Ivus44
17.04.09,19:28
Kto by mi vedel povedat ako vyriesit ulohy prilozene v pdf? Povazujem sa za cloveka, ktory vie s excelom ako tak robit ale toto je moc. Nikdy som sa s tymto nestretla a profesor to vyzaduje na skuske. Vie mi s tym niekto pomoct? Prosim
Chobot
17.04.09,19:16
Kto by mi vedel povedat ako vyriesit ulohy prilozene v pdf? Povazujem sa za cloveka, ktory vie s excelom ako tak robit ale toto je moc. Nikdy som sa s tymto nestretla a profesor to vyzaduje na skuske. Vie mi s tym niekto pomoct? Prosim

Ty kokso, myslel som si, že ovládam excel celkom slušne, ale keď som videl toto...

Teda možno to s excelom nemá veľa, ale tieto príklady mi nič nehovoria. Najprv človek musí vedieť a pochopiť, čo vlastne tie príklady znamenajú. Nestačí len dobre ovládať excel.
Fero11
17.04.09,19:47
Priklady sa daju pochopit, pravdupovediac su to priklady zo zakladnej skoly (ten vypocet maxima a minima, neviem co myslel, zrejme priebeh fcie) len je potrebne to v excely (akoby som to povedal) naprogramovat.
Skoda ze som excel poriadne nevidel :)
skus to hodit na toto forum, tam ti viac povedia http://forum.matweb.cz/index.php
Ivus44
17.04.09,21:27
To sme viacerí, co si mysleli, ze excel ako tak ovladaju. Ja viem, ze sa da skumat excel ,,donekonecna,, ale taketo cosi na skusku... no neviem ako sa mi to podari.
charonme
18.04.09,05:24
vyzera to celkom pekne, zlozite je na tom len to, ze tam nie su ziadne realne zadania uloh, vyzeraju to byt len nejake pomocne slajdy k prednaske.
Fero11
18.04.09,05:35
Podla mna napr. prvi priklad, zadas funkciu (kvadratickyu rovnicu) v tvare ax^2+bx+c a ucitel od teba ocakava, aby ti vykreslilo graf funkcie. Mi sme mali podobne prikladiky, ale v cecku (som bol z toho tiez hotovy, ani som si to sam nerobil)
Filip Glasa
18.04.09,05:46
hľadaj cez google "matematika v exceli" a podobne:
nájdeš všelijaké stránky typu:
http://www.avozarm.sk/
Ivus44
18.04.09,05:57
Ked ja z toho ani nerozumiem, co si musim zadat sama a ktore sa ma uz pocitat a tak. Neviem ako s tym pochodim.
Fero11
18.04.09,06:19
Neviem sice aky to je predmet, ale hadam ste uz nieco do osmej prednasky s excelom preberali
Ivus44
18.04.09,06:50
toto je osma prednaska excel. predtym bola siedma prednaska word...kazda prednaska o niecom inom. ja viem z excelu toho vela. ale s tymto som sa nestretla a netusim, co od nas chce. vobec nevysvetloval ako sa to robi. iba, ze to bude chciet na skuske. keby nas nieco ohladom tohto naucil, tak sem nepisem :)
Dáša_
18.04.09,07:29
... ale v cecku (som bol z toho tiez hotovy, ani som si to sam nerobil)


