Eva Póčová
18.04.09,11:43
Ahojte,

jedna moja známa mi teraz oznámila, že dph nemôžem odpočítať z bloku za PHM, pretože to auto nie je firemné ale súkromné. To auto sa používa na podnikanie. Podnikateľ s ním chodí na služobné cesty do zahraničia. Ja si myslím, že ak natankuje aby mohol ísť na služobnú cestu, tak je to v súvislosti s jeho podnikaním. Doteraz som robila takto:
Kniha jázd - spotreba PHM + základná nahrada za KM
Peň.denník - materiál /PHM
Evidencia DPH - odpočet dph z PHM

Mohol by mi na toto niekto skúsenejší reagovať či to robím správne alebo predsa len nie?
Vraj jej to povedali na daňovom úrade:rolleyes:
Ďakujem.
Rozalka
18.04.09,10:16
"Kniha jázd - Spotreba PHM" je v cene bez DPH?
Eva Póčová
18.04.09,19:22
"Kniha jázd - Spotreba PHM" je v cene bez DPH?
Ak to bola otázka pre mňa, tak teraz som si to pozerala a ja zatial som do knihy jázd zadávala cenu za liter z dokladu a tam nie je rozpísaný dph, čiže cena za liter je vrátane dph.
Nie je to správne? Mám rozrátať na základ a dph aj cenu za liter a zadávať do knihy jázd bez dph?
A čo nákup PHM môžem odpočítať dph keď ide o vozidlo súkromné, ktoré sa používa na podnikanie? (To bolo moja prvá otázka)
marjankaj
18.04.09,19:53
Ak ide o vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do majetku, potom neuplatňuješ odpočet DPH. V peňažnom denníku účtuješ podla §19 ods.2 písm e.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Rozalka
18.04.09,21:09
Ak to bola otázka pre mňa, tak teraz som si to pozerala a ja zatial som do knihy jázd zadávala cenu za liter z dokladu a tam nie je rozpísaný dph, čiže cena za liter je vrátane dph.
Nie je to správne? Mám rozrátať na základ a dph aj cenu za liter a zadávať do knihy jázd bez dph?
A čo nákup PHM môžem odpočítať dph keď ide o vozidlo súkromné, ktoré sa používa na podnikanie? (To bolo moja prvá otázka)

:eek: Uplatňuješ si DPH a zároveň do výdavkov účtuješ cenu s DPH ... ????????
http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html
marjankaj
18.04.09,22:34
Uplatňuješ si DPH a zároveň do výdavkov účtuješ cenu s DPH ...
http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html

Rozálka ďakujem za bod, teraz som na rozpakoch.:confused:
V tom linku je odkaz na stanovisko DR Trenčín (otázka v modrom) a nejako mi to nesedí. Veď oni odpovedali na iný prípad.:rolleyes:
A ak si uplatňujem náhradu PHL za najazdené km, potom si nemôžem uplatniť aj bloček o nákupe PHL, do nákladov.
Jano

Zaujíma Vás, či máte nárok na odpočítanie dane pri kúpe PHL, ak ste vozidlo vyradili z majetku firmy do osobného vlatníctva
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
Andyke
19.04.09,05:55
marjankaj
19.04.09,07:24
Pozri aj :
http://www.porada.sk/713475-post70.html

No ale z toho neviem aká bola otázka, teda na čo odpovedali.
Eva Póčová
19.04.09,09:02
Prečítala som tu všetky prípevky čo ste tu pripojili a myslím si že to závisí len do kontrolóra a od toho ako to potom obhájim.

Pripojila som tu jeden názor od Milana Benku:
"1. možnosť.
Doklad o nákupe PHM máš na účel zdokladovania spotrebovaných PHM. Do daňových výdavkov si uplatníš spotrebované PHM (podľa spotreby v TP ) v cene bez dane a sadzbu základnej náhrady .

