Martina12345
17.04.09,17:59
Prosím o radu. Počas obeda 30 min. mi z kancelárie ukradli stravné lístky vyššej hodnoty, ktoré boli na stole obálke (nemáme nič v kancelárii uzamknuteľné). Máme 2 kancelárie , cez prvú sa ide do druhej a prechod nebol uzamknutý- zamyká sa iba pri odchode( taktiež nemáme žiadnu smernicu, ako zamykať). Bola privolaná polícia, ale nezistila poškodenie dverí, okien. Spísali zápisnicu a budeme predvolaný na výsluch. Takisto bolo nahlásené firme, ktorá nám dodáva stravné lístky čísla ukradnutých, ale ony budú vedieť asi až za 3 mesiace a iba mesto, kde boli použité. Mám podpísanú hmotnú zodpovednosť na stravné lístky a peniaze. Robím tu 4 roky a doteraz mi nič nezmizlo. Ináč v našej kancelárii sa denne prehrnie kopu ľudí. Šéf chce odo mňa teraz , aby som mu zaplatila za ukradnuté stravné lístky asi 1000 eur po splátkach 400 eur/mesačne. Môže to odo mňa žiadať, aj ked to nie je doriešené políciou a nemá súhlas na zrážky ??? Ževraj som nezamkla tie prechodové dvere a teraz mi nechce vyplatiť výplatu za 03/09. Právnikovi som objednaná až na stredu.
Ďakujem
azla
17.04.09,16:52
Martinka, iste je to nepríjemná situácia, ale určite uznáš, že si ochrane cenín nevenovala náležitú pozornosť.
Myslím, že je veľmi nezodpovedné nechať ceniny v hodnote 1 000,- Eur "iba na stole".:D
Domnievam sa, že 1 000 Eur by si iba tak nenechala a je to hodnotovo to isté.

Ak si podpísala dohodu o hmotnej zodpovednosti, si podľa ZP zodpovedná za schodok na zverených hodnotách podľa § 182. (lístky iba tak na stole je Tvoja nezodpovednosť.)

Píšeš, že v takých podmienkách už pracuješ 4 roky. Mala si zamestnávateľa upozorniť na nevyhovujúce podmienky, aby sa predišlo takej situácii, aká sa stala. Je taká možnosť v Zákonníku práce.

§ 183
(1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne.

Možno si o nej nevedela, ale aj napriek tomu, zdravý sedliacky Ti povie, že takto to nejde. A ked ešte uvádzaš, že sa u Vás premelie veľa ľudí ....
Ved kanceláriu neopúšťaš iba ked ideš na obed, predsa človek potrebuje odbehnúť na WC a pod. Nikdy si si neuvedomovala riziko ?

Na druhej strane aj zamestnávateľ by sa mal zodpovednejšie postaviť k vytváraniu vhodných pracovných podmienok.
Nie som právnik, neviem ako to bude posúdené, ale veľké šance Ti nedávam.

Iste som Ťa nepotešila, možno si čakala inú odpoveď.:rolleyes:
Moja odpoveď asi nezmierni Tvoju stratu, avšak rozhodla som sa to napísať kvôli iným, ak to budú čítať, aby sa vyvarovali takýmto situáciam.

a) ak mám zverené hodnoty - správam sa zodpovedne

b) ak nemám vytvorené podmienky, musím si obhájovať svoje práva, lebo v konečnom dôsledku "pohorím"

Hlavne mladšie a neskúsené dievčatá môžu na to doplatiť, lebo nemajú odvahu sa ozvať.
betka
17.04.09,17:01
mimotemy, prepáčte neporadím Vám v tejto súvislosti, v oblasti miezd som ľavá, ale jednoducho sa musím vyjadriť.

Zlodejom odťať ruky:mad:, dúfam, že sa zlodej nájde a bude spravodlivo potrestaný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na každú opicu, má Pán Boh palicu.

PS: Dávajte si pozor všetci, začína sa tak neskutočne kradnúť, že mi je z toho na plač, a na grc.
Dnes som videla policajtov v blízkosti mojej práce, nezaujímam sa: kto, čo, kedy, prečo ostatní,..... nezaujíma ma, keď sa ohovára, ale....
Jedna pani, ktorá vie o všetkom, čo sa deje na okolí, oznámila, že navštívili jednu staršiu pani sociálne pracovníčky (Olašské rómky), že robia kontrolu, či sú správne vyplácané dôchodky, a kde ich pani dostáva, ...... Až ich napokon policajti....
Prosím Vás všetkých, dávajte si bacha, lebo ľudia sú schpní okranúť Vás, až kým neostanete nahí........

NEVERTE NIKOMU? PREVERUJTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!