andrej78
17.04.09,13:31
Ahojte, mam problem ako spravne upravit nasledujucu prevadzku: recepcia s fungovanim 12 hodin denne od 9 do 21 (2 ludia pracuju subezne, dokopy su k dispozicii 4 zamestnanci), recepcia funguje 7 dni v tyzdni aj cez sviatky ak im smena vyjde na sviatok (nepreplacame im to z nejakeho dovodu). Zamestnanci maju v zmluve 40 hodinovy tyzden, mesacnu mzdu s mesacnou premiou do vysky x (ktoru nemaju priznanu ak nie je spokojnost s vykonom) System mal fungovat nejak na baze kratkeho a dlheho tyzdna, ale ked pozeriem na ich rozpis, tak si to zvycajne tak poprehadzuju, ze v tom nie je system a robia ako pride 2 -3 dni, potom 2 -3 dni volno. Nadcasy im preplacame. Mzdarka to ma v systeme - Humane - nastavene ako klasicky tyzdenny 40 hodinovy pracovny cas. Ak niekto odrobi menej, stiahne mu z nadcasov. Nadcasov maju pomerne dost, ale fluktuacia je pomerne znacna, takze rok tam vydrzi malokto a tazko hovorit kolko nadcasov doroka odrobia. Takto to funguje roky - zdedil som to a mam pocit ze toto je riadna divocina, ale neviem to nejak komplexne podchytit a upravit aby to bolo vsetko koser - aj zmluvne aj mzdovo. Poradi niekto? Vdaka.
mzdarka renca
17.04.09,11:36
Musíš im spraviť pracovný kalendár-rozpis zmien, ktorý si do softu nahraje aj mzdárka. Tento rozpis musia zamestnanci dodržiavať. Ak si chcú vymeniť služby, tak nech si to vybavia medzi sebou, služba za službu.
andrej78
17.04.09,12:09
Dakujem.

Ak im to podla rozpisu vyjde tak, ze budu robit v priemere viac ako 40 hodin tyzdenne, da sa to chapat tak ze ide o nariadeny alebo dohodnuty nadcas?
mzdarka renca
17.04.09,16:35
Dakujem.

Ak im to podla rozpisu vyjde tak, ze budu robit v priemere viac ako 40 hodin tyzdenne, da sa to chapat tak ze ide o nariadeny alebo dohodnuty nadcas?

Najskôr by som ti chcela napísať, že ich prac. čas nemá byť 40h./týždeň, ale 38 a 3/4/týždeň.
Je to v zmysle Zákonníka práce, §85, odst.5. Tu je z neho výcuc:
Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne.



Neber to teraz na týždne, ale ber normu prac. hodín na celý rok. Veď niekedy im výjde viac a niekedy menej ako 38,75hod./týždeň.
V roku 2009 je norma 261 prac.dní(aj so sviatkami)x 7,75 = 2022,75hod.
Skús si takto urobiť smeny na celý rok a spočítať hodiny. Ak budú hod. navyše, tak to je nadčas.
V softe to mzdárka nahrá tak, aby za celý rok bolo 2022,75 hod.
KEJKA
17.04.09,16:45
no ja som pred rokom zápasila presne s týmto problémom aj ked nejde o recepciu. 12h zmeny, v tom je však 30min obed, takžeb rátam 11,5 hodiny. Dlhý a krátky týždeň, mzdy sú v OLYMPe.
Týždenný čas vychádza na 3,488 dňa, dovolenka 14-18 dní podľa praxe.
Nie sú nadčasy, mám nastavený pracovný kalendár, problém je v tom, že majú pevnú mesačnú mzdu bez ohľadu na počet odpracovaných zmien, Takže ak odrobia viac,musím im jeden deň nastaviť ako neplatený deň-náhradné voľno a v mesiaci, kde odrobia menej, tak zasa im doplatiť ten deň. V OLYMPe s tým mám problém, i ked už vyriešený.
mzdarka renca
17.04.09,17:01
no ja som pred rokom zápasila presne s týmto problémom aj ked nejde o recepciu. 12h zmeny, v tom je však 30min obed, takžeb rátam 11,5 hodiny. Dlhý a krátky týždeň, mzdy sú v OLYMPe.
Týždenný čas vychádza na 3,488 dňa, dovolenka 14-18 dní podľa praxe.
Nie sú nadčasy, mám nastavený pracovný kalendár, problém je v tom, že majú pevnú mesačnú mzdu bez ohľadu na počet odpracovaných zmien, Takže ak odrobia viac,musím im jeden deň nastaviť ako neplatený deň-náhradné voľno a v mesiaci, kde odrobia menej, tak zasa im doplatiť ten deň. V OLYMPe s tým mám problém, i ked už vyriešený.
Kejka, prečo im odratávaš a priratávaš dni, veď ide o to, aby hodiny sedeli za rok. Nie je preto dôvod im to robiť, ako to robíš ty. Samozrejme, že mesačná mzda zostáva nezmenená.

S ostatným súhlasím.
KEJKA
19.04.09,06:28
Kejka, prečo im odratávaš a priratávaš dni, veď ide o to, aby hodiny sedeli za rok. Nie je preto dôvod im to robiť, ako to robíš ty. Samozrejme, že mesačná mzda zostáva nezmenená.

S ostatným súhlasím.
K tomu ma núti program OLYMP. Automaticky eviduje podľa odpracovaných zmien v pracovnom kalendári, že odpracoval menej a kráti mzdu a naopak.
Ak odpracuje viac, tak mu vypočíta mzdu aj za ten deň-takže musím to opravť ako neplatený deň.
Tieto dni evidujem ako poskytnutie voľna a jeho odpracovanie.
Ďakujem za reakciu.
mzdarka renca
19.04.09,10:50
A máš v Olympe nahraté ich prac. kalendáre? Ak áno, nemal by ti potom krátiť mesačnú mzdu.

PS: priznám sa, že v Olympe som ešte prac. kalendáre nerobila, ale v iných softoch áno.
KEJKA
19.04.09,12:12
A máš v Olympe nahraté ich prac. kalendáre? Ak áno, nemal by ti potom krátiť mesačnú mzdu.

PS: priznám sa, že v Olympe som ešte prac. kalendáre nerobila, ale v iných softoch áno.
ano kalendáre mám nahrané, aj mi to funguje, vždy po prechode do dalsieho mesiaca pekne vyznačí odpracované dni v súlade s predloženou dochádzkou..
Lenže na niektorý mesiac vyjde o jednu zmenu menej alebo viac a vtedy mi to upravuje mzdu.
V tejto súvislosti ma napadá, či to neupravuje vtedy, ked si zamestnanec prehodí zmeny, možno v tomto bude zadrhel. Proste každý mesiac tých pár ľudí musím odsledovať, aby tá mzda vyšla podľa zmluvy.
mzdarka renca
19.04.09,12:25
ano kalendáre mám nahrané, aj mi to funguje, vždy po prechode do dalsieho mesiaca pekne vyznačí odpracované dni v súlade s predloženou dochádzkou..
Lenže na niektorý mesiac vyjde o jednu zmenu menej alebo viac a vtedy mi to upravuje mzdu.
V tejto súvislosti ma napadá, či to neupravuje vtedy, ked si zamestnanec prehodí zmeny, možno v tomto bude zadrhel. Proste každý mesiac tých pár ľudí musím odsledovať, aby tá mzda vyšla podľa zmluvy.

Nemalo by ti to upravovať mesačnú mzdu, ak ich dochádzka je ako kalendár nahratý v softe, aj keď je to menej, či viac hodín.

To ti teda nezávidím, že sa musíš ešte aj týmto okrem iných vecí zaoberať pri výpočte miezd.

Ja si kalendáre nahrám všetky v januári na celý rok (mám ich 85) a počíta mi to správne. Asi skúsim jeden nahrať aj v Olympe, aby som vedela, v čom je zádrhel.
mzdarka renca
19.04.09,12:26
Ešte ma napadlo, majú nahratú skutočnosť? Napr. jeden mesiac viac a druhý menej?
555
19.04.09,12:44
ahojte, ja robim tiez mzdy pre hotel. ale keby som to chcela robit pre 50 ludi tak ako pisete, asi by som sa zblaznila. (teda ak sa nezblaznim z kontroly, ked mi pride na to) kto to vlastne kontroluje? ako to mozu postihnut? ja im davam standardne pracovne kalendare, klasicky ako keby robili 8 hodin, lebo dostavaju mesacnu mzdu rovnaku bez ohladu na to kolko odpracuju, maju klasicky priplatky za soboty a nedele, sviatky, nocne priplatky. potom mi olymp vyhodi rozpis odpracovanych hodin a to im davam podpisat, kvoli tomu ze to nepasuje s realom. oni robia fakt hocijako, ked su hostia, robia, ked nie su nerobia. smeny si prehadzuju. keby som mala 50tich takto sledovat, tak neviem... potom mam zvlast tabulku nadcasov, ktora nie je oficialna, iba medzi nami a tie si cerpu. zatial s tym nikto zo zamestnancov nemal problem. mohlo by to tak ostat? alebo tym niekomu skodim?
mzdarka renca
19.04.09,13:10
ahojte, ja robim tiez mzdy pre hotel. ale keby som to chcela robit pre 50 ludi tak ako pisete, asi by som sa zblaznila. (teda ak sa nezblaznim z kontroly, ked mi pride na to) kto to vlastne kontroluje? ako to mozu postihnut? ja im davam standardne pracovne kalendare, klasicky ako keby robili 8 hodin, lebo dostavaju mesacnu mzdu rovnaku bez ohladu na to kolko odpracuju, maju klasicky priplatky za soboty a nedele, sviatky, nocne priplatky. potom mi olymp vyhodi rozpis odpracovanych hodin a to im davam podpisat, kvoli tomu ze to nepasuje s realom. oni robia fakt hocijako, ked su hostia, robia, ked nie su nerobia. smeny si prehadzuju. keby som mala 50tich takto sledovat, tak neviem... potom mam zvlast tabulku nadcasov, ktora nie je oficialna, iba medzi nami a tie si cerpu. zatial s tym nikto zo zamestnancov nemal problem. mohlo by to tak ostat? alebo tym niekomu skodim?
Ja nahrávam 85 kalendárov a priznávam, že je to časovo veľmi náročné.
Upozorňujem ťa, že by si im nemala dávať štandartné prac. kalendáre, nakoľko sa môže stať napr. prac. úraz v sobotu a zamestnanec má štandartný kalendár na Po-Pi. Na akom základe im potom dávaš príplatky?
Je toho dosť, na čo má vplyv to, aby si nahrávala prac. kalendáre do softu.

Škodíš tým hlavne sama sebe a taktiež napr. priemerky na dovolenku nemusia byť také, aké by mali byť.
555
19.04.09,13:33
ved ja to viem, ze to asi nie je koser. len nadriadeny si mysli ine. a tie soboty nedele normalne davam, aj ked akoze ich neodrobili... je to blbost. preto ma aj zaujima kto toto vlastne kontroluje? to by potom kazdy zamestnanec mal kazdy mesiac iny pracovny kalendar? keby mal pracovny uraz? tak by sme to dohodli pomimo... aj napriklad nadcasy sa preplacaju formou odmien, aby sme usetrili 25% priplatok za nadcasy... a tak podobne. preco by boli ine priemerky na dovolenku? ked stale by mali tu istu mesacnu mzdu, tak ci tak, ci by som tam dala sobotu alebo pondelok? ked mas cas, prosim ta vysvetli mi to. zaujima ma to.
mzdarka renca
19.04.09,14:02
ved ja to viem, ze to asi nie je koser. len nadriadeny si mysli ine. a tie soboty nedele normalne davam, aj ked akoze ich neodrobili... je to blbost. preto ma aj zaujima kto toto vlastne kontroluje? to by potom kazdy zamestnanec mal kazdy mesiac iny pracovny kalendar? keby mal pracovny uraz? tak by sme to dohodli pomimo... aj napriklad nadcasy sa preplacaju formou odmien, aby sme usetrili 25% priplatok za nadcasy... a tak podobne. preco by boli ine priemerky na dovolenku? ked stale by mali tu istu mesacnu mzdu, tak ci tak, ci by som tam dala sobotu alebo pondelok? ked mas cas, prosim ta vysvetli mi to. zaujima ma to.

Neviem presne, aké majú vaši zamestnanci zmeny (koľko hod.) a cyklus zmien, resp. striedanie.
Pokúsim sa behom týždňa napísať postupy pri nahrávaní prac. kalendárov a ich praktické využitie..

Ešte ťa chcem upozorniť, že ak prac. zmena je dlhšia ako 8 hod., tak aj nárok dovolenky sa musí prepočítavať.
555
19.04.09,14:31
no je toho asi viac, ale v globale, ked zamestnanci nenamietaju voci takemuto postupu, tak je v tom problem? a dalsia vec, aj keby somto robila, napr. ako ty, ich celkovu mzdu to absolutne neovplyvni, lebo mne zamestnavatel zada, ze daj 500 eur ciste a bodka, ja to musim tak napasovat...... inak, vdaka za ochotu. a k tym zamestnancom -kazdy robi ako vyjde, nemaju ziaden cyklus, striedaju sa ako im to vyhovuje, nikto im do toho nehovori, dokonca napr. raz pridu na 10,00 robia do 14,00 potom pridu o 17,00 a podobne, kazducky mesiac je u kazdeho uplne ina smena... tak fakt neviem, ako by som toto nahadzovala... ty mas urcite vo vsetkom pravdu, robis to spravne, len ja si to asi nebudem vediet aplikovat na "nasu prax"
mzdarka renca
19.04.09,14:39
no je toho asi viac, ale v globale, ked zamestnanci nenamietaju voci takemuto postupu, tak je v tom problem? a dalsia vec, aj keby somto robila, napr. ako ty, ich celkovu mzdu to absolutne neovplyvni, lebo mne zamestnavatel zada, ze daj 500 eur ciste a bodka, ja to musim tak napasovat...... inak, vdaka za ochotu. a k tym zamestnancom -kazdy robi ako vyjde, nemaju ziaden cyklus, striedaju sa ako im to vyhovuje, nikto im do toho nehovori, dokonca napr. raz pridu na 10,00 robia do 14,00 potom pridu o 17,00 a podobne, kazducky mesiac je u kazdeho uplne ina smena... tak fakt neviem, ako by som toto nahadzovala... ty mas urcite vo vsetkom pravdu, robis to spravne, len ja si to asi nebudem vediet aplikovat na "nasu prax"
Ako to má fungovať vieš a ďalej k tomuto nemám čo dodať.
Komentára sa radšej zdržím.
555
19.04.09,15:06
ved ja chapem, ale co ja zmozem, ked poviem, ze tak nebudem uctovat, mozem sa ist past... alebo pojdem past ovce... :) ale urcite by som to chcela vediet, skusim to takto zacat praktizovat, ked sa bude dat... dik este raz
Marína
19.04.09,15:50
Spôsob rozvrhnutia pracovných zmien sa musí zabezpečiť tak, aby zamestnanec pracujúci podľa tohto rozvrhu v období najviac 4 mesiacov v priemere na týždeň odpracoval určený týždenný pracovný čas.

§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

Prikladám tabuľku pre výpočet dovolenky pre nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.
andrej78
20.04.09,09:26
Nie som si isty ci je tento system mozno povazovat za zmenne rozvrhnutie. Pracovna zmena je podla ZP definovana takto:
(2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny.

U nas - ako som uz pisal v otazke - je to tak ze dvaja robia 12 hodin a idu domov - nestriedaju sa - na druhy den znova 12. Uplatnit nerovnomerne rozvrhnutie je takisto problem - kedze tam je limit tie 4, resp. 12 mesiacov.
555
20.04.09,12:44
a ako to potom robis?
mzdarka renca
20.04.09,12:59
Nie som si isty ci je tento system mozno povazovat za zmenne rozvrhnutie. Pracovna zmena je podla ZP definovana takto:
(2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny.

