mel25
18.04.09,11:05
Dobrý deň,
mohli by ste mi poradiť ohľadom podnájmu?16.1.09 som uzavrela nájomnú zmluvu na podnájom 1izby v byte.Hneď som aj zaplatila do konca mesiaca,t.j. za dva týždne.A následne som mala zaplatiť kauciu a nájom za február,oboje v rovnakej sume.Poslala som nájom za február ,na kauciu som mala mesiac čas.No dostala som ponuku na prácu do zahraničia a tak som pladbu nezaslala a 28.2. keď mi dali vedieť,že to platí a mám prísť som zaslala majiteľovy mail s tým že odchádzam,prečo a tak. No on odomňa chce este pladbu za február.Musím mu ju poslať keď má vlastne peniaze za február v kaucii? Nevyznám sa v tom,bol to môj prvý podnájom. Môže odomňa požadovať aj 2mesačné nájomné za marec a apríl aj keď som tam vtedy už nebývala,nemala som tam ani veci a on si takmer hneď našiel náhradu za mna? Veď by som mu dala peniaze za nič vpodstate.Môže mi niekto s tým poradiť? Pán majiteľ je totiš právnik a bojím sa že by sa mohol súdiť alebo čo,ale on nijak stratový nebol.Neviem si s tým rady.Preto budem vdačná za akukoľvek radu.
Mária27
18.04.09,12:09
Povinnosť platiť nájomné vzniká so vznikom nájmu bytu (od uzavretia nájomnej zmluvy) a končí zánikom nájmu bez ohľadu na to, kedy došlo k nasťahovaniu a vysťahovaniu.
Ak si nedodržala výpovednú lehotu podľa zmluvy, resp. zákona (§677 obč.z. = 3 mesiace), a nedohodli ste sa inak, má právo pýtať od teba nájomné.

Ak byt prenajal skôr ako uplynutla výpovedná lehota, že neškodoval, môžeš skúsiť dôvodiť tým, že akceptoval výpoveď dohodou, bezdôvodným obohatením a dobrými mravmi.
mel25
18.04.09,12:24
Ďakujem :)
takže v prípade ak by ma žaloval,možem sa brániť tým že neškodoval atď. ako píšeš.....ok ,dík
kyblik
18.04.09,19:58
Je dost dolezite, ci si sa v zmluve nejako nezaviazala, prip. ci tam neboli uvedene nejake sankcie v pripade porusenia danej zmluvy.