2. možnosť.
Ak však máš doklad o PHM iba ako dôkaz o cene PHM, aplikuješ 283/2002 v plnom rozsahu a počítaš náhradu za PHM z ceny s DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) + sadzbu základnej náhrady.

Oba postupy sú správne (podľa mňa) a daňová kontrola nemá čo neuznať.


Druhý prípspevok:
prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne )."

Nechcem to ešte raz rozvíjať, lebo to bolo dosť dlhé, ale ak sa mám podľa tých všetkých názorov rozhodnúť tak sa priznám, že nie je to jednoduché. Nerobím s DPH dlho.:mee:
Zatial som to odpočítala z bločkov, ktoré boli zaevidované aj do knihy jázd. (Teda len z PHM ktoré bolo natankované len na služobné cesty):(
veronikasad
19.04.09,09:11
Prečítaj si pozornejšie názor Milana Benku. Ak si pri súkromnom aute uplatňuješ iba spotrebu PHM, bloček za PHM zaúčtuješ v peň. denníku v členení materiál + DPH.
Ty však v prvom príspevku píšeš, že si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady, vtedy platí jeho odpoveď pod bodom 2. Bločky PHM sa neúčtujú v peňažnom denníku, celková náhrada sa účtuje interným dokladom. Bloček o nákupe PHM je iba dokladom o cene.
Eva Póčová
19.04.09,10:13
Ak to chápem dobre tvoj odpoveď, tak ak odpočítam dph z nákupu PHM tak spotrebu v knihe jázd počítam z ceny za liter bez dph a do PD bloček zaúčtujem materiál+dph - v tom prípade základnú náhradu nemôžem uplatniť?
A keď uplatním základnú náhradu za KM tak nemôžem odpočítať dph z nákupu PHM a do PD to zaúčtujem ako interný doklad/výdavok za spotrebu PHM (prepočítaný podľa TP-cena za liter s dph)
Pochopila som to, alebo sa ešte mám tochu trápiť svoj mozog? Ďakujem
Eva Póčová
19.04.09,11:48
Ešte stále sa trápim.
Doteraz som mala len prípad podnikateľ neplatiteľ + súkromné auto a účtujem takto:
kniha jázd - spotreba phm prepočítaný podľa TP (cena za liter s dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček NOZD a na konci roka interný doklad VOZD -výdavok za spotrebu PHM podľa knihy jázd.
Takýto prípad mám teraz prvý krát, že podnikateľ platiteľ dph + súkromné auto. Teraz by som to účtovala takto:
-kniha jázd spotreba PHM prepočítaný podľa TP (cen za liter bez dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček VOZD - materiál + odpočet dph / na konci roka závierkové operácie - interný doklad vyúčtovanie spotrebu phm podľa knihy jázd.
Nie je to správne? Mohla by mi niekto napísať správny postup prosím? veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
19.04.09,11:59
Ešte stále sa trápim.
Doteraz som mala len prípad podnikateľ neplatiteľ + súkromné auto a účtujem takto:
kniha jázd - spotreba phm prepočítaný podľa TP (cena za liter s dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček NOZD a na konci roka interný doklad VOZD -výdavok za spotrebu PHM podľa knihy jázd.
Takýto prípad mám teraz prvý krát, že podnikateľ platiteľ dph + súkromné auto. Teraz by som to účtovala takto:
-kniha jázd spotreba PHM prepočítaný podľa TP (cen za liter bez dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček VOZD - materiál + odpočet dph / na konci roka závierkové operácie - interný doklad vyúčtovanie spotrebu phm podľa knihy jázd.
Nie je to správne? Mohla by mi niekto napísať správny postup prosím? veľmi pekne ďakujem.
Bločky PHM pri aute nezaradenom do majetku daňovníka - ak si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady - neúčtuješ v peňažnom denníku.
Na PORADe je niekoľko tém, v ktorých sa rozoberala možnosť odpočtu DPH z PHM aj v prípade, ak auto nie je zahrnuté v majetku daňovníka. Ak sa rozhodneš pre odpočítavanie DPH z bločkov PHM, zahrnieš ich len do daňovej evidencie DPH.
abel
19.04.09,12:14
Eva Póčová
19.04.09,13:13
Ďakujem aj tento príspevok som si prečítala a čím viac si čítam tým som viacej domotaná.
-Takže kniha jázd - spotreba phm prepočítaná podľa TP (cena za liter bez dph) + základná náhrada za KM
-Na konci roka interným dokladom (uzávierková operácia) vyúčtujem spotrebu phm podľa knihy jázd.
- bloky o nákupe PHM zaevidujem len do evidencie dph (odpočet)
a tie bloky sa v PD vôbec neobjavujú?
Ak ešte to stále nechápem, tak potom už neviem čo mám robiť.
Ďakujem vám za Vašu ochotu.
veronikasad
19.04.09,13:28
Evka, opakovanie je matkou múdrosti, takže do tretice :