U nas - ako som uz pisal v otazke - je to tak ze dvaja robia 12 hodin a idu domov - nestriedaju sa - na druhy den znova 12. Uplatnit nerovnomerne rozvrhnutie je takisto problem - kedze tam je limit tie 4, resp. 12 mesiacov.
To robia stále každý po-pi á 12 hod. denne?
Cez víkend majú voľno?
andrej78
21.04.09,06:07
Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. Problem je, ze ten rozvrh vzdy vychadza tak, ze niekto odrobi prilis vela, niekto prilis malo. Mzdarka to oficialne vedie ako 8 hod pracovny cas, 5 dni v tyzdni. Preplacame nadcasy - tieto ale kratime ak niekto odrobi menej (akoby si cerpal nahradne volno). No a mojou ambiciou je toto cele nejak "zoficialnit". Priznat ze robia takymto sposobom, platit im na co maju narok zo zakona a splnat vsetko co treba, lebo takychto prevadzok budeme mat viac. Neviem ale najst kluc, lebo na to neviem pouzit ani nerovnomerne rozvrhnutie ani zmennost. Rozmyslam, ze sa jednoducho urobi nejaky rocny pracovny fond, ktory sa dohodne ako rocny pracovny kalendar alebo pracovny rozvrh - tento by mal zohladnit maximalne nadcasy. Toto sa podpise ako dodatok k zmluve o uprave pracovneho casu a bude. Nadcasy tak budu vykonavane po vzajomnej dohode a tak aby to neprekrocilo zakonne limity. Zamestnanci s tym problem nemaju, ich treba skor kontrolovat, lebo to prehanaju s cielom zarobit si. Uz mi fakt nic ine nenapada.
mzdarka renca
21.04.09,06:15
Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. Problem je, ze ten rozvrh vzdy vychadza tak, ze niekto odrobi prilis vela, niekto prilis malo. Mzdarka to oficialne vedie ako 8 hod pracovny cas, 5 dni v tyzdni. Preplacame nadcasy - tieto ale kratime ak niekto odrobi menej (akoby si cerpal nahradne volno). No a mojou ambiciou je toto cele nejak "zoficialnit". Priznat ze robia takymto sposobom, platit im na co maju narok zo zakona a splnat vsetko co treba, lebo takychto prevadzok budeme mat viac. Neviem ale najst kluc, lebo na to neviem pouzit ani nerovnomerne rozvrhnutie ani zmennost. Rozmyslam, ze sa jednoducho urobi nejaky rocny pracovny fond, ktory sa dohodne ako rocny pracovny kalendar alebo pracovny rozvrh - tento by mal zohladnit maximalne nadcasy. Toto sa podpise ako dodatok k zmluve o uprave pracovneho casu a bude. Nadcasy tak budu vykonavane po vzajomnej dohode a tak aby to neprekrocilo zakonne limity. Zamestnanci s tym problem nemaju, ich treba skor kontrolovat, lebo to prehanaju s cielom zarobit si. Uz mi fakt nic ine nenapada.

Tu ti prikladám kalendár, ktorý je štvrťročný, t.z., že na celý rok ich budeš mať 4. Tam máš v jednotlivých mesiacoch aj možnosť prenosov hod., buď plus, alebo mínus. Na konci roku ti to musí sedieť s normou prac. hodín. Ak bude hodin viac, ako je norma, tak to sú nadčasy.
Tie zmeny u Vás by mali byť 11,5 hod., nakoľko zamestnanci majú aj prestávku v práci, ktorá sa neráta do prac. času.
andrej78
21.04.09,06:32
Super, dakujem Ti. Tych 11,5 - ano, to som si tiez uvedomil.
Este k tym nadcasom - bude to potom tak, ze ak na konci roku uvidim ze prekracuju normu - trebars uz v decembri ju budu mat splnenu, tak vsetko co odrobia v decembri je nadcas a dostanu to v decembri aj zaplatene?
mzdarka renca
21.04.09,06:44
Super, dakujem Ti. Tych 11,5 - ano, to som si tiez uvedomil.
Este k tym nadcasom - bude to potom tak, ze ak na konci roku uvidim ze prekracuju normu - trebars uz v decembri ju budu mat splnenu, tak vsetko co odrobia v decembri je nadcas a dostanu to v decembri aj zaplatene?

Nerob to na konci roku, lebo by sa mohlo stať, že v decembri už robiť nemali a mohli by im vychádzať len nadčasy. Podľa priloženého súboru im urob kalendár a ak treba, tak im niektorú zo smien akože nepriznáš a tá bude nadčas. Mne sa stáva aj také, že zamestnanec má napr. aj 3,5 hod. smenu, aby mi to sedelo s normou, ale zbytok mu vyplatím ako nadčas.
mzdarka renca
21.04.09,06:46
Musíš sa s tým jednoducho pohrať.
Marína
21.04.09,06:54
Super, dakujem Ti. Tych 11,5 - ano, to som si tiez uvedomil.
Este k tym nadcasom - bude to potom tak, ze ak na konci roku uvidim ze prekracuju normu - trebars uz v decembri ju budu mat splnenu, tak vsetko co odrobia v decembri je nadcas a dostanu to v decembri aj zaplatene?
Aby bolo dodržané ustanovenie §87 ZP, štvrťročne. Pozri prísp. 19.
Olgica
28.04.09,10:55
Už som toho prečítala veľa ale jednoznačnú odpoveď som nedostala: ZC pracuje v 12hod.zmenách. 1.5.09 je sviatok ale pripadla mu zmena - mal by robiť, lenže ZĽ vyhlásil celozávodnú dovolenku. Má si vypísať dovol.lístok na tento deň? mne vychádza že áno, ale zmiatol ma §112 ods.3Zák.Práce (Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky). Ak by mu na tento deň nepripadla zmena tak sa nič nedeje - nečerpá dovolenku? chápem to správne?
Olgica
28.04.09,11:04
nikto nevie, prosím....
mzdarka renca
28.04.09,11:12
Už som toho prečítala veľa ale jednoznačnú odpoveď som nedostala: ZC pracuje v 12hod.zmenách. 1.5.09 je sviatok ale pripadla mu zmena - mal by robiť, lenže ZĽ vyhlásil celozávodnú dovolenku. Má si vypísať dovol.lístok na tento deň? mne vychádza že áno, ale zmiatol ma §112 ods.3Zák.Práce (Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky). Ak by mu na tento deň nepripadla zmena tak sa nič nedeje - nečerpá dovolenku? chápem to správne?

Ak zamestnávateľ zatvorí prevádzku z akéhokoľvek dôvodu a zamestnancovi padne smena na sviatok, tak sviatok je preplatený ako sviatok a nie ako dovolenka.

Ja osobne to takto robím. Nestáva sa mi to často, ale stane sa.
Olgica
28.04.09,11:21
Moc ďakujem.
rodina1
05.05.09,10:01
andrej78, vyriešil si už ten problém?

Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. Problem je, ze ten rozvrh vzdy vychadza tak, ze niekto odrobi prilis vela, niekto prilis malo. Mzdarka to oficialne vedie ako 8 hod pracovny cas, 5 dni v tyzdni. Preplacame nadcasy - tieto ale kratime ak niekto odrobi menej (akoby si cerpal nahradne volno). No a mojou ambiciou je toto cele nejak "zoficialnit". Priznat ze robia takymto sposobom, platit im na co maju narok zo zakona a splnat vsetko co treba, lebo takychto prevadzok budeme mat viac. Neviem ale najst kluc, lebo na to neviem pouzit ani nerovnomerne rozvrhnutie ani zmennost. Rozmyslam, ze sa jednoducho urobi nejaky rocny pracovny fond, ktory sa dohodne ako rocny pracovny kalendar alebo pracovny rozvrh - tento by mal zohladnit maximalne nadcasy. Toto sa podpise ako dodatok k zmluve o uprave pracovneho casu a bude. Nadcasy tak budu vykonavane po vzajomnej dohode a tak aby to neprekrocilo zakonne limity. Zamestnanci s tym problem nemaju, ich treba skor kontrolovat, lebo to prehanaju s cielom zarobit si. Uz mi fakt nic ine nenapada.



Tu ti prikladám kalendár, ktorý je štvrťročný, t.z., že na celý rok ich budeš mať 4. Tam máš v jednotlivých mesiacoch aj možnosť prenosov hod., buď plus, alebo mínus. Na konci roku ti to musí sedieť s normou prac. hodín. Ak bude hodin viac, ako je norma, tak to sú nadčasy.
Tie zmeny u Vás by mali byť 11,5 hod., nakoľko zamestnanci majú aj prestávku v práci, ktorá sa neráta do prac. času.
mzdarka renca
05.05.09,10:51
andrej78, vyriešil si už ten problém?

Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. Problem je, ze ten rozvrh vzdy vychadza tak, ze niekto odrobi prilis vela, niekto prilis malo. Mzdarka to oficialne vedie ako 8 hod pracovny cas, 5 dni v tyzdni. Preplacame nadcasy - tieto ale kratime ak niekto odrobi menej (akoby si cerpal nahradne volno). No a mojou ambiciou je toto cele nejak "zoficialnit". Priznat ze robia takymto sposobom, platit im na co maju narok zo zakona a splnat vsetko co treba, lebo takychto prevadzok budeme mat viac. Neviem ale najst kluc, lebo na to neviem pouzit ani nerovnomerne rozvrhnutie ani zmennost. Rozmyslam, ze sa jednoducho urobi nejaky rocny pracovny fond, ktory sa dohodne ako rocny pracovny kalendar alebo pracovny rozvrh - tento by mal zohladnit maximalne nadcasy. Toto sa podpise ako dodatok k zmluve o uprave pracovneho casu a bude. Nadcasy tak budu vykonavane po vzajomnej dohode a tak aby to neprekrocilo zakonne limity. Zamestnanci s tym problem nemaju, ich treba skor kontrolovat, lebo to prehanaju s cielom zarobit si. Uz mi fakt nic ine nenapada.

Pracovný fond sa nemôže dohodnúť, ten je daný. Vysvetlím. Tento rok má 261 pracovných dní vrátane sviatkov.
261 x 8 = 2088 hodín pre rok 2009

Musíš si to prejsť a napasovať na celý rok. Čo bude navyše je nadčas.
KEJKA
05.05.09,11:03
andrej78, vyriešil si už ten problém?

Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. Problem je, ze ten rozvrh vzdy vychadza tak, ze niekto odrobi prilis vela, niekto prilis malo. Mzdarka to oficialne vedie ako 8 hod pracovny cas, 5 dni v tyzdni. Preplacame nadcasy - tieto ale kratime ak niekto odrobi menej (akoby si cerpal nahradne volno). No a mojou ambiciou je toto cele nejak "zoficialnit". Priznat ze robia takymto sposobom, platit im na co maju narok zo zakona a splnat vsetko co treba, lebo takychto prevadzok budeme mat viac. Neviem ale najst kluc, lebo na to neviem pouzit ani nerovnomerne rozvrhnutie ani zmennost. Rozmyslam, ze sa jednoducho urobi nejaky rocny pracovny fond, ktory sa dohodne ako rocny pracovny kalendar alebo pracovny rozvrh - tento by mal zohladnit maximalne nadcasy. Toto sa podpise ako dodatok k zmluve o uprave pracovneho casu a bude. Nadcasy tak budu vykonavane po vzajomnej dohode a tak aby to neprekrocilo zakonne limity. Zamestnanci s tym problem nemaju, ich treba skor kontrolovat, lebo to prehanaju s cielom zarobit si. Uz mi fakt nic ine nenapada.
ja mám to isté a evidujem to oficiálne.... maju dvojtýždňový interval,ktorý sa opakuje. Pokiaľ s nemenia smeny, takmi to presne sadne aj na dochádzku. dlžka pracovného týždňa je 3,488 dňa, potom im vychádza 14 dní dovolenky miesto 20, resp. 18 dní miesto 25..... ale využívame počítanie na kalendárne týždne dovolenky. Mám malé nepresnosti, lebo nie vždy vyjde 11,5 hod smena, program mi niekedy "PONúKNE" 11,489 ale tak podobne..... raz za Q to prezerám a prepočítavam, ale zatiaľ som na významnejšie nezrovnalosti neprišla.
A ešte .......... zam maju doodnutý pevný mesačný plat, ktorý dostanu, aj ked im v danom mesiaci vyjde vac alebo vyjde menej odpracovaných zmien. Tento fakt mi robí problém, ale riešim to dôslednou evidenciou takýchto dní tak,aby neodpracovaný fond bol kompenzovaný odpracovanými zmenami naviac.
rodina1
05.05.09,11:31
Teda, musím to spraviť asi takto:
1) z-c pracuje 2 dni po 12 hod. (teda 11,5, keď 0,5 hod. je prestávka), potom má 2 dni voľno, potom 3 dni pracuje, 2 dni má voľno, 2 dni pracuje, 3 dni má voľno. Takže strieda dlhý a krátky pracovný týždeň.
2) z-c pracuje opačne ako 1. z-c, strieda krátky a dlhý týždeň.
Ak som zamestnancom od začiatku roka 2009 (pokračovala som ako v roku 2008 robila predchádzajúca mzdárka) vyplácala 40 hodinový pracovný týždeň (majú mesačnú mzdu), je možné upraviť tento pracovný čas (teda 3/4 týždňa a 38 pracovný čas) dodatkom k pracovnej zmluve a už mzdu za apríl 2009 dať podľa správnosti?
Ale čo v prípade, ak som zamestnancom už vyplácala dovolenku?
Úprimne, mám v tom trochu zmätok:mad::mee::eek:
Lenže ako správne zadám pracovný kalendár, keď striedanie zmien je už od roku 2008? V januári 2009 mi potom napr. vychádza, že prvého by mal robiť ešte 1 deň z trojdňovej pracovnej smeny. Ako to zadať v pracovnom kalendári, aby sa mi zmeny pravideľne striedali? :eek: Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, ak nie, potom sa to skúsim ináč vysvetliť. Zatiaľ všetkým ďakujem.
mzdarka renca
05.05.09,11:42
Teda, musím to spraviť asi takto:
1) z-c pracuje 2 dni po 12 hod. (teda 11,5, keď 0,5 hod. je prestávka), potom má 2 dni voľno, potom 3 dni pracuje, 2 dni má voľno, 2 dni pracuje, 3 dni má voľno. Takže strieda dlhý a krátky pracovný týždeň.
2) z-c pracuje opačne ako 1. z-c, strieda krátky a dlhý týždeň.
Ak som zamestnancom od začiatku roka 2009 (pokračovala som ako v roku 2008 robila predchádzajúca mzdárka) vyplácala 40 hodinový pracovný týždeň (majú mesačnú mzdu), je možné upraviť tento pracovný čas (teda 3/4 týždňa a 38 pracovný čas) dodatkom k pracovnej zmluve a už mzdu za apríl 2009 dať podľa správnosti?
Ale čo v prípade, ak som zamestnancom už vyplácala dovolenku?
Úprimne, mám v tom trochu zmätok:mad::mee::eek:
Lenže ako správne zadám pracovný kalendár, keď striedanie zmien je už od roku 2008? V januári 2009 mi potom napr. vychádza, že prvého by mal robiť ešte 1 deň z trojdňovej pracovnej smeny. Ako to zadať v pracovnom kalendári, aby sa mi zmeny pravideľne striedali? :eek: Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, ak nie, potom sa to skúsim ináč vysvetliť. Zatiaľ všetkým ďakujem.

Kalendár sa neprenáša z roka na rok, každý rok máš nový. Keď bude viacej času, vysvetlím aj ostatné:)
KEJKA
05.05.09,11:44
mnohé z toho, čo sa pýtaš, musíš vyriešiť v konkrétnom mzdovom programe. Ja som toto sparvila v OLYMPe v r. 2008 - do konca roka som vychytávala muchy, ale od januára mi to nabieha presne. Tie muchy - mám na mysli prepisovanie dochádzky podľa podkladov, opravu pracovných kalendárov.
Myslím však, že to stálo zato.

Čo sa týka preplácania dovolenky- musíš si to prepočítať ručne na kalkulačke, čo a koľko zam-com patrilo, žiaľ. Aj v mojom prípade predchádzajúca mzdárka to takto riešila, ja však radšej využívam možnosti softu, tak som sa dopracovala k týmto vysledkom.
rodina1
06.05.09,03:49
mnohé z toho, čo sa pýtaš, musíš vyriešiť v konkrétnom mzdovom programe. Ja som toto sparvila v OLYMPe v r. 2008 - do konca roka som vychytávala muchy, ale od januára mi to nabieha presne. Tie muchy - mám na mysli prepisovanie dochádzky podľa podkladov, opravu pracovných kalendárov.
Myslím však, že to stálo zato.

Čo sa týka preplácania dovolenky- musíš si to prepočítať ručne na kalkulačke, čo a koľko zam-com patrilo, žiaľ. Aj v mojom prípade predchádzajúca mzdárka to takto riešila, ja však radšej využívam možnosti softu, tak som sa dopracovala k týmto vysledkom.

