Chobot
29.12.10,10:29
Tak dnes zverejnili aj nové sadzby stravného pre tuzemské prac. cesty. Je to opatrenie MPSVaR č. 533/2010 a sadzby platia od 1.1.2011. Uvedené sadzby sú už zapracované v tabuľke v prvom príspevku.
Čučoriedka 5
03.01.11,10:40
Tak dnes zverejnili aj nové sadzby stravného pre tuzemské prac. cesty. Je to opatrenie MPSVaR č. 533/2010 a sadzby platia od 1.1.2011. Uvedené sadzby sú už zapracované v tabuľke v prvom príspevku.

Iba sa chcem spýtať - v tomto opatrení z 21. decembra 2010 v čiastke 195 je napísané : Toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia . Ako to mám chápať ???
Ďakujem za odpoveď
mojto
03.01.11,10:53
Platnosť od 1.1.2011 (v Zákone o CN)
Chobot
03.01.11,11:10
Iba sa chcem spýtať - v tomto opatrení z 21. decembra 2010 v čiastke 195 je napísané : Toto opatrenie nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia . Ako to mám chápať ???
Ďakujem za odpoveď

Máš pravdu, pre neznalých je to trochu mätúce. Ale tu je to vysvetlené:

http://www.porada.sk/737329-post20.html

http://www.porada.sk/740523-post7.html
alena
03.01.11,11:26
kde by sa prosím dalo niečo nájsť ohľadom stravného a vreckového pri zahraničných cestách čo sa týka zdaňovania a platenia odvodov? zatiaľ som našla v zákone č. 548/2010 o dani z príjmov, že vreckové pri zahraničných cestách je zdaniteľný príjem. To znamená, že by sa mali platiť dane aj odvody? A čo stravné?
dogicka
04.01.11,10:31
kde by sa prosím dalo niečo nájsť ohľadom stravného a vreckového pri zahraničných cestách čo sa týka zdaňovania a platenia odvodov? zatiaľ som našla v zákone č. 548/2010 o dani z príjmov, že vreckové pri zahraničných cestách je zdaniteľný príjem. To znamená, že by sa mali platiť dane aj odvody? A čo stravné?

Vreckové pri zahraničných cestách je od 1.1.2011 zdaniteľný príjem a platia sa z neho aj odvody.
alena
04.01.11,18:46
ďakujem za odpoveď. Teraz sa dostávam v tej súvislosti k ďalšiemu problému, len neviem či dávam otázku v správnej rubrike. Sme občianske združenie, ktoré má len dobrovoľných pracovníkov, ktorí nepoberajú žiadne odmeny, ale členom predstavenstva sa preplácajú pracovné cesty aj do zahraničia, vrátane diét a vreckového. Takže čo s tým? Treba prihlásiť týchto členov do ZP, SP ako aj sami seba prihlásiť a tiež na daňový úrad ako zamestnávateľa?
tdk
10.01.11,11:15
rad by som zopakoval otazku, ktoru polozila Alena. Zdanuje sa po novom len vreckove (ktore uz zamestnavatel nemusi vyplacat) alebo sa zdanuje aj stravne/diety ?

vopred dakujem !
Chobot
10.01.11,13:46
rad by som zopakoval otazku, ktoru polozila Alena. Zdanuje sa po novom len vreckove (ktore uz zamestnavatel nemusi vyplacat) alebo sa zdanuje aj stravne/diety ?

vopred dakujem !

V príspevku č. 256 to bolo zodpovedané, ale asi nie jasne - zdaňuje sa len vreckové. Režim stravného a ostatných náhrad zostáva rovnaký, ako predtým.
JanaT.
14.01.11,06:27
Dobrý deň,
poprosila by som poradiť ohľadom zahraničných pracovných ciest, keď je nárok na stravné v CZK a zamestnanec po príchode na SR vystaví cesťák v CZK ale chce to vyplatiť v Eur /na spodok cesťáku mi napíše - žiadam vyplatiť v Eur/ aký kurz by som mala použiť? K 1 dňu toho mesiaca kedy bol na SC?
a ešte jedna otázka, zase iná SC - keď má bločky napríklad v Švajčiarskych frankoch a v pokladni nemám drobné mince, tak časť sumy vyplatím v CHF a zbytok prepočítam na eur - tam použijem aký kurz? Kurz účtovania alebo znova k 1 dňu mesiaca v ktorom bol na SC???
Ďakujem pekne za cenné rady.
nika224
14.01.11,06:36
ďakujem za odpoveď. Teraz sa dostávam v tej súvislosti k ďalšiemu problému, len neviem či dávam otázku v správnej rubrike. Sme občianske združenie, ktoré má len dobrovoľných pracovníkov, ktorí nepoberajú žiadne odmeny, ale členom predstavenstva sa preplácajú pracovné cesty aj do zahraničia, vrátane diét a vreckového. Takže čo s tým? Treba prihlásiť týchto členov do ZP, SP ako aj sami seba prihlásiť a tiež na daňový úrad ako zamestnávateľa?
Alenka, vreckové bolo do konca roka 2010 povinnosťou vyplácať. Spoločnosť sa mohla rozhodnúť v akom rozsahu 5-40%. V novom zákone to už nie je povinnosťou, takže sa môžete rozhodnúť, že sa nebude preplácať žiadne vreckové, ale preplatíte len vydokladované nevyhnutné výdavky (to nie je vreckové). Potom by ste sa nemuseli nikde prihlasovať, pretože režim diét zostáva nezmenený. Ak predsa vreckové vyplácať budete, treba sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, rovnako na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a platiteľ poistného.;)
Chobot
14.01.11,09:57
Dobrý deň,
poprosila by som poradiť ohľadom zahraničných pracovných ciest, keď je nárok na stravné v CZK a zamestnanec po príchode na SR vystaví cesťák v CZK ale chce to vyplatiť v Eur /na spodok cesťáku mi napíše - žiadam vyplatiť v Eur/ aký kurz by som mala použiť? K 1 dňu toho mesiaca kedy bol na SC?

V tomto prípade je odpoveď jednoduchá a jasná - prepočítať kurzom prvého dňa v mesiaci, kedy sa PC začala.


a ešte jedna otázka, zase iná SC - keď má bločky napríklad v Švajčiarskych frankoch a v pokladni nemám drobné mince, tak časť sumy vyplatím v CHF a zbytok prepočítam na eur - tam použijem aký kurz? Kurz účtovania alebo znova k 1 dňu mesiaca v ktorom bol na SC???
Ďakujem pekne za cenné rady.

Tu to už tak jednoznačné nie je, pretože zákon o CN to upravuje takto - § 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Ako vidíš, uvádza sa tam suma stravného. Otázne je, ako chcel zákonodarca, aby sa ostatné sumy - cestovné náhrady (napr. vreckové, nevyhnutné vedľajšie výdaje) prepočítavali. Ak to tu nie je upravené, tak máš na výber - buď to prepočítaš kurzom dátumu účtovného prípadu, alebo tak isto, ako to stravné.

Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/1025378-post9.html

http://www.porada.sk/t135982-diety.html
autobusárka
20.01.11,15:47
Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné
Tweety
20.01.11,15:52
Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné
Nepočúvala si dobre, a keby si si prečítala aj tu príspevky, tak to vieš isto, pretože dani a odvodom podlieha len vreckové k stravnému počas PC.
autobusárka
20.01.11,16:07
Ďakujem ale ešte sa neviem tak dobre na týchto stránkach pohybovať
Chobot
21.01.11,08:10
Cestovné náhrady vyplácam už dlho na základe cestovného príkazu, jedná sa konkrétne o zamestnanca, ktorý je prof.vodič autobusu. Niečo som počula v médiách, že od r.2011 stravné alebo vreckové sa bude zahrnat do vymeriavaceho základu čiže odvodovo zaťažovať, ale v novele zákona som to zatiaľ nenašla. bola by to síce veľká blbosť ale keď sa už zaťažuje aj pohotovosť, všetko je možné

Stačí si prečítať pár príspevkov spätne v tejto téme, máš to tam napísané.
Marta V
25.01.11,21:58
Prosím Vás, mám jeden dotaz na vyplácanie stravného. Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu do miesta zamestnancovho trvalého bydliska, pričom miesto pravidelného pracoviska je v pracovnej zmluve uvedené miesto sídla organizácie, má zamestnanec nárok na stravné na pracovnej ceste? Ďakujem za radu.
Chobot
25.01.11,23:25
Prosím Vás, mám jeden dotaz na vyplácanie stravného. Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu do miesta zamestnancovho trvalého bydliska, pričom miesto pravidelného pracoviska je v pracovnej zmluve uvedené miesto sídla organizácie, má zamestnanec nárok na stravné na pracovnej ceste? Ďakujem za radu.