Bločky PHM pri aute nezaradenom do majetku daňovníka - ak si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady - neúčtuješ v peňažnom denníku.
Eva Póčová
19.04.09,13:49
Dobre to som už pochopila, a podľa toho som si to vyskúšala v programe "robím v alfe", vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?
Viem, že som trocha nechápavá, ale nerobím s dph dlho a všetko čo viem som sa naučila úplne sama väčinou z odb.literatúry "poradca". Takže ďakujem
Eva Póčová
19.04.09,16:17
Prosím Vás
mohla by mi niekto napísať presný postup od začiatku až do konca ako to mám správne zaúčtovať?
Ide o to aby som mohla odpočítať DPH.
Veľmi pekne Vám ďakujem:o
pavol54
19.04.09,16:54
Ak nemáte v majetku auto, do čoho chcete nalievať benzín alebo naftu?
treba si oddeliť firmu a majiteľa auta od seba aj keď sú to niekedy tie isté osoby.
auto čo nie je v majetku- len cesťák v ktorom je základná sadzba za vozidlo + priemerná spotreba podľa technického preukazu, žiadne bloky, žiadna kniha jázd nikoho nezaujíma či jazdí s úsporou 5 l/100km alebo s nadspotrebou 50l/100 km je to vec majiteľa akú ťažkú má nohu
auto je v majetku - kniha jázd, sledovanie spotreby , nadspotreby, odjazdených kilometrov, a potom sa môže uplatniť dph
marjankaj
19.04.09,16:54
Dobre to som už pochopila, a podľa toho som si to vyskúšala v programe "robím v alfe", vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?
Viem, že som trocha nechápavá, ale nerobím s dph dlho a všetko čo viem som sa naučila úplne sama väčinou z odb.literatúry "poradca". Takže ďakujem