mimotemy ale chvílu mi trvalo, kým som prisla na to, čo myslíš tým ceckom :D:D

Tak ja som zjavne staršia generácia, my sme takéto ešte riešili v strojáku a asemblery :cool:
Stefan2005
18.04.09,07:30
Tento príklad mi pripomenul moje štúdia... Mali sme zopár predmetov, napr. takú ekonomickú štatistiku, plno nervov a opravných termínov, kvantum vzorcov a príkladov, z ktorých som za vyše tridsať rokov praxe prakticky nič nepotreboval (plne si vystačím z "hospodárskymi počtami" zo strednej školy :)).
Ako vidím, škola je čoraz viacej spätá zo životom, reaguje na potreby praxe. Ale je možné, že budeš patriť medzi to vzácne promile, čo v budúcnosti využije vedomosti nadobudnuté počas štúdií...
Fero11
18.04.09,08:40
toto je osma prednaska excel. predtym bola siedma prednaska word...kazda prednaska o niecom inom. ja viem z excelu toho vela. ale s tymto som sa nestretla a netusim, co od nas chce. vobec nevysvetloval ako sa to robi. iba, ze to bude chciet na skuske. keby nas nieco ohladom tohto naucil, tak sem nepisem :)
Nuz skus pisnut na forum, co som ti dal link, alebo poziadaj o pomoc o rocnik starsich kolegov
Fero11
20.04.09,03:53
toto je osma prednaska excel. predtym bola siedma prednaska word...kazda prednaska o niecom inom. ja viem z excelu toho vela. ale s tymto som sa nestretla a netusim, co od nas chce. vobec nevysvetloval ako sa to robi. iba, ze to bude chciet na skuske. keby nas nieco ohladom tohto naucil, tak sem nepisem :)
Skus ist k nemu na konzultaciu (ved konzultacie ma urcite vypisane)
Ivus44
20.04.09,05:33
Juj, keby bolo vsetko tak ako ma byt :) Tak by mal aj konzultacie vypisane. Na VŠ je to jeden velky chaos a profesory si robia co chcu :) Takze o tom, ze by som ho zastihla a este si aj dohodla konzultacie sa mi moze snivat. Nie jeden sa o to pokusal :D
skcolibri
20.04.09,07:20
nechapem co je na tom zlozite, ja som chodil na VS externe a toto sa musis naucit za 2 vyucovacie hodiny. Ved tam na boku mas tabulky a potom si iba doplnis hodnoty x a x ti spocita podla zadaneho vzorca a nakresli graf. ale to asi skolu iba navstevujes a nie studujes. hhh
robin78
20.04.09,07:40
myslim ze tie ulohy su skor o tej matematike ako o exceli, vo vacsine prikladov je to len o dosadzani parametrov a hodnot do rovnic a v celku zaujimave moze byt aj to riesenie tej sustavy rovnic... lepsie je presne specifikovat otazku comu konkretne nerozumies, resp. ako dosiahnut urcity vysledok, pustit sa do komplexneho riesenia uloh je na dlho
Chobot
20.04.09,07:53
nechapem co je na tom zlozite, ja som chodil na VS externe a toto sa musis naucit za 2 vyucovacie hodiny. Ved tam na boku mas tabulky a potom si iba doplnis hodnoty x a x ti spocita podla zadaneho vzorca a nakresli graf. ale to asi skolu iba navstevujes a nie studujes. hhh

Tak nám to ukáž, ako to má vyzerať v exceli ....:rolleyes::cool:
Ivus44
20.04.09,14:36
nechapem co je na tom zlozite, ja som chodil na VS externe a toto sa musis naucit za 2 vyucovacie hodiny. Ved tam na boku mas tabulky a potom si iba doplnis hodnoty x a x ti spocita podla zadaneho vzorca a nakresli graf. ale to asi skolu iba navstevujes a nie studujes. hhh

ja si osobne myslim, ze keby si ty niecomu nerozumel, tak ti pomozem a nenavazam sa do teba. asi si si zmylil poradu s pokecom.
Fero11
20.04.09,16:47
nechapem co je na tom zlozite, ja som chodil na VS externe a toto sa musis naucit za 2 vyucovacie hodiny. Ved tam na boku mas tabulky a potom si iba doplnis hodnoty x a x ti spocita podla zadaneho vzorca a nakresli graf. ale to asi skolu iba navstevujes a nie studujes. hhh
Nieje kazdy taky sikovny ..... a ak je, tak nech poradi
To moze kazdy povedat, ze je to jednoduche (ja pisem len vo vseobecnosti, excel moc nemusim, teoreticky som v nom nerobil (robil som len jednoduche tabulky so zapismy, ale viac som fakt nepotreboval)).
Ved ked to za 90min nastudujes, tak za 1 hod. potom spravis (mozno aj skor)
Ivus44
02.05.09,17:59
Vie tu niekto vyriesit sustavu troch rovnic pomocou matic v exceli? Lebo ja nie a bolo mi zdelene, ze toto bolo pozadovane na skuske
ivka70
02.05.09,18:15
Vie tu niekto vyriesit sustavu troch rovnic pomocou matic v exceli? Lebo ja nie a bolo mi zdelene, ze toto bolo pozadovane na skuske
Som uz zo skoly hodne dlho prec, ale mala by ti pomoct funkcia

MDETERM
Zobraziť všetko
Skryť všetko
Vráti maticový determinant poľa.

Syntax

MDETERM(array)

Array je číselné pole s rovnakým počtom riadkov a stĺpcov.

Poznámky:

Pole môže byť dané ako rozsah buniek (napríklad A1:C3), ako konštanta poľa (napríklad {1;2;3|4;5;6|7;8;9}) alebo ako názov rozsahu buniek alebo konštanty poľa.

