mino.k
18.04.09,14:51
dobry den, poprosim o radu....
dostali sme " upovedomenie o zacati exekucie " a nevieme ako postupovat, nakolko dlzna suma bola zaplatena este pred datumom kedy bola ziadost o poverenie na zacatie exekucie podana na sud.
Je mozne, aby si ziadala od nas nejake trovy konania, aj ked vlastne nic neurobila??
Ziada od nas poplatok 45,50€ trovy konania a nejakych 16€ ako sudny poplatok...
Podla toho, co sme sa docitali v exekucnom poriadku sa pise, ze exekutor moze zacat vykonavat exekuciu, az ked ma v ruke rozhodnutie sudu. Sudne rozhodnutie bolo vydane az po uhrade nasho zavazku,moze exekutor vobec v tejto veci nadalej konat??
dakujem za kazdu radu:-)
M.
iriska
18.04.09,13:22
dobry den, poprosim o radu....
dostali sme " upovedomenie o zacati exekucie " a nevieme ako postupovat, nakolko dlzna suma bola zaplatena este pred datumom kedy bola ziadost o poverenie na zacatie exekucie podana na sud.
Je mozne, aby si ziadala od nas nejake trovy konania, aj ked vlastne nic neurobila??
Ziada od nas poplatok 45,50€ trovy konania a nejakych 16€ ako sudny poplatok...
Podla toho, co sme sa docitali v exekucnom poriadku sa pise, ze exekutor moze zacat vykonavat exekuciu, az ked ma v ruke rozhodnutie sudu. Sudne rozhodnutie bolo vydane az po uhrade nasho zavazku,moze exekutor vobec v tejto veci nadalej konat??
dakujem za kazdu radu:-)
M.

Takže - Nezáleží kedy bolo vydané poverenie ALE kedy začalo exekučné konanie. To začne dňom, kedy exekútor prijal návrh na vykonanie exekúcie - dá sa to zistiť priamo u exekútora.
Samozrejme podaním návrhu u exekútora vznikli oprávnenému ďalšie náklady, ktoré spomínaš "nejakých 16 EUR" je 16,50 za kolok a 45,5 môžu byť trovy právneho zastúpenia vynaložené na právneho zástupcu pri zastupovaní vo veci predmetnej exekúcie.
Zároveň ak uhradíš dlžobu po začatí ex. konania - t.j. po prijatí návrhu exekútorom - exekútor má automaticky nárok na odmenu z dlžnej sumy, lebo sa to berie ako uhradené už v rámci exekúcie. Malo by to byť 10% z vymáhanej sumy (istina+úroky+súdne poplatky+trovy práv. zastupovania...) najmenej však 1000,-Sk (33,19 EUR) + hotové výdavky exekútora (poštovné, telefonické náklady... to by mala byť 1 obálka na súd v hodnote cca 1,5 EUR a možno nejaký kanc. materiál) + DPH z odmeny a hotových výdavkov.
Áno, exekútor začne vykonávať exekúciu až keď dostane poverenie, to znamená, že začne blokovať majetok až keď má poverenie, ale predtým mu tiež vznikajú náklady. V žiadnom prípade nemôže zablokovať nehnuteľnosti, mzdu, účet pred vydaním poverenia, ale to neznamená, že nemôže od povinného požadovať trovy.

