monijo
18.04.09,17:42
Dobrý deň, prosím o radu. Naša firma začala vykonávať práce v zahraničí.Faktúry vystavuje v mene CZK bez DPH. Aký prepočítací kurz máme použiť? Dňom vystavenia faktúry alebo dňom dodania? Naši audítori majú rozdielny názor. Ďakujem za skorú odpoveď.
Blankake
18.04.09,19:17
Už tu bolo o tom popísané veľa - závisí aj od toho, či účtujete v JÚ alebo v PÚ.
monijo
20.04.09,05:38
Účtujeme v podvojnom účtovníctve. Prosím o odpoveď alebo presmerovanie na články, kde sa o tom písalo.Ďakujem veľmi pekne.
monijo
20.04.09,18:27
Prosím napíšte mi niekto, ďakujem veľmi pekne.
Tweety
20.04.09,19:08
Prosím napíšte mi niekto, ďakujem veľmi pekne.
§ 49 Postupov účtovania- pohľ. vyjadrené v CM prepočítavame kurzom dňa účtovného prípadu.
monijo
20.04.09,20:05
par.49 postupov účtovania = účtovanie pohľadávok. Tu sa spomína, iba čo sa účtuje na účtoch 311,312,313,314,315. Kurz sa neuvádza. Podľa jedného auditora je deň účtovného prípadu deň vystavenia faktúry a podľa druhého auditora je deň účtovného prípadu deň vzniku daňovej povinnosti. Čo si myslíte vy? Deň vystavenia alebo deň dodania?Ďakujem
M77
30.09.09,06:35
Iný prípad ale nechcela som otvoriť novú tému: SZČO vedie JÚ. Podniká od 01.04.2009 (rýchle občerstvenie). Dňa 08.05.2009nakupovala drobný majetok potrebné na podnikanie ako kávovar, rúra na pečenie... Ale tieto veci nakupovala v Maďarsku (tam všetko bolo oveľa lacnejšie ako u nás), takže platiľa vo forintoch. Má doklad iba o nákupe. S akým kurzom mám prepočítať tento drobný majetok keď nemám doklad o tom za koľko nakúpila tie forinty? A treba otvoriť kvôli jednému dokladu valutovú pokladňu? Nemôžem to dať do eurovej pokladne?
Ejo
30.09.09,06:52
Nákup prepočítaš kurzom ECB zo dňa 7.5.2009. Teraz sa prepočítava kurzom z predošlého dňa.
plavčík
02.10.09,09:48
Nákup prepočítaš kurzom ECB zo dňa 7.5.2009. Teraz sa prepočítava kurzom z predošlého dňa.


prosím , kde to nájdem? § ?
plavčík
02.10.09,09:57
Podľa mňa by to mal byť zákon o DPH §26 - ale tu na porade som pozerala na tento zákon a tam som tú zmenu nenašla...
Ejo
04.10.09,17:44
Podľa mňa by to mal byť zákon o DPH §26 - ale tu na porade som pozerala na tento zákon a tam som tú zmenu nenašla...
Prečítaj si zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. A aj na porade som sa stretla s názorom, že pri nákupe v inej mene sa prepočíta kurzom z predchádzajúceho dňa.
Ak to nie je správne, opravte.
plavčík
05.10.09,06:48
no... tu je citát s novely zákona o DPH od 1.4.2009 , ktorý ale tu na Porade to nie je.

§ 26

Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
Ejo
05.10.09,14:38
Aký deň prepočtu je správny???? Ak niekto nie je platiteľom DPH, akým dňom prepočíta?
Andyke
05.10.09,20:05
Tu máš odpoveď v zákone :
§ 24 Zákona o účtovníctve
(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,
b) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27,
c) k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu.33)

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Ejo
06.10.09,08:26
Využila som bezplatnú poradňu poradca podnikateľa a spýtala som sa na daný problém. Odpoveď bola: pri nákupe v zahraničí sa prepočítava kurzom z predošlého dňa.