Palino
13.07.05,10:38
Mám problém, v ktorom nie som si istý napriek čítaniu podobných tém v Porade.
Študent vysokej školy neurobil štátnicu v júni a bude ju opakovať v septembri. Podotýkam, že ešte nedovŕšil 25 rokov.
Je ešte nezaopatreným dieťaťom
1. pre rodinné prídavky a daňový bonus a
2. pre 0,5 % zníženie starobného dôch. poistenia?

Môj názor je, že pre bod 1. je nezaopatreným dieťaťom len do augusta (vrátane).

Vychádzam zo zákona o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z., kde v § 3 písm. b) je uvádzané, že dieťa, ktorého štúdium na VŠ presahuje štandardnú dĺžku nie je nezaopatreným dieťaťom. V tejto súvislosti je tam odvolávka na zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách

§ 51 ods. 4, písm. h) "štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch"

a § 61 ods. 1 "Akademický rok sa začína 1. septembra bežného roka a skončí sa 31. augusta nasledujúceho roka."

Pre bod 2. je podľa mňa nezaopatreným dieťaťom až do skončenia štúdia na VŠ až kým nedovŕši 26. rokov.

Je môj názor správny? :confused:
Palino
13.07.05,09:49
Len chcem, aby moja otázka nezmizla z aktuálnych tém....

Tak super, dobre som si to vysvetlil! :D :D :D
Palino
13.10.05,09:29
Ja sa vraciam znova k tejto otázke. Moja známa, ktorá na základe mojej informácie, žiadala rodinné prídavky na syna za júl a august (mala potvrdenie z vysokej školy do 31.8.2005), dostala na úrade práce, soc. vecí a rodiny informáciu, že jej patria len do toho dňa, keď mal syn štátnicu urobiť.Tak teraz neviem .... Môj názor som si znovu overoval v zákonoch a myslím si, že mám pravdu.
Skúste mi, prosím, povedať svoj názor!
Palino
13.10.05,11:15
Je toto taká téma, na ktorú nikto nevie odpovedať?
kvet
13.10.05,11:27
ÚPSVaR určite nemá pravdu.
Ako uvádzaš, podľa § 19 ods. 5 zák. č. 600/2003 Z.z., sústavná prísprava dieťaťa na povolanie je aj obdobie po skončení posledného ročníka VŠ do vykonania štátnej skúšky, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené.
Podľa § 65 ods. 1 zák. č. 131/2002 Z.z., študent prestáva byť študentom VŠ ak je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu. Ak študent nedokončí štúdium do 31.08. príslušného roka, študentovi uplynula štandartná dĺžka štúdia a študent študuje dlhšie ako jeho štandardná dĺžka štúdia. Štandardná dĺžka štúdia, ako uvádzaš, je určená v akademických rokoch.
Z uvedeného vyplýva, že nárok na PnD a DB bol do 31.08.2005 !!!!!
Palino
13.10.05,11:37
Ďakujem kvet, som zvedavý, ako to dopadne, keď po preštudovaní zákonov, pôjde tam matka znova.