edu21
19.04.09,11:36
Dobrý deň. Poprosila by som o radu, informáciu. Momentálne som na PN, som zamestnancom. Dopočula som sa, že je nejaká možnosť pripoistenia v sociálnej poistení- doplnkové p., a po zaplatení 9 mesiacov (270 dní) by bolo možné v prípade ďalšej PN dostávať nejaké peniaze navyše. Ak mám teraz napr. čistú mzdu 500 euro a platila by som navyše mesačne 22 euro - kolko by som dostálavala mesačne okrem 55 % zo mzdy (nemocenské)? Doplácalo by sa mi do tých 500 euro ako keby som pracovala? Vyplácalo by sa mi to aj počas trvania rizikového tehotenstva a počas celej materskej? Po akú dobu? Manžel je na tom finančne slabo, tiež je PN. A v krátkej budúcnosti by som chcela otehotniet, no pravdepodobne budem mat hned rizikové tehotenstvo. Nedá sa tých 9 mesiacov vyplatit jednorazovo, resp. spatne? Aký je rozdiel medzi nemocenským, rodičovským a materskou - finančne? Ešte som nebola na materskej, ani PN predtým, tak sa vopred ospravedlnujem, ak moje otázky vyznejú banálne.... Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
20.04.09,06:01
Dobrý deň. Poprosila by som o radu, informáciu. Momentálne som na PN, som zamestnancom. Dopočula som sa, že je nejaká možnosť pripoistenia v sociálnej poistení- doplnkové p., a po zaplatení 9 mesiacov (270 dní) by bolo možné v prípade ďalšej PN dostávať nejaké peniaze navyše. Ak mám teraz napr. čistú mzdu 500 euro a platila by som navyše mesačne 22 euro - kolko by som dostálavala mesačne okrem 55 % zo mzdy (nemocenské)? Doplácalo by sa mi do tých 500 euro ako keby som pracovala? Vyplácalo by sa mi to aj počas trvania rizikového tehotenstva a počas celej materskej? Po akú dobu? Manžel je na tom finančne slabo, tiež je PN. A v krátkej budúcnosti by som chcela otehotniet, no pravdepodobne budem mat hned rizikové tehotenstvo. Nedá sa tých 9 mesiacov vyplatit jednorazovo, resp. spatne? Aký je rozdiel medzi nemocenským, rodičovským a materskou - finančne? Ešte som nebola na materskej, ani PN predtým, tak sa vopred ospravedlnujem, ak moje otázky vyznejú banálne.... Ďakujem za odpoveď.

Nejedná sa o doplnkové pripoistenie ... ale je to riadne, rovnocenné nemocenské poistenie dobrovoľne poistenej osoby (môžeš byť poistená ako: 1. zamestnanec, 2. SZČO, 3. DPO)
Všetko nájdeš v Z o soc poistení ... napr. § 23, 31,57, 58, 138 .. a na tejto stránke v témach o materskej a DNP:)
Spätne sa poistiť nedá!
igor1234
08.07.09,11:42
na dobrovoľné nemocenské poistenie sa môžeš prihlásiť kedykoľvek, najskôr odo dňa podania prihlášky a odhlásiť najskôr odo dňa podania odhlášky. Pri dobrovoľnom poistení si určuješ sama vymeriavací základ z ktorého chceš platiť, najmenší je však výška minimálnej mzdy (v tomto období to je 295,50 €). Ak si určíš minim. mzdu tak budeš platiť 13 € mesačne. Percentuálne je to 4.4 % z VZ, ktorý si si určila. Takže ak si dáš nejaký väčší VZ tak 4,4% z toho bude aj tvoj odvod. Na to, aby ti vznikol nárok na nemocenskú dávku musíš platiť minim. 270 dní. Potom aj vyplácaná nemocenská dávka, resp. materská ti bude vyplácaná z tej sumy, akú si si platila, približne 55 % z VZ.
Rozdiel medzi materskou a rodičovským príspevkom je taký, že materská (jedná sa o nemocenskú dávku) je platená podľa odvodu, ktorý bol dotraz za teba platený (ak si bola zamestnaná tak z toho aký bol plat - 55% denného VZ bude aj materská, prípadne ak si si platila sama dobrovoľné nemoc. poistenie). Rodičovský príspevok sa vypláca hneď od narodenia tomu, kto nemá nárok na materskú. Ak má nárok na materskú, tak najprv berie materskú zo Sociálnej poisťovne a po 6 mesiacoch začína poberať rodičovský príspevok:D
edu21
23.07.09,10:59
Ďakujem, igor1234 za vyčerpávajúcu odpoveď:)