Inuska17
17.04.09,18:16
Ak má zamestnanec zníženú pracovnú schopnosť na 40%, má znížené odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Aký je to prosím Vás §?
Janaex
17.04.09,16:18
nie
do SP musí mať zníženie nad 70, teda 71 A VIAC a do ZP
580/2004 Z.z. § 12

(1) Sadzba poistného je pre

a) zamestnanca 4% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 2% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,

b) zamestnanca 14% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 7% z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5,

c) samostatne zárobkovo činnú osobu 14% z vymeriavacieho základu; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 7% z vymeriavacieho základu,

d) zamestnávateľa 10% z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je za tieto osoby 5% z vymeriavacieho základu,

e) poistenca podľa § 11 ods. 2 14% z vymeriavacieho základu; ak je poistenec podľa § 11 ods. 2 osoba so zdravotným postihnutím, 40) sadzba poistného je 7% z vymeriavacieho základu,

f) štát 4% z vymeriavacieho základu.
Llívia
20.05.09,04:54
1. Čo musí (aké tlačivo, rozhodnutie, preukaz ZŤP ...) predložiť zamestnanec zamestnávateľovi, aby preukázal, že má zníženú pracovnú schopnosť, a teda má platiť nižšie zdravotné, príp. aj sociálne, poistenie?
2. Čo s tým, ak by takýto doklad predložil dnes, ale pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť má už niekoľko rokov? Treba spätne opraviť mesačné výkazy do poisťovne? Koľko rokov späť by sa to dalo opraviť? Ako by sa mu to zúčtovalo v mzdách, keďže by sa to týkalo aj predchádzajúcich rokov?
anna63
20.05.09,07:18
Dobrý deň,
chela by som sa opýtať na odvody do SP a ZP:
zamestnankyňa vlastní preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím (Rozhodnutie o ŤZP má z Úradu práce, soc.vecí a rodiny), má určenú mieru funkčnej poruchy 50 %, ale nieje uznaná ako invalid. Ako v takomto prípade sa platia odvody do poisťovní?
Ďakujem.
Sabadka
20.05.09,07:39
na odvody do SP to vplyv nemá, platíš ako za "zdravého" z-ca.

do ZP za-c 2%, z-ľ 5%

Keď som mala naposledy takýto prípad, takto sa to platilo, ak sa nič nemenilo, tak to ešte stále platí. Určite sa ešte ozvú aj fundovanejší a buď potvrdia alebo doplnia môj príspevok.
Llívia
21.05.09,03:22
Zamestnanec priniesol posudok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa píše, že: "miera funkčnej poruchy p. XXX podľa prílohy č. 4... zákona č. 195/98 Z.z. je 50 %". Je to to isté ako znížená pracovná schopnosť? Platia sa v tomto prípade znížené odovody na zdravotné poistenie?
mzdarka renca
21.05.09,03:33
Zamestnanec priniesol posudok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde sa píše, že: "miera funkčnej poruchy p. XXX podľa prílohy č. 4... zákona č. 195/98 Z.z. je 50 %". Je to to isté ako znížená pracovná schopnosť? Platia sa v tomto prípade znížené odovody na zdravotné poistenie?
áno, zamestnanec a zamestnávateľ budú odvádzať na ZP 1/2 preddavkov na zdravotné poistenie, t.z., že za-ľ 5% a za-c 2%.
Llívia
21.05.09,04:51
Ďakujem. A terz to ťažšie:
1. za aký čas spätne môže firma podať opravné výkazy,
2. keďže sa to týka obdobia od r. 2006, aký to bude mať dopad na daň z príjmov PO, keďže sa znížia náklady firmy za r. 2006, 2007, 2008? Treba za tieto roky podať dodatočné daňové priznanie za PO,
3. keďže zamestnancovi boli urobené ročné zúčtovania dane, ako sa opravia tieto, príp. rozdiel poistného (vrátenie zamestnancovi) sa zohľadní až v tomto roku (napr. ako zdaniteľný príjem)?
mzdarka renca
21.05.09,05:37
Ja osobne by som to riešila RZZP za uvedené obdobia a následne na to by som doporučila, aby zamestnanec podal dodatočné DP za predmetné roky.
Llívia
21.05.09,06:29
Podľa zdravotnej poisťovne treba podať opravné výkazy za príslušné obdobia.
Keďže k vráteniu poistného zamestnancovi dôjde tento rok, nemôže sa to zahrnúť do ročného zúčtovania dane, príp. by si zamestnanec sám podal daňové priznanie?
A takisto zamestnávateľ - PO, nemohol by vrátené poistné zahrnúť do zdaniteľných výnosov v tomto roku?
mzdarka renca
21.05.09,06:41
Tak načo sa potom robí RZZP, ak sa nemôže použiť aj na opravu preddavkov na ZP? Načo sú tam kolónky, od kedy do kedy bol poistenec osobou zo zdravotným postihnutím? Mne to od ZP pripadá ako buzerácia. Veď RZZP by malo slúžiť hlavne na to, aby sa veci dali do poriadku a nie aby poisťovne "len" povyťahovali z poistencov finančné prostriedky na nedoplatkoch.
Llívia
21.05.09,07:21
RZZP za tohto zamestnanca nebolo robené ani v jednom roku, nebol k tomu dôvod. A ZPS už mal, keď nastupoval do firmy, teda k zmene sadzby poistného nedošlo, len bola chybná.