Áno má.
abcd.kates
26.01.11,14:03
Ajojte, ako mám postupovať pri prac.ceste ak zamestnanec išiel 7.11 cez Rakúsko 4hod. do Slovinska,kde sa zdržal do 23,59h (to je 2hod.), a 8.11. ráno do 6,00h v Slovinsku (čiže 6h), a zase cestou domov 4,30 hod v Rakúsku. Môžem mu vyplatiť v Rakúsku spolu tých 8,30h? stravné a tiež 8h v Slovinsku? ....teda vlastne sa chcem spýtať, či sa táto cesta považuje za jednu pra.cestu aj keď tvrvala dva dni? Alebo za každý deň zvlášť.
Chobot
26.01.11,14:25
Ajojte, ako mám postupovať pri prac.ceste ak zamestnanec išiel 7.11 cez Rakúsko 4hod. do Slovinska,kde sa zdržal do 23,59h (to je 2hod.), a 8.11. ráno do 6,00h v Slovinsku (čiže 6h), a zase cestou domov 4,30 hod v Rakúsku. Môžem mu vyplatiť v Rakúsku spolu tých 8,30h? stravné a tiež 8h v Slovinsku?

áno

Zle som pochopil zadanie. Treba vyplatiť 1. deň osobitne a 2. deň osobitne, nie spočítavať časy z 2 dní za jednotlivé krajiny. Teda za 1 deň dostane pásmo do 6 hodín a druhý deň dostane náhradu za pásmo 6-12 hodín (cestoval 10,5 hodiny). Náhrada bude podľa tej krajiny, kde strávil najviac času - teda 1. deň Rakúsko a 2. deň Slovinsko.



....teda vlastne sa chcem spýtať, či sa táto cesta považuje za jednu pra.cestu aj keď tvrvala dva dni? Alebo za každý deň zvlášť.

Je to jedna prac. cesta a posudzujú sa oba dni osobitne.
Marta V
27.01.11,12:09
Veľmi pekne ďakujem.
JanaT.
27.01.11,13:10
Dobrý deň, prosím prosím o radu.
Máme šoféra, ktorý 2 - 4 krát do mesiaca vezie tovar do Maďarska. Potrebuje si kúpiť jednodňovú diaľničnú známku, ktorá sa dá kúpiť len v HUF, ale my HUF pokladňu nevedieme, tak mu dáme zálohu v Eur a ked príde doloží doklad o zmene Eur na HUF a doklad o zakúpení DZ - priloží k vyúčtovaniu SC - robí si ich hromadne za celý mesiac. Môžem pri prepočte HUF na Eurá použiť ten kurz ktorým to premenil? alebo to musím prepočítať kurzom k 1 dňu v mesiaci v ktorom bol na SC? Pretože v tom prípade na tom stráca... a podľa mňa by nemal doplácať za to že bol vyslaný na SC.
Anik
29.01.11,17:12
živnosť na vedenie cudzieho motorového vozidla
živnostník na základe zmluvy o preprave osôb podľa ustanovenia § 50 a ust. §760 a násl.OZ vykonáva cesty do zahraničia - vozí ženy na opatrovanie do Nemecka - je to jeho PC čo si môže naúčtovať do výdavkou - stravné prislúchajúce podľa vyššie stanoveného na základe cestovného príkazu
za odpoveď ďakujem
alena
29.01.11,19:13
Alenka, vreckové bolo do konca roka 2010 povinnosťou vyplácať. Spoločnosť sa mohla rozhodnúť v akom rozsahu 5-40%. V novom zákone to už nie je povinnosťou, takže sa môžete rozhodnúť, že sa nebude preplácať žiadne vreckové, ale preplatíte len vydokladované nevyhnutné výdavky (to nie je vreckové). Potom by ste sa nemuseli nikde prihlasovať, pretože režim diét zostáva nezmenený. Ak predsa vreckové vyplácať budete, treba sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, rovnako na zdravotnú a sociálnu poisťovňu a platiteľ poistného.;)

ďakujem za odpoveď, predstavenstvo sa dohodlo, že si vreckové nebude preplácať
evulik
11.02.11,07:09
Dobry den,

mate niekto skusenost s pausalizovanim stravneho u vodicov MKD?
Ako ste vyriesili vreckove po novom? Chceli by sme ho zrusit uplne a pausalizovat stravne. Ak vsak vyjde vyssie na jednotlive krajiny ako stanovuje zakon, bude sa rozdiel z tejto sumy presahujucej hranicu v zmysle zakona, povazovat za zdanitelny prijem, resp. pojde zo zisku zamestnavatela? Mame dost takychto zamestnancov, takze hladame riesenie, ako neukratit ich, ale ani firmu. Dakujem za rady.
Chobot
11.02.11,07:49
Dobry den,

mate niekto skusenost s pausalizovanim stravneho u vodicov MKD?
Ako ste vyriesili vreckove po novom? Chceli by sme ho zrusit uplne a pausalizovat stravne. Ak vsak vyjde vyssie na jednotlive krajiny ako stanovuje zakon, bude sa rozdiel z tejto sumy presahujucej hranicu v zmysle zakona, povazovat za zdanitelny prijem, resp. pojde zo zisku zamestnavatela? Mame dost takychto zamestnancov, takze hladame riesenie, ako neukratit ich, ale ani firmu. Dakujem za rady.

Popíš bližšie, čo myslíš pod paušalizovaním stravného.
evulik
11.02.11,09:15
Mala som na mysli, že teda zrušením vreckového, aby neboli ukrátení vodiči, sa stanoví vyplácanie "CN-stravného" paušálnym spôsobom. To zrušené vreckové by sa premietlo do navýšeného paušálu, ktorý by ale zrejme presahoval hranicu zákonom stanovených CN a teda by zrejme ten rozdiel nad rámec musel byť tak či tak zdanený, resp. z pohľadu daňového, šlo by to zo zisku firmy? Či je táto cesta vôbec možná a druhá vec, ekonomicky výhodnejšia (viem to je pohranie sa s číslami) .. niekde začať musíme. Naozaj nechceme ukrajovať vodičom z ich príjmu, ale doplácať na zákony tiež nechceme. Hľadáme riešenie.
Chobot
11.02.11,09:24
Mala som na mysli, že teda zrušením vreckového, aby neboli ukrátení vodiči, sa stanoví vyplácanie "CN-stravného" paušálnym spôsobom. To zrušené vreckové by sa premietlo do navýšeného paušálu, ktorý by ale zrejme presahoval hranicu zákonom stanovených CN a teda by zrejme ten rozdiel nad rámec musel byť tak či tak zdanený, resp. z pohľadu daňového, šlo by to zo zisku firmy? Či je táto cesta vôbec možná a druhá vec, ekonomicky výhodnejšia (viem to je pohranie sa s číslami) .. niekde začať musíme. Naozaj nechceme ukrajovať vodičom z ich príjmu, ale doplácať na zákony tiež nechceme. Hľadáme riešenie.

Ja sa ťa pýtam, čo je podľa vašej firmy paušál? Napr. za jednu pracovnú cestu budú dostávať paušálne 50 EUR nech trvá 1 alebo aj 3 dni? Alebo chcete dať paušál za každý deň do ČR 700 CZK? Alebo čo konkrétne chcete dať ako paušál?

Lebo sa mi zdá, že si zle vysvetľuješ pojem "paušalizovanie cest. náhrad". Aby si bola v obraze, čo je to paušalizovanie, tak si to prečítaj tu:

http://www.porada.sk/t153380-cestovne-nahrady-vyplacane-pausalom.html

http://www.porada.sk/t29500-pausalizovane-stravovanie.html

http://www.porada.sk/562287-post22.html


Ale paušálom nemôžeš určiť vyššie cest. náhrady, než umožňuje zákon. Teda nemôžeš povedať, že budeš dávať paušálne zamestnancovi za 1 deň PC v ČR 800 CZK, lebo to nemá reálny základ. Ako by si zdôvodnila tento výpočet daňovej kontrole?
nikula
14.02.11,05:28
Chcem radu ohľadom cesty do ČR. SZČO získala zákazku v ČR a išla tam na 3 týždne (17.1.-12.2.). Vycestoval 17.1. o 18.00 a prišiel do cieľa 4.30. Aká mu patrí náhrada stravného za tento čas?
Akým spôsobom si má uplatniť nárok na stravné? Uviesť len počet dní, ktoré bol ČR a vynásobiť 600CZK?
Je tam aj kolónka vreckové 30%? Čo to znamená?
K vedľajším výdavkom si môže dať aj to, že si dobil kredit na českom čísle, alebo to len zaúčtovať osobitne v PD?
Ak absolvoval takú cestu spolu 3x a nemá doklad od autobusu, môže si vystaviť vyúčtovanie len na výšku stravného?
nikula
14.02.11,08:07
Skúsite mi poradiť???
Chobot
14.02.11,08:40
Chcem radu ohľadom cesty do ČR. SZČO získala zákazku v ČR a išla tam na 3 týždne (17.1.-12.2.). Vycestoval 17.1. o 18.00 a prišiel do cieľa 4.30. Aká mu patrí náhrada stravného za tento čas?

Za 17. 1. náhrada za pásmo do 6 hodín, 18.1. podľa toho, koľko času v ten deň strávil v ČR. Nič viac nepíšeš, kedy sa vrátil, tak ti neviem povedať, koľko to bude za ten deň.


