katkalia
17.04.09,14:25
Ahojte, mam platcu DPH, ktorý fakturuje len do Rakúska prepravu vlastným nákladným autom, platcovi DPH a fakturuje bez DPH.
Nakupuje len PHM - buď v Rakúsku, ale aj na Slovensku.
Teda mu vychádza každý Q nadmerný odpočet. Je to správne?
Dík
Jana Acsová
17.04.09,12:38
Isteže. Ak je správna fakturácia bez DPH a miesto dodania prepravnej služby je v Rakúsku.

Určiť miesto dodania prepravných služieb je trošku zložitejšie. Nestačí uviesť len Vami uvedené podmienky. Ale predpokladám, že v prípaje výjazdu zo SR (subjekt so slovenským IČ) a ukončenia prepravy v AT (subjekt s rakúskym IČ) je Vaše uvažovanie správne.
katkalia
17.04.09,12:42
Ďakujem za odpoveď, je to tak subjekt so slovenským IČ a subjekt s rakúskym IČ. Ale nevadí, že bude mať stále nadmerný odpočet?
Jana Acsová
20.04.09,08:10
Ale nevadí, že bude mať stále nadmerný odpočet?Ak je to v súlade so zákonom, nemá čo komu vadiť. Je to OK.
Laura1
29.04.09,09:29
Faktúrujem do Čiech služby /maľovanie v Prahe/ my sme platcovia dph na Slovensku, odberateľ platca dph v Čechách.
Faktgurujem bez dph v EUR?
ondrejvla
29.04.09,09:42
Faktúrujem do Čiech služby /maľovanie v Prahe/ my sme platcovia dph na Slovensku, odberateľ platca dph v Čechách.
Fakturujem bez dph v EUR?

Betka klikni tu:
http://www.porada.sk/t65169-dovoz-tovaru-a-sluzby-do-cr.html
ale podľa citovaného paragrafu, fakturuješ bez DPH a odberateľ, ktorý je platiteľom DPH v ČR si tieto služby samozdaní.

Miesto dodania služby
§ 15
(1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.
(4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
(5) Miestom dodania doplnkových prepravných služieb tovaru, ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 3.
(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.
renkulka
07.09.09,19:17
Potrebovala by som poradiť, sme platca DPH, vykonávame stavebné práce na majetku - diaľnici v ČR, práce fakturujeme slovenskému platcovi DPH. On fakturuje do ČR bez DPH. Ako potom fakturujeme my, s DPH alebo bez DPH?
Odberateľ chce od nás faktúru v českých korunách. Môžeme mu ju vystaviť?
ďakujem.
nikolia
08.09.09,20:42
prosím Vás, čo musí obsahovať takáto faktura/platca dph v SR fakturuje za služby vykonané v ČR platcovi dph?/vystaví bez dph, ale musí tam uviesť niečo špeci, nejakú odvolávku na zákon, ak ano akým štýlom???
Muška
08.09.09,21:35
§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu


(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
Marianna01
09.09.09,10:23
Potrebovala by som poradiť, sme platca DPH, vykonávame stavebné práce na majetku - diaľnici v ČR, práce fakturujeme slovenskému platcovi DPH. On fakturuje do ČR bez DPH. Ako potom fakturujeme my, s DPH alebo bez DPH?
Odberateľ chce od nás faktúru v českých korunách. Môžeme mu ju vystaviť?
ďakujem.

v prvom rade si treba zaradiť, či dodávate služby, alebo tovar:

Dodanie tovaru
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1) Dodaním tovaru je

...
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.

§ 9
Dodanie služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)
(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane...