V poradcovi č.5-6/2008 na str. 464. v judikatúre C33/03 je písané o podobnom probléme. Neviem či si to čítala. Doporučujem prečítať.
Eva Póčová
19.04.09,18:46
Asi táto téma je dosť problémová, aj tu na porade je veľa názorov či je možné alebo nie je možné odpočítať dph pri použití vozidla nezaradeného do OM. Čítala som aj poradcu 5-6 judikatúru, ale predsa som nedostala konkrétnu jednoznačnú odpoveď. A takto asi bude aj pri náhodnej daň.kontrole, bude to závisieť od kontrolóra, či to uzná alebo nie.
Asi by som to auto mala zaevidovať do majetku firmy. Môžem aj s 0-ovou obstarávacou hodnotou?
Ale potom ak ho predá bude to pre podnikateľa zdaniteľný príjem? Ak to dobre viem tak až 5 rokov po jeho vyradení z OM.
Musím sa na toto ešte dobre pospať lebo už mi dymí mozog.
veronikasad
19.04.09,18:56
Ak nemáte v majetku auto, do čoho chcete nalievať benzín alebo naftu?
treba si oddeliť firmu a majiteľa auta od seba aj keď sú to niekedy tie isté osoby.
auto čo nie je v majetku- len cesťák v ktorom je základná sadzba za vozidlo + priemerná spotreba podľa technického preukazu, žiadne bloky, žiadna kniha jázd nikoho nezaujíma či jazdí s úsporou 5 l/100km alebo s nadspotrebou 50l/100 km je to vec majiteľa akú ťažkú má nohu
auto je v majetku - kniha jázd, sledovanie spotreby , nadspotreby, odjazdených kilometrov, a potom sa môže uplatniť dph
Ak živnostník používa na pracovnú cestu auto nezaradené v obchodnom majetku, evidenciu jázd vedie v knihe jázd - a tá veru DU pri kontrole zaujíma. Nevypisujú sa cesťáky ...
Muška
19.04.09,19:02
pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.
Eva Póčová
19.04.09,19:07
Konečne, si sa pripojila veronikasad, lebo už som bola naozaj zúfalá, keď som toto prepčítala "že žiadna kniha jázd" tak som si myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.
Prosím Ťa mohla by si sa na to pozrieť či by to bolo spráne? (Je to pokračovanie z 2. strany.)
"robím v alfe, vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?"
keďže si mi radila, že v PD sa o nákupe PHM neúčtuje.
ďakujem
veronikasad
19.04.09,19:15
Konečne, si sa pripojila veronikasad, lebo už som bola naozaj zúfalá, keď som toto prepčítala "že žiadna kniha jázd" tak som si myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.
Prosím Ťa mohla by si sa na to pozrieť či by to bolo spráne? (Je to pokračovanie z 2. strany.)
"robím v alfe, vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?"
keďže si mi radila, že v PD sa o nákupe PHM neúčtuje.
ďakujem
Ano, z hladiska DPH to bude v poriadku.
Cez interný doklad zaučtuješ sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa knihy jázd. /cena PHM bude bez DPH/
Eva Póčová
19.04.09,19:21
pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.
ďakujem Ti Muška, už som tie príspevke niekoľkokrát dnes prečítala, dospela som sa k záveru že môže odpočítať dph, len nie som si istá s postupom účtovania v tomto prípade.
Veronikasad sa mi pokúsila vysvetliť aj postup len nejako mi to nejde do hlavy.
-Vediem knihu jázd - spotreba phm podľa TP (cena za liter bez dph) + základná náhrada za KM.
- Na konci roka do PD zaúčtujem spotrebu phm + zákl.náhradu
Ale ako uplatním odpočet dph keď o bločku o nákupe phm neúčtujem počas roka v PD? Stačí ak ho zaevidujem do evidencie dph äodpočet) - bez čísla dokladu?
Alebo aký je presný postup?
Ďakujem Vám všetkým že sa mi venujete, dúfam že už nie som tak ďaleko.
veronikasad
19.04.09,19:25
Evka, daňová evidencia DPH nemusí súvisieť s peňažným denníkom. Stačí keď si priložíš prefotené bločky PHM s poznámkou, že originály sú založené pri interných dokladoch - môžeš si tam poznačiť číslo interného dokladu. /interné doklady vystavujem mesačne, nie až na konci roka, nezadávam ich ako uzávierkové operácie/.

Nekomplikuj si zbytočne život ...
Eva Póčová
19.04.09,19:26
Ano, z hladiska DPH to bude v poriadku.
Cez interný doklad zaučtuješ sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa knihy jázd. /cena PHM bude bez DPH/
No super, dopracovala som sa k tomu pomocou Vám, hoci mi to trvalo celú nedeľu.
Konečne to už chápem - interné doklady mesačne - jasné. ďakujem Ti Veronikasad.
P.S.: Odľahlo mi naozaj, tak ten živnosť predsalen ešte chvílku ponechám.
marjankaj
19.04.09,19:50
pre Evku Počovú:
prečítaj si pozorne tému, hlavne viaceré vyjadrenia z DU - klikni: http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html

- máš nárok na odpočet DPH z PHM, ak to PHM použiješ na podnikateľské účely.