Akým spôsobom si má uplatniť nárok na stravné? Uviesť len počet dní, ktoré bol ČR a vynásobiť 600CZK?

Nie, treba vychádzať podľa časového pásma, koľko v ktorý deň strávil v ČR. Teda ide o prvý a posledný deň, v ostatné dni to bude max., teda 600 CZK.


Je tam aj kolónka vreckové 30%? Čo to znamená?

Treba si zobrať do ruky zákon o cest. náhradách a trochu čítať a študovať. Porada je určená na poradenie, nie na kompletné vyškolenie v problematike - a zdá sa, že o tom nemáš ani potuchy. Najprv si to naštuduj a čo ti nebude jasné, potom sa spýtaj. Neočakávaj, že ťa to naučíme.

Alebo si vyhľadaj staršie témy, tam sa všetko dočítaš.


K vedľajším výdavkom si môže dať aj to, že si dobil kredit na českom čísle, alebo to len zaúčtovať osobitne v PD?

Aký mobil? Služobný či súkromný? My nie sme jasnovidci, aby sme videli informácie, ktoré nám neprezradíš....


Ak absolvoval takú cestu spolu 3x a nemá doklad od autobusu, môže si vystaviť vyúčtovanie len na výšku stravného?

Ako potom cestoval, keď nemá doklad o cestovnom? Stratil ho? Tak je to jeho problém, nedostane náhradu za cestovné.
nikula
14.02.11,10:24
Na pracovnú cestu vyrazil dňa 17.1. o 18.00. Z tejto cesty sa vrátil až 12.2. o 4.30. Čiže v prvý a posledný deň nemá nárok na stravné, ale dni medzitým má nárok na 600 CZK. Musia sa tieto dni v cesťaku vypisovať, alebo stačí uviesť len počet dní x 600CZK?
V ČR si zakúpil českú kartu do mobilu a tú si dobil, aby bol v kontakte s objednávateľom.
Viem, že si neuplatní cestovné, ale ide mi o to, že si chce uplatniť stravné a či sa vystaví vyúčtovanie len na sumu stravného za tie dni, ktoré tam strávil?
nikula
14.02.11,10:25
Na pracovnú cestu vyrazil dňa 17.1. o 18.00. Z tejto cesty sa vrátil až 12.2. o 4.30. Čiže v prvý a posledný deň nemá nárok na stravné, ale dni medzitým má nárok na 600 CZK. Musia sa tieto dni v cesťaku vypisovať, alebo stačí uviesť len počet dní x 600CZK?
V ČR si zakúpil českú kartu do mobilu a tú si dobil, aby bol v kontakte s objednávateľom.
Viem, že si neuplatní cestovné, ale ide mi o to, že si chce uplatniť stravné a či sa vystaví vyúčtovanie len na sumu stravného za tie dni, ktoré tam strávil?
Ešte som zahraničný cesťak nerobila. Tak sa ospravedlňujem!
Chobot
14.02.11,10:48
Na pracovnú cestu vyrazil dňa 17.1. o 18.00. Z tejto cesty sa vrátil až 12.2. o 4.30. Čiže v prvý a posledný deň nemá nárok na stravné, ale dni medzitým má nárok na 600 CZK. Musia sa tieto dni v cesťaku vypisovať, alebo stačí uviesť len počet dní x 600CZK?
V ČR si zakúpil českú kartu do mobilu a tú si dobil, aby bol v kontakte s objednávateľom.
Viem, že si neuplatní cestovné, ale ide mi o to, že si chce uplatniť stravné a či sa vystaví vyúčtovanie len na sumu stravného za tie dni, ktoré tam strávil?

Má nárok na počet plných dní x 600 CZK plus má nárok aj za prvý a posledný deň 25% zo 600 CZK (za každý z nich).

Ak si kúpil SIM kartu na meno firmy, tak si ju môže zahrnúť do nákladov s odôvodnením, že ju použil na firemné účely.
deha
15.02.11,08:09
V prípade ked chcem cestovné náhrady dávať cez výplatnú pásku/ skrz odvody ZP vreckove zahr. cesty/ napríklad vreckové v českých korunách tieto prepočítavam na Euro v akom kurze, alebo prosím vás poraďte mi prakticky ako to preplácať s tými odvodmi prakticky.Ďakujem,
Chobot
15.02.11,12:00
V prípade ked chcem cestovné náhrady dávať cez výplatnú pásku/ skrz odvody ZP vreckove zahr. cesty/ napríklad vreckové v českých korunách tieto prepočítavam na Euro v akom kurze, alebo prosím vás poraďte mi prakticky ako to preplácať s tými odvodmi prakticky.Ďakujem,

Cest. náhrady nevyplácaj cez výplatnú pásku. Vyplať ich osobitne a na výplatnej páske len uvedieš pripočítateľnú položku (vreckové) k základu na výpočet dane a odvodov.
deha
15.02.11,12:57
tak sme to aj nejak uvažovali, ale prosím Vás ako to je s tým prepočtom EUR na CZK to sa prepočíta kurz NBS deň pred vyplatením vyúčtovania ?
alusa783
15.02.11,14:24
Ahojte

chobot mám jednu otázku prečítala som si všetkých 29 strán a nieje mi jasná odpoved ktorá je v príspevku 270

dobre rozumiem že môžem kumulovat hodiny a dni spolu ked sa jedná o jeden štát???

ja by som to počítala že 1. den kedže aj rakusko aj slovinkso je pásmo do 6 hodín zaplatila by som len jedno stravné ktoré je vyšie (ak niesu rovnaké)
2. den by som mu zaplatila len slovinsko pásmo 6-12 hodin a rakusko nie

tak ako to myslím ja je to nesprávne?prečo?

a ohladom poslednej otázky by mala byt odpoved kurz z prvého dna v mesiaci v ktorom sa začala cesta NB alebo EB ale overte si to..
Chobot
16.02.11,13:38
Ahojte

chobot mám jednu otázku prečítala som si všetkých 29 strán a nieje mi jasná odpoved ktorá je v príspevku 270

dobre rozumiem že môžem kumulovat hodiny a dni spolu ked sa jedná o jeden štát???

ja by som to počítala že 1. den kedže aj rakusko aj slovinkso je pásmo do 6 hodín zaplatila by som len jedno stravné ktoré je vyšie (ak niesu rovnaké)
2. den by som mu zaplatila len slovinsko pásmo 6-12 hodin a rakusko nie

tak ako to myslím ja je to nesprávne?prečo?

a ohladom poslednej otázky by mala byt odpoved kurz z prvého dna v mesiaci v ktorom sa začala cesta NB alebo EB ale overte si to..

Pravdu máš ty. Ja som zle pochopil to, čo napísala abcd.kates.


Po správnosti je to tak, ako si napísala. Treba vyplatiť 1. deň osobitne a 2. deň osobitne, nie spočítavať časy z 2 dní za jednotlivé krajiny. Teda za 1 deň dostane pásmo do 6 hodín (lebo v AT bola 4 hodiny a v SI bola 2 hodiny - spolu 6 hodín) a druhý deň dostane náhradu za pásmo 6-12 hodín (cestoval s polu 10,5 hodiny - 6 hodín v SI a 4,5 hodiny v AT). Náhrada bude podľa tej krajiny, kde strávil najviac času - teda 1. deň Rakúsko a 2. deň Slovinsko. Pôvodný príspevok som opravil. Neprepočítaval som hodiny, ktoré strávil zamestnanec v jednotlivých krajinách, myslel som, že každý deň bol v zahraničí 8 hodín.

Moja chyba, čítal som nepozorne...:rolleyes: Jasné, že sa nemôžu kumulovať hodiny z rôznych dní (jedine v prípadoch, ktoré vyslovene uvádza zákon o CN v § 5 ods. 4).
questionCN
17.02.11,06:49
Zdravim Vas, som tu nova a rovnako aj v praci, kde mi dali ako jednu z naplni vyuctovanie CP. Zaucala ma kolegyna a kratko na to som sla na seminar a teraz mam pocit, ze je to trochu inac ako to kolegyna doteraz robila. Ide o tuz.prac. cesty. Dam priklady: vodic ide do zahranicia z BA napr. do PL cez Svrcinovec a cesta na hranicu mu trva 6 hodin. Naspat mu cesta po prekroceni hranic trva 7 hodin (aj s oddychom). Moja 1. otazka, zratavaju sa tieto casy 6+7 a ma narok na pasmo 12-18 hodin, alebo stale zostava v pasme do 12 hodin?
Dalsi pripad, vodici jazdia denne niekolko x do zahranicia , raz je to cas kt. nez pridu na hranicu 3 hodiny, niekedy 4, niekedy 2 a niekedy ten sucet vyjde aj nad 12 hodin v ramci SR, hoci nikdy to nie je pri 1ceste viac ako 5 hodin. Plati v tomto pripade, ze vykonanie viacerych PC pocas jednej prac. zmeny trva menej ako 5 hodin a ma narok len na 1.casove pasmo 6-12 hodin, al. sa tieto hodiny narataju a ma narok na stravne kt. robi sucet tychto viacerych ciest?
Prosim viete mi poradit? Vopred dakujem za odpoved.
Melnick
22.02.11,21:18
Zdravim Vas, som tu nova a rovnako aj v praci, kde mi dali ako jednu z naplni vyuctovanie CP. Zaucala ma kolegyna a kratko na to som sla na seminar a teraz mam pocit, ze je to trochu inac ako to kolegyna doteraz robila. Ide o tuz.prac. cesty. Dam priklady: vodic ide do zahranicia z BA napr. do PL cez Svrcinovec a cesta na hranicu mu trva 6 hodin. Naspat mu cesta po prekroceni hranic trva 7 hodin (aj s oddychom). Moja 1. otazka, zratavaju sa tieto casy 6+7 a ma narok na pasmo 12-18 hodin, alebo stale zostava v pasme do 12 hodin?
Dalsi pripad, vodici jazdia denne niekolko x do zahranicia , raz je to cas kt. nez pridu na hranicu 3 hodiny, niekedy 4, niekedy 2 a niekedy ten sucet vyjde aj nad 12 hodin v ramci SR, hoci nikdy to nie je pri 1ceste viac ako 5 hodin. Plati v tomto pripade, ze vykonanie viacerych PC pocas jednej prac. zmeny trva menej ako 5 hodin a ma narok len na 1.casove pasmo 6-12 hodin, al. sa tieto hodiny narataju a ma narok na stravne kt. robi sucet tychto viacerych ciest?
Prosim viete mi poradit? Vopred dakujem za odpoved.