Funkcia MDETERM vráti chybu #HODNOTA! ak:
Ktorákoľvek bunka v poli je prázdna alebo obsahuje text.
Pole nemá rovnaký počet riadkov a stĺpcov.
Maticový determinant je číslo, ktoré je odvodené od hodnôt v poli. Pre pole s tromi riadkami a tromi stĺpcami A1:C3 je determinant definovaný takto:
MDETERM(A1:C3) sa rovná
A1*(B2*C3-B3*C2) + A2*(B3*C1-B1*C3) + A3*(B1*C2-B2*C1)

Maticové determinanty sa všeobecne používajú na riešenie systémov matematických rovníc s viacerými premennými.
Hodnota funkcie MDETERM sa vypočíta s presnosťou na približne 16 číslic. Ak výpočet nebude úplný, môže to spôsobiť malú numerickú chybu. Napríklad determinant singulárnej matice sa môže líšiť od nuly o hodnotu 1E-16.
marjankaj
02.05.09,21:34
Vie tu niekto vyriesit sustavu troch rovnic pomocou matic v exceli? Lebo ja nie a bolo mi zdelene, ze toto bolo pozadovane na skuske

V PDF súbore nebola sústava 3 rovníc ale 9 rovníc.
Dá a to riešiť viacerými spôsobmi
1. gaussova eliminácia
2. pomocou determinantov
3. inverznou maticou
4. pomocou doplnku v exceli "riešiteľ" - ten však nemám nainštalovaný

V zadaní sa spomína práve ten doplnok Riešiteľ. Ak to má byť pomocou Riešiteľa musí poradiť niekto kto ho má.
Na gaussovu elimináciu asi bude treba urobiť makro, to ostatné by sa dalo.
kergulaan
03.05.09,06:02
.....
Funkcia MDETERM vráti chybu #HODNOTA! ak:
.....
1E-16.

Tak trochu od veci.
Pri studovani knih o Exceli, mi vzdy vrtalo a vrta v hlave, preco sa pise "vrati", v ang. originaly, return. Vratim sa ja z od niekal, niekam, alebo niekto mi nieco vrati. Nechapem co mi vracia excel. Myslim si ze by bolo zrozumitelnejsie napisat: vypocita, zobrazi, zobrazi vysledok, ukaze, zisti, vypise.
Ja ked som bol v skole tak sme pri rieseni funkcii vypocitavali vysledok a urcite sme ho profesorovi nevracali, lebo on nam ho kotuha jedna nedal a tak ani excel nemoze vratit to co mu nebolo dane.
Peknu nedelu.
Ivus44
03.05.09,06:26
Ivka 70, vedela by si mi poslat aj nazornu ukazku v exceli?
Fero11
03.05.09,06:47
Tak trochu od veci.
Pri studovani knih o Exceli, mi vzdy vrtalo a vrta v hlave, preco sa pise "vrati", v ang. originaly, return. Vratim sa ja z od niekal, niekam, alebo niekto mi nieco vrati. Nechapem co mi vracia excel. Myslim si ze by bolo zrozumitelnejsie napisat: vypocita, zobrazi, zobrazi vysledok, ukaze, zisti, vypise.
Ja ked som bol v skole tak sme pri rieseni funkcii vypocitavali vysledok a urcite sme ho profesorovi nevracali, lebo on nam ho kotuha jedna nedal a tak ani excel nemoze vratit to co mu nebolo dane.
Peknu nedelu.
V programovani sa to tak jednoducho hovori (return) ze zadas programu udaje a on ti vrati hodnotu (vysledok a pod) alebo nevrati, zacikli sa a pod. :D
Blankake
03.05.09,07:33
V programovani sa to tak jednoducho hovori (return) ze zadas programu udaje a on ti vrati hodnotu (vysledok a pod) alebo nevrati, zacikli sa a pod. :D
Je pravda, že ja som tiež naprv nechápala, čo mi chce program "vrátiť". Lenže výraz "return" znamená v angličtine aj "oznámiť" alebo "vyhlásiť", takže tu by bol fakt vhodnejší preklad v tomto zmysle... Bouhužiaľ pri prekladoch softvérov obyčajne nie vždy vie prekladateľ súvislosti a prvé, čo mu napr. pri slove "return" napadne, je "vrátiť". ;)
kergulaan
03.05.09,07:38
Je pravda, že ja som tiež naprv nechápala, čo mi chce program "vrátiť". Lenže výraz "return" znamená v angličtine aj "oznámiť" alebo "vyhlásiť", takže tu by bol fakt vhodnejší preklad v tomto zmysle... Bouhužiaľ pri prekladoch softvérov obyčajne nie vždy vie prekladateľ súvislosti a prvé, čo mu napr. pri slove "return" napadne, je "vrátiť". ;)