Ďakujem za odpoveď. Tiež robím v Olympe, môžeš mi teda poradiť, prosím ťa, ako si to urobila?
rodina1
06.05.09,10:00
Neviem, či to budem robiť správne. Skúšala som v Olympe (v demonštračnom príklade, aby som si "nepobabrala" aktuálnych zamestnancov) zadať dvoch zamestnancov, pri každom som si zadala iný kalendár. Ale kalendáre som robila až od apríla tohto roku. Kalendáre som si spravila podľa aktuálnej dochádzky z-cov (našťastie sa pravideľne striedajú, takže aspoň v tom nie je chaos). Ku každému z týchto dvoch "zamestnancov" som si dala iný kalendár (aby sa mi dni u nich neprelýnali, ale aby sa striedali). Zadala som si to "aplikuj do konca roka", s tým, že som v jednotlivých miesiacoch "odklikla" sviatky, soboty a nedele (podľa návodu z Krosu). Ak bola prevádzka počas sviatkov zatvorená a zamestnancovi pripadla pracovná zmena, tak som zase "zaklikla" sviatok, aby ho z-covi zaplatilo. Skúšobne som si spravila u týchto z-cov výplaty za apríl a máj, a keďže sú platení mesačnou mzdou, tak mi nič "nestrhlo" ani "neprirátalo". Či už mali "málo" alebo "viac" hodín. Dúfam, že píšem zrozumiteľne.
Ak by bol takýto postup správny, chcela by som sa spýtať, či je možné z-com robiť týmto spôsobom výplaty už od apríla, alebo im musím všetko prepočítať od začiatku roka?:( Dodatkom k PZ by som im dala zmenu pracovného času, takže hádam by to stačilo počítať až od apríla. Tie vyplatené dovolenky od začiatku roka by som už hádam nechala tak:confused: Ďakujem
Ešte by som sa chcela spýtať tých, čo robia v Olympe, keď som si pozrela na tvorbu výplaty, tak v pravom dolnom rohu (ako sú zakliknuté dni) je tlačidlo F9. Neviem na čo slúži, nikde som nenašla k nemu popis. Keď som ho stlačila, tak mi prepočítavalo časový fond (hodiny). Je to správne?
mzdarka renca
06.05.09,10:58
Neviem, či to budem robiť správne. Skúšala som v Olympe (v demonštračnom príklade, aby som si "nepobabrala" aktuálnych zamestnancov) zadať dvoch zamestnancov, pri každom som si zadala iný kalendár. Ale kalendáre som robila až od apríla tohto roku. Kalendáre som si spravila podľa aktuálnej dochádzky z-cov (našťastie sa pravideľne striedajú, takže aspoň v tom nie je chaos). Ku každému z týchto dvoch "zamestnancov" som si dala iný kalendár (aby sa mi dni u nich neprelýnali, ale aby sa striedali). Zadala som si to "aplikuj do konca roka", s tým, že som v jednotlivých miesiacoch "odklikla" sviatky, soboty a nedele (podľa návodu z Krosu). Ak bola prevádzka počas sviatkov zatvorená a zamestnancovi pripadla pracovná zmena, tak som zase "zaklikla" sviatok, aby ho z-covi zaplatilo áno . Skúšobne som si spravila u týchto z-cov výplaty za apríl a máj, a keďže sú platení mesačnou mzdou, tak mi nič "nestrhlo" ani "neprirátalo". Či už mali "málo" alebo "viac" hodín. Dúfam, že píšem zrozumiteľne. presne tak, či má viac, alebo menej hod. ako je norma, tak mesačná mzda sa nekráti, ani nenavýši.
Ak by bol takýto postup správny, chcela by som sa spýtať, či je možné z-com robiť týmto spôsobom výplaty už od apríla , alebo im musím všetko prepočítať od začiatku roka?:( Dodatkom k PZ by som im dala zmenu pracovného času, takže hádam by to stačilo počítať až od apríla áno. Tie vyplatené dovolenky od začiatku roka by som už hádam nechala tak:confused: dovolenku -nárok si sprav na 2 x, t.z. od.1.1.-31.3. a od 1.4.-31.12., nakoľko sa menia kalendáre na základe zmeny prac. zmluvy. Ďakujem
Ešte by som sa chcela spýtať tých, čo robia v Olympe, keď som si pozrela na tvorbu výplaty, tak v pravom dolnom rohu (ako sú zakliknuté dni) je tlačidlo F9. Neviem na čo slúži, nikde som nenašla k nemu popis. Keď som ho stlačila, tak mi prepočítavalo časový fond (hodiny). Je to správne?
Skúšala som si zrušiť v odprac. hodinách jeden deň, stlačením F9 ten deň dalo, tak ako má byť. Priznám sa, doteraz som to ani neregistrovala.
rodina1
06.05.09,11:39
Od zajtra idem ešte teda skúšať tú dovolenku. Len dúfam, že majiteľka bude s dodatkami k PZ súhlasiť. Ďakujem za odpoveď.
rodina1
07.05.09,07:29
Vedúca s dodatkami k PZ súhlasila, takže idem robiť pracovné kalendáre. S tým by som hádam nemala mať nejaký problém. Ale s tými dovolenkami, neviem. Za mesiace 1-3 viem asi ako prepočítať. Ak má nárok na 20 dní, tak 20/12*3. Ale ako vypočítam nárok na dovolenku za obdobie od 4-12?:mad: Neviem.:eek: A ak má zamestnanec ešte dovolenku z minulého roku?:mee: Počítač mi to asi neypočíta, ak zmením pracovné kalendáre. Budem to musieť zadať ručne, a v tom mám zmätok.:mee: Prosím, poradíte mi ešte?:confused: Ďakujem. :cool:
mzdarka renca
07.05.09,08:32
Vedúca s dodatkami k PZ súhlasila, takže idem robiť pracovné kalendáre. S tým by som hádam nemala mať nejaký problém. Ale s tými dovolenkami, neviem. Za mesiace 1-3 viem asi ako prepočítať. Ak má nárok na 20 dní, tak 20/12*3. Ale ako vypočítam nárok na dovolenku za obdobie od 4-12?:mad: Neviem.:eek: A ak má zamestnanec ešte dovolenku z minulého roku?:mee: Počítač mi to asi neypočíta, ak zmením pracovné kalendáre. Budem to musieť zadať ručne, a v tom mám zmätok.:mee: Prosím, poradíte mi ešte?:confused: Ďakujem. :cool:
1-3/09 - (20:12)x3= 5 dní

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní

celkovo rok 2009
5 + 10 = 15 dní
rodina1
07.05.09,08:38
Renča, prosím, tomuto nerozumiem

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní :mee:

len tomu: (13,5 : 12) - nárok na celý rok, x 9 - to je počet mesiacov
Vlastne neviem, ako si vypočítala ten nárok na celý rok.
Ďakujem.
mzdarka renca
07.05.09,08:44
Renča, prosím, tomuto nerozumiem

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní :mee:

len tomu: x 9 - to je počet mesiacov, ostatné neviem.

Ďakujem.
20 dní - nárok/rok
7,75 hod. - pri týždennom úväzku 38,75hod. je to 1/5 dní, musíš to vydeliť 5 dňami, t.j. 7,75hod. a vynásobíš to skutočnou dĺžkou zmeny, ktorá je 11,5hod.
13,5 dní - to je vypočítaný ročný nárok na dovolenku pri nároku 20 dní/rok

Ak ti ešte niečo nie je jasné, kľudne sa pýtaj;)
rodina1
07.05.09,08:58
Ďakujem za trpezlivosť.:o Chcela som ti prideliť bod, ale nechce ma pustiť.
Už som spravila zmeny PZ a "hrám" sa s jednotlivými pracovnými kalendármi. Dúfam, že už potom budem mať "pokoj":D Ešte raz, od apríla si ručne zadám nárok na dovolenku (podľa tvojho výpočtu:---) a zostatok dovolenky z minulého roku už nechám tak. Správne?:cool: Ďakujem.
mzdarka renca
07.05.09,09:07
Ďakujem za trpezlivosť.:o Chcela som ti prideliť bod, ale nechce ma pustiť.
Už som spravila zmeny PZ a "hrám" sa s jednotlivými pracovnými kalendármi. Dúfam, že už potom budem mať "pokoj":D Ešte raz, od apríla si ručne zadám nárok na dovolenku (podľa tvojho výpočtu:---) a zostatok dovolenky z minulého roku už nechám tak. Správne?:cool: Ďakujem.

áno, aj ja by som to tak riešila, si šikulka:)
Silvia S
28.05.09,11:23
Prosím všetkých skúsených v tejto oblasti o pomoc. Sme spoločnosť, ktorá má stanovený 40 hod.týždenný prac.čas. Z dôvodu naplnenia požiadavky investora, chcú 2 skladníkov zmeniť na nerovnomerný prac. čas (ten 3 nie je podstatný). Môžem akceptovať priložený navrhnutý rozpis? Nikdy som sa s podobným problémom nestretla a budem vďačná za každú radu. Viem, že skladníkovi A presahujú hod o 31 a skladníkovi B o 45 hodín. Môže to tak vôbec byť? Nemusí to byť presne? A čo potom s dovolenkou? Neviem si vôbec predstaviť, keď by ich možno zasa po 4 mesiacoch prehodili naspäť. Vopred ďakujem všetkým.:mee:

37858
mzdarka renca
28.05.09,12:09
Prosím všetkých skúsených v tejto oblasti o pomoc. Sme spoločnosť, ktorá má stanovený 40 hod.týždenný prac.čas. Z dôvodu naplnenia požiadavky investora, chcú 2 skladníkov zmeniť na nerovnomerný prac. čas (ten 3 nie je podstatný). Môžem akceptovať priložený navrhnutý rozpis? Nikdy som sa s podobným problémom nestretla a budem vďačná za každú radu. Viem, že skladníkovi A presahujú hod o 31 a skladníkovi B o 45 hodín. Môže to tak vôbec byť? Nemusí to byť presne? A čo potom s dovolenkou? Neviem si vôbec predstaviť, keď by ich možno zasa po 4 mesiacoch prehodili naspäť. Vopred ďakujem všetkým.:mee:

37858
Ak pôjde o nerovnomerný prac. čas, tak jeho týždenný úväzok musí byť 38,75hod. (§ 85, odst.5 ZP), t.z., že normu hod počítaš napr. za jún 22x7,75=170,5hod.....atď. Musia ti ročne tieto hodiny sedieť (nemusí mesačne). Ak bude jeho prac. čas odpracovaný vyšší ako norma, tak sa bude jednať o nadčas, ktorý musíš zaplatiť aj s príplatkom 25%.
Silvia S
28.05.09,12:27
Reni, v Teba som dúfala, že sa ozveš...vidím, že si v tejto oblasti na rozdiel odo mňa doma. Čiže mohlo by to takto zostať, keď budem vychádzať z 38,75 hod? A čo potom s čerpaním dovolenky, resp. s jej nárokom? A ešte jedna vec ma zaujíma, ja nesledujem priebeh 4 mesiacov, ale rok 2009? Ďakujem veľmi pekne.
mzdarka renca
28.05.09,12:29
Reni, v Teba som dúfala, že sa ozveš...vidím, že si v tejto oblasti na rozdiel odo mňa doma. Čiže mohlo by to takto zostať, keď budem vychádzať z 38,75 hod? A čo potom s čerpaním dovolenky, resp. s jej nárokom? A ešte jedna vec ma zaujíma, ja nesledujem priebeh 4 mesiacov, ale rok 2009? Ďakujem veľmi pekne.
mimotemyUž musím ísť, navečer tu budem a všetko napíšem a vysvetlím.
KEJKA
28.05.09,13:59
ja len dodám, že podľa tabuľky pracovná doba je 12h, ale v tom musí byť 0,5 hod prestávka na obed.
Takže odpracovaný čas, ktorý sa započíta, je len 11,5 h. Ja som to riešila takto.
Myslím, že ked budeš rátať 11,5 h, tak ti toľko hodín navyše nevyjde.
dušinka
28.05.09,15:37
Hanbím sa, ale nedá mi, aby som sa neopýtala. Vidím že človek sa učí do smrti smrťúcej. Pri nepretržitej prevádzke /12-hodinové smeny/ je ročný fond pracovného času 2088 hod., alebo ako som počítala ja 7,5/8=0.9375*2088=1957.5 hod.? Alebo je to úplne inak? Vopred ďakujem za Váš čas a názor.
mzdarka renca
28.05.09,16:11
Hanbím sa, ale nedá mi, aby som sa neopýtala. Vidím že človek sa učí do smrti smrťúcej. Pri nepretržitej prevádzke /12-hodinové smeny/ je ročný fond pracovného času 2088 hod., alebo ako som počítala ja 7,5/8=0.9375*2088=1957.5 hod.? Alebo je to úplne inak? Vopred ďakujem za Váš čas a názor.
Nie, prac. fond za celý rok 2009 je 261 (počítaš aj sviatky v bežnom týždni) x 7,75 = 2022,75 hod.
Od 06/2009 do 12/2009 je to 131 dní x 7,75 = 1015,25 hod. A KAJKA má pravdu, smeny budú 11,5 hod. a 4,5 hod. nakoľko je tam 1/2 hod. prestávka.

Nároky na dovolenku:
25 dní pri normálnom úväzku
(25 x 7,75) : 11,5 = 17 dní
20 dní pri normálnom úväzku
(20 x 7,75) : 11,5 = 13,5 dní
KEJKA
28.05.09,16:30
ešte sa chcem ubezpečiť, ak je 12hodinovka, automaticky sa to počíta ako nepretržitá prevádzka, aj ked v noci nerobia? Automaticky platí ten 37,5 hod. prac. týždeň?
Zamestnanci majú v zmluve napísané 40 hod.
Ja si myslím, že sa treba držať prac.zmluvy.
mzdarka renca
28.05.09,16:36
ešte sa chcem ubezpečiť, ak je 12hodinovka, automaticky sa to počíta ako nepretržitá prevádzka, aj ked v noci nerobia? Automaticky platí ten 37,5 hod. prac. týždeň?
Zamestnanci majú v zmluve napísané 40 hod.
Ja si myslím, že sa treba držať prac.zmluvy.
Kejka, nemôžu mať pracovný čas 40 hod./týždeň, ak to tak majú, musia spraviť dohody o zmene PZ na prac. čas 38,75 hod./týždeň.

§ 85
Pracovný čas


(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
Eulaly
28.05.09,16:39
Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
mzdarka renca
28.05.09,16:48
Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
Pravdepodobne účtovníčka nemá urobené pracovné kalendáre. Podľa hodín, ktoré mala tvoja mamička vykázané (176 vrátane sviatkov, ktoré sa započítavajú do fondu prac. času) to je úplne jasné. Účtovníčka jej nesprávne stiahla tie 2 dni dovolenky za sviatok, nakoľko jej na tie dni nepripadla zmena.
Silvia S
28.05.09,16:49
Nie, prac. fond za celý rok 2009 je 261 (počítaš aj sviatky v bežnom týždni) x 7,75 = 2022,75 hod.
Od 06/2009 do 12/2009 je to 131 dní x 7,75 = 1015,25 hod. A KAJKA má pravdu, smeny budú 11,5 hod. a 4,5 hod. nakoľko je tam 1/2 hod. prestávka.

Nároky na dovolenku:
25 dní pri normálnom úväzku
(25 x 7,75) : 11,5 = 17 dní
20 dní pri normálnom úväzku
(20 x 7,75) : 11,5 = 13,5 dní
Dakujem aj Kejke za tie prestavky, to ma tiez mohlo hned napadnut ...o))), ale Reni, teraz som uz uplne zmagorena co sa tyka tych narokov na dov. Ked budu robit aj 4,5 v nedelu, tak by sa to nemalo preratat aj s tou 5 hodinovkou? Asi som uz uplne mimo. Len nechapem aj tu nepretrzitu, ja som si odjakziva myslela, ze nepretrzita je nepretrzite. Nie ked robia najviac 12 hod na jednej zmene. Len teraz uz naozaj neviem, ci mam brat 37,5 alebo 38,75 ako predchadz.odpovediach.
Keby som uz aj ja raz bola taka "velka" a vedela Vam poradit.
Pekny vecer vsetkym.
mzdarka renca
28.05.09,16:53
Dakujem aj Kejke za tie prestavky, to ma tiez mohlo hned napadnut ...o))), ale Reni, teraz som uz uplne zmagorena co sa tyka tych narokov na dov. Ked budu robit aj 4,5 v nedelu, tak by sa to nemalo preratat aj s tou 5 hodinovkou? Asi som uz uplne mimo. Len nechapem aj tu nepretrzitu, ja som si odjakziva myslela, ze nepretrzita je nepretrzite. Nie ked robia najviac 12 hod na jednej zmene. Len teraz uz naozaj neviem, ci mam brat 37,5 alebo 38,75 ako predchadz.odpovediach.
Keby som uz aj ja raz bola taka "velka" a vedela Vam poradit.
Pekny vecer vsetkym.
Silvinka, nie je to nepretržitá prevádzka, ale prevádzka s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. T.z., že týždenný prac. čas bude 38,75 hod.
Neboj, už to v podstate vieš, aj ja som sa učila:).
Eulaly
28.05.09,16:55
Naozaj? Takže má pravdu? A ako by na to mohla poukázať? Je na to nejaký paragraf? Oni to už totiž účtovníčke povedali a že si nedala povedať a vraj to takto robí už roky a je to správne... tak neviem :(
Silvia S
28.05.09,16:58
Dakujem Reni, si fakt zlata a hlavne ochotna. A to som si myslela, ze kolko toho viem, ale na Vas sa zdaleka nechytam. Snad o par rokov. Uz to cele chapem, len prosim Ta este tie naroky na dov? Co ked si zoberie volno v nedelu? a neviem si dost dobre predstavit co spravim s dov., ktoru maju k dnesnemu datumu a pevne verim, ze s priemermi nic robit nebudem. Dakujem.
KEJKA
28.05.09,16:59
Kejka, nemôžu mať pracovný čas 40 hod./týždeň, ak to tak majú, musia spraviť dohody o zmene PZ na prac. čas 38,75 hod./týždeň.