No tam je priložený dokument.
A tu je citovaný zákon o DPH na ktorý sa v tom dokumente odvolávajú.
V dokumente je:
Zaujíma Vás, či máte nárok na odpočítanie dane pri kúpe PHL, ak ste vozidlo vyradili z majetku firmy do osobného vlatníctva.
A v zákone je:
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.


Nechám na zváženie zadávateľke otázky, či DR dalo správnu odpoveď. Mne sa to zdá jasné DR o koze a zákon o voze. Kto asi bude mať pravdu?
DARJA22
19.04.09,20:26
[quote=Eva Póčová;1022189] ....myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.

Evka, stáva sa to aj mne.
Muška
19.04.09,21:22
Eva Póčová
19.04.09,21:38
[quote=Eva Póčová;1022189] ....myslela, že končím a odovzdám radšej živnosť lebo v účtovníctve už ničomu nerozumiem.

Evka, stáva sa to aj mne.
Vždy keď niečo vylúštim si myslím, že už viem účtovať. Ale ten úžasný pocit trvá len max. 2 hodiny lebo zas natrúfam na niečo v čom si nie som istá, a keď začnem danú tému študovať tak čím ďalej tím viacej som domotaná. Ale aké úžasné je keď uvidím to svetlo.
OlgaM
21.04.09,17:01
Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????
marjankaj
23.04.09,18:30
Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????

A základnú náhradu 5,50 Sk(0,183 €)/km si podľa čoho chce uplatniť?
Rozalka
23.04.09,19:18
Môže SZČO plátca DPH,ktorý používa súkromné mot.vozidlo na podnikanie uplatniť od 1.3.2009 80% z bločkov za PHL a nerobiť knihu jázd????
Nie.
pavol54
23.04.09,19:30
Ak živnostník používa na pracovnú cestu auto nezaradené v obchodnom majetku, evidenciu jázd vedie v knihe jázd - a tá veru DU pri kontrole zaujíma. Nevypisujú sa cesťáky ...

Asi som prehliadol ale ktorý článok pojednáva o tom že firma musí za súkromné autá zamestnancov viesť knihu jázd, a nie cesťáky, apropo škoda že som vyhádzal bloky na benzín na cca 5000 km /rok, to by bolo vráteného dph. Prosím poradťte.
veronikasad
23.04.09,21:43
Asi som prehliadol ale ktorý článok pojednáva o tom že firma musí za súkromné autá zamestnancov viesť knihu jázd, a nie cesťáky, apropo škoda že som vyhádzal bloky na benzín na cca 5000 km /rok, to by bolo vráteného dph. Prosím poradťte.
Nepísala som o súkromnom aute zamestnancov, ale SZČO, ktoré využíva na podnikanie.
Zamestnanci vypisujú cestovný príkaz.
dufulus
26.05.09,10:30
a ako to vlastne je pri osobnom aute na lízing. Je zaradené v majetku spoločnosti - takže mám nárok na odrátanie DPH z bločku PHM, pokiaľ sa nemýlim. a nerozoznáva sa či je osobné alebo úžitkové - iba pri kúpe automobilu a príslušenstva automobilu (pneumatiky, disky, autorádio,...)

(len potrebujem potvrdiť či si to myslím správne - či nie som taký hlúpy ako vypadám alebo som ešte viac :D) :)

Ďakujem :)
Milan Benka
26.05.09,10:48
a ako to vlastne je pri osobnom aute na lízing. Je zaradené v majetku spoločnosti - takže mám nárok na odrátanie DPH z bločku PHM, pokiaľ sa nemýlim. a nerozoznáva sa či je osobné alebo úžitkové - iba pri kúpe automobilu a príslušenstva automobilu (pneumatiky, disky, autorádio,...)

(len potrebujem potvrdiť či si to myslím správne - či nie som taký hlúpy ako vypadám alebo som ešte viac :D) :)

Ďakujem :)

Správne .