Tiez si to takto nejako vysvetlujem. Prvi prekladatelia, resp. prve knihy o pocitacoch prelozene po 89, to bolo fakt skvele humorne citanie, teda niekedy. A asi tam to aj s tym vracanim zacalo. No a potom si uz nik netrufol to znormalizovat.
Musim synovi povedat, ked bude ratat matematicky priklad aby mi vratil vysledok. Ten bude cumet. :>D
Blankake
03.05.09,07:43
Tiez si to takto nejako vysvetlujem. Prvi prekladatelia, resp. prve knihy o pocitacoch prelozene po 89, to bolo fakt skvele humorne citanie, teda niekedy. A asi tam to aj s tym vracanim zacalo. No a potom si uz nik netrufol to znormalizovat.
Musim synovi povedat, ked bude ratat matematicky priklad aby mi vratil vysledok. Ten bude cumet. :>D
A možno to bude pre neho "normálne"... deti sa rýchlo prispôsobujú. ;)
Ináč ten istý problém je aj s mobilmi a prekladmi ich softvérov - tiež niekedy totálne bludy...:(
kergulaan
03.05.09,08:01
A možno to bude pre neho "normálne"... deti sa rýchlo prispôsobujú. ;)
Ináč ten istý problém je aj s mobilmi a prekladmi ich softvérov - tiež niekedy totálne bludy...:(

Toz som sa spytal, cumel na mna ako pero z gauca. Ma 12 rokov
Blankake
03.05.09,08:04
Toz som sa spytal, cumel na mna ako pero z gauca. Ma 12 rokov
Tož je načase mu vysvetliť, že výsledky sa nepočítajú ani ich program neoznamuje, ale ich "vracia" :D
kergulaan
03.05.09,12:06
Tož je načase mu vysvetliť, že výsledky sa nepočítajú ani ich program neoznamuje, ale ich "vracia" :D

No to by asi "nerozchodil" a hlavne ani profesori v skole. Mne je skor zahadou, ze nad prasacou či prasačiou chripkov sa odbavoval kde aky odbornik a "vracanie" je tolerovane. Asi to znie tak vedecky.
marjankaj
03.05.09,12:33
No to by asi "nerozchodil" a hlavne ani profesori v skole. Mne je skor zahadou, ze nad prasacou či prasačiou chripkov sa odbavoval kde aky odbornik a "vracanie" je tolerovane. Asi to znie tak vedecky.


Aj do automatu na cestovné lístky, keď vhodím 1€ a lístok stojí 0.70€ automat mi "vráti" 0.30 € . Napriek tomu sa necítim byť "ogrcaný".
kergulaan
03.05.09,12:41
Aj do automatu na cestovné lístky, keď vhodím 1€ a lístok stojí 0.70€ automat mi "vráti" 0.30 € . Napriek tomu sa necítim byť "ogrcaný".
Ano, automat ti vrati nieco co si mu dal, alebo cast toho, ale urcite ti to nevyvrati resp neogrcia. :>D
marjankaj
03.05.09,12:46
Ano, automat ti vrati nieco co si mu dal, alebo cast toho, ale urcite ti to nevyvrati resp neogrcia. :>D