§ 85
Pracovný čas

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
no ved práve že nerobia v dvojzmennej prevádzke, je len jedna zmena denne 9-21 hod. v noci sa nepracuje. Akurát sa striedajú dvaja tak, aby vykryli 14 dní, pričom im to v priemere vyjde na tých 40 hod. týždenne.
Vedenie s tým nebude súhlasiť, aj ja sa stotožúujem s tým, že dvojsmenná prevádzka je 12hod.denná a 12hod.nočná smena, teda nepretržitá prevádzka, alebo 8 a 8 -dvojzmenná prevádzka apod.
mzdarka renca
28.05.09,17:37
no ved práve že nerobia v dvojzmennej prevádzke, je len jedna zmena denne 9-21 hod. v noci sa nepracuje. Akurát sa striedajú dvaja tak, aby vykryli 14 dní, pričom im to v priemere vyjde na tých 40 hod. týždenne.
Vedenie s tým nebude súhlasiť, aj ja sa stotožúujem s tým, že dvojsmenná prevádzka je 12hod.denná a 12hod.nočná smena, teda nepretržitá prevádzka, alebo 8 a 8 -dvojzmenná prevádzka apod.
Akože nie, jedna klasická zmena má najviac 8hod. a nie 11,5 hod., t.z., že robia v dvoch zmenách s tým, že sa nestriedajú doobeda a poobede, ale striedajú sa tak, že robia 2 dni a 2 dni majú voľno.
leony
01.06.09,07:30
Pekny den..potrebovala by som od Vas skusených!! poradit. Známy otvara preavadzku- ubytovnu, budu tam pracovat recepcne v 3 smenach, ide o nepretrzitu prevadzku, zaujimalo by ma ako to uvediem do pracov. zmluvy, iba dam 37 a 1/2 hod. prac. cas a za hod. 1,698. budu mat hodinu mzdu minimalnu,a to mi povedal tento ma v cistom tolko a ten tolko/ za hodinu.. a v SK!! a teraz rataj:mee:..
prosim o pomoc..dost mi to suri
a co este musi byt v zmluve oproti klasickym zmluvam
mozem Vas poprosit ak niekto mate prac.zmluvu pre hotel mozte poskytnut prosim...
mzdarka renca
01.06.09,07:46
Pekny den..potrebovala by som od Vas skusených!! poradit. Známy otvara preavadzku- ubytovnu, budu tam pracovat recepcne v 3 smenach, ide o nepretrzitu prevadzku, zaujimalo by ma ako to uvediem do pracov. zmluvy, iba dam 37 a 1/2 hod. prac. cas a za hod. 1,698. budu mat hodinu mzdu minimalnu,a to mi povedal tento ma v cistom tolko a ten tolko/ za hodinu.. a v SK!! a teraz rataj:mee:..
prosim o pomoc..dost mi to suri
a co este musi byt v zmluve oproti klasickym zmluvam
mozem Vas poprosit ak niekto mate prac.zmluvu pre hotel mozte poskytnut prosim...
áno, v zmluve uvedieš 37,5 hod./týždeň a môžu mať mzdu mesačnú, nemusia mať mzdu hodinovú, je to na tvojom rozhodnutí.
leony
01.06.09,08:22
minimal. hodinova mzda je 1,8112.? mam to spravne alebo 1,698?

A musi byt v zmluve aj kolko dni odpracuje v mesiaci? mam vela otazok, sice robim mzdy ale "bezproblemovým" zamestnancom:o, maximalne nejaka PN alebo OCR :-))

tak aby som nepokazila
mzdarka renca
01.06.09,08:38
minimal. hodinova mzda je 1,8112.? mam to spravne alebo 1,698?

A musi byt v zmluve aj kolko dni odpracuje v mesiaci? mam vela otazok, sice robim mzdy ale "bezproblemovým" zamestnancom:o, maximalne nejaka PN alebo OCR :-))

tak aby som nepokazila
Minimálna hjod. mzda je 1,698 EUR/hod. Samozrejme, že v zmluve musí byť uvedený aj týždenný úväzok.
Silvia S
02.06.09,11:09
Reni, rozhodli sme sa tak, že budú pracovať 11,5 (2dni, dva dni voľno a zasa kolotoč) a v nedeľu 8,5 hod. Vychádza im aj pracovný čas pri 7,75 hod na 4 mesiace (taká je požiadavka investora na 4, tak som to do konca roka ani nerátala) Len ja si stále neviem ako všetko doriešim s dovolenkou a ešte im teraz idú z klasického 8 hod. zostala....nevieš mi s tým pomôcť...teda privítam radu každého múdrejšieho o))) Vopred ďakujem.
mzdarka renca
02.06.09,11:18
Reni, rozhodli sme sa tak, že budú pracovať 11,5 (2dni, dva dni voľno a zasa kolotoč) a v nedeľu 8,5 hod. Vychádza im aj pracovný čas pri 7,75 hod na 4 mesiace (taká je požiadavka investora na 4, tak som to do konca roka ani nerátala) Len ja si stále neviem ako všetko doriešim s dovolenkou a ešte im teraz idú z klasického 8 hod. zostala....nevieš mi s tým pomôcť...teda privítam radu každého múdrejšieho o))) Vopred ďakujem.
Silvinka, ten kolotoč je ok, hodiny navyše (určite budú) bude nadčas. Napr. nenahráč jeden deň, ktorý by bol nad rámec PČ, ale on ho odpracuje a to bude ten nadčas. Stať sa môže aj taká vec, že nahráš smenu napr. len 3,5 hod., ale on odpracuje 11,5 hod., tak ten roziel bude nadčas. Dosť zle sa mi to takto vysvetľuje, ak ti nebude niečo jasné, kľudne sa pýtaj.

Dovolenku rátaš:
nárok 25 dní
(25 x 7,75) : 11,5 = 17,0
nárok 20 dní
(20 x 7,5) : 11,5 = 13,5

Ak si budú čerpať dovolenku hocikedy, aj pri 8,5 hod. zmene, na nároku sa nič nemení, len v daný deň to nebude 11,5 hod., ale 8,5 hod. O žiadne euráše aj tak nepídu, lebo budú mať ten fond rozložený.
Marttys
03.06.09,10:18
Silvinka, ten kolotoč je ok, hodiny navyše (určite budú) bude nadčas. Napr. nenahráč jeden deň, ktorý by bol nad rámec PČ, ale on ho odpracuje a to bude ten nadčas. Stať sa môže aj taká vec, že nahráš smenu napr. len 3,5 hod., ale on odpracuje 11,5 hod., tak ten roziel bude nadčas. Dosť zle sa mi to takto vysvetľuje, ak ti nebude niečo jasné, kľudne sa pýtaj.

Dovolenku rátaš:
nárok 25 dní
(25 x 7,5) : 11,5 = 16,5
nárok 20 dní
(20 x 7,5) : 11,5 = 13,0

Ak si budú čerpať dovolenku hocikedy, aj pri 8,5 hod. zmene, na nároku sa nič nemení, len v daný deň to nebude 11,5 hod., ale 8,5 hod. O žiadne euráše aj tak nepídu, lebo budú mať ten fond rozložený.


Ahoj Renci,

- ako je to s narokom na stravne listky ked robia 10,5 hod, mozu dostavat 2,7 na den? alebo musia mat viac.


- ako robis ty, ked odrobia menej a lebo ked odrobia nadcas, vse im das do mzdy alebo nie, vedeis nekde inde evidenciu na papieri a raz za tri mesiace to vysporiadas?

dakujem za radu

A este jeden dotaz, co je lahsie,v nepretr.prevadzke mesacna mzda alebo hodinova v zmluve...chcem to uz dotiahnut do konce aby to bylo dobre spravene.:---
mzdarka renca
03.06.09,10:40
Ahoj Renci,

- ako je to s narokom na stravne listky ked robia 10,5 hod, mozu dostavat 2,7 na den? alebo musia mat viac.


- ako robis ty, ked odrobia menej a lebo ked odrobia nadcas, vse im das do mzdy alebo nie, vedeis nekde inde evidenciu na papieri a raz za tri mesiace to vysporiadas?

dakujem za radu

A este jeden dotaz, co je lahsie,v nepretr.prevadzke mesacna mzda alebo hodinova v zmluve...chcem to uz dotiahnut do konce aby to bylo dobre spravene.:---
U nás máme mesačnú mzdu. Čo sa týka SL, tak za zmenu majú nárok len na jeden SL. Čo sa týka toho, ak odrobia viac, alebo menej, tu vlastne vidíš dôvod na to, aby si im spravila na celý rok prac. kalendáre. Funguje to tak, že máš určitý fond prac. doby na celý rok a v podstate ti to musí sadnúť. Nie je dôležité, aby to bolo mesačne, ale ročne.
Marttys
03.06.09,15:26
Takze shrnutie.

nepretrzita prevadzka je 24 hod. 7 dni v tyždni, priemer 37,5
Me ked robia 2 dni po 11 hod a dva dni volna maju mat priemer v tyzdni 38,75.
Este sa chcem opytat, co zadavate do mzdoveho programu denni pocet hodin, 7,75 alebo tech 11? Ale asi 7,75 že?? Mate niekdo MRP, no musim to zajtra vyzkusat a nahrat ako to vyjde.

Dakujem Renci.

to uz je snad važne vsetko. :-)))
mzdarka renca
03.06.09,21:29
Takze shrnutie.

nepretrzita prevadzka je 24 hod. 7 dni v tyždni, priemer 37,5
Me ked robia 2 dni po 11 hod a dva dni volna maju mat priemer v tyzdni 38,75. nie priemer, ale týždenný úväzok 38,75hod./týždeň
Este sa chcem opytat, co zadavate do mzdoveho programu denni pocet hodin, 7,75 alebo tech 11? Ale asi 7,75 že?? Mate niekdo MRP, no musim to zajtra vyzkusat a nahrat ako to vyjde. každý program má v ponuke tvorenie prac. kalendárov. Nahrávaš smeny 11 hod., nie 7,75hod.

Dakujem Renci.

to uz je snad važne vsetko. :-)))

napr. toto nahráš do softu, fond za máj je 162,75hod. (21x7,75):
1. 11
2. 11
3. -
4. -
5. 11
6. 11
7. -
8. -
9. 11
10.11
11.-
12.-
13.11
14.11
15.-
16.-
17.11
18.11
19.-
20.-
21.11
22.11
23.-
24.-
25.11
26.11
27.-
28.-
29.8,75 , ale bude pracovať 11 hod. (nadčas 2,25 hod.)
30.____nič, ale bude pracovať 11 hod.(nadčas 11hod.) až v mzdách
31. -

toto je len príklad, treba kalendár urobiť do konca roka. To preto, lebo sa môže stať, že budúci mesiac budú hodiny chýbať, atď.
Silvia S
04.06.09,07:00
Silvinka, ten kolotoč je ok, hodiny navyše (určite budú) bude nadčas. Napr. nenahráč jeden deň, ktorý by bol nad rámec PČ, ale on ho odpracuje a to bude ten nadčas. Stať sa môže aj taká vec, že nahráš smenu napr. len 3,5 hod., ale on odpracuje 11,5 hod., tak ten roziel bude nadčas. Dosť zle sa mi to takto vysvetľuje, ak ti nebude niečo jasné, kľudne sa pýtaj.

Dovolenku rátaš:
nárok 25 dní
(25 x 7,5) : 11,5 = 16,5
nárok 20 dní
(20 x 7,5) : 11,5 = 13,0

Ak si budú čerpať dovolenku hocikedy, aj pri 8,5 hod. zmene, na nároku sa nič nemení, len v daný deň to nebude 11,5 hod., ale 8,5 hod. O žiadne euráše aj tak nepídu, lebo budú mať ten fond rozložený.
Ďakujem Reni, snáď posledný dotaz...nemám počítať 25x7,75? Aj keď mi stále nejde do hlavy ako sa to vyrovná aj s 8,5 hod v nedeľu, dám na Teba.Pekný deň...
mzdarka renca
04.06.09,07:39
Ďakujem Reni, snáď posledný dotaz...nemám počítať 25x7,75? Aj keď mi stále nejde do hlavy ako sa to vyrovná aj s 8,5 hod v nedeľu, dám na Teba.Pekný deň...
Jasne, počítaš 7,75....prepáč som sa kopla, lebo ja mám tých 7,5:---.
Ako by som ti najjednoduchšie vysvetlila tú dovolenku 8,5 hod.
Máš fond PČ napr. 162,75 hod./mesiac. Ak si zoberie dovolenku 11,5 hod., tak bude mať odpracované a zaplatené 151,25 hod. a dovolenka 11,5hod.
Ak si zoberie dovolenku 8,5 hod.m tak odpracované a zaplatené bude mať 154,25 hod a dovolenka 8,5 hod. Stále je to o 1. dni dovolenky a hodiny budú sedieť.
Marttys
04.06.09,13:27
napr. toto nahráš do softu, fond za máj je 162,75hod. (21x7,75):
1. 11
2. 11
3. -
4. -
5. 11
6. 11
7. -
8. -
9. 11
10.11
11.-
12.-
13.11
14.11
15.-
16.-
17.11
18.11
19.-
20.-
21.11
22.11
23.-
24.-
25.11
26.11
27.-
28.-
29.8,75 , ale bude pracovať 11 hod. (nadčas 2,25 hod.)
30.____nič, ale bude pracovať 11 hod.(nadčas 11hod.) až v mzdách
31. -

toto je len príklad, treba kalendár urobiť do konca roka. To preto, lebo sa môže stať, že budúci mesiac budú hodiny chýbať, atď.

DAKUJEM ZA NAKOPNUTIE,

TAKZE TOTO BYCH POVEDALA, ZE CHAPEM.
MAJ 162,75
JUN 170,5
JUL 178,25
.
.
SOM SIKULKA CO?
CHAPEM AJ NADCASY, KED VYJDU ALE CO KED ODROBI MENEJ.

PRIKLAD
MAJ PODLA PRAC.KALENDARA MALA ROBIT 16*10,5 HOD = 168 (162,75 + 5,25 NADCAS KEBY ROBILA NORMALNE) ALE ONA ODROBILA MENEJ ATAKTO:
SVIATOK 1*10 HOD, 14*9,75, 1* DOV.(10,5*1,7367), MESAC. MZDA 295,5 €
DALA SOM TO DO MRP MZDY A VYSLO MI TO TAKTO
ZAKLADNA MZDA 240,10
DOVELONKA 18,24
SVIATOK 17,59 + PRIPLATOK ZA SVIATOK 8,69
ODVODY DO SP Z 284,63
ODVODY DO ZP Z 295,5
CISTA MZDA 246,31

A TERAZ AKO NA TO PROGRAM DOSIEL, KED FOND PRAC. CASU JE 162,75 (TO PROGRAM ALE NEVI) ODROBILA 146,5 HOD I S SVITKOM
NEMALO BY SA TO POCITAT TAKTO? 146,5/162,75= 0,9*295,5 = 265,95
AKO TO MA BYT SPRAVNE VYPOCITANE??PROSIM PROSIM JESTE TOTO UJASNIT A BUDEM HAPPY A TEBE BUDU MUSET POSLAT NEJAKY DARCEK
Silvia S
04.06.09,13:28
Jasne, počítaš 7,75....prepáč som sa kopla, lebo ja mám tých 7,5:---.
Ako by som ti najjednoduchšie vysvetlila tú dovolenku 8,5 hod.
Máš fond PČ napr. 162,75 hod./mesiac. Ak si zoberie dovolenku 11,5 hod., tak bude mať odpracované a zaplatené 151,25 hod. a dovolenka 11,5hod.
Ak si zoberie dovolenku 8,5 hod.m tak odpracované a zaplatené bude mať 154,25 hod a dovolenka 8,5 hod. Stále je to o 1. dni dovolenky a hodiny budú sedieť.
Reni, nepochopili sme sa. Rozumiem, čo sa týka fondu PČ. Len nerozumiem tomu nároku, keď nám napr. 20x7,75:11,5=13,5 dňa, keď to dám na tie naše plánované 4 mesiace, tak to bude 4,5 dňa...ale ako mi to bude sedieť, keď raz bude čerpať 1 deň 11,5 hod a 1 deň 8,5 hod?
mzdarka renca
04.06.09,13:45
Reni, nepochopili sme sa. Rozumiem, čo sa týka fondu PČ. Len nerozumiem tomu nároku, keď nám napr. 20x7,75:11,5=13,5 dňa, keď to dám na tie naše plánované 4 mesiace, tak to bude 4,5 dňa...ale ako mi to bude sedieť, keď raz bude čerpať 1 deň 11,5 hod a 1 deň 8,5 hod?
Dovolenku nahraj celkový ročný nárok, nie na 4 mesiace, aj keď si zatiaľ na 4 mesiace nahráš kalendár. Ale, ak by si ich predsa len chcela na 4 mesiace, tak to vypočítaš:
(13,5 : 12 ) x 4 mesiace
mzdarka renca
04.06.09,21:25
Reni, nepochopili sme sa. Rozumiem, čo sa týka fondu PČ. Len nerozumiem tomu nároku, keď nám napr. 20x7,75:11,5=13,5 dňa, keď to dám na tie naše plánované 4 mesiace, tak to bude 4,5 dňa...ale ako mi to bude sedieť, keď raz bude čerpať 1 deň 11,5 hod a 1 deň 8,5 hod?
Sedieť ti to bude, lebo dovolenku si berie v dňoch, či si zoberie dovolenku za 11,5 hod. zmenu, alebo 8,5 hod. zmenu. Stále je to len deň.
mzdarka renca
04.06.09,21:27
DAKUJEM ZA NAKOPNUTIE,

TAKZE TOTO BYCH POVEDALA, ZE CHAPEM.
MAJ 162,75
JUN 170,5
JUL 178,25
.
.
SOM SIKULKA CO?
CHAPEM AJ NADCASY, KED VYJDU ALE CO KED ODROBI MENEJ.