takže po tom, ako si uzrejmíte, čo vlastne dodávate, môžme postupovať, ako faktúrovať. Ja mám presne túto istú situáciu, vyriešili sme to nakoniec úplne komplikovane, ale k spokojnosti klienta, aby o nič neprichádzal, ak máš záujem a dáš odpoveď na predchádzajúcu otázku (tovar-služba), môžme sa o tom podiskutovať. :)
jankadl
09.09.09,11:25
Chcela by som sa spytat na tento nasl. pripad:
Sme platcami DPH so sidlom v SR a vyhotovujeme pre firmu so sidlom vo Svajciarsku web stranku. Ako je to s DPH ?
Velmi pekne dakujem za odpoved
Muška
09.09.09,12:12
Chcela by som sa spytat na tento nasl. pripad:
Sme platcami DPH so sidlom v SR a vyhotovujeme pre firmu so sidlom vo Svajciarsku web stranku. Ako je to s DPH ?
Velmi pekne dakujem za odpoved
..podľa mňa bez DPH.
Klikni: http://www.porada.sk/t19078-sluzba-dodana-v-zahranici.html
bea
08.10.09,11:46
Dodávame do Rakúska službu, ktorá je uvedená v § 15 ods. 8. Takže je jasné, že miesto dodania je v Rakúsku. Problém je v tom, že ide o neplatiteľa DPH, je to súkromná nezisková organizácia - niečo ako vysoká škola. A teraz neviem, ako sa mám rozhodnúť s fakturáciou - bez DPH alebo s DPH, alebo sa firma má registrovať v Rakúsku? Myslím,že ak odberateľ služby vykonáva nejakú podnikateľskú činnosť, tak sa fakturuje bez DPH. Ale ak nie, tak čo?
adabirk
08.10.09,12:55
- asi treba zistiť, či náhodou nemá nejakú podnikateľskú činnosť,
- na stránke DRSR som našla toto:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mu_par69.pdf
bea
14.10.09,06:24
Vraciam sa k svojej otázke. Aj na základe Usmernenia, na ktoré ma upozornila "adabirk", som usmernila klienta, že má zistiť, či odberateľ má nejakú podnikateľskú činnosť. Nakoľko je vraj dosť ťažké vysvetliť vedcom, čo je podnikanie u nich, dostala som za úlohu v slovenčine nejako popísať, čo vlastne od nich majú chcieť. Oni to dajú preložiť do angličtiny. A nejako to nedokážem zoštylizovať. Skúsite mi prosím pomôcť?
Ja som hovorila o tom, že je to ekonomická činnosť inštitútu, ktorá nesúvisí s činnosťami, za účelom ktorých bol založený a dosahuje z nej príjmy. Ale viac zo seba nedostanem a im to nejako nestačí.
Ako som už vo svojej otázke uviedla, odberateľom je súkromná nezisková organizácia v Rakúsku,ktorá robí pre EU určitý prieskum a čiastočné práce zadáva iným subjektom v krajinách EU. Môj klient musí už v zmluve uviesť spôsob fakturácie a je jasné, že to musí byť správne v zmysle Zákona o DPH.
V tejto súvislosti mám ešte jednu otázku - a to, keď odberateľ nie je platiteľ DPH a nie je ani podnikateľ, tak sa fakturuje so slovenskou DPH? Ja si myslím, že áno, ale ma "straší" myšlienka, že snáď by bola nutná registrácia v Rakúsku.
Prosím, skúste sa so mnou zamyslieť a pomôžte mi, lebo mám "hlavu v smútku" :o
Mária.K.
14.10.09,06:40
Dodávame do Rakúska službu, ktorá je uvedená v § 15 ods. 8. Takže je jasné, že miesto dodania je v Rakúsku. Problém je v tom, že ide o neplatiteľa DPH, je to súkromná nezisková organizácia - niečo ako vysoká škola. A teraz neviem, ako sa mám rozhodnúť s fakturáciou - bez DPH alebo s DPH, alebo sa firma má registrovať v Rakúsku? Myslím,že ak odberateľ služby vykonáva nejakú podnikateľskú činnosť, tak sa fakturuje bez DPH. Ale ak nie, tak čo?

Miesto dodania služby


§ 15

(1) Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.