S počítačom je to tak isto. Dáš tam nejaké údaje a vráti ti nejaké iné. Tiež ťa neogrcia. Počítač ani excel nevie počítať, len vykonáva zadané inštrukcie.
kergulaan
03.05.09,13:08
S počítačom je to tak isto. Dáš tam nejaké údaje a vráti ti nejaké iné. Tiež ťa neogrcia. Počítač ani excel nevie počítať, len vykonáva zadané inštrukcie.
No a sme pri tom co tu uz raz bolo pisane.
"Ucitel dal ziakom priklad a oni mu ho nevypocitali ale vratili."
Asi vacsina ludi by to chapala, ze pozbierali zosity a ucitelovi to odniesli bez zmeny, urcite nie vypocitane.
Vratit sa ti moze nieco co si ty dal, napr ako si pisal, ze automat ti vrati cast tvojich penazi ale urcite by si nepouzil slovo "vrati" na listok ktory si z automatu dostal a to je hlavna cinnost automatu. Vydat, vytlacit, vyrobit atd nieco (listok, kavu atd) a to ti dava URCITE NIE VRACIA.
Tak isto s PC - pochopil by som vyraz vrati, ked by bola funkcia, vzorec atd nespravne a on by ju nespracoval ale vratil / zobrazil mi ju aj s kometarom. To je vratenie, (listkovy automat ti vrati vsetky peniaze, lebo si zle zadal poziadavku) ale ak je vsetko korektne, tak ti vyda listok, t.j. vysledok pozadovanej operacie.
marjankaj
03.05.09,13:24
No a sme pri tom co tu uz raz bolo pisane.
"Ucitel dal ziakom priklad a oni mu ho nevypocitali ale vratili."
Asi vacsina ludi by to chapala, ze pozbierali zosity a ucitelovi to odniesli bez zmeny, urcite nie vypocitane.
Vratit sa ti moze nieco co si ty dal, napr ako si pisal, ze automat ti vrati cast tvojich penazi ale urcite by si nepouzil slovo "vrati" na listok ktory si z automatu dostal a to je hlavna cinnost automatu. Vydat, vytlacit, vyrobit atd nieco (listok, kavu atd) a to ti dava URCITE NIE VRACIA.
Tak isto s PC - pochopil by som vyraz vrati, ked by bola funkcia, vzorec atd nespravne a on by ju nespracoval ale vratil / zobrazil mi ju aj s kometarom. To je vratenie, (listkovy automat ti vrati vsetky peniaze, lebo si zle zadal poziadavku) ale ak je vsetko korektne, tak ti vyda listok, t.j. vysledok pozadovanej operacie.


Ale to je funkcia(inštrukcie). Počítač nevie nič iné ako spracovávať inštrukcie.
Výsledok môže zobraziť, vytlačiť, odmailovať a neviem čo všetko ešte. Ak na toto všetko vymyslíš lepší výraz ako "vrátiť" upozorni jazykovedný ústav.
Ak si myslíš, že počítač vie počítať, tak mu povedz nech vypočíta tú sústavu rovníc. Uvidíš, čo ti povie.

A automat ktorý dáva som ešte nevidel, iba ak by bol pokazený. Vždy som musel zaplatiť.
kergulaan
03.05.09,13:41
Ale to je funkcia(inštrukcie). Počítač nevie nič iné ako spracovávať inštrukcie.
Výsledok môže zobraziť, vytlačiť, odmailovať a neviem čo všetko ešte. Ak na toto všetko vymyslíš lepší výraz ako "vrátiť" upozorni jazykovedný ústav.
Ak si myslíš, že počítač vie počítať, tak mu povedz nech vypočíta tú sústavu rovníc. Uvidíš, čo ti povie.

A automat ktorý dáva som ešte nevidel, iba ak by bol pokazený. Vždy som musel zaplatiť.

Zacnem od konca - mas pravdu, cinnost automatu je predavanie vyrobku, (na upresnenie by som tu dopisal, ze automat moze produkt aj vyrobit) alebo u hracich automatov sluzieb. Cize predava, ale v nasom pripade, ti vyrobok, kedze je to fyzicka vec vyda, resp da, resp ty si ho vyberies. Skratil som ten opis cinnosti a na tom si ma nachytal 1:0.

Urcite by tam viac sedelo slovo "zobrazi" kedze monitor je podla mna najdolezitejsim komunikacnym spojenim PC-clovek a asi by to bolo aj pre ludi viac zrozumitelne.
marjankaj
03.05.09,13:46
Zacnem od konca - mas pravdu, cinnost automatu je predavanie vyrobku, (na upresnenie by som tu dopisal, ze automat moze produkt aj vyrobit) alebo u hracich automatov sluzieb. Cize predava, ale v nasom pripade, ti vyrobok, kedze je to fyzicka vec vyda, resp da, resp ty si ho vyberies. Skratil som ten opis cinnosti a na tom si ma nachytal 1:0.

Urcite by tam viac sedelo slovo "zobrazi" kedze monitor je podla mna najdolezitejsim komunikacnym spojenim PC-clovek a asi by to bolo aj pre ludi viac zrozumitelne.

