MOLLY
13.07.05,10:12
Ahojte poraďaci,
Na porade som zaregistrovaná asi atak mesiac -dva,ale som z toho všetkého milo prekvapená. Je úžasné, na koľko nezodpovedaných otázok, som tu našla odpoveď.
Robím JU živnostníkovi, ktorý má 1 zamestnanca.pred mesiacom si kúpil auto- nákladné auto. Rozhodol sa, že toto auto po zreparovaní- tak asi za 3 týždne - chce vložiť do podnikania a chce ho využívať na podnikanie - na rozvoz materiálu ku klientom. Neviem, ako mám postupovať, pri vložení skúrkomného majetku - auta - do ponikania. Môžte mi prosím Vás niekto poradiť? ďakujem veľmi pekne.
Zuziana
13.07.05,08:33
Na to auto má asi faktúru alebo KPZ. Výdavky za reparovanie pripočítaš k sume faktúry, vystavíš kartu IM na celkovú sumu a budeš odpisovať 4 roky rovnomerným alebo zrychleným odpisom.
MOLLY
13.07.05,10:26
Na to auto má asi faktúru alebo KPZ. Výdavky za reparovanie pripočítaš k sume faktúry, vystavíš kartu IM na celkovú sumu a budeš odpisovať 4 roky rovnomerným alebo zrychleným odpisom.
Zuziana, a čo v prípade, že nemá žiadnu KPZ ani faktúru. To auto kúpil od známeho - ako súrkomná osoba, spravia len prepis a hotovo. Alebo musí byť KPZ?
Zužu
13.07.05,12:31
Zuziana, a čo v prípade, že nemá žiadnu KPZ ani faktúru. To auto kúpil od známeho - ako súrkomná osoba, spravia len prepis a hotovo. Alebo musí byť KPZ?
Ešte je potrebné vedieť koľko rokov má auto. keď je auto staršie ako 4 roky tak do majetku firmy sa zaradí nulovou hodnotou a nerobí sa odpis. Mala som takýto prípad a riešila som to s daňovou poradkyňou. V prípade , že má napr. 2 roky, urobí sa znalecký posudok a z hodnoty znal. posudku sa odpisuje 2 roky. Iné je keď sa MV kúpi priamo do firmy.
MOLLY
14.07.05,07:35
Auto bolo kúpené od nejakého neznámeho a KPZ tam nie je. To bolo tak, že on mu dal peniaze a on auto. Spraví sa prepis a je to hotovo. To znamená, že keď má auto 15 rokov, tak sa odpisovať nebude. Zaradím ho do IM s obstarávacou cenou 0Sk. Pohonné látky sa budú účtovať noromálne, ako výdavok ovplyvňujúci ZD? Pochopila som správne? Ak nie, tak ma prosím Ťa uveď na správnu mieru. Ďakujem.
Ľuba
14.07.05,08:16
Ja by som ho dolačila k tej KPZ. Veď takto sa dá odpisovať aj auto staršie ako 4 roky. Záleží na tom, koľko ho majiteľ má.
uzivatel2
14.07.05,08:41
Nebolo by pre Vás výhodnejšie nevkladať auto do podnikania, ale používať ho ako súkromné v podnikaní. Zaplatili by ste cestnú daň a mohli by ste si vo výdavkoch uplatniť spotrebu pohonných hmôt /prepočet podľa technického preukazu/ a výdavky za každý km jazdy. Kata
Zužu
14.07.05,09:40
Auto bolo kúpené od nejakého neznámeho a KPZ tam nie je. To bolo tak, že on mu dal peniaze a on auto. Spraví sa prepis a je to hotovo. To znamená, že keď má auto 15 rokov, tak sa odpisovať nebude. Zaradím ho do IM s obstarávacou cenou 0Sk. Pohonné látky sa budú účtovať noromálne, ako výdavok ovplyvňujúci ZD? Pochopila som správne? Ak nie, tak ma prosím Ťa uveď na správnu mieru. Ďakujem.
PHM idú do daň. výdavkov a súhlasím s uzivatel2 pri 15 ročnom aute je to výhodnejšie.
poruba
14.07.05,10:04
Lenže ak ho bude používať ako zamestnanecké auto, môže si dávať do nákladov len tie PHM, opravy už nie. Ak je to staré auto, ktoré sa bude kaziť, je lepšie ho vložiť do podnikania. Vtedy si môže dávať do nákladov aj opravy. Ja by som tiež toho predajcu dotlačila do KPZ, veď v nej nemusí byť uvedená skutočná cena auta - ak mu ide iba o to.
MOLLY
14.07.05,10:06
Dobre, takže asi to spravíme tak, že to auto bude súkromné a využívané na podnikanie. A ako je to s cestnou daňou?Odkedy sa stávam platiteľom cestnej dane? od uskutočnenia prvej jazdy, preukázanej na cestovnom príkaze?
uzivatel2
15.07.05,05:47
Dobre, takže asi to spravíme tak, že to auto bude súkromné a využívané na podnikanie. A ako je to s cestnou daňou?Odkedy sa stávam platiteľom cestnej dane? od uskutočnenia prvej jazdy, preukázanej na cestovnom príkaze?
Pozri § 89 ods. 1 písm. c, § 90 ods. 1 zákona 582/2004 Z.z. v znení zákona 171/2005 Z.z. o miestnych daniach.
Platcom sa stávaš po začatí užívania vozidla na podnikanie, daňové priznanie podávaš do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.