§ 5 zák. o cest. náhradách


(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska
vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých
každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet
trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac,
patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania
týchto pracovných ciest,
maska2
23.02.11,12:43
Dobry vecer,
poradite mi prosim niekto ohladom pracovnej cesty do Nemecka. Este som na pracovnej ceste nebola, vobec neviem co to obnasa ani financne ani papierovo. Mala by som ist s nadriadenym do Nemecka na cca 20 hodin. Zamestnavatel si formality nevsima a s tym, ze by mi mal vyplatit nejake diety vobec nepocita. Coho sa mam dozadovat, aby sluzobka prebehla tak ako ma (diety, poistenie, strava.....). Dakujem velmi pekne
Dobrý deň.Idem ako zamestnanec na služobnú cestu do Nemecka.Začína v pondelok a budem tam dva týždne aj cez víkend. Keďže tomu nerozumiem, chcem sa spýtať.Za sobotu a nedeľu dostanem aj nejakú náhradu mzdy, ako že som bol v práci? Som THP.
Ďakujem .Martin
Tweety
23.02.11,13:17
Dobrý deň.Idem ako zamestnanec na služobnú cestu do Nemecka.Začína v pondelok a budem tam dva týždne aj cez víkend. Keďže tomu nerozumiem, chcem sa spýtať.Za sobotu a nedeľu dostanem aj nejakú náhradu mzdy, ako že som bol v práci? Som THP.
Ďakujem .Martin
Náhradu nie, ale dostaneš preplatené stravné počas celej PC.
certik
25.02.11,06:45
Prosím vás o radu: ak kamionista využije na svojej zahraničnej pracovnej ceste trajekt, čo považujem za prechod hraníc??? Napríklad odchod z jednej krajiny je 17,30 hod, potom je na trajekte a v druhej krajine má príchod 05.15. hod. Ďakujem za odpoveď
alusa783
25.02.11,10:32
Prosím vás o radu: ak kamionista využije na svojej zahraničnej pracovnej ceste trajekt, čo považujem za prechod hraníc??? Napríklad odchod z jednej krajiny je 17,30 hod, potom je na trajekte a v druhej krajine má príchod 05.15. hod. Ďakujem za odpoveď

nanašla som nič v zákone čo by toto upravovalo iba pri lietadlách
§13 odsek 5 .......v prípade leteckého spôsobu prepravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stravného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podla letového poriadku ak tento zákon neustanovuje inak (§16)

v §16 ods 2 sa píše .....príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná a výstupná hraničná kontrola
(predpokladam že ten dotyčný išiel v rámci EU)
z tohto som pochopila že jednoznačne nieje definovaná odpoved na tvoju otázku
možno by bolo riešenie dako to uspernit v interných predpisoch alebo v zmluve so zamestnancom
mirkob
04.03.11,06:52
Dobry den. Mam jednu otazku. Moze mi zamestnavatel zrusit aj najnizsiu sumu vreckoveho 5 % pri zahr.sluzobnej ceste ? Myslim ze v zakone je 5-40 % a tych 5 by mal byt minimum. Dakujem
truch
04.03.11,07:30
Dobry den. Mam jednu otazku. Moze mi zamestnavatel zrusit aj najnizsiu sumu vreckoveho 5 % pri zahr.sluzobnej ceste ? Myslim ze v zakone je 5-40 % a tych 5 by mal byt minimum. Dakujem
Novelou zákona bola zrušená hranica na poskytnutie vreckového. Zamestnávateľ nie je povinný vreckové priznať. Ak by bolo vreckové vyplatené, musia sa z neho odviesť odvody do ZP.
Zdenka175
05.03.11,11:51
Prosím Vás aký je správny postup pri výpočte stravného SZCO , keď robí na turnusy?? Zaujíma má deň príchodu a odchodu domov.:)

Odchod z domu 5.5. o 3,30 a príchod domov 11.5. o 20.00
5.5. od 3.30 - 24.00 = 8,30 EUR
............. každý deň 8,30 EUR
11.5. príchod domov 20 je správne počítať od 0.00 - 20 - 8,30 EUR. Alebo od začatia prác 6,30 do 20 = 5,40 EUR

Čo je správne, Ďakujem pekne
Chobot
05.03.11,20:56
Prosím Vás aký je správny postup pri výpočte stravného SZCO , keď robí na turnusy?? Zaujíma má deň príchodu a odchodu domov.:)

Odchod z domu 5.5. o 3,30 a príchod domov 11.5. o 20.00
5.5. od 3.30 - 24.00 = 8,30 EUR
............. každý deň 8,30 EUR
11.5. príchod domov 20 je správne počítať od 0.00 - 20 - 8,30 EUR. Alebo od začatia prác 6,30 do 20 = 5,40 EUR

Čo je správne, Ďakujem pekne

Počíta sa od 0:00.
Erzabet
08.03.11,06:54
Dobrý deň, smernicou firma určila, že zamestnancom s uzatvorenými dohodami o pravidelnom pracovisku v mieste pobytu sa budú vyplácať paušálne cestovné výdavky vo výške 0,05 € na 1 km vzdialenosti.

Otázka je, ako toto aplikovať v praxi? Ak pôjdem cez kilometre cestovných poriadkov, nasčíta sa strašne veľa kilometrov vzhľadom na to, že autobusy chodia aj cez maličké dediny a železničné trate tiež sú postavené tak ako sú.
Nebude spravodlivejšie merať tieto kilometre cez www.mapy.sk?
Xantypa
18.03.11,07:55
Má SZČO pri pracovnej ceste do zahraničia nárok aj na vreckové? Môže si túto sumu dať aj do nákladov? Ďakujem.
Jana Trebatická
24.03.11,17:18
Prosím vás, na základe čoho si SZČO uplatnení stravné náhrady a vreckové v zahraničí?
SZČO pracoval pre slovenskú firmu v Belgicku. Ako dokáže skutočný počet dní strávených v zahraničí?
Musí to mať podložené nejakou zmluvou?
Ďakujem
Tweety
24.03.11,17:22
Prosím vás ako preukážem uplatnenie si stravných náhrad a vreckového v zahraničí? Som SZČO a pracoval som pre slovenskú firmu v Belgicku. To si môžem dať rôzny počet dní, že som tam bola? Alebo to musím mať podložené nejakou zmluvou?
Ďakujem
TO určite nie len tak od buka do buka, stravné si uplatníš podľa dlžky PC v zahraničí( určite máš nejakú zmluvu), a vreckové, na jeho výplatu nie je potrebný žiaden doklad, do určuje % podiel k stravnému od 5-40%.
Jana Trebatická
24.03.11,17:37
TO určite nie len tak od buka do buka, stravné si uplatníš podľa dlžky PC v zahraničí( určite máš nejakú zmluvu), a vreckové, na jeho výplatu nie je potrebný žiaden doklad, do určuje % podiel k stravnému od 5-40%.
Mám len objednávku od firmy, kde je napísané, že začiatok pracovnej činnosti je od 15.9.2010 do 15.9.2012.
Nemám doklady ani na ubytovanie, ani cestovné lístky. Čo s tým?
Jana Trebatická
24.03.11,18:30
Prosím vás ako mám urobiť cesťák do zahraničia, keď SZČO išiel 15.9.10 do Belgicka a návrat 30.12.2010.
A ako zapíšem stravné a vreckové za každý deň, čo mu patrí? Či to len zaznačím do peňažného denníka?
Ďakujem pekne.
Jana Trebatická
24.03.11,18:43
Prosím poradí mi niekot???
rrrrr
25.03.11,06:27
chcem sa spytat ustavny cinnitelia maju vreckove ustanovene uznesenim vlady vo vyske 100%. je to zdanitelny prijem do konca roka 2010, teda to nadramec zakona o cestovnych nahradach? dakujem
Chobot
25.03.11,07:14
Prosím vás ako mám urobiť cesťák do zahraničia, keď SZČO išiel 15.9.10 do Belgicka a návrat 30.12.2010.
A ako zapíšem stravné a vreckové za každý deň, čo mu patrí? Či to len zaznačím do peňažného denníka?
Ďakujem pekne.