Ale keď sa tvorila terminológia monitory ešte neboli. Výstupy boli na konzolu(to je niečo ako písací stroj) alebo na tlačiareň. Slovo "zobraziť" asi veľmi nevystihovalo to, čo ty hovoríš.
Blankake
03.05.09,13:50
Na slovíčka by sme sa tu mohli hrať do nekonečna. Kalkulačka čo robí (keď jej zadám nejaké údaje)? Vracia? To by sa potom mala volať "vracačka". Ona predsa počíta, teda "kalkuluje" a preto sa volá kalkulačka.
marjankaj
03.05.09,13:57
Kto by mi vedel povedat ako vyriesit ulohy prilozene v pdf? Povazujem sa za cloveka, ktory vie s excelom ako tak robit ale toto je moc. Nikdy som sa s tymto nestretla a profesor to vyzaduje na skuske. Vie mi s tym niekto pomoct? Prosim

Ivuš44
Dokedy to potrebuješ?
Bude ti stačiť výpočet v exceli pomocou makra?
kergulaan
03.05.09,14:28
Na slovíčka by sme sa tu mohli hrať do nekonečna. Kalkulačka čo robí (keď jej zadám nejaké údaje)? Vracia? To by sa potom mala volať "vracačka". Ona predsa počíta, teda "kalkuluje" a preto sa volá kalkulačka.
Plne suhlasim, bola to pekna debata.
ivka70
04.05.09,06:54
Ivka 70, vedela by si mi poslat aj nazornu ukazku v exceli?

Ten priklad je pekne urobeny v NAPOVEDE Excelu.
Daj si totam vyhladat.

Mne uz k tomu chabju teoreticke znalosti z matiky :) /preto ta poznamka o tom ,ze som zo skoly dlho vonku :))/
marjankaj
04.05.09,19:44
Ivuš44
Dokedy to potrebuješ?
Bude ti stačiť výpočet v exceli pomocou makra?

Tu je riešenie bez makra pomocou inverznej matice a v liste determinant pomocou determinantov
Ivus44
05.05.09,15:15
Dakujem vam zatial vsetkym. Skusku mam stvrtok, tak uvidim ako dopadnem.
marjankaj
05.05.09,15:44
Dakujem vam zatial vsetkym. Skusku mam stvrtok, tak uvidim ako dopadnem.
Ak by si to chcela pomocou determinantov, môžem ti dať tiež návod. Je trochu prácnejší, ale dá sa to.
Doplnil som aj tie Determinanty v liste DETERMINANT
Ivus44
06.05.09,15:45
marjankaj, velmi pekne ti dakujem. zajtra mam tu skusku. dnes mi povedali, ze mam riesit matice pomocou riesitela. takze neviem ako si s tym poradim.
marjankaj
06.05.09,18:14
marjankaj, velmi pekne ti dakujem. zajtra mam tu skusku. dnes mi povedali, ze mam riesit matice pomocou riesitela. takze neviem ako si s tym poradim.

V tom ti neporadím. Riešiteľa sa mi nepodarilo nainštalovať. Možno, keby som skôr natrafil na túto tému. Ale keď nebudeš vedieť s tým riešiteľom, obidva uvedené postupy vedú k cieľu. A funguje to na každom exceli. Len v českom sa tie funkcie volajú inak. Držím palce. A tie ostatné príklady ti netreba?
Ivus44
07.05.09,14:53
V tom ti neporadím. Riešiteľa sa mi nepodarilo nainštalovať. Možno, keby som skôr natrafil na túto tému. Ale keď nebudeš vedieť s tým riešiteľom, obidva uvedené postupy vedú k cieľu. A funguje to na každom exceli. Len v českom sa tie funkcie volajú inak. Držím palce. A tie ostatné príklady ti netreba?
Mno ja mam cesky profesional 2003, takze sa aj inak volali ale poradila som si. Nakoniec nedal riesitela, takze som dobre obstala. Boli iba linearne rovnice a z nich grafy a take hluposti. Dostala som 1,5 :) Este raz dakujem.... A dokument, ktory si poslal pomohol spoluziakovi ako priprava, excelu 2 na ustnej skuske, bol by bez toho strateny :)
patrixo
08.05.09,13:32
Ak sa môžem spýtať, mali steuž taký predmet že numerická matematika?
marjankaj
08.05.09,13:45
Ak sa môžem spýtať, mali steuž taký predmet že numerická matematika?
Ak tým myslíš násobilku, tak nemali.
p84
08.05.09,14:10
zda sa to byt naročne ale nie je...je to všetko o podmienkach a vzorcoch, čiže pre kazdu funkciu si musis zadefinovat vzorec ako sa k nemu dostanes so všetkymi vstupnymi premennymi - vstupov maš pár, menia sa len vzorce. Tie ulohy sa daju do hodky vyriešit ;)
marjankaj
08.05.09,14:22
zda sa to byt naročne ale nie je...je to všetko o podmienkach a vzorcoch, čiže pre kazdu funkciu si musis zadefinovat vzorec ako sa k nemu dostanes so všetkymi vstupnymi premennymi - vstupov maš pár, menia sa len vzorce. Tie ulohy sa daju do hodky vyriešit ;)

Táto "odpoveď mi pripadá ako od politika. Neviem na akú otázku, neviem ani komu a to všeobecné riešenie sa hodí asi na všetko. 100 bodov.
patrixo
08.05.09,14:22
Ak tým myslíš násobilku, tak nemali.