PRIKLAD
MAJ PODLA PRAC.KALENDARA MALA ROBIT 16*10,5 HOD = 168 (162,75 + 5,25 NADCAS KEBY ROBILA NORMALNE) ALE ONA ODROBILA MENEJ ATAKTO:
SVIATOK 1*10 HOD, 14*9,75, 1* DOV.(10,5*1,7367), MESAC. MZDA 295,5 €
DALA SOM TO DO MRP MZDY A VYSLO MI TO TAKTO
ZAKLADNA MZDA 240,10
DOVELONKA 18,24
SVIATOK 17,59 + PRIPLATOK ZA SVIATOK 8,69
ODVODY DO SP Z 284,63
ODVODY DO ZP Z 295,5
CISTA MZDA 246,31

A TERAZ AKO NA TO PROGRAM DOSIEL, KED FOND PRAC. CASU JE 162,75 (TO PROGRAM ALE NEVI) ODROBILA 146,5 HOD I S SVITKOM
NEMALO BY SA TO POCITAT TAKTO? 146,5/162,75= 0,9*295,5 = 265,95
AKO TO MA BYT SPRAVNE VYPOCITANE??PROSIM PROSIM JESTE TOTO UJASNIT A BUDEM HAPPY A TEBE BUDU MUSET POSLAT NEJAKY DARCEK
Odpoviem ti zajtra, dnes som už dosť vyčerpaná.
Marína
05.06.09,04:17
Reni, nepochopili sme sa. Rozumiem, čo sa týka fondu PČ. Len nerozumiem tomu nároku, keď nám napr. 20x7,75:11,5=13,5 dňa, keď to dám na tie naše plánované 4 mesiace, tak to bude 4,5 dňa...ale ako mi to bude sedieť, keď raz bude čerpať 1 deň 11,5 hod a 1 deň 8,5 hod?
Pracovný kalendár musíš mať vypracovaný na celý rok, inak nezistíš, koľko má pracovných zmien a z ich počtu vyplýva aj výpočet nároku na dovolenku. Pre jej výpočet ti pomôže tabuľka, nájdeš tu http://www.porada.sk/319206-post4.html . Náhradu za dovolenku vypočítaš podľa počtu hodín, ktoré by mal odpracovať, ak by dovolenku nemal. Napr., ak má dovolenku v deň, keď má odpracovať 11,5 hod., náhrada za 1 deň dovolenky je 11,5 x priemerná mzda z predch.Q, ak by čerpal dovolenku v deň, keď by mal odpracovať 8,5 hod., náhrada je 1 deň dovolenky je 8,5 x priemerná mzda z predch.Q. V tvojom prípade náhrada za 2 dni dovolenky bude 20 hod. x priem.mzda z predch. Q.
Marttys
05.06.09,05:56
AHOJ RENCI MAS S NAMI ALE TRPELIVOST, VECER JSEM SE S TIM ZASE TRAPILA A VLASTNE TEN VYPOCET FUNGUJE TAKTO:
MAJ FOND PRAC.CASU 162,75 PODLA MOJHO VYPOCTU.

MRP POCITA TAKTO: PRVA SMENA MALA ODPRACOVAT 168 HOD ZA MAJ, A TUDIS 295,5/168=1,7589 * ODPRACOVANE HOD. SKUTOCNE 136,5 = 240,10 ZAKLAD + DOV 18,24 + SVIATOK 17,59 + MZD. ZVYH. 8,69 = 284,63 Z CEHO MAJU BYT POTOM ODVODY ABY TO BOLO SPRAVNE?

Dakujem za trpezlivost.
IvetaH
05.06.09,07:33
Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
mzdarka renca
05.06.09,07:42
Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
Máš to dobre, si šikulka a pochopila si to úlpne presne. Ak ti chýbajú za celý rok hodiny, tak im ich pridaj, aby bola norma doplnená, správne si to pochopila.
mzdarka renca
05.06.09,07:46
AHOJ RENCI MAS S NAMI ALE TRPELIVOST, VECER JSEM SE S TIM ZASE TRAPILA A VLASTNE TEN VYPOCET FUNGUJE TAKTO:
MAJ FOND PRAC.CASU 162,75 PODLA MOJHO VYPOCTU.

MRP POCITA TAKTO: PRVA SMENA MALA ODPRACOVAT 168 HOD ZA MAJ, A TUDIS 295,5/168=1,7589 * ODPRACOVANE HOD. SKUTOCNE 136,5 = 240,10 ZAKLAD + DOV 18,24 + SVIATOK 17,59 + MZD. ZVYH. 8,69 = 284,63 Z CEHO MAJU BYT POTOM ODVODY ABY TO BOLO SPRAVNE?

Dakujem za trpezlivost.
niekde máš chybu, asi v personalistike a to pravdepodobne máš nahratý úväzok 40 hod. a nie 38,75 hod., preto ti to vychádza menej ako min. mzda. Oni môžu mať fond aj viac, alebo menej v danom mesiaci. Záleží od nahratých kalendárov. Doporučujem ti to urobiť do konca roka, tak ako to urobila IvetkaH. Pozri si to.
Marttys
05.06.09,09:12
niekde máš chybu, asi v personalistike a to pravdepodobne máš nahratý úväzok 40 hod. a nie 38,75 hod., preto ti to vychádza menej ako min. mzda. Oni môžu mať fond aj viac, alebo menej v danom mesiaci. Záleží od nahratých kalendárov. Doporučujem ti to urobiť do konca roka, tak ako to urobila IvetkaH. Pozri si to.

no jo lebo me neodrobia 11 hod. denne ale niekedy 8,5, niekedy 10,5 niekedy 10..alebo 11. takze to urobim jako ivetkaH a kdyz tak jim poviem , ze musi nadrobit..tolko a tolko... pretoze to neni fer, keby som jim znizila tyz.hodiny oproti z-com, co pracuju 8*5 v tyzdni. jdu to hodit na papier. takze z toho vypliva, ze nemozu mat nizzsi zarobok nez 295,5/mes. to ze odrobia menej si si musim hlidat v tomto plane.:eek:
Marína
05.06.09,12:42
Dobrý deň,
skutočne oceňujem prístup a šikovnosť mzdárky Renči.
V tejto téme bola od Renči excelovská tabuľka na prepočet zmien. Dorobila som to na celý rok pre 4 zamestnancov. Dvaja a dvaja majú rovnaký režim.
Robia od 11,30 hod do 24,00, čistých 11 hodín. Počítala som im normu 7,75 hod. No tu nie som si istá, či majú mať 7,5 hod alebo 7,75 hod. Najskôr som mala 7,5 hod. ale potom som si premyslela, že je to len dvojzmenná prevádzka, tak nemôžu mať týždeň 37,5 hod. Aj keď robia do polnoci.
Prosím vás, aký je váš názor?
A tiež mi nevyšla ročná norma o 7,75 hod u každého. Môžem im pridať len tak do niektorého mesiaca pridať zmenu len z dôvodu naplnenia normy.
Ďakujem za pomoc
Iveta, prečítaj si, prosím, tento príspevok http://www.porada.sk/1022073-post19.html
IvetaH
05.06.09,16:33
Študovala som to doteraz. Norma mi nevyšla, lebo som sa sa pomýlila v jednom mesiaci. Mala som to nastavené na 260 prac. dní. ˇ
Snažila som sa nastaviť to na tie 4 mesiace, lenže to je na mňa priveľa. Robila som to doteraz od obeda.
Tak sa rozhodnem použiť §87 ods.2:

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.

Ja som nikde nenašla nič bližšie, čo by to určovalo. Tak si myslím, že to môžem použiť.
Alebo nie?
KEJKA
06.06.09,13:24
Nie som si isty ............................ zmenne rozvrhnutie. Pracovna zmena je podla ZP definovana takto:
(2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny.

U nas - ako som uz pisal v otazke - je to tak ze dvaja robia 12 hodin a idu domov - nestriedaju sa - na druhy den znova 12. Uplatnit nerovnomerne rozvrhnutie je takisto problem - kedze tam je limit tie 4, resp. 12 mesiacov.


Je to takto - mame 4 ludi k dispozicii a vzdy dvaja musia robit subezne spolu. Takze 2 robia 12 hodin trebars dva dni, 2 dni maju volno (vtedy robi druha dvojica), takto tocia 7 dni v tyzdni stale. Niekedy im vyjdu 3 dni prace alebo volna. Maju rozvrh kde to vychadza na nejaky dlhy a kratky tyzden. .......................(skrátené)


Akože nie, jedna klasická zmena má najviac 8hod. a nie 11,5 hod., t.z., že robia v dvoch zmenách s tým, že sa nestriedajú doobeda a poobede, ale striedajú sa tak, že robia 2 dni a 2 dni majú voľno.
definícia zmeny sa mi páči. Priznám sa, že sa stále nestotožňujem s názorom, že pri popísaných zmenách ide o dvozmennosť, a teda - že nemá byť 40hod.týždeň v priemere.
Aj ked zrejme kvôli tomu zápasím s tými kalendármi, ..... v detailoch.
Považujem debatu na túto tému stále za otvorenú. Nemôžem "tlačiť" na vedenie firmy, aby prerobilo prac.zmluvy, ked sama nie som presvedčená, že je to potrebné.
V spomínaných prípadoch nejde o nadväzujúce zmeny.
Marttys
07.06.09,16:29
ahoj te co se tyce dvojsmennosti a nepretrzitej prevadzky, tak ja som to pochopila takto:
ked robi niekdo 12 hod v jednom dni .kratkej a dlouhej tyden a s nekym se na tomto stejnym systemu stridaj, a su otvoreni len 12hod.x7dni v tyzdni, jejich prac. cas by mal byt 40 hod. tyzdenne, ked budu otvoreni 24 hod.x 7 dni v tyzdni, je to uz nepretrzita prevadzka, tudis 37,5 a ked nekdo robi 8hod, ranni smena hned na to navazuje dalsi 8hod.smena odpoledni je to dvojzmenna prevadzka 38,75 hod. tyz. a ked nekdo robi 6 hod. ranni, 6 hod odpoleni a 6 hod. nocni je to trojzmena 37,5.
KEJKA
07.06.09,17:27
ahoj te co se tyce dvojsmennosti a nepretrzitej prevadzky, tak ja som to pochopila takto:
ked robi niekdo 12 hod v jednom dni .kratkej a dlouhej tyden a s nekym se na tomto stejnym systemu stridaj, a su otvoreni len 12hod.x7dni v tyzdni, jejich prac. cas by mal byt 40 hod. tyzdenne, ked budu otvoreni 24 hod.x 7 dni v tyzdni, je to uz nepretrzita prevadzka, tudis 37,5 a ked nekdo robi 8hod, ranni smena hned na to navazuje dalsi 8hod.smena odpoledni je to dvojzmenna prevadzka 38,75 hod. tyz. a ked nekdo robi 6 hod. ranni, 6 hod odpoleni a 6 hod. nocni je to trojzmena 37,5.
vystihla si to presne. Aj by som ti dala bodík, ale myslím si presne to isté a nechcem, aby to bolo chápané nesprávne. Už dosť dlho sa tu snažím presvedčiť ostatných, akurát som to nevedela tak presne vyjadriť.Tak prosím o vyjadrenie k tomuto príspevku.
Marttys
09.06.09,11:59
Kejka tak jsme dve nie ? :-)

uz neviem ako urobit ten kalendar, tak, aby to vychadzalo. takze to urobim inak. do zmluv dam vsem hodinovou mzdu, a nepravidelny prac. cas (40 hod. /tyz) a hotovo, podle hodin budu odmenovani. lebo ta mesacna je komlikovana, ked nerobia presne podla planu a hotovo. ked odrobia sviatok, budu ho mata preplateny + mzd.zvyhodnenie a ked odrobia viac ako maju v mesiacu, bude to nadcas, ale to pochybujem, mozno jim do zmluvy dam este aj kratsi prac. cas abych nebola omezena min. mzdou, moze byt?
KEJKA
09.06.09,12:08
máš výhodu, že môžeš meniť zmluvu, u mňa to neprichádza do úvahy. Majú stabilný príjem, či odrobia viac alebo menej smien. Vždy musia mať fixný plat.
A k tomu 40 hod. pracovný týždeň. Tak s tým zápasím.
Ked si vygenerujem mzdu a pracujú štandardne a vyjde im presne počet smien ako maju v pracovnom kalendári, tak je to OK. Ale ked im tam dám dovolenku, alebo si zmeny prehodia, tak OLYMP nedá 11,5 hod, ale 11,489-také spriemerované číslo a ja to vždy opravujem. V tomto nie som si istá, či robím správne, ale ked oni naozaj robia 11,5 hod. tak im to tak napasujem a sledujem, ako maju odpracovaný fond. Zatial mi to sedí u dvoch presne a u dvoch mám nejaký rozdiel, ale to sa ešte môže zrovnať. Vyhodnotím polrok a potom dám echo vedeniu firmy, aby tie zmeny prípadne nejako upravili. Nahlásim, kto má odpracované viac alebo menej.
kalibo
10.06.09,14:26
Prajem všetkým pekný deň. Chcela by som sa opýtať, či nemá niekto z vás skúsenosť so spracovavaním miezd pri 12 hod (11,5) smene v Elalli? Ako ste si na úvod zadali pri mzdových údajoch pracovný úväzok?
lju
12.11.09,16:45
Dobry den, prosim o radu pri vypocte cistej hodinovej mzdy.Ak hruba hodinova mzda je 5,10 Eur, tak v cistom je to minus odvody-dan 19%? Cize 5,10-0,68-0,97=3,45??? Neviem ci postupujem pri vypocte spravne...A taktisto, ked je urcena cista hodinova mzda, tak ako vypocitam hrubu hodinovu mzdu? Skusala som to pocitat,ale nevyjde to ta ista suma...
Prosim o rychlu odpoved.
Dakujem
katka268
03.01.10,19:47
este doplnujuca otazka - ako je to s pracovnym fondom a jeho zohladnovanie pri viacsmennej prevadzke?
mzdarka renca
03.01.10,23:17
este doplnujuca otazka - ako je to s pracovnym fondom a jeho zohladnovanie pri viacsmennej prevadzke?

myslíš, koľko hodín v roku má takto zamestnaný zamestnanec odpracovať?
katka268
04.01.10,12:02
skor som myslela kolko hodin mesacne musia odpracovat - fond prace alebo pracovny fond este funguje-ci nie?
mzdarka renca
04.01.10,14:01
skor som myslela kolko hodin mesacne musia odpracovat - fond prace alebo pracovny fond este funguje-ci nie?

ty musíš v prvom rade vychádzať z ročného fondu, nakoľko napr. v jeden mesiac im pri ich cykle výjde odpracovať 14 zmien, v iný mesiac 13.....atď.
amber1975
05.01.10,18:55
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť. Mám 6 zamestnancov, pričom 1 je ich šéf - FOO. Pracujú v 12 hod. nepretržitej prevádzke a berú príplatky za smennosť. Majú nárok aj na príplatok za noc a sviatok?
Marína
05.01.10,21:21
batorek
08.01.10,18:36
Dobrý večer.
Ja by som sa chcela poradiť ohľadne dovolenky. Jedná sa o moju dcéru a neviem tomu prísť na koreň veci. Nastúpila do zamest. 16.4.09 a dostala prac zmluvu na 40 hod týž.prac. úväzok. Potom v 6. mesiaci bol dodato na 39 hod. týžd. a v novembri zase dodatok na 35 hod. týžd. Pracuje 2 dni a dva dni je doma a to 10 hod. denne . Má nárok na 5 týždňov dovolenky vypočítali jej 13 dní na obdobie odkedy tam pracuje. Hocijako sa k tomu staviam, neviem to vypočítať. má odpracovaných 1116 hodín.
Prosím poraďte ako sa dostali k tým 13 dňom dovolenky.
ďakujem batorek
Llívia
12.03.10,06:48
1. Zamestnanci pracujú v nepretržitej prevádzke v 12 hod. zmenách: 2 dni ranná, 2 dni nočná, 4 dni voľno. Ustanovený týždenný pracovný čas je 37,5 hod. – majú ho uvedený v pracovnej zmluve s tým, že pracovná doba môže byť rozvrhnutá aj nerovnomerne.
Podľa § 87 (Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času) ods. 1 Zákonníka práce: „Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.“ Aký je správny výpočet FPČ, ktorý majú títo zamestnanci odpracovať?
A. Január - apríl 17,14285714 týždňa x 37,5 hod. = 642,86 hod. = 642:51 = FPČ je 643 hod. (/11,5 = 55,91 zmien)
(január 4,4286 týždňa x 37,5 hod. )
(február 4 týždne x 37,5 hod.)
(marec 4,4286 týždňa x 37,5 hod.)
(apríl 4,2857 týždňa x 37,5hod.)