(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

Ak bola služba dodaná osobe z iného členského štátu ktorá nepodniká, nemožno podľa môjho názoru uplatniť § 15 ods. 7 a postupuje sa podľa všeobecného pravidla uvedeného v § 15 ods. 1, ktoré hovorí o tom, že miesto dodania služby je tam, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z ktorej sa služba dodáva. To znamená miesto dodania v tuzemsku a uplatnenie 19% DPH.
bea
14.10.09,06:56
S tým súhlasím (a rada), ale ide mi teraz aj o to, ako zistiť, či odberateľ predsa "aj" nepodniká. Lebo klientovi vraj odberateľ tvrdí, že mu vystavujú z iných členských štátov faktúry bez DPH. Ale mne to nestačí, aby som rozhodla, že to tak môže byť. Myslím, že musíme mať potvrdené, že vykonáva "aj" podnikateľskú činnosť. Preto musíme dostať od nich jednoznačnú odpoveď a preto potrebujem pomoc aj pri štylizácii otázky. :mee:
Mária.K.
14.10.09,07:07
S tým súhlasím (a rada), ale ide mi teraz aj o to, ako zistiť, či odberateľ predsa "aj" nepodniká. Lebo klientovi vraj odberateľ tvrdí, že mu vystavujú z iných členských štátov faktúry bez DPH. Ale mne to nestačí, aby som rozhodla, že to tak môže byť. Myslím, že musíme mať potvrdené, že vykonáva "aj" podnikateľskú činnosť. Preto musíme dostať od nich jednoznačnú odpoveď a preto potrebujem pomoc aj pri štylizácii otázky. :mee:
Ak vykonáva podnikateľskú činnosť, musí mať nejaký doklad, ktorý ho k tomu oprávňuje. Žiadajte si ten doklad.
Mária.K.
14.10.09,07:24
S tým súhlasím (a rada), ale ide mi teraz aj o to, ako zistiť, či odberateľ predsa "aj" nepodniká. Lebo klientovi vraj odberateľ tvrdí, že mu vystavujú z iných členských štátov faktúry bez DPH. Ale mne to nestačí, aby som rozhodla, že to tak môže byť. Myslím, že musíme mať potvrdené, že vykonáva "aj" podnikateľskú činnosť. Preto musíme dostať od nich jednoznačnú odpoveď a preto potrebujem pomoc aj pri štylizácii otázky. :mee:
Ešte ma napadlo - nie všetky členské štáty majú rovnako zadefinované vo svojom zákone miesto dodania služby. Na ilustráciu výňatok z českého zákona o DPH:

(6) Při poskytnutí služby zahraniční osobě nebo osobě povinné k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v jiném členském státě, nebo provozovně umístěné mimo tuzemsko, je místem plnění místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo podnikání, nebo je místem plnění místo, kde je umístěna provozovna, je-li služba poskytnuta pro tuto provozovnu, pokud jde o tyto služby:
a) převod a postoupení autorského práva, patentu, licence, ochranné známky a podobného práva,
b) reklamní službu,
c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat, poskytnutí informací, překladatelské a tlumočnické služby,
d) bankovní, finanční a pojišťovací službu, s výjimkou nájmu bezpečnostních schránek,
e) poskytnutí pracovní síly,
f) nájem movité věci, s výjimkou všech druhů prostředků pro dopravu,
g) telekomunikační službu,
h) rozhlasové a televizní vysílání,
i) elektronickou službu,
j) přijetí závazku zdržet se zcela nebo zčásti v pokračování nebo vykonávání podnikatelské činnosti nebo práva uvedeného v tomto odstavci,
k) poskytnutí služby osobou, která jedná jménem a na účet jiné osoby, která spočívá v zajištění služby uvedené v tomto odstavci,
l) poskytnutí přístupu k přepravní a distribuční soustavě pro plyn nebo přenosové a distribuční soustavě pro elektřinu a poskytnutí přepravy a distribuce plynu nebo přenosu a distribuce elektřiny prostřednictvím těchto soustav, včetně přímo souvisejících služeb.
(7) Při poskytnutí služby podle odstavce 6 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo ani místo podnikání v tuzemsku, nebo prostřednictvím provozovny umístěné mimo tuzemsko, plátci nebo osobě povinné k dani, se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku anebo provozovně umístěné v tuzemsku, je místem plnění tuzemsko.
bea
14.10.09,10:31
Ďakujem, že mi venujete čas. Teraz som dostala krátku informáciu od klienta, že odberateľ sa odvoláva na podmienky financovania FP7 projektov Európskou úniou. Takže teraz hľadám všetko o týchto projektoch a som zvedavá, či niečo tam nájdem o tom, že nemajú byť zdaňované DPH. V našom zákone o takom niečom nie je nič napísané (teda aspoň ja som nič nevidela). A aj tak nie môj klient je účastníkom projektu, je len dodávateľom pre účastníka. Takže si myslím, že by to aj tak nemalo mať vplyv na fakturáciu.
bea
12.03.13,09:39
Po rokoch zase mám podobný problém a u sa veľa vecí zmenilo, tak by som potrebovala trochu poradiť :)