Nemyslím tým násobilku. Pýtal som sa tej slečny na to z toho dôvodu aby som vedel, či toho riešiteľa používajú bez toho, aby vedeli akým spôsobom rieši excelovský riešiteľ dané matematické problémy. No a k tej numerickej matematike.: nie som matematik, takže sa ospravedlňujem za nepresné a neúplné vysvetlenie toho, čo rieši numerická matematika (ale na druhej strane, keby to vysvetlujem ako to vysvetluju matematici tak by to tu skoro nikto nepochopil vratane mna);). vysvetlím to teda na príklade mám nejakú nelineárnu funkciu napr.: ln(1/x)*12*x-34=123 no a keby chcem zistiť riešenie, čiže čomu sa rovná x, tak to nikto analytickým spôsobom nevypočíta(čiže z tých dvoch x nespraví jedno x a ostatné dá na opačnú stranu rovnice). najjednoduchšie je zapnúť matlab alebo athenu alebo excel, keď sme pri tom exceli tak tam nahodím ľavú stranu rovnice, zapnem riešiteľa, nastavím že ľavá strana rovnice sa má rovnať 123 a číslo, ktoré sa bude meniť bude x. a je to. ale neviem prečo... no a ten riešiteľ to rieši numericky, napríklad keď si nastavím Newtonovu iteračnú metódu tak to bude iterovať newtonovou.. no ale ja by som tento konkrétny príklad iteroval metódou sečníc ale to je jedno.. no a riešením analyticky neriešiteľných (respektíve veľmi ťažko riešiteľných) systémov sa zaoberá numerická matematika (ktorú nenávidím, lebo pri ručnom počítaní je to pracné :)) no a pomocou numer. mat. sa dajú riešiť rôzne zle integrovateľné integrály, nelineárne rovnice s jednou a viac premennými (ale iba do určitej miery), alebo systémy n nelineárnych rovníc o n neznámych a tak ďalej
no a len som chcel vedieť, či vedia čo sa učia... lebo my na škole tiež nevieme, ale pochopíme to o dva roky na inom predmete...
marjankaj
08.05.09,15:26
Nemyslím tým násobilku. Pýtal som sa tej slečny na to z toho dôvodu aby som vedel, či toho riešiteľa používajú bez toho, aby vedeli akým spôsobom rieši excelovský riešiteľ dané matematické problémy. No a k tej numerickej matematike.: nie som matematik, takže sa ospravedlňujem za nepresné a neúplné vysvetlenie toho, čo rieši numerická matematika (ale na druhej strane, keby to vysvetlujem ako to vysvetluju matematici tak by to tu skoro nikto nepochopil vratane mna);). vysvetlím to teda na príklade mám nejakú nelineárnu funkciu napr.: ln(1/x)*12*x-34=123 no a keby chcem zistiť riešenie, čiže čomu sa rovná x, tak to nikto analytickým spôsobom nevypočíta(čiže z tých dvoch x nespraví jedno x a ostatné dá na opačnú stranu rovnice). najjednoduchšie je zapnúť matlab alebo athenu alebo excel, keď sme pri tom exceli tak tam nahodím ľavú stranu rovnice, zapnem riešiteľa, nastavím že ľavá strana rovnice sa má rovnať 123 a číslo, ktoré sa bude meniť bude x. a je to. ale neviem prečo... no a ten riešiteľ to rieši numericky, napríklad keď si nastavím Newtonovu iteračnú metódu tak to bude iterovať newtonovou.. no ale ja by som tento konkrétny príklad iteroval metódou sečníc ale to je jedno.. no a riešením analyticky neriešiteľných (respektíve veľmi ťažko riešiteľných) systémov sa zaoberá numerická matematika (ktorú nenávidím, lebo pri ručnom počítaní je to pracné :)) no a pomocou numer. mat. sa dajú riešiť rôzne zle integrovateľné integrály, nelineárne rovnice s jednou a viac premennými (ale iba do určitej miery), alebo systémy n nelineárnych rovníc o n neznámych a tak ďalej
no a len som chcel vedieť, či vedia čo sa učia... lebo my na škole tiež nevieme, ale pochopíme to o dva roky na inom predmete...