Ak som niečo tresla, opravte ma, ďakujem.
Rooibos
09.03.10,20:28
Zaujala ma tato tema ohladom odmeny exekutora. Mam pripad, ze sme opravnenemu uhradili pohladavku z volnych prostriedkov na beznom ucte. Dodatocne sme zistili, ze to bola chyba, lebo sme nepostupovali bankou predpisanym byrokratickym sposobom. Zaroven sme z tychto volnych prostriedkov uhradili aj predbezne trovy exekucie samotnemu exekutorovi. Peniaze zablokovane exekuciou nam chce exekutor odblokovat az za podmienky, ze uhradime dalsie trovy exekucie. S tym suvisia moje nasledovne otazky. Budem velmi rada a vopred dakujem tomu kto pomoze odpovedou na:
1. predbezne trovy exekucie v pripade uhrady do 14 dni su 12,8 perc. z pohladavky, trovy exekucie v pripade uhrady po 14 dnoch je 30 perc. z pohladavky. Aka je zakonom stanovena max. trovy exekucie? Nie je to 20 perc.? Co zahrnaju tieto trovy? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?
2. dalsie predbezne trovy exekucie v pripade promptnej uhrady su 2 az 3perc. z pohladavky., dalsie trovky exekucie v pripade uhrady po 14 dnoch su 14,2 az 14.8 perc. Aka je zakonom stanovena max. dalsie trovy exekucie? Co moze byt zahrnute do dalsich predbeznych trov? Maju exekutory stanoveny sadzobnik ukonov resp. poloziek ktore si mozu uctovat? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?
3. aky by mal byt dalsi priebeh komunikacie a ukonov (aj z casoveho hladiska) zucastnenych (banka, povinny, exekutor, dlznik) po uhrade povinnemu a aj predbeznych trov exekutorovi?
4. do akeho casu, resp. aku lehotu ma exekutor, po uhrade povinnemu aj odmeny exekutorovy a po vyrozumeni od povinneho, na odblokovanie bezneho uctu?
5. mozu vzniknut dalsie trovy exekucie ako tie ktore boli uvedene v upovedomeni o exekucii a v upovedomeni o dalsich trovach exekucie? Ak ano do kedy a akym sposobom a koho ma o tomto vyrozumiet exekutor? Je zakonom stanovena max. hranica dalsich trov exekucie? Co moze byt zahrnute do dalsich trov? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?
iriska
10.03.10,09:23
1. predbezne trovy exekucie v pripade uhrady do 14 dni su 12,8 perc. z pohladavky, trovy exekucie v pripade uhrady po 14 dnoch je 30 perc. z pohladavky. Aka je zakonom stanovena max. trovy exekucie? Nie je to 20 perc.? Co zahrnaju tieto trovy? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?
2. dalsie predbezne trovy exekucie v pripade promptnej uhrady su 2 az 3perc. z pohladavky., dalsie trovky exekucie v pripade uhrady po 14 dnoch su 14,2 az 14.8 perc. Aka je zakonom stanovena max. dalsie trovy exekucie? Co moze byt zahrnute do dalsich predbeznych trov? Maju exekutory stanoveny sadzobnik ukonov resp. poloziek ktore si mozu uctovat? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?
3. aky by mal byt dalsi priebeh komunikacie a ukonov (aj z casoveho hladiska) zucastnenych (banka, povinny, exekutor, dlznik) po uhrade povinnemu a aj predbeznych trov exekutorovi?
4. do akeho casu, resp. aku lehotu ma exekutor, po uhrade povinnemu aj odmeny exekutorovy a po vyrozumeni od povinneho, na odblokovanie bezneho uctu?
5. mozu vzniknut dalsie trovy exekucie ako tie ktore boli uvedene v upovedomeni o exekucii a v upovedomeni o dalsich trovach exekucie? Ak ano do kedy a akym sposobom a koho ma o tomto vyrozumiet exekutor? Je zakonom stanovena max. hranica dalsich trov exekucie? Co moze byt zahrnute do dalsich trov? Najdem to v exekucnom poriadku alebo v....?

Takže...
1.a 2. Trovy exekúcie v prípade úhrady do 14 dní od prevzatia upovedomenia sú 10% z vymoženej sumy (z celej sumy alebo časti reálne zaplatenej do 14 dní) + hotové výdavky (poštovné zaplatené do vydania upovedomenia, kancelársky materiál a pod.) + DPH, čiže sa môžu zdanlivo pohybovať nad 10% z vymáhanej sumy

po 14tom dni má exekútor nárok na 20% z vymožených súm (ktoré môžu byť uhrádzané aj postupne) + hotové výdavky (ďalšie poštovné v prípade ďalších súčinností na úradoch, doručovanie príkazov a pod., ďalší kancelársky materiál...) + DPH

v oboch prípadoch ešte môže byť priúčtované zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosti (ak je povinný ich vlastníkom), čo predstavuje 33,19 EUR x počet nehnuteľností + DPH

Zároveň je možné, že aj v prípade ak je pohľadávka uhradená v lehote 14 dní od prevzatia upovedomenia, toto prevzatie mohlo nastať napr. po dvoch rokoch neúspešného doručovania, čiže medzitým vznikli ďalšie náklady na poštovné (upovedomenie sa už následne neupravuje) a tieto exekútor môže žiadať doplatiť.

3. v každom prípade treba preukázať exekútorovi, že sa pohľadávka hradila priamo k rukám oprávneného, aby vedel presne kedy bola uhradená... ohľadom ďalších krokov neviem, čo tým bolo myslené, bolo by dobré upresniť

4. do 7 dní od úhrady... ale niektoré banky aj keď dostanú toto zrušenie blokácie trvá im aj niekoľko týždňov (bohužiaľ), kým účet odblokujú. treba overiť, či exekútor toto zrušenie banke poslal a potom naháňať banku. p.s. exekútor túto blokáciu nezruší, kým nedostane tie zvyšné trovy, ktoré požadoval

5. ďalšie trovy môžu vznikať donekonečna a tiež sa v upovedomeniach o ďalších trovách uvádza dôvod ich vzniku.. napr. ďalšie zaplatené poštovné a náklady, náklady na znalecký posudok, náklady na sťahovákov a pod.

Môžem skúsiť prepočítať približnú odmenu z vymožených súm, ak to vyzerá na neprimerané trovy - ak budem mať presné sumy a lehoty úhrad. P.s. pri právnických osobách sa za doručenie považuje aj neprevzatie zásielky, čiže ak to bolo následne doručované konateľovi a pod., tak už tam nemusí platiť 14dňová lehota.

To je zatiaľ všetko, čo ma k téme napadlo.
mp4
12.04.10,09:49
...
v oboch prípadoch ešte môže byť priúčtované zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosti (ak je povinný ich vlastníkom), čo predstavuje 33,19 EUR x počet nehnuteľností + DPH

moze to urobit exekutor este pred uplynutim 14 dnovej lehoty od prevzatia upovedomenia ?