Klient dodáva služby, ktoré sú zaradené v ods. 17 v § 16 zákona o DPH. Má dodať službu do Nemecka univerzite, ktorá zatiaľ nepreukázala, že je zdaniteľnou osobou. Teraz mi ide o to, či v prípadne, že univerzita nie je zdaniteľnou osobou, tak aj teraz musí tuzemský platiteľ DPH vystaviť faktúru s DPH, alebo nie? Alebo sa univerzita má zaregistrovať v Nemecku podľa § 7a?
A keby bola zdaniteľnou osobou, tak tiež sa musí zaregistrovať pre DPH v Nemecku?

V poslednej dobe som mala len klasické prípady a teraz sa nejako neviem zorientovať. Prosím, skúste ma nejako "nakopnúť" :)
bea
12.03.13,11:36
Po rokoch zase mám podobný problém a u sa veľa vecí zmenilo, tak by som potrebovala trochu poradiť :)

Klient dodáva služby, ktoré sú zaradené v ods. 17 v § 16 zákona o DPH. Má dodať službu do Nemecka univerzite, ktorá zatiaľ nepreukázala, že je zdaniteľnou osobou. Teraz mi ide o to, či v prípadne, že univerzita nie je zdaniteľnou osobou, tak aj teraz musí tuzemský platiteľ DPH vystaviť faktúru s DPH, alebo nie? Alebo sa univerzita má zaregistrovať v Nemecku podľa § 7a?
A keby bola zdaniteľnou osobou, tak tiež sa musí zaregistrovať pre DPH v Nemecku?

V poslednej dobe som mala len klasické prípady a teraz sa nejako neviem zorientovať. Prosím, skúste ma nejako "nakopnúť" :)

Tak som si to vyriešila asi takto:

Vždy musí niekto zaplatiť DPH, ide teraz len o to, v ktorom štáte to má byť.
Keď ide o inú ako zdaniteľnú osobu, tak sa DPH odvedie v tom štáte, kde má dodávateľ sídlo. Dodávateľ vystaví faktúru s DPH.
Keď ide o zdaniteľnú osobu, tak sa odvedie DPH v štáte, v ktorom má sídlo odberateľ. A to tak, že keď ešte nemá IČ DPH, tak sa vo svojom štáte zaregistruje podľa § 7a a DPH odvedie v daňovom priznaní.

Je to takto správne?
Aljok
12.03.13,11:57
Po rokoch zase mám podobný problém a u sa veľa vecí zmenilo, tak by som potrebovala trochu poradiť :)

Klient dodáva služby, ktoré sú zaradené v ods. 17 v § 16 zákona o DPH. Má dodať službu do Nemecka univerzite, ktorá zatiaľ nepreukázala, že je zdaniteľnou osobou. Teraz mi ide o to, či v prípadne, že univerzita nie je zdaniteľnou osobou, tak aj teraz musí tuzemský platiteľ DPH vystaviť faktúru s DPH, alebo nie? Alebo sa univerzita má zaregistrovať v Nemecku podľa § 7a?
A keby bola zdaniteľnou osobou, tak tiež sa musí zaregistrovať pre DPH v Nemecku?

V poslednej dobe som mala len klasické prípady a teraz sa nejako neviem zorientovať. Prosím, skúste ma nejako "nakopnúť" :)

Služby uvedené v § 16 ods. 17 (tzv. nehmotné služby) len doplňujú odsek 16, ktorý určuje miesto dodania týchto služieb inej ako ZO, ktorá má sídlo mimo EÚ ( v tretích štátoch).

Ak takéto služby dodávaš v EÚ , príp. pre ZO v tretích štátoch tak postupuješ podľa § 15.