Tak to si mal dať do otázky, že sa pýtaš tej slečny.
A ak chceš všeobecne niečo "Numerickej matematike" zadaj to do googla.
napr.
http://www.math.chytrak.cz/

Tam si nájdeš čo potrebuješ.
Ak potrebuješ niečo konkrétne tak to zadefinuj presnejšie. Nikto tu nebude opisovať nejakú knihu.
A naviac si si odpovedal sám.
Keby riešenia boli jednoduché ako uvádzaš, tak by sme numerickú matematiku nepotrebovali. Dnes asi nikto nebude ručne riešiť podobné úlohy, keď existujú programy ako excel príp. nejaké špeciálne.
A to si dobrý, keď pochopíš až o dva roky. Mnohí zabudú za dva roky aj to čo vedeli.
Fero11
08.05.09,16:39
je dobre poznat aj princip, nielen nasukat cisla do programu a cakat.
Preco potom deti ucia v skole nasobilku atd.... myslis, ze by bol lepsie keby ich ucili rovno pocitat na kalkulacke ??
patrixo
08.05.09,17:15
Tak to si mal dať do otázky, že sa pýtaš tej slečny.
A ak chceš všeobecne niečo "Numerickej matematike" zadaj to do googla.
napr.
http://www.math.chytrak.cz/

Tam si nájdeš čo potrebuješ.
Ak potrebuješ niečo konkrétne tak to zadefinuj presnejšie. Nikto tu nebude opisovať nejakú knihu.
A naviac si si odpovedal sám.
Keby riešenia boli jednoduché ako uvádzaš, tak by sme numerickú matematiku nepotrebovali. Dnes asi nikto nebude ručne riešiť podobné úlohy, keď existujú programy ako excel príp. nejaké špeciálne.
A to si dobrý, keď pochopíš až o dva roky. Mnohí zabudú za dva roky aj to čo vedeli.


Keby si si všetko riadne prečítal, tak by si mi nemusel vôbec odpisovať... vedel by si čo som sa koho pýtal a v akej súvislosti som sa ho to pýtal, vedel by si, že užívateľ marjankaj mi písala niečo o násobilke v súvislosti s trochu odlišnou disciplínou a vedel by si takisto, že som sa jej pokúsil trochu priblížiť túto disciplínu čo najľudskejším jazykom (možno to nebolo treba.. ak nie, tak sa jej ospravedlňujem) a už by ti bolo celkom jasné že som neodpovedal sám sebe a nad všetko by bolo jasnejšie, že som nikdy netvrdil, že dané riešenia sú jednoduché... a ináč ďakujem, nepotrebujem o numerickej matematike vedieť viac ako viem (teda zatiaľ nepotrebujem..). No by si sa divlil na niektorých školách to ľudia musia vedieť, a mali by to vedieť aj tí čo s tým robia... aby vedeli čo vlastne robia...
Ivus44
09.05.09,04:56
Patrixo, numericku matematiku budem mat az vo stvrtom rocniku. Teraz som v tretiom.
patrixo
09.05.09,07:17
Patrixo, numericku matematiku budem mat az vo stvrtom rocniku. Teraz som v tretiom.


No tak to je presne to o čom som hovoril... že sa učíte niečo a neviete ako to funguje... ale presne tak je to aj na našej fakulte... tiež sa tam počíta s matlabom (tuším v druhom ročníku) - tam sa programujú rôzne iteračné metódy (okre iného) a numerická matematika je až v štvrtom ročníku... úplne postavené na hlavu
Ivus44
10.05.09,04:56
Nie len pre tento nefungujuci system ale aj postavenie vela ucitelov voci ziakom ma velmi odradza od toho aby som vobec do stvrtaku isla. Myslim si, ze skola ma iba brzdi v mojom skutocnom rozvoji. A ked vidim, co to robi so spoluziackami, jedna je ako palicka, co od nervov schudla, druha ma zaludocne problemy atd....a preco to vsetko? pre jeden titul.
zuzanask
15.05.09,12:20
Dá sa v exceli nastavit pohyb len v bunkach, v ktorých sa nanechádza vzorec?
PotPalo
15.05.09,17:06
Dá sa v exceli nastavit pohyb len v bunkach, v ktorých sa nanechádza vzorec?

Samozrejme. Nastavíš si, ktoré bunky nemajú byť zamknuté, potom použiješ "Zabezpečiť hárok...", a tam si môžeš vybrať čo sa môže a čo nie...:cool: