ELAST
19.04.09,10:08
Dobrý deň Vám prajem,

mohli by Ste nám, prosím Vás, poradiť v nasledujúcej veci?

SZČO si založila živnosť 1.4.2008, dovtedy bola len zamestnaná (od 1.5.2008 skončila pracovný pomer) a ako SZČO nebola až do 30.6.2009 povinná platiť odvody do Soc.poisťovne (dúfam, že je to správne). Preto sa táto SZČO dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistila a napr. za 3/2009 platí odvody v sume 97,80 eur. Je to správne, prosím Vás?

A môžete mi poradiť, či som správne informovaná, že zmena v odvodoch do SP od 1.4.2009 sa nevzťahuje na túto SZČO, keďže nie je povinne, ale dobrovoľne, poistená SZČO?

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!
abel
19.04.09,08:15
Dobrý deň Vám prajem,

mohli by Ste nám, prosím Vás, poradiť v nasledujúcej veci?

SZČO si založila živnosť 1.4.2008, dovtedy bola len zamestnaná (od 1.5.2008 skončila pracovný pomer) a ako SZČO nebola až do 30.6.2009 povinná platiť odvody do Soc.poisťovne (dúfam, že je to správne). Áno, je to správne. Preto sa táto SZČO dobrovoľne dôchodkovo a nemocensky poistila a napr. za 3/2009 platí odvody v sume 97,80 eur. Je to správne, prosím Vás? Pokiaľ si určila minimálny vymeriavací základ, tak je to správne.

A môžete mi poradiť, či som správne informovaná, že zmena v odvodoch do SP od 1.4.2009 sa nevzťahuje na túto SZČO, keďže nie je povinne, ale dobrovoľne, poistená SZČO? [COLOR="Navy"][B]Zmena v odvodoch do rezervného fondu solidarity sa netýka zamestnávateľov a dobrovoľne poistených osôb http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-o-znizeni-sadzby-poistneho-do-rezervneho-fondu-solidarity-pre-povinne-dochodkovo-poistenu-samostatne-zarobkovo-cinnu-osobu-za-obdobie-od-1-aprila-2009-/1755s23687c

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!
Ak jej vzniká od 1.7.2009 povinnosť platiť odvody zo zákona, nech sa nezabudne odhlásiť z dobrovoľného poistenia, pokiaľ teda nechce platiť odvody duplicitne.