TO bol 3 mesiace v kuse v zahraničí? Ak áno, tak mu spravíš vyúčtovanie, kde vyznačíš začiatok cesty, koniec a trvanie cesty v dňoch. Na každý deň bude mať nárok na príslušné stravné a vreckové (teda počet dní vynásobíš nárokom).
Jana Trebatická
28.03.11,10:37
Prosím o radu:
Mám nárok na vreckové pri TPC ako SZČO, ktorá trvá napr. 12 hod.?
Ďakujem
Chobot
28.03.11,10:58
Prosím o radu:
Mám nárok na vreckové pri TPC ako SZČO, ktorá trvá napr. 12 hod.?
Ďakujem

Nie, pri tuzemských cestách nie je vreckové.
Jana Trebatická
28.03.11,15:20
Nie, pri tuzemských cestách nie je vreckové.
Otázka okolo nákladov do DP: Môžem si poistné za ZP a SP za rok 2010 zaplatené v r. 2011 dať do N za rok 2010? Už som z toho chorá, lebo niekto povie, že áno, iný zas že nie ak sa účtuje v JÚ, že to je už náklad r. 2011. Kde je pravda????
Tweety
28.03.11,15:21
Otázka okolo nákladov do DP: Môžem si poistné za ZP a SP za rok 2010 zaplatené v r. 2011 dať do N za rok 2010? Už som z toho chorá, lebo niekto povie, že áno, iný zas že nie ak sa účtuje v JÚ, že to je už náklad r. 2011. Kde je pravda????
Nie, nie je to výdavok 2010.
Ingrid Ondruskova
29.03.11,19:38
Od ktorého roku sa zdaňuje vreckové , keď to dneska na Markíze
vytiahli na našich najvyšších, že ale 2 roky do zadu dostal jeden člen vlády vreckové cca 3.500,-EUR a neodanil...a ak mal...ani zrejme neodaní....
xiastro
29.03.11,19:59
Od ktorého roku sa zdaňuje vreckové , keď to dneska na Markíze
vytiahli na našich najvyšších, že ale 2 roky do zadu dostal jeden člen vlády vreckové cca 3.500,-EUR a neodanil...a ak mal...ani zrejme neodaní....

markizu, joj a hocaky bulvar aj typu ta3 - od gucika - nepozeram, dozaista prichadzam o vela :D, ale vreckove sa zdanuje od 1.1.2011. neviem, co ti investigativni tym chceli povedat, ak to vobec dobre povedali ;)
adi11
29.03.11,20:11
markizu, joj a hocaky bulvar aj typu ta3 - od gucika - nepozeram, dozaista prichadzam o vela :D, ale vreckove sa zdanuje od 1.1.2011. neviem, co ti investigativni tym chceli povedat, ak to vobec dobre povedali ;)
dnes v parlamente...
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1229470
Ingrid Ondruskova
29.03.11,20:14
Veď preto som zadala otázku a úplne som už zo všetkého "mešuge"
Chobot
29.03.11,20:46
Veď preto som zadala otázku a úplne som už zo všetkého "mešuge"

Médiá ti to podajú tak skreslené a nepresné informácie, že ich netreba vôbec počúvať - alebo jedným uchom dnu a druhým von. Tam môže ísť o niečo úplne iné, nie obyčajné zdaňovanie vreckového. Podľa mňa poslanci mali nadlimitné stravné aj vreckové, ktoré sa aj predtým zdaňovalo. Pochybujem, že by poslanec išiel do ČR s 840 CZK na deň :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

TO už médiá nezistili, koľko mali stravné a vreckové.
nela07
30.03.11,06:09
no aj ja som bola zvedavá, čo to má byť. Pán Mikloš hovoril len o tom, že malo byť zdanené, ale podľa ich nejakej vnútornej smernice nebolo. Bola o tom tlačovka. Ale o aké presne vreckové pri zahr. cestách ide, nehovorili.
Chobot
30.03.11,06:52
no aj ja som bola zvedavá, čo to má byť. Pán Mikloš hovoril len o tom, že malo byť zdanené, ale podľa ich nejakej vnútornej smernice nebolo. Bola o tom tlačovka. Ale o aké presne vreckové pri zahr. cestách ide, nehovorili.

No booože, objavili Ameriku. Tak sa to dodaní a hotovo. Robia z toho aféru jak hovado, ... kvôli nejakým pár sto EUR. To, že nezdaňujú úplatky, nespomínajú nikde..:cool::cool::D:D
alusa783
07.04.11,04:49
ahojta

mam tecnický problem ked si robím vyučtovanie služobnej cesty na sukromnom aute tak to pekne rozpíšem LV - BA, BA - LV, ale ked robím knihu jázd pre firemné auto v MRP je taká kolonka že cesta tam aj späť, ale vo výstupoch mi to nerozpísalo že LV - BA, BA - LV, ale je tam správny počet km vadí to?
Chobot
07.04.11,19:40
ahojta

mam tecnický problem ked si robím vyučtovanie služobnej cesty na sukromnom aute tak to pekne rozpíšem LV - BA, BA - LV, ale ked robím knihu jázd pre firemné auto v MRP je taká kolonka že cesta tam aj späť, ale vo výstupoch mi to nerozpísalo že LV - BA, BA - LV, ale je tam správny počet km vadí to?

Komu?
Reny
08.04.11,07:40
Potrebovala by som poradiť ohľadom vyúčtovania pracovnej cesty.
Zamestnávateľ vyšle 3 pracovníkoch na služobnú cestu na 2 dni. Za ubytovanie je vystavená jedna Fa za všetkých zamestnancov, takže ju uhradí jeden z nich. Môže si pri vyúčtovaní pracovnej cesty tento výdavok uplatniť tento zamestnanec aj za ostatných - keďže v cestovnom príkaze sú ako spolucestujúci uvedení ostatní dvaja zamestnanci? Alebo si musí každý zamestnanec uplatiť vo svojom vyúčtovaní pracovnej cesty 1/3 nákladov na ubytovanie a doloží len kópiu FA a dokladu o úhrade? Poraďte mi prosím, keď s tým máte skúsenosť. Ďakujem R.
truch
08.04.11,07:51
Potrebovala by som poradiť ohľadom vyúčtovania pracovnej cesty.
Zamestnávateľ vyšle 3 pracovníkoch na služobnú cestu na 2 dni. Za ubytovanie je vystavená jedna Fa za všetkých zamestnancov, takže ju uhradí jeden z nich. Môže si pri vyúčtovaní pracovnej cesty tento výdavok uplatniť tento zamestnanec aj za ostatných - keďže v cestovnom príkaze sú ako spolucestujúci uvedení ostatní dvaja zamestnanci? Alebo si musí každý zamestnanec uplatiť vo svojom vyúčtovaní pracovnej cesty 1/3 nákladov na ubytovanie a doloží len kópiu FA a dokladu o úhrade? Poraďte mi prosím, keď s tým máte skúsenosť. Ďakujem R.

Ten čo ubytovanie zaplatil, dá si doklad do svojho CP. Uvádza mena spolucestujúcich tak je to jasné, že to ubytovanie hradil on za všetkých.
Chobot
08.04.11,07:56
Potrebovala by som poradiť ohľadom vyúčtovania pracovnej cesty.
Zamestnávateľ vyšle 3 pracovníkoch na služobnú cestu na 2 dni. Za ubytovanie je vystavená jedna Fa za všetkých zamestnancov, takže ju uhradí jeden z nich. Môže si pri vyúčtovaní pracovnej cesty tento výdavok uplatniť tento zamestnanec aj za ostatných - keďže v cestovnom príkaze sú ako spolucestujúci uvedení ostatní dvaja zamestnanci? Alebo si musí každý zamestnanec uplatiť vo svojom vyúčtovaní pracovnej cesty 1/3 nákladov na ubytovanie a doloží len kópiu FA a dokladu o úhrade? Poraďte mi prosím, keď s tým máte skúsenosť. Ďakujem R.

Ten, kto zaplatil tú spoločnú faktúru za ubytovanie si tú sumu uvedie vo vyúčtovaní. Ostatní si vo vyúčtovaní žiadnu sumu neuvádzajú (je to logické, lebo za ubytovanie nič neplatili, preto ani nie je dôvod, aby im zamestnávateľ niečo preplácal; platil to ten jeden, preto suma, ktorú zaplatil, sa mu musí vrátiť a to celá).

Ostatní, ak chcú, môžu si k vyúčtovaniu priložiť kópiu dokladu o ubytovaní (ako informatívny doklad, že kde boli ubytovaní), ale za ubytovanie im nebude uvedená žiadna suma vo vyúčtovaní.

