Kája.
17.04.09,21:43
Dobrý deň, poprosím Vás o názor. Nový klient združenie dvoch fyzických osôb povedzeme A a B. FO A je poverená vedením účtovníctva za združenie. Počas spoločného fungovania kúpili mot. vozidlo, v TP je zapísaná FO B a tá podáva aj priznanie k dani z motorových vozidiel. Motorové vozidlo je používané s súvislosti s dosahovaním príjmov združenia. Myslíte, že je to v poriadku? Nemala by DZMV podávať FO A?
Zita5
17.04.09,20:03
Dobrý deň, poprosím Vás o názor. Nový klient združenie dvoch fyzických osôb povedzeme A a B. FO A je poverená vedením účtovníctva za združenie. Počas spoločného fungovania kúpili mot. vozidlo, v TP je zapísaná FO B a tá podáva aj priznanie k dani z motorových vozidiel. Motorové vozidlo je používané s súvislosti s dosahovaním príjmov združenia. Myslíte, že je to v poriadku? Nemala by DZMV podávať FO A?

AK FO A je poverená vedením účtovníctva a majú zmluvne dohodnuté , že budú aj z príjmov zo spoločne vykonávanej práce zakupovať okrem iného hnuteľné veci , tak MV malo byť zakúpené prostredníctvom poverenej osoby FO A , tým mala byť aj táto poverená osoba zapísaná v TP a následne táto istá osoba mala podať aj DP k dani z MV , nakoľko MV používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov v združení FO .
V tomto prípade by bolo MV aj v obchodnom majetku v spoločnom účtovníctve u poverenej osoby .

Ak je však v TP uvedená FO B , z toho mi vyplýva , že táto osoba , resp. tento člen združenia FO uvedené MV má v obchodnom majetku a teda mu vyplýva povinnosť , pokiaľ MV bolo zaobstarané za účelom spoločného podnikania ,podať DP k Dani MV .Výdavok bude vlastne zaúčtovaný v účtovníctve tejto SZČO , s tým , že na konci roka prislúchajúci pomer výdavkov vystornuje , nakoľko patria druhému členovi združenia .......ale to je už komplikovanejšie ...
Ak je to tak , v prípade člena A, doporučujem ošetriť to dodatkom k Zmluve o združení .

Pri združení FO je dobré , ak je všetko vedené na poverenú osobu , vtedy je to prehľadnejšie .
Kája.
17.04.09,20:40
Ja viem, že je dobré aby sa všetko evidovalo na poverenú osobu. Toto mám združenie, ktoré som zobrala od 1.1. a zatiaľ čo som si prebehla tak to vyzerá tak, že všetok majetok je evidovaný v obchodnom majetku združenia t.j. FO A (majetok bol nadobudnutý počas združenia), aj keď TP sú vystavené na FO B. Všetky výdavky (DZMV, ZP, HP) sú účtované v účtovníctve združenia t.j. FO A a na konci roka delené % pomerom. FO A ani FO B nemajú okrem príjmov zo združenia žiadne iné príjmy.