B. január (19 pracovných dní + 2 sviatky) * 7,5 hod. + február 20 pracovných dní * 7,5 +
marec 23 pracovných dní * 7,5 hod. + apríl (20 pracovných dní + 2 sviatky) * 7,5 hod. = FPČ 645 (/11,5 = 56,09 zmien).

V prílohe je rozpis zmien „prispôsobený“ na výpočet FPČ podľa postupu „B“. Ak sa má FPČ rátať podľa postupu „A“, opravím to. Je rozpis zmien a vyrátaná mzda v poriadku? Ak zamestnanci odpracujú v danom mesiaci všetky zmeny určené v pracovnom kalendári, dostanú plnú mesačnú mzdu, ak by si čerpali dovolenku, dovolenka sa im preplatí toľko hodín, koľko mali v daný deň odpracovať – to isté platí aj pri ošetrení/vyšetrení, sprevádzaní rodinného príslušníka a pod.? (Zmenové voľno = deň, kedy by mal zamestnanec pracovať, aby bol dodržaný 4-dňový cyklus práca/voľno, ale nepracuje, aby mu zamestnávateľ nemusel platiť nadčas a namiesto neho pracuje zamestnanec na dohodu o vykonaní práce.)

2. nárok na dovolenku (ak beriem do úvahy výpočet FPČ podľa výpočtu „A“):
A. január – apríl 55,91 zmien (17,14285714 týždňov x 37,5 hod. / 11,5 zmena)
máj - august 57,30 zmien (17,571428571 týždňov x 37,5 hod. / 11,5 zmena)
september – december 56,83 zmien (17,428571428 týždňov x 37,5 hod. / 11,5 zmena)
Spolu 170,04 zmien/rok
Výsledok je 16,3 dňa = 187:45 hod.)
Llívia
15.03.10,05:11
Viete mi poradiť, či je ten rozpis zmien uvedený v prílohe správne?
KEJKA
18.05.10,15:39
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť. Mám 6 zamestnancov, pričom 1 je ich šéf - FOO. Pracujú v 12 hod. nepretržitej prevádzke a berú príplatky za smennosť. Majú nárok aj na príplatok za noc a sviatok?
v akej výške a na základe čoho dostávajú príplatky za smennosř?
ptimka
03.08.10,06:23
Dobrý deň,
mohli by ste mi poradiť, ako by som mohla spraviť nejaké oficiálne dochádzky pre našich zamestnancov, ktorí robia vlastne hocijako na prevádzkach, niektorý deň aj 13 hodín, iný deň len 3 hodiny, v zmluve majú 40 hod. týždenný čas. Prevádzky sú otvorené aj cez víkendy, niektoré aj cez sviatky. Veľmi dobré by bolo, keby som im mohla vypracovať nejaké oficiálne dochádzky-nakoľko tie, ktoré mi odovzdávajú, pre prípadnú kontrolu nemôžem použiť. Nadčasy a sviatky im firma vôbec neprepláca, v mzdovom predpise máme napísané, že nadčasy sú riešené formou odmien.Vlastne mzdy sú vyrátané tak, že majú nejaké hodinové sadzby v mzdovom predpise a koľko hodín odrobia, to vynásobíme s hodinovou sadzbou. V zmluve majú nejaký základný mesačný plat, ostatné, čo im vyjde, dáme ako odmeny.Mám im v dochádzke dávať 8 hodinové smeny denne a dať mesačne im nejaké odmeny? iné riešenie bohužial nevidím...strašne by som chcela nejak tento systém u nás zmeniť, zoficiálniť, ale neviem, ako na to...mohli by ste mi poradiť, prosím? ďakujem
Llívia
03.08.10,06:31
Dobrý deň,
mohli by ste mi poradiť, ako by som mohla spraviť nejaké oficiálne dochádzky pre našich zamestnancov, ktorí robia vlastne hocijako na prevádzkach, niektorý deň aj 13 hodín, iný deň len 3 hodiny, v zmluve majú 40 hod. týždenný čas. Prevádzky sú otvorené aj cez víkendy, niektoré aj cez sviatky. Veľmi dobré by bolo V rozpore s etiketou Porady, keby som im mohla vypracovať nejaké oficiálne dochádzky-nakoľko tie, ktoré mi odovzdávajú, pre prípadnú kontrolu nemôžem použiť Porušovanie zákonníka práce.. Nadčasy a sviatky im firma vôbec neprepláca Ak dajú zamestnanci podnet na kontrolu na inšpektorát práce, myslíš si, že inšpektorát nezistí, že robili aj vo sviatok, keďže vtedy má vaša firma otvorené prevádzky a niekto tam byť musel?, v mzdovom predpise máme napísané, že nadčasy sú riešené formou odmien Nadčasy sa riešia formou, akú stanovuje Zákonník práce, t.j. minimálne 25 % mzdové zvýhodnenie z priemerného zárobku, nie formu odmeny..Vlastne mzdy sú vyrátané tak, že majú nejaké hodinové sadzby v mzdovom predpise a koľko hodín odrobia, to vynásobíme s hodinovou sadzbou. V zmluve majú nejaký základný mesačný plat, ostatné, čo im vyjde, dáme ako odmeny.Mám im v dochádzke dávať 8 hodinové smeny denne a dať mesačne im nejaké odmeny? iné riešenie bohužial nevidím...strašne by som chcela nejak tento systém u nás zmeniť, zoficiálniť, ale neviem, ako na to...mohli by ste mi poradiť, prosím? ďakujem
Čo tak urobiť poriadok v tom bordeli, urobiť jeden rozpis zmien, ktorý budú zamestnanci povinní dodržiavať a platiť im všetko, na čo majú nárok? A máš (firma má) vystaráno. :)
ivka70
03.08.10,06:35
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť. Mám 6 zamestnancov, pričom 1 je ich šéf - FOO. Pracujú v 12 hod. nepretržitej prevádzke a berú príplatky za smennosť. Majú nárok aj na príplatok za noc a sviatok?


Samozrejme, ze ak ich planovana zmena padne na sviatok alebo na noc, maju narok na priplatky zo zakona.
Llívia
03.08.10,06:41
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť. Mám 6 zamestnancov, pričom 1 je ich šéf - FOO. Pracujú v 12 hod. nepretržitej prevádzke a berú príplatky za smennosť. Majú nárok aj na príplatok za noc a sviatok?


Samozrejme, ze ak ich planovana zmena padne na sviatok alebo na noc, maju narok na priplatky zo zakona.

Ako píše Ivka70, majú nárok na príplatky zo zákona. Aj tu je však jedna malá výnimka, ak je ich šéf vedúcim pracovníkom, tak s vedúcim (ale len s vedúcim, so žiadnym iným) zamestnancom možno dohodnúť mzdu s už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria + to isté sa týka aj príplatku za prácu v noci (§ 122 ods. 5 a § 123 ods. 2). Takže treba pozrieť, čo má FOO v pracovnej zmluve.
ptimka
03.08.10,13:40
Čo tak urobiť poriadok v tom bordeli, urobiť jeden rozpis zmien, ktorý budú zamestnanci povinní dodržiavať a platiť im všetko, na čo majú nárok? A máš (firma má) vystaráno. :)
Lívia, ďakujem Ti za odpoveď, ináč vo všetkom máš pravdu :mee: bohužial tento systém som vlastne zdedila vo firme, ale teraz chceme všetko dať do poriadku.chceme spraviť nové zmluvy pre zamestnancov, riadne budeme im platiť nadčasy, sviatky atď. lenže ide mi o dochádzkový systém...neviem, ako mám im dať týždenný pracovný čas, najlepšie by bolo, keby sme mohli nechať tých 40 hod. na týždeň, nakoľko už naspäť neviem, či by som vedela poopravovať nároky na dovolenku napr.
Ale naše prevádzky majú rôzne otváracie hodiny, jedna je otvorená 8-20, druhá 9-22, každá ináč, a to 7 dní v týždni. vedela by si mi dať nejaký návrh (alebo aj niekto iný), ako by sme mohli vypracovať jednotlivé zmeny? na prevádzke, ktorá je otvorená 12 h denne, doteraz robil furt len jeden zamestnanec, keby sme tam chceli dať dvoch, jeden by robil napr. od 8 do 16.30, druhý by mohol od 11.30 do 20? ale potom by to nebolo v súlade so ZP §90 ?!
tie hodiny, ktoré by prípadne odrobili nad 8 hodín, preplatili by sme ako nadčasy...ale ani v tom mi nie je celkom jasno, koľko nadčasových hodín môže mať zamestnanec za rok? 250 hodín max.?
a čo potom so sviatkami? čo keď robia cez sviatok (potom by sme ich asi riadne vyplatili s 50%ným príplatkom) a čo keď je sviatok, ale nerobia?veľmi by si mi pomohla s tvojou odpoveďou...vopred ďakujem
Llívia
03.08.10,15:54
Lívia, ďakujem Ti za odpoveď, ináč vo všetkom máš pravdu :mee: bohužial tento systém som vlastne zdedila vo firme, ale teraz chceme všetko dať do poriadku.chceme spraviť nové zmluvy pre zamestnancov, riadne budeme im platiť nadčasy, sviatky atď. lenže ide mi o dochádzkový systém...neviem, ako mám im dať týždenný pracovný čas, najlepšie by bolo, keby sme mohli nechať tých 40 hod. na týždeň, nakoľko už naspäť neviem, či by som vedela poopravovať nároky na dovolenku napr.
Ale naše prevádzky majú rôzne otváracie hodiny, jedna je otvorená 8-20, druhá 9-22, každá ináč, a to 7 dní v týždni. vedela by si mi dať nejaký návrh (alebo aj niekto iný), ako by sme mohli vypracovať jednotlivé zmeny? na prevádzke, ktorá je otvorená 12 h denne, doteraz robil furt len jeden zamestnanec, keby sme tam chceli dať dvoch, jeden by robil napr. od 8 do 16.30, druhý by mohol od 11.30 do 20? ale potom by to nebolo v súlade so ZP §90 ?! Edit: Myslím si, že tu už ide o 2-zmennú prevádzku, kde je týždenný pracovný čas 38.45 hod. (S tou 2-zmennou prevádzkou nie som si istá, ale po prečítaní nejakých komentárov k Zákonníku práce si myslím, že to je jednozmenná prevádzka, aj keď zamestnanci chodia v rôznych časoch, ale ich pracovná doba sa prekrýva viac ako 1 hod.) Čo myslíš, že by nebolo v súlade so Zákonníkom práce?
tie hodiny, ktoré by prípadne odrobili nad 8 hodín Ak mám pravdu s 2-zmennou prevádzkou, tak nad 38.45 hod./týždeň., preplatili by sme ako nadčasy...ale ani v tom mi nie je celkom jasno, koľko nadčasových hodín môže mať zamestnanec za rok? 250 hodín max.? 150 hod. ročne môže zamestnávateľ nariadiť a na ďalších 250 sa môže so zamestnancom dohodnúť. Konkrétne je to § 97 ods. 10: Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.
a čo potom so sviatkami? čo keď robia cez sviatok (potom by sme ich asi riadne vyplatili s 50%ným príplatkom) a čo keď je sviatok, ale nerobia? Aj kvôli tomuto potrebuješ pracovné kalednáre = rozpis zmien. Z nich zistiš, či konkrétny zamestnanec mal vo sviatok pracovať, alebo nie. Ak sviatok odpracuje, dostane príplatok. Ak ho neodpracuje a mal podľa rozpisu zmien v tento deň pracovať, tak dostane náhradu mzdy za sviatok. Ak nemal podľa rozpisu zmien v tento deň pracovať, tak nedostane nič. je to jeho deň pracovného voľna. Platí to pre zamestnancov odmeňovaných hodinovou mzdou - písala si, že sú odmeňovaní na hodinu. Majú to aj v pracovných zmluvách? Pri mesačne odmeňovaných je to trochu inak - ak zamestnanec nepracuje kvôli sviatku a mal v deň sviatku pracovať, nekráti sa mu mesačná mzda a tento deň sa u neho považuje za výkon práce. Náhradu mzdy nedostane, lebo sa mu nekráti jeho mesačná mzda (pozor, v pracovných zmluvách môžu mať zamestnanci dohodnuté, že aj im sa sviatok platí priemerom.)veľmi by si mi pomohla s tvojou odpoveďou...vopred ďakujem
Veľa šťastia!
ptimka
04.08.10,04:38
Veľa šťastia!
ďakujem Ti za rýchlu odpoveď...takže ak som Ti dobre rozumela, spolu vlastne môže zamestnanec odrobiť 150+250=400 nadčasových hodín? pravdaže az po dohode so zamestnancom-o tom musí byť nejaká písomná dohoda, alebo treba sa na tom dohodnúť v pracovnej zmluve? ináč doteraz mali nejaký základný mesačný plat v zmluve a 40 hod. prac. čas (v mzdových predpisoch ale boli určené aj hodinové sadzby a s tými boli platené), ale teraz je vlastne na mňa, ako im dám dodatky k pracovným zmluvám, či už hodinovú mzdu alebo mesačnú-mohla by si mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade lepšie? aj ohľadne tých sviatkov. ten rozpis zmien-áno, aj to zavedieme a teraz už riadne :)
a keď im dám 38.45 hod na týždeň, ako im potom upravím nároky na dovolenku? čo už doteraz čerpali (1 deň dovolenka=8hod.), už nemôžem zmeniť (asi by som ani nemala, nakoľko doteraz boli platné staré zmluvy), ale keď im dám 38.45 hod. týžd.prac. čas, mala by som im prerátať nejak nároky, že? vedela by si mi aj v tomto poradiť?
a ten § 90 - tam vlastne nerozumiem odsek 2. "najviac po dobu jednej hodiny".
veľmi veľmi pekne Ti ďakujem!!!
Laco-monter
04.08.10,05:10
celá tato diskusia, je správna len z formálnej stránky

vecná stránka je o tom, že fluktuacia pracovníkov je podmienená slabým ohodnotením

nie prioritne množstvom nadčasov.
Llívia
04.08.10,05:27
ďakujem Ti za rýchlu odpoveď...takže ak som Ti dobre rozumela, spolu vlastne môže zamestnanec odrobiť 150+250=400 nadčasových hodín? pravdaže az po dohode so zamestnancom-o tom musí byť nejaká písomná dohoda, alebo treba sa na tom dohodnúť v pracovnej zmluve § 97 ods. 10 ZP hovorí len "dohodnúť". nie že "písomne dohodnúť". Je však lepšie mať to písomne (napr. ako dodatok k pracovnej zmluve) - je dôkaz napr. v prípade kontroly z inšpektorátu práce, že zamestnanci s tým súhlasili a aj zamestnanci, keby nechceli tieto nadčasy odpracovať, tak máš v ruke dôkaz, že s tým súhlasili.? ináč doteraz mali nejaký základný mesačný plat v zmluve a 40 hod. prac. čas (v mzdových predpisoch ale boli určené aj hodinové sadzby a s tými boli platené Pracovná zmluva je viac ako mzdový predpis, tak mali byť odmeňovaní podľa pracovnej zmluvy. Ale asi to bolo tak, že ste im dali počet odpracovaných hodín x hodinová sadzba = vyšlo nejaká mzda. A od takto určenej hrubej mzdy ste odrátali mzdu určenú v pracovných zmluvách a rozdiel ste dali do oficiálnych miezd ako odmeny. Pokiaľ nikto nedostal menej, než je jeho mzda dohodnutá v pracovnej zmluve, tak je takýto postup OK.), ale teraz je vlastne na mňa, ako im dám dodatky k pracovným zmluvám, či už hodinovú mzdu alebo mesačnú-mohla by si mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade lepšie? aj ohľadne tých sviatkov.Neviem, čo je lepšie. Ale najlepšie je mať kvalitný mzdový softvér, v ktorom sa dajú zadať aj pracovné kalendáre a program sám bude sledovať, či má mať zamestnanec zaplatený sviatok, alebo nie. :D:) Vždy sa to dá zadať aj ručne (myslím ten sviatok), len je to trošku náročnejšie odsledovať a správne zadať. ten rozpis zmien-áno, aj to zavedieme a teraz už riadne :) A trvaj aj na jeho dodržiavaní, lebo ak si budú zamestnanci chodiť do práce hala-bala, tak ti aj rozpis zmien bude nanič. Mám v tom vlastnú skúsenosť - 12 hod. pracovné zmeny, spravila som rozpis zmien, aby neprekračovali FPČ (keďže zamestnávateľ nechcel platiť nadčasy), boli dodržané dni voľna a boli pokryté všetky zmeny a hneď prvý mesiac vyšla moja snaha nazmar, lebo zamestnanci začali v tom robiť bordel. Našťastie, už v tej firme nepracujem :D:)
a keď im dám 38.45 hod na týždeň, ako im potom upravím nároky na dovolenku? čo už doteraz čerpali Pozerala som si ten § 90 ešte raz a aj ods. 2 "najviac po dobu jednej hodiny" a asi som dala zlú informáciu - zrejem nepôjde o 2-zmennú prevádzku. Nemám v tomto moc skúsenosti, lebo len v jednej firme, čo som pracovala (a krátko) bola práca na zmeny. Skúsim pozrieť komentár v Zákonníku práce od H. Barancovej - len neskôr, nemám ho tu pri sebe. Ak som sa mýlila, tak nebude potrebné nič preratávať, lebo im zostane 40 hod. pracovný týždeň = jednozmenná prevádzka. (1 deň dovolenka=8hod.), už nemôžem zmeniť (asi by som ani nemala, nakoľko doteraz boli platné staré zmluvy), ale keď im dám 38.45 hod. týžd.prac. čas, mala by som im prerátať nejak nároky, že? vedela by si mi aj v tomto poradiť?
a ten § 90 - tam vlastne nerozumiem odsek 2. "najviac po dobu jednej hodiny".
veľmi veľmi pekne Ti ďakujem!!!
Snáď som ti aspoň trošku pomohla.
Llívia
04.08.10,05:29
"Laco-monter Dnes, 08:10 AM
celá tato diskusia, je správna len z formálnej stránky
vecná stránka je o tom, že fluktuacia pracovníkov je podmienená slabým ohodnotením
nie prioritne množstvom nadčasov."

Čítaj a zistíš, že nejde o fluktuáciu zamestnancov, ale o vyriešenie nadčasov.
Llívia
05.08.10,07:44
ďakujem Ti za rýchlu odpoveď...takže ak som Ti dobre rozumela, spolu vlastne môže zamestnanec odrobiť 150+250=400 nadčasových hodín? pravdaže az po dohode so zamestnancom-o tom musí byť nejaká písomná dohoda, alebo treba sa na tom dohodnúť v pracovnej zmluve? ináč doteraz mali nejaký základný mesačný plat v zmluve a 40 hod. prac. čas (v mzdových predpisoch ale boli určené aj hodinové sadzby a s tými boli platené), ale teraz je vlastne na mňa, ako im dám dodatky k pracovným zmluvám, či už hodinovú mzdu alebo mesačnú-mohla by si mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade lepšie? aj ohľadne tých sviatkov. ten rozpis zmien-áno, aj to zavedieme a teraz už riadne :)
a keď im dám 38.45 hod na týždeň, ako im potom upravím nároky na dovolenku? čo už doteraz čerpali (1 deň dovolenka=8hod.), už nemôžem zmeniť (asi by som ani nemala, nakoľko doteraz boli platné staré zmluvy), ale keď im dám 38.45 hod. týžd.prac. čas, mala by som im prerátať nejak nároky, že? vedela by si mi aj v tomto poradiť?
a ten § 90 - tam vlastne nerozumiem odsek 2. "najviac po dobu jednej hodiny".
veľmi veľmi pekne Ti ďakujem!!!
Pozrela som ten komentár od H. Barancovej a nie je tam nič. Pozrela som v inom komentári k ZP, kde bol uvedený príklad na dvojzmennú prevádzku + § 90 - tam vlastne nerozumiem odsek 2. "najviac po dobu jednej hodiny" - prelínanie zmien bolo ranná od 6.00 - 14.00 a poobedná od 13.00 - 21.00 = prelínanie v čase 13.00 - 14.00, čo je presne 1 hod. Podľa tohoto si teraz myslím, že ak sa im ten čas prelína v dlhšej dobe než 1 hod., tak nejde o 2-zmennú prevádzku, ale o 1-zmennú (ale ruku do ohňa za to nedám :)).
ptimka
06.08.10,07:51
Pozrela som ten komentár od H. Barancovej a nie je tam nič. Pozrela som v inom komentári k ZP, kde bol uvedený príklad na dvojzmennú prevádzku + § 90 - tam vlastne nerozumiem odsek 2. "najviac po dobu jednej hodiny" - prelínanie zmien bolo ranná od 6.00 - 14.00 a poobedná od 13.00 - 21.00 = prelínanie v čase 13.00 - 14.00, čo je presne 1 hod. Podľa tohoto si teraz myslím, že ak sa im ten čas prelína v dlhšej dobe než 1 hod., tak nejde o 2-zmennú prevádzku, ale o 1-zmennú (ale ruku do ohňa za to nedám :)).

Lívia, veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoju pomoc, si veľmi zlatá.
Takže ak napr. budú robiť naraz dvaja zamestnanci dlhšie ako 1 hodina, potom už pôjde o 1-zmennú prevádzku. V tomto prípade by sme im mali dávať len 8-hodinové zmeny a čo odrobia naviac, to by boli vlastne ich nadčasy? alebo môžu robiť aj tak, že jeden deň dlhšie, druhý deň kratšie, len aby mali ten týždenný prac. čas 40 hodín? a čo by odrobili nad 40 hodín, to by boli nadčasy? alebo to môžem brať aj za celý mesiac? aby mali odrobený pracovný fond a hodiny nad PF im vyplatiť ako nadčasy?môžu robiť aj tak, že jeden týždeň odrobia viac než 40 hodín, druhý týždeň zasa menej? nakoľko u nás sa robí naozaj hocijako-aspoň doteraz sa robilo, ale teraz máme možnosť všetko dať do poriadku. 2-dňové odpočinky by sme pritom mali dodržiavať, však?
dúfam, že som sa vrátila k tejto téme posledný krát a nehnevaj sa, že Ťa toľko s tým otravujem :(
Llívia
06.08.10,15:29
Lívia, veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoju pomoc, si veľmi zlatá.
Takže ak napr. budú robiť naraz dvaja zamestnanci dlhšie ako 1 hodina, potom už pôjde o 1-zmennú prevádzku. Ako som písala, myslím si, že je to 1-zmenná prevádzka, ale ruku do ohňa za to nedám. :)V tomto prípade by sme im mali dávať len 8-hodinové zmeny a čo odrobia naviac, to by boli vlastne ich nadčasy? Áno. alebo môžu robiť aj tak, že jeden deň dlhšie, druhý deň kratšie, len aby mali ten týždenný prac. čas 40 hodín?Áno. a čo by odrobili nad 40 hodín, to by boli nadčasy? Áno. alebo to môžem brať aj za celý mesiac? aby mali odrobený pracovný fond a hodiny nad PF im vyplatiť ako nadčasy?môžu robiť aj tak, že jeden týždeň odrobia viac než 40 hodín, druhý týždeň zasa menej? Áno. Toto je nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času - upravuje § 87 Zákonníka práce, napr. ods. 1: "...Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas."
nakoľko u nás sa robí naozaj hocijako-aspoň doteraz sa robilo, ale teraz máme možnosť všetko dať do poriadku. 2-dňové odpočinky by sme pritom mali dodržiavať, však? K tomu bližšie viď § 93 ZP - nepretržitý odpočinok v týždni a § 92 - nepretržitý denný odpočinok. Sú tam aj výnimky.
dúfam, že som sa vrátila k tejto téme posledný krát a nehnevaj sa, že Ťa toľko s tým otravujem :( Neotravuješ. :)
V texte.
mzdarka renca
06.08.10,20:08
trošku sa vám sem do toho zamontujem, ide jednoznačne o 2.-zmennú prevádzku, to, že súčasne pracujú 1. hod., na tom nič nemení, zamestnanci sa striedajú na jednom pracovisku. Doporučujem vypracovať rozpis služieb pre týchto zamestnancov a tvrdohlavo trvať na jeho dodržiavaní, inak v tom bude donekonečna holubník, trochu si pofrflú, ale zvyknú si;). Ak niektorý z nich bude potrebovať dovolenku, tak nech si ju zoberie a druhý zamestnanec za neho zmenu odpracuje s tým, že to bude považované za nadčas, ktorý mu buď preplatíte aj s príplatkom za prácu nadčas, alebo ak bude súhlasiť, tak si zoberie náhradné voľno bez nároku na príplatok za prácu nadčas.
Llívia
06.08.10,20:35
Ptimka písala o takom návrhu, že by na pracovisku boli dvaja zamestnanci, napr. jeden by pracoval od 8.00 do 16.30 a druhý od 11.30 do 20.00. Spolu by teda boli na pracovisku 5 hod.
§ 90 ZP ods. 2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny."?

Podľa tohto si myslím, že by to nebola 2-zmenná prevádzka.
lydinka
07.09.10,11:47
Ok, prečítala som to skoro celé, ale neviem stále, nie som si istá, či to teda robím dobre. Ide o nerovnomerne rozvrh. PČ.
robím im mzdy tak, že sa pozriem do plánovacieho kalendára kolko hodín má tent ktorý mesiac.
Tak napríklad august 2010 má 176 hodín.
oni odpracuju napr. aj 200 h. to čo je odpracovane nad fond - sa im vypláca inak, no tak akoby sa nemalo - na ruku.
Ale: oňrobia dvanastky, napr. 2 dni po 12 h, potom 3 dni volno, ja si dochádzku prisposobm presne podla fondu prac. času, čiže za agust 2010, kde je 176 hod. mi vydá: 14 dní po 12 hod, 1 den po 8 hod. = 176.
ale tu mam problem: 29. augusta je sviatok. Ak ho zamestnanec neodrobil, tak je v pohode - nerobil zaplatim mu FPČ 176h. - je to mesačná mzda.
Ak ho aj naozaj odrobil ten 29 august - dám mu 12 hod. príplatok za sviatok.
Je to takto správne???
ĎĎĎ
mzdarka renca
08.09.10,03:43
Ok, prečítala som to skoro celé, ale neviem stále, nie som si istá, či to teda robím dobre. Ide o nerovnomerne rozvrh. PČ.
robím im mzdy tak, že sa pozriem do plánovacieho kalendára kolko hodín má tent ktorý mesiac.
Tak napríklad august 2010 má 176 hodín.
oni odpracuju napr. aj 200 h. to čo je odpracovane nad fond - sa im vypláca inak, no tak akoby sa nemalo - na ruku.
Ale: oňrobia dvanastky, napr. 2 dni po 12 h, potom 3 dni volno, ja si dochádzku prisposobm presne podla fondu prac. času, čiže za agust 2010, kde je 176 hod. mi vydá: 14 dní po 12 hod, 1 den po 8 hod. = 176.
ale tu mam problem: 29. augusta je sviatok. Ak ho zamestnanec neodrobil, tak je v pohode - nerobil zaplatim mu FPČ 176h. - je to mesačná mzda.
Ak ho aj naozaj odrobil ten 29 august - dám mu 12 hod. príplatok za sviatok.
Je to takto správne???
ĎĎĎ
jedna otázka, ide o nepretržitú prevádzku?

áno, tomu, ktorý odpracuje sviatok, patrí aj príplatok za sviatok.
lydinka
08.09.10,05:31
jedna otázka, ide o nepretržitú prevádzku?

áno, tomu, ktorý odpracuje sviatok, patrí aj príplatok za sviatok.

Nie, je to reštaurácia, v noci je zatvorené
Mikolajova
11.12.10,12:05
Dobry den, chcela by som sa opytať ak FPČ je 162,75 (10/2010 - 21 x 7,75 ) a zamestnanec odpracoval 165 hodin zaplatim mu za 162,75 a ten zbytok dam do dalsieho mesiaca, tam ked vyjde menej ze odpracoval ako mal tak použijem ten prebytok hodin?
mzdarka renca
11.12.10,13:04
Dobry den, chcela by som sa opytať ak FPČ je 162,75 (10/2010 - 21 x 7,75 ) a zamestnanec odpracoval 165 hodin zaplatim mu za 162,75 a ten zbytok dam do dalsieho mesiaca, tam ked vyjde menej ze odpracoval ako mal tak použijem ten prebytok hodin?

- v podstate áno, ale je potrebné pre budúcnosť, od roku 2011 si vypracovať-naplánovať pracovné kalendáre, ktoré nahráš aj do softu. Ak bude hodín viac, sú to nadčasy. Nie je to jednoduché, je s tým dosť práce, hlavne na začiatku roku, keď to treba nahrať do softu a začína aj "daňový" blázninec, ale ver, že potom behom roku to bude neoceniteľná pomoc.

- tieto kalendáre je potrebné aj preto vypracovať a nahrať, lebo to ovplyvňuje ďaľšie súvislosti, napr. príplatky.
Mikolajova
10.02.11,10:16
Môžem pri nerovnomerne rozvrhnutom PČ dávať fixnú mesačnú mzdu?
amatijazz
10.08.11,05:59
Chcel by som sa poradiť v nasledujúcej veci, ktorá sa týka 12 hodinovej pracovnej doby:
Riadim prevádzku, ktorá je otvorená od 6:00 - 18:00 s tým, že mám dvoch správcov objektu. Tí pracujú na 7,5 h smeny, jeden týždeň doobeda a druhý týždeň poobede. Čiže ich smeny sa každý deň niekoľko hodín kryjú ( konkrétne od 10:00 do 13:00). Ukázalo sa, že ich spoločná prítomnosť je zbytočná a aj oni by radšej pracovali celý deň, čiže 11,5 h a potom mali nejaké voľné dni. Pri prepočtoch im však vychádza nižší počet odpracovaných hodín a my by sme im radi ponechali rovnakú mzdu ako doteraz. Viem, že Zákonník práce neurčuje minimálnu hranicu odpracovaných hodín a podľa mňa ide len o správne nastavenie účtovného softvéru, ale naša účtovníčka sa všemožne vykrúca a hľadá v tom zádrhele a zámienky, aby sme to nespustili... Je v tom ozaj nejaký iný problém, ktorý ja nevidím? Nestačí nastaviť striedací kalendár a rešpektovať pri tom 12 h na odpočinok? Poraďte prosím, od septembra by sme to chceli zmeniť...
rodina1
10.08.11,07:12
Chcel by som sa poradiť v nasledujúcej veci, ktorá sa týka 12 hodinovej pracovnej doby:
Riadim prevádzku, ktorá je otvorená od 6:00 - 18:00 s tým, že mám dvoch správcov objektu. Tí pracujú na 7,5 h smeny, jeden týždeň doobeda a druhý týždeň poobede. Čiže ich smeny sa každý deň niekoľko hodín kryjú ( konkrétne od 10:00 do 13:00). Ukázalo sa, že ich spoločná prítomnosť je zbytočná a aj oni by radšej pracovali celý deň, čiže 11,5 h a potom mali nejaké voľné dni. Pri prepočtoch im však vychádza nižší počet odpracovaných hodín a my by sme im radi ponechali rovnakú mzdu ako doteraz. Viem, že Zákonník práce neurčuje minimálnu hranicu odpracovaných hodín a podľa mňa ide len o správne nastavenie účtovného softvéru, ale naša účtovníčka sa všemožne vykrúca a hľadá v tom zádrhele a zámienky, aby sme to nespustili... Je v tom ozaj nejaký iný problém, ktorý ja nevidím? Nestačí nastaviť striedací kalendár a rešpektovať pri tom 12 h na odpočinok? Poraďte prosím, od septembra by sme to chceli zmeniť...