Ten zamestnanec, ktorý si vyúčtováva ubytovanie za všetkých troch by mohol k dokladu o ubytovaní (ak to už priamo na doklade nie je uvedené) pripojiť zoznam osôb, ktoré boli ubytované a za ktoré je faktúra. Aby si prípadná kontrola nemyslela, že bol ubytovaný s manželkou a synom (keďže platil ubytovanie za 3 osoby).
Reny
08.04.11,08:43
Ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď. Doteraz sme to robili stále takto, ale niekto "múdri" sa ozval, že si má každý vyúčtovať za seba náklady na SC sám, takže som sa potrebovala poradiť. Ďakujem. R.
katkarbk
14.04.11,09:18
Ľudkovia, prosím, pridajte sem niekto link na aktuálne znenie zákona o cestovných náhradách. Ďakujem!
Chobot
14.04.11,11:02
Ľudkovia, prosím, pridajte sem niekto link na aktuálne znenie zákona o cestovných náhradách. Ďakujem!

Nájdeš ho na stránke min. spravodlivosti, v aplikácii Jaspi:

http://jaspi.justice.gov.sk
ekofin
01.06.11,06:53
Prosím o pomoc. Zamestnankyňa má pracovný čas od 07.00 do 15.30. O 9.00 do 15.00 hod.bola na pracovnej ceste. V ten istý deň nastúpila na pracovnú cestu od 21.00 hod. do 01.00 hod. Mám jej počítať stravné za 1. prac. cestu 3,80 a za druhú žiadne cestovné náhrady? Alebo mám čas strávený na 1. a 2. pracovnej ceste spočítať? Ako je to napr. ak pracovná cesta trvá od 22.00 hod. a končí o 04.00 hod - spočítajú sa hodiny? A čo u prac. cesty od 17.00 hod. do 04.00 hod. Ďakujem.
jankasm
01.06.11,08:07
Prosím o pomoc. Zamestnankyňa má pracovný čas od 07.00 do 15.30. O 9.00 do 15.00 hod.bola na pracovnej ceste. V ten istý deň nastúpila na pracovnú cestu od 21.00 hod. do 01.00 hod. Mám jej počítať stravné za 1. prac. cestu 3,80 a za druhú žiadne cestovné náhrady? Alebo mám čas strávený na 1. a 2. pracovnej ceste spočítať? Ako je to napr. ak pracovná cesta trvá od 22.00 hod. a končí o 04.00 hod - spočítajú sa hodiny? A čo u prac. cesty od 17.00 hod. do 04.00 hod. Ďakujem.

Kukni § 5 ods. 4 Zákona o cestovných náhradách

§ 5
Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)
(3) Ak zamestnávateľ vyslaním na pracovnú cestu, ktorá trvá menej ako 5 hodín, neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže mu poskytnúť stravné až do sumy stravného ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.
(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas
a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín.

Len čo sa týka tvojho prvého prípadu, tak od 21.00 nemá nárok na stravné 3,80 ani do 24.00 ani do 01.00 hod. Podľa zákona mu však môže zamestnávateľ poskytnúť toto stravné aj za menej hodín, pokiaľ neumožní zamestnancovi sa stravovať, kukni odsek 3 § 5.
V druhom prípade mu patrí stravné za prvý deň od 17.00-24.00 no a za druhý deň, do 04.00 hod platí to, čo som písala o prvom prípade.
lydinka
04.06.11,15:10
Čiže ak bola SZČO na pracovnej ceste nepretržite od 22.09.2010 do 30.11.2010
aj cez víkendy, cez ktoré však nie vždy pracoval - Nemecko,
môže si do VOZD dať:
september - 9 dní, okt - 31 dní, november - 30 dní spolu: 70 dní x 45eur sa rovná 3150E????????
a to vreckové môže isť teda až do výšky 40ˇ% na deň, ale aj na tie víkendové dni????
Či?
ĎĎĎ
Rozalka
04.06.11,16:09
Vreckové od 1.1.2011 NIE.
lydinka
04.06.11,18:06
Vreckové od 1.1.2011 NIE.

To je za rok 2010, ale inak som to pochopila správne??
Ďakujem
Rozalka
04.06.11,19:15
Diéty si počítala správne, patria aj na víkendové dni.
V r. 2010 vreckové do 40% zo sumy stravného.
Nemal zabezpečené niektoré jedlo počas dňa?
Ivula
14.06.11,05:08
Zdravím, prosím o radu, mám na stole cesťáky od začiatku roka na zahr. PC, nakoľko fy nemala účto od začiatku roka. Bol v nich aj nárok na vreckové a z toho sa od 2011 jan platia odvody. Ako to vyriešiť a do ktorej výplaty to zarátať a do ktorej položky v mzde? Ako odmenu??? Mám MRP. Ďakujem
Chobot
14.06.11,06:12
Zdravím, prosím o radu, mám na stole cesťáky od začiatku roka na zahr. PC, nakoľko fy nemala účto od začiatku roka. Bol v nich aj nárok na vreckové a z toho sa od 2011 jan platia odvody. Ako to vyriešiť a do ktorej výplaty to zarátať a do ktorej položky v mzde? Ako odmenu??? Mám MRP. Ďakujem

A tí zamestnanci doteraz nedostali náhrady? Alebo ak áno, na základe čoho sa im to vyplatilo?

V každom prípade by som to urobil asi tak, že by som spracoval tie cesťáky, zamestnancom vyplatil náhrady a daň za vreckové by som strhol za všetky cesty v najbližšej výplate. Na páske je to benefit, teda pripočítateľná položka k základu pre výpočet dane.
Ivula
14.06.11,06:48
ďakujem ,áno, dostal, jedná sa o konateľa korejca. Ale v mesačnej mzde mu to nebolo prirátané a stiahnuté odvody. A mám navýšiť odmenu alebo hrubú mzdu?
Chobot
14.06.11,08:02
ďakujem ,áno, dostal, jedná sa o konateľa korejca. Ale v mesačnej mzde mu to nebolo prirátané a stiahnuté odvody. A mám navýšiť odmenu alebo hrubú mzdu?

Navyšuješ základ pre výpočet dane. On nedostane viac, preto mu hrubú mzdu nezvyšuj. jemu sa len odvedie viac daní.
Viera R.
21.06.11,07:38
Prosím o radu:
Pracovník bol na SC v Nemecku cez Česko. V Čechách strávil:
13.06. prechod hraníc Čadca 21.55 do 24.00 - 2 hod. 5 min. t. j. 150,-- CZk.
14.06. o 8.00 hranica Rozvadov do Nemecka t. j. v Čechách 8 hodín, 18.30 späť hranica Rovadov t. j. v Nemecku 10 hod. 30 min. Z Čiech prechod hranice Čadca 3.30 15.06. T. j. 14.06. pobyt v Čechách 8 hodín ráno + 5 hod. 30 min. večet = 13 hod. 30 min. Pobyt v Nemecku 10 hodín 30 min. Stravné bude za 14.06. 600,-- CZK nakoľko dlhší pobyt bol v Čechách.
Cestoval vlakom, začiatok cesty je odchod vlaku podľa cestovného lístka a prechod hraníc odchod vlaku z čadce (hraničný prechod vlakom do ČR) ?
Ďakujem za reakcie.
latka
29.06.11,06:38
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som poradiť...mam zahr. cestovný príkaz kde cieľ cesty bol Cristchurch - Nový Zéland
1.deň KE - BA
2.deň BA - Viedeň - Dubai -má nárok na stravné na SR a potom neviem či stravné v Dubai alebo podľa konečného cieľa cesty
3.deň Dubai- Bangkok- Christchurch - podľa krajiny, kde strávil viac času - resp. kde je to pre zamestnanca výhodnejšie? alebo podľa cieľovej destinácie.
4-6 deň Christchurch
7 deň cesta späť rovnaký prípad

Neviem teda,či mám prepočítavať cestu letecky s prestupmi podľa jednotlivých krajín, alebo podľa cieľa pracovnej cesty Ďakujem všetkým za odpovede
latka
30.06.11,08:56
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som poradiť...mam zahr. cestovný príkaz kde cieľ cesty bol Cristchurch - Nový Zéland
1.deň KE - BA
2.deň BA - Viedeň - Dubai -má nárok na stravné na SR a potom neviem či stravné v Dubai alebo podľa konečného cieľa cesty
3.deň Dubai- Bangkok- Christchurch - podľa krajiny, kde strávil viac času - resp. kde je to pre zamestnanca výhodnejšie? alebo podľa cieľovej destinácie.
4-6 deň Christchurch
7 deň cesta späť rovnaký prípad

Neviem teda,či mám prepočítavať cestu letecky s prestupmi podľa jednotlivých krajín, alebo podľa cieľa pracovnej cesty Ďakujem všetkým za odpovede

Prosím , nikto mi neporadí...?, dakujem všetkým
Viera R.
11.07.11,10:16
Neviem ako vypísať "Vyúčtovanie ZPC" I. strana. Česká republika,keď pracovník má nárok na CZK, stravné a cestovné lístky kupované v mieste PC, aj na EUR cestovné lístky kúpené na Slovensku do Prahy. Vypisujem to tak ako sú predložené cestovné lístky aj CZK aj v EUR alebo píšem len v jednej mene (prerátavam). Vyúčtovanie chce pracovník tak ako mal výdaje aj CZK aj EUR. (záloha v CZK). Keď vypíšem cestovné výdavky podľa rozpísaných dní, v súčte stĺpca cestovné sú aj CZK aj EUR. Druhá strana tab. 1.2,3 tam je to zrozumitelné.
A ešte jedna otázka, neviem nikde vyčítať od akej doby sa berie začiatok PC, keď cestoval vlakom do ČR (odchod vlaku z miesta bydliska)? Pred cestou nemal vypísaní CP s časom začiatku PC. Vopred vďaka za pomoc.
Kája.
13.07.11,20:22
Poprosím o radu pri výpočte cestovných náhrad.
Zamestnanec:
27.6.11 o 5:30 nástup na SC V SR, 28.6.11 SC v SR pokračuje a ihneď po ukončení nastupuje na zahraničnú SC, prechod hraníc o 20:00 a 29.6. prechod hraníc na SR o 7:00 a následne ďalšia tuzemská SC ukončená o 22:00

27.6. tuzemské náhrady pásmo nad 18 hod
28.6. tuzemské náhrady ???? zahraničné náhrady???
29.6. zahraničné náhrady ??? tuzemské náhrady ???

Za každú radu budem veľmi vďačná.
pajtasko
14.07.11,18:21
Dobry den. Poprosil by som Vas o pomoc.
- Pracujem v Rakusku, na 2-smennej prevadzke, ale som
zamestnancom slovenskej firmy, ktora je vlastne dcerskou firmou Rakusanov. Nas Slovensky zamestnavatel nam od januara tochto roku krati diety o 25%. Nemame zabespecenu ziadnu stravu. Ma na to vlastne pravo?
Dalsia z veci co nas trapi je cestovanie domov 1x do mesiaca nam cestu preplaca zamestnavatel. My pracujeme od pondelka do piatku, vikendy mame volno, a tak sa skladame ostatne tri vikendy na naftu a v piatok po praci ideme domov a v nedelu sa vraciame nazad. Z tohto dovodu nam zamestnavatel nepreplaca diety za ziadne vikendy. Mame narok na diety aj za vikendy, ked chodíme na vlastne naklady domov? Alebo na preplatenie cesty?
vopred Vam DAKUJEM
jankasm
20.07.11,04:58
Dobry den. Poprosil by som Vas o pomoc.
- Pracujem v Rakusku, na 2-smennej prevadzke, ale som
zamestnancom slovenskej firmy, ktora je vlastne dcerskou firmou Rakusanov. Nas Slovensky zamestnavatel nam od januara tochto roku krati diety o 25%. Nemame zabespecenu ziadnu stravu. Ma na to vlastne pravo?
Dalsia z veci co nas trapi je cestovanie domov 1x do mesiaca nam cestu preplaca zamestnavatel. My pracujeme od pondelka do piatku, vikendy mame volno, a tak sa skladame ostatne tri vikendy na naftu a v piatok po praci ideme domov a v nedelu sa vraciame nazad. Z tohto dovodu nam zamestnavatel nepreplaca diety za ziadne vikendy. Mame narok na diety aj za vikendy, ked chodíme na vlastne naklady domov? Alebo na preplatenie cesty?
vopred Vam DAKUJEM

Zákon o cestovných náhradách § 13 Stravné:
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.

Takže to zníženie stravného podľa zákona je OK, avšak musí sa dohodnúť v pracovnej zmluve, ako je písané vyššie.

No a čo sa týka tých víkendov, tam neviem poradiť. :cool:
jankasm
20.07.11,05:09
Poprosím o radu pri výpočte cestovných náhrad.
Zamestnanec:
27.6.11 o 5:30 nástup na SC V SR, 28.6.11 SC v SR pokračuje a ihneď po ukončení nastupuje na zahraničnú SC, prechod hraníc o 20:00 a 29.6. prechod hraníc na SR o 7:00 a následne ďalšia tuzemská SC ukončená o 22:00

27.6. tuzemské náhrady pásmo nad 18 hod áno
28.6. tuzemské náhrady do 20:00, takže tiež nad 18 hod ????
zahraničné náhrady do 6 hod, takže 25% zo základnej sadzby
stravného ???
29.6. zahraničné náhrady od 6 do 12 hod, takže 50% základnej sadzby
stravného ??? tuzemské náhrady od 12 do 18 hodín???

Za každú radu budem veľmi vďačná.

Treba si pozrieť zákon o cestovných náhradách §13 ods. 1 a 4:

§ 13
Stravné
(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného
pajtasko
20.07.11,14:08
Zákon o cestovných náhradách § 13 Stravné:
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania........

Myslite ze sa to teda týka aj mna?????? ked pracujem dlhodobo na tom
istom mieste ?????
jankasm
21.07.11,04:32
Zákon o cestovných náhradách § 13 Stravné:
(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania........

Myslite ze sa to teda týka aj mna?????? ked pracujem dlhodobo na tom
istom mieste ?????

Dlhodobo na tom istom mieste = dlhodobo v tom istom zamestnaní = alebo dlhodobo na tej istej adrese ...??????? :cool:
pajtasko
24.07.11,19:23
No ano ja pracujem v kovacskej dielni a moje miesto vykonu prace je stale na tej istej adrese..... no a ted babo rad. tie zakony su tak domotane.....
jajajaaaj
Čimko
08.08.11,16:24
Ahoj,
môžete mi poradiť? SZČO chodí na turnusy do zahraničia, niekedy v SR. Turnus trvá 10 dní. Vystavím CP s príslušnými náhradami. Ako ale CP zaúčtujem? Potrebujem to zdokladovať bločkami za jedlo,......Čo v prípade, že ubytovanie platí externá firma, pre ktorú SZČO pracuje ako subdodávateľ? Ako to zaúčtujem v JÚ?
Ďakujem za odpoveď.
psps
16.08.11,08:57
Ak je vozidlo registrované na zamestnanca musí z*toho zamestnávateľ zaplatiť ešte aj daň z*motorového vozidla?
Chobot
16.08.11,09:43
Ak je vozidlo registrované na zamestnanca musí z*toho zamestnávateľ zaplatiť ešte aj daň z*motorového vozidla?

Áno musí. Ale len vtedy, ak zamestnanec použil svoje súkromné auto na služobnú cestu so súhlasom zamestnávateľa (teda cestovateľ aj majiteľ auta je tá istá osoba). Ak by použil auto písané na meno manželky, tak zamestnávateľ nemusí platiť cestnú daň.
psps
16.08.11,12:21
Áno musí. Ale len vtedy, ak zamestnanec použil svoje súkromné auto na služobnú cestu so súhlasom zamestnávateľa (teda cestovateľ aj majiteľ auta je tá istá osoba). Ak by použil auto písané na meno manželky, tak zamestnávateľ nemusí platiť cestnú daň.
Takže sa nás týka aj cestná daň. Akurát u jedného zamestnanca je majiteľom vozidla nejaká leasingová spoločnosť, lebo ho kúpil na splátky. Tak u tohto zamestnanca to zrejme neplatí, že?
A teraz ako na to, ako to zaplatiť? Je na to tlačivo? Treba sa zahlásiť na DÚ? Alebo aký je postup?
112255
17.08.11,12:10
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako by ste vypočítali stravné vodiča MKD:

1. deň - Slovensko 4 hodiny
Česko 8 hodín
2. deň - Česko 7 hod
Slovensko 17 hod
3. deň - Slovensko 6 hod
Česko 18 hod
4. deň - Česko 7,5 hod
Rakúsko 5,5 hod
Slovensko 10 hod
Chobot
17.08.11,12:57
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako by ste vypočítali stravné vodiča MKD:

1. deň - Slovensko 4 hodiny
Česko 8 hodín
2. deň - Česko 7 hod
Slovensko 17 hod
3. deň - Slovensko 6 hod
Česko 18 hod
4. deň - Česko 7,5 hod
Rakúsko 5,5 hod
Slovensko 10 hod

TO boli 4 samostatné pracovné cesty? Alebo išlo o jednu pracovnú cestu? Prečo pendloval medzi ČR a SR?

