a ja neviem, do akých výdavkov mám túto zálohu začleniť, keď mám doklad s DPH , musím ju uplatniť a zároveň asi aj odpočítať, ale to vrátenie platby mi nejde do hlavy, aký to bol výdavok a teraz aj príjem. ďakujem za ochotu pomôcť