Je možné nastaviť im smeny tak, aby sa im striedal dlhý a krátky týždeň (ako je to napr. u čašníkov).
Teda v dlhom týždni budú robiť pondelok, utorok, piatok, sobota a nedeľa po 11,5 hod.
V krátkom týždni by robili streda a štvrtok tiež po 11,5 hod.
amatijazz
10.08.11,08:22
...ospravedlňujem sa, zabudol som uviesť, že v nedeľu je zatvorené a v sobotu pracuje len jeden z nich 7,5 h, lebo je otvorené kratšie..
rodina1
10.08.11,08:56
nika224
10.08.11,10:26
Asi úplne hlúpa otázka, ale iba začínam študovať veci okolo 12 hod. pracovnej doby...:o
Zamestnanec je odmeňovaný časovou mzdou - hodinovou. Ak mi v mesiaci odrobí menej hodín, ako je rozpis pracovných smien, pretože ho zamestnávateľ napríklad poslal domov keď nešiel el. prúd a pod., čiže nie je tam nejaká prekážka na strane zamestnanca a ani nečerpá dovolenku, lebo mu na ňu zatiaľ nevznikol nárok, čo s tým? Mám mu tam dať 60% náhradu za prekážky na strane zamestnávateľa, alebo akým spôsobom to riešiť. Zamestnávateľ by sa chcel so zamestnancom dohodnúť, že by mu zaplatil napríklad aj hodiny, ktoré neodpracoval a v ďalšom mesiaci by ich naopak zamestnanec odpracoval, no už by ich nedostal zaplatené. Môže to tak byť?
No proste ako sa to rieši, keď mám v mesiaci menej hodín? Viac mi je jasné - to bude nadčas, ale čo s mesiacom, kedy je odrobených tých hodín podľa rozpisu menej. Pri mesačnej mzde by mi to pripadalo v pohode a práve to, keď je to platené cez časovku, o čom píšete, že je to jednoduchšie, tak tam som z toho akosi mimo.:o
IvetaH
10.08.11,12:29
Ak máš zmeny, vždy ti bude vychádzať raz menej a raz viac hodín. Preto sa robí rozvrh zmien, aby bol naplánovaný FPČ. Ja to mám nastavené tak, že vždy má zaplatenú normu hodín bez ohľadu na to, koľko je to v skutočnosti, ale samozrejme ide podľa rozpisu. Napr. v máji odrobí 168 hodín podľa rozpisu a norma je 180 hodín, zaplatím mu 180 hodín, v júni je to naopak, norma je 168 a on odrobí 180, aj tak má zaplatené 168 hodín. A v priemere na 4 mesiace mi musí sedieť odrobené, zaplatené a naplánované. Ak neodrobí hodiny z dôvodu napr. že "nejde prúd" je to prekážka na strane zamestnávateľa a plat mu ide priemerom ako náhrada, žiadne percentá. Je to celá veda okolo zmien, ale základ je rozpis zmien na celý rok.
nika224
12.08.11,07:21
Nechcem to robiť tak, že sa budem len tváriť, že vlastne odpracoval "normu hodín" - tak som to robila pri mesačnom plate. Nechcem to tak robiť kvôli tomu, že by som každý mesiac musela všetkým prerábať dochádzkové listy a to robiť naozaj nechcem. Alebo to celé chápem zle? Proste ak mu nejaké hodiny chýbajú, tak mu dám dovolenku. Naopak, ak odrobí viac, tak bude mať preplatený nadčas.
IvetaH
12.08.11,17:58
Nika ani nerozmýšľaj o dovolenke na krytie hodín z turnusu, tá je určená na niečo úplne iné. A nadčas je tiež niečo iné, nie hodiny z turnusu. Pri zmenách ide o ročný fond pracovného času. Veď sa nemusíš tváriť, že odpracoval menej alebo viac a platí sa mu inak, tak mu naplánujte zmeny tak, aby mal každý mesiac normu podľa zákona a umožnite mu tie naplánované hodiny odpracovať.
Ale dovolenka je dovolenka a nadčas je nadčas.
ivka70
12.08.11,18:03
A ak pracovnik musi odist domov, lebo nie je elektrina a nemoze pracovat, je to prekazka na strane zamestnavatela podla ZP platena priemernou mzdou.
Len ak su odbory, moze byt 100% primernej mzdy dohodnou znizenych na minimalne 60 %.
nika224
23.08.11,05:36
A ak pracovnik musi odist domov, lebo nie je elektrina a nemoze pracovat, je to prekazka na strane zamestnavatela podla ZP platena priemernou mzdou.
Len ak su odbory, moze byt 100% primernej mzdy dohodnou znizenych na minimalne 60 %.
Nemyslím si, že musia byť odbory. Stačia zástupcovia zamestnancov a dohoda s nimi, alebo sa mýlim?
nika224
23.08.11,05:38
Ak máš zmeny, vždy ti bude vychádzať raz menej a raz viac hodín. Preto sa robí rozvrh zmien, aby bol naplánovaný FPČ. Ja to mám nastavené tak, že vždy má zaplatenú normu hodín bez ohľadu na to, koľko je to v skutočnosti, ale samozrejme ide podľa rozpisu. Napr. v máji odrobí 168 hodín podľa rozpisu a norma je 180 hodín, zaplatím mu 180 hodín, v júni je to naopak, norma je 168 a on odrobí 180, aj tak má zaplatené 168 hodín. A v priemere na 4 mesiace mi musí sedieť odrobené, zaplatené a naplánované. Ak neodrobí hodiny z dôvodu napr. že "nejde prúd" je to prekážka na strane zamestnávateľa a plat mu ide priemerom ako náhrada, žiadne percentá. Je to celá veda okolo zmien, ale základ je rozpis zmien na celý rok.
Ivetka, ja nechcem platiť inak, ako je odrobené. Čo keď dá zamestnanec v tom cykle výpoveď a z mesiaca, v ktorom mal naopak odpracovať viac mi ho vlastne ani neodpracuje... Chcela by som proste hodiny platiť tak, ako ich reálne odpracujú.:confused:
Jana Motyčková
23.08.11,05:53
Asi úplne hlúpa otázka, ale iba začínam študovať veci okolo 12 hod. pracovnej doby...:o
Zamestnanec je odmeňovaný časovou mzdou - hodinovou. Ak mi v mesiaci odrobí menej hodín, ako je rozpis pracovných smien, pretože ho zamestnávateľ napríklad poslal domov keď nešiel el. prúd a pod., čiže nie je tam nejaká prekážka na strane zamestnanca a ani nečerpá dovolenku, lebo mu na ňu zatiaľ nevznikol nárok, čo s tým? Mám mu tam dať 60% náhradu za prekážky na strane zamestnávateľa, alebo akým spôsobom to riešiť. Zamestnávateľ by sa chcel so zamestnancom dohodnúť, že by mu zaplatil napríklad aj hodiny, ktoré neodpracoval a v ďalšom mesiaci by ich naopak zamestnanec odpracoval, no už by ich nedostal zaplatené. Môže to tak byť?
No proste ako sa to rieši, keď mám v mesiaci menej hodín? Viac mi je jasné - to bude nadčas, ale čo s mesiacom, kedy je odrobených tých hodín podľa rozpisu menej. Pri mesačnej mzde by mi to pripadalo v pohode a práve to, keď je to platené cez časovku, o čom píšete, že je to jednoduchšie, tak tam som z toho akosi mimo.:o
Ide o prekážku na strane zamestnávateľa, platíš ju priemerom, iba ak by ste mali písonú dohodu so zástupcami zamestancov podľa §142 Zákoníka práce, potom tie hodiny zaplatíš 60% priemeru.
Dohoda, ako uvádzaš, je tzv. flexikonto (§252c) - ale takúto dohodu je možné tiež urobiť len so zástupcami zamestnancov, nedá sa takáto dohoda urobiť s jedným zamestnancom.
Inak, robíš správne, keď platíš hodiny tak ako ich odpracujú, nie nejaké priemerné.
lydus2001
24.11.11,11:32
ahojte, vidím, že téma ohľadom 12hodinových zmien je na dlho, čítam ju už od rána a mám pocit, že čím ďalej tým mám v tom viac chaos, ale verím že sa postupne do toho dostanem aj ja. Ale teraz mám jednu otázku, hlavne pre ľudí, kt. robia v Olympe. My máme 37,5 hod prac.čas. Vrátnici robia systémom deň, noc, voľno, voľno a tak to mám nahraté aj v prac.kalendároch. Nárok na dovolenku za rok im systém dal ako 23 dní, čo je podľa mňa zlé. A tak sa chcem opýtať, či nárok na dovolenku mám prepočítavať ručne alebo mám chybu v systéme. ďakujem za každú odpoveď.
msa
24.11.11,12:17
ja som si to vypočítala najprv ručne: počet zmien v roku x počet týždňov, ti vyjde počet pracovných dní pripadajúcich na týždeň a to číslo som vynásobila výmerou dovolenky v týždňoch, a vyšlo mi to takmer to isté číslo ako vyrátal Olymp /rozdiel som mala necelého pol dňa - asi zaokrúhľovací rozdiel/
lydus2001
25.11.11,10:35
no ja som to počítala ručne, na rok majú priemerne cca 180 zmien, t.j. 3,5 zmien za týždeň a teda 3,5 x 5 týždňov dovolenky, takže by mal mať podľa mojich výpočtov 17 dní dovolenky. teda neviem, či som to počítala správne, lebo program mi pri tomto zamestnancovi dáva 23 dní dovolenky. Prosím poraďte, ako to najlepšie vypočítať. ďakujem.
ja robím výplaty v Olympe
msa
25.11.11,10:50
a nemajú to zostatok z minulého roka?
msa
25.11.11,10:56
ja tiež robím v Olymp-e, a v pracovných kalendároch mám mnou zadané kalendáre a tie mám natiahnuté v personalistike. Toto vidím v personalistike v mzdových údajoch pracovníka - typ kalendára, a aj vpravo je typ úväzku, počet hodín v týždni a aj počet dní v týždni prepočítaný a tam mám uvedené 3,5 dňa. a pekne pod tým vidím nárok na dovolenku 17,5 dňa a predošlá 2 dni. Takže ak si to dobre zadáš, tak ti to bude dobre rátať. Len sa s tým musíš pohrať, ale potom ti to už robí automaticky. ;)
lydus2001
25.11.11,11:28
super, ďakujem, tak asi v tom bude problém, lebo mne tam ťahá 5 dní... a môžem sa opýtať, v pracovných pomeroch máš ako zadaný pracovný úväzok, týždeň a dni...?
msa
25.11.11,13:20
pracovný úväzok mám, uvedené , že plný, 38,75 h a 3,5 dňa, ale to ťahá z toho asi pracovného kalendára , ktorý som si naplánovala na celý rok.
lydus2001
25.11.11,13:23
ďakujem za radu, veľmi si mi pomohla, cez víkend sa s tým skúsim pohrať a snáď sa k niečomu dopracujem :)
bertik1
02.02.12,07:51
Ahojte, prosím vás o radu: zamestnanci majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas - 12 hod - 0,5 hod. prestávka. Mzdy spracovávam v Money S3, ktorý neumožňuje vytvoriť pracovné kalendáre. Viete ma prosím naviesť, ako postupovať pri ich tvorbe, pretože čo sa týka NRPČ som totálny blbec. Čítam to dookola a neviem sa odraziť, ako správne začať (aj čo sa týka dovolenky, nadčasov....) Nechcem to robiť zle :-( vopred ďakujem za pochopenie a radu.
Anik
18.07.12,20:26
Nemám veľa skúsenosti s mzdovým účtovníctvom a ako čítam tak čítam - zajtra mám mať hotovú pracovnú zmluvu -zvažujem §42, alebo §43
reštaurácia otvorená od 9.00 do 22.00. -13 hod.
rozvrh 2 dni práca/2 dni voľna
môže byť vlastne 12 hod. prac. čas - týždenne mi to vychádza -48 hod., alebo 36 hod. - za mesiac teda okolo 180 hod. - chcú im dať min.mzdu to znamená, že musí byť dohodnutá hod. odmena-1,88 eur/hod. a nie mes. min.mzda 327,2 eur.-
v PZ uvediem- 38,75 týždenne a ostatné budú potom nadčasy? sledujem 4 mesiace fond pracovného času.
Stravné chcú zabezpečiť zmluvne cez dovoz stravy ak zamestnanec bude chcieť stravu tak si objedná
ak nie tak nič, ale možnosť tam je - nechcú platiť poplatky spojené so stravnými lístkami.
Takže aby som to zhrnula potrebujem poradiť
- pod ktorým § mám napísať PZ, aby bola správne
- týždenný pracovný úväzok bude 38,75 hod ?
- Mzda -aby bola min. - mesačná, alebo hod., aby tam bol dodržaný min. mzdový nárok zamestnanca
za usmernenie ďakujem
Anik
19.07.12,09:26
prosím o radu
ďakujem
Marína
19.07.12,10:10
Nemám veľa skúsenosti s mzdovým účtovníctvom a ako čítam tak čítam - zajtra mám mať hotovú pracovnú zmluvu -zvažujem §42, alebo §43 Anika, nerozumiem. Obidva §§ sa týkajú prac. zmluvy. Náležitosti § 43 je zamestnávateľ povinný uviesť v prac. zmluve.
reštaurácia otvorená od 9.00 do 22.00. -13 hod. tu musí byť prestávka na odpočinok min. 1 hod., viď nižšie
rozvrh 2 dni práca/2 dni voľna
môže byť vlastne 12 hod. prac. čas max 12 hod(§87/4 Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín) - týždenne mi to vychádza -48 hod., alebo 36 hod. - za mesiac teda okolo 180 hod. - chcú im dať min.mzdu to znamená, že musí byť dohodnutá hod. odmena-1,88 eur/hod. a nie mes. min.mzda 327,2 eur.- Osobne pri NRPČ sa mi zdá vhodnejšia hodinová mzda.
v PZ uvediem- 38,75 týždenne a ostatné budú potom nadčasy? sledujem 4 mesiace fond pracovného času. pozri §§87,87a, NRPČ som mala pred mnohými rokmi, predpokladám, že sa niečo mohlo zmeniť, nechcem zavádzať. Čo je nad ustanovený fond prac. času v rámci 4 mesiacov, to bude nadčas.
Stravné chcú zabezpečiť zmluvne cez dovoz stravy ak zamestnanec bude chcieť stravu tak si objedná
ak nie tak nič, ale možnosť tam je - nechcú platiť poplatky spojené so stravnými lístkami.
Takže aby som to zhrnula potrebujem poradiť
- pod ktorým § mám napísať PZ, aby bola správne vyššie som sa vyjadrila
- týždenný pracovný úväzok bude 38,75 hod ? dtto
- Mzda -aby bola min. - mesačná, alebo hod., aby tam bol dodržaný min. mzdový nárok zamestnanca dtto
za usmernenie ďakujem
Anika, viď modrým v rámci citátu.
Pozri si túto http://www.porada.sk/t24428-dovolenka-vypocet-pri-nerovn-rozvrh-prac-case.html tému. Je síce staršieho dáta ale niektoré informácie ti môžu pomôcť. Tiež som v nej pripla tabuľku na výpočet nároku na dovolenku pri NRPČ.
Tiež môžeš nahliadnuť do týchto tém
http://www.porada.sk/t41854-nerovnomerne-rozvrhnutie-pracovneho-casu.html
http://www.porada.sk/t98513-praca-na-smeny.html
http://www.porada.sk/t25736-pracovny-cas.html
http://www.porada.sk/t34872-nerovnomerny-pracovny-cas-v-kocke.html
http://www.porada.sk/t24609-rozvrhnutie-pracovneho-casu-a-dovolenka-pri-nerovnomerne-rozvrhnutom-pracovnom-case.html
Enyma
11.08.12,08:40
Dobrý deň, zamestnanec môže v jednom dni odpracovať 12,5 hodiny - z toho 0,5 hodinová prestávka ?
Roland Farkas
23.03.13,15:29
jasne! tu nlen pisu zamestnavatelia, ako mozu usetrit! ale to ze robime 12 hoin denne,to nikoho nezaujima1 a cely tyzden! bez volna! len aby sa nabazili! ako mozem ozpisat zmeny, ako mozem usetrit,ako mam platit nadcas? len to vedia! ved mercedes je drahy! a opovaz sa stezovat! mas padaka! a chudaci zamestnavatelia! no fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1