AK to bola jedna cesta, tak to bude nasledovne:

1. deň
- stravné SR - 0 €
- stravné ČR - 300 CZK + vreckové

2. deň
- stravné ČR - 300 CZK + vreckové
- stravné SR - 5,70 €

3. deň
- stravné SR - 3,80 €
- stravné ČR - 600 CZK + vreckové

4. deň
- stravné SR - 3,80 €
- stravné ČR+AT - 600 CZK + vreckové

V podstate aj v prípade 4 samostatných ciest by to bolo rovnako.
112255
18.08.11,05:36
Áno išlo o jednu pracovnú cestu. Často s tým máme problém, pretože ide o vodičov a rozvážajú tovar medzi SR a zahraničím.
A tak neviem či majú nárok iba na celodenné stravné v cudzej mene, alebo mu patrí aj stravné za SR.
V zákone je napísané, že zamestnanec má nárok len na stravné v sume jednej základnej sadzby stravného krajiny v kt. sa zdržal najdlhšie (v našom prípade 100 % = 600CZK) a keďže už má 100 %, tak by teda už nemal za ten 1 deň dostať nič naviac.
Chcela by som vedieť váš názor či sa táto prac.cesta považuje iba ako zahraničná prac.cesta, ak sa zamestnanec zdržiava aj na Slovensku alebo to treba počítať samostatne (čas v SR a čas v zahraničí).
Chobot
18.08.11,07:53
Áno išlo o jednu pracovnú cestu. Často s tým máme problém, pretože ide o vodičov a rozvážajú tovar medzi SR a zahraničím.
A tak neviem či majú nárok iba na celodenné stravné v cudzej mene, alebo mu patrí aj stravné za SR.
V zákone je napísané, že zamestnanec má nárok len na stravné v sume jednej základnej sadzby stravného krajiny v kt. sa zdržal najdlhšie (v našom prípade 100 % = 600CZK) a keďže už má 100 %, tak by teda už nemal za ten 1 deň dostať nič naviac.
Chcela by som vedieť váš názor či sa táto prac.cesta považuje iba ako zahraničná prac.cesta, ak sa zamestnanec zdržiava aj na Slovensku alebo to treba počítať samostatne (čas v SR a čas v zahraničí).

Ak cesta trvá aj na SK aj v zahraničí, tak sa to počíta osobitne za zahraničie aj SR a má nárok na obe náhrady stravného (tuzemské aj zahraničné). Viď § 16 ods. 1 a 2:

1) Pri zahraničnej pracovnej ceste patrí zamestnancovi za čas pracovnej cesty na území Slovenskej republiky stravné v eurách v rozsahu a za podmienok ustanovených v § 5; ak zamestnávateľ neumožní zamestnancovi stravovať sa zvyčajným spôsobom, môže uplatniť § 5 ods. 3.

(2) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v eurách alebo v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná a výstupná hraničná kontrola; § 15 nie je v tomto prípade dotknutý.


Ak je cesta iba v zahraničí, ale vo viacerých krajinách, tak vtedy sa počíta stravné podľa krajiny, v ktorej strávil najviac času. Viď § 13 ods. 5:



(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).
IvetaH
01.09.11,15:06
Ak je cesta iba v zahraničí, ale vo viacerých krajinách, tak vtedy sa počíta stravné podľa krajiny, v ktorej strávil najviac času. Viď § 13 ods. 5:


(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).[/QUOTE]

Prosím vás takýto prípad:
trvalý pobyt Slovensko pracuje v Taliansku SZČO.
Ide o 7:00 hod zo Slovenska, o 10:00 prekročí hranice Rakúska a o 17:00 prekročí hranice Talianska. Počítam na Slovensku 0, má málo hodín. V Rakúsku počítam nad 6 hodín 11,25 € a v Taliansku počítam 7 hodín 11,25 €. Dobre to počítam? Alebo počítam mám počítať len Slovensko 0 a zahraničie nad 12 hodín 45 € a nerozlišujem?
Chobot
01.09.11,20:14
Prosím vás takýto prípad:
trvalý pobyt Slovensko pracuje v Taliansku SZČO.
Ide o 7:00 hod zo Slovenska, o 10:00 prekročí hranice Rakúska a o 17:00 prekročí hranice Talianska. Počítam na Slovensku 0, má málo hodín. V Rakúsku počítam nad 6 hodín 11,25 € a v Taliansku počítam 7 hodín 11,25 €. Dobre to počítam? Alebo počítam mám počítať len Slovensko 0 a zahraničie nad 12 hodín 45 € a nerozlišujem?

Správne je to "alebo" - zvýraznené.

Prečítaj si dôkladne tú moju citáciu zákona.
IvetaH
02.09.11,03:50
Ďakujem.
No to je tak, ja keď nečítam nič, tak je dobre, nemám s ničím problém. Ale keď začnem čítať, čím viac čítam, tým viac kombinujem a po hodine vymyslím takú somarinu až sa čudujem.
Potom si poviem, že načo čítam. Ale nedá mi to.
Pekný deň prajem
IvetaH
04.09.11,19:04
už tomu rozumiem.
Ďakujem Chobotovi za všetky príspevky v celej porade.
Bez jeho vysvetlení by som bola hotová.
Pekný deň prajem
nadika
05.09.11,07:53
Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako vypočítať výšku stravného pri zahraničnej pracovnej ceste.
zamestnanec bol vyslaný na ZPC dňa 07.08.2011.
o 13:00 prekročil hranice medzi SR a ČR. Z Prahy išiel letecky do Švajčiarska, podľa letenky, odlet bol o 19:15. Mám sadzbu stravného vypočítať aj za ČR aj za Švajčiarsko?
Ďakujem za radu
jankasm
05.09.11,10:51
Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako vypočítať výšku stravného pri zahraničnej pracovnej ceste.
zamestnanec bol vyslaný na ZPC dňa 07.08.2011.
o 13:00 prekročil hranice medzi SR a ČR. Z Prahy išiel letecky do Švajčiarska, podľa letenky, odlet bol o 19:15. Mám sadzbu stravného vypočítať aj za ČR aj za Švajčiarsko?
Ďakujem za radu

Pozri napr. príspevok č. 356, zahraničné stravné sa počíta spolu, od prekročenia slovenských hraníc :cool:

a zákon o cestovných náhradách
§ 13 Stravné

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Chobot
05.09.11,11:38
Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako vypočítať výšku stravného pri zahraničnej pracovnej ceste.
zamestnanec bol vyslaný na ZPC dňa 07.08.2011.
o 13:00 prekročil hranice medzi SR a ČR. Z Prahy išiel letecky do Švajčiarska, podľa letenky, odlet bol o 19:15. Mám sadzbu stravného vypočítať aj za ČR aj za Švajčiarsko?
Ďakujem za radu

Nie, nepočítaš osobitne. Berieš celý čas, ktorý strávil v zahraničí od prechodu slovenskej hranice. Základ stravného berieš podľa tej krajiny, kde strávil najviac hodín.

Pozri si aj túto tému:

http://www.porada.sk/t10164-pracovna-cesta-kanada.html
Daniela12345
15.09.11,05:34
Prosím radu: stále sa vraciam s obavami do rokov 2005-2008, 2009 - 2011 , ohľadom vyplácania CN zamestnancom. Majiteľ nedoložil kopu dôležitých dokladov ohľadom firmy ( zmluvy ...) a ja som zistila po rokoch, keď z ČR žiadali E101, že firma fungovala v tom období (2005-2008 -dodatočne doložené zmluvy) ako ADZ. Z- nci pracovali v ČR a vyplácali sme CN. Prosím tých, ktorí sú ochotní vracať sa do starých zákonov, či z- ncom patrili CN. (stravné a vreckové). Vo firme som nenašla žiadnu literatúru ohľadom CN a ADZ. Je to pre mňa nočná mora. Ďakujem.
Daniela12345
16.09.11,11:07
Prosím radu: stále sa vraciam s obavami do rokov 2005-2008, 2009 - 2011 , ohľadom vyplácania CN zamestnancom. Majiteľ nedoložil kopu dôležitých dokladov ohľadom firmy ( zmluvy ...) a ja som zistila po rokoch, keď z ČR žiadali E101, že firma fungovala v tom období (2005-2008 -dodatočne doložené zmluvy) ako ADZ. Z- nci pracovali v ČR a vyplácali sme CN. Prosím tých, ktorí sú ochotní vracať sa do starých zákonov, či z- ncom patrili CN. (stravné a vreckové). Vo firme som nenašla žiadnu literatúru ohľadom CN a ADZ. Je to pre mňa nočná mora. Ďakujem.



Nevie nikto poradiť?
raya1
19.09.11,07:30
Dobrý deň !
prosím o radu :
Zamestnankyňa sa zúčastnila konferencie v dňoch 16. - 17.9., poplatok za konferenciu zaplatila 10€.
Prac cesta začala 16.9. o 6,00 a skončila 17.9. o 16,15. Predložila potvrdenku o zaplatení : obed 5€, spoloč. večer 10€ a ubytovanie 11€.
Za prvý deň jej patrí stravné vo výške 8,80 alebo preplatíme sumy z potvrdenky ?
Za druhý deň jej patrí stravné vo výške 8,80 a k tomu preplatíť poplatok za konferenciu a ubytovanie ?
Ďakujem !
Viera R.
19.09.11,07:49
16.09. stravné 8,8 Eur (6:00-24:00), 17.09. stravné 5,7 Eur (0:00-16:15) + nocľažné 11,-- Eur, + poplatok za konferenciu 10,--. V prípade, že v doklade za ubytovanie je uvedené, že sú tam zahrnuté aj raňajky tak stravné za 17.09. 3,5 Eur.
nadika
19.09.11,12:19
Ďakujem moc za rady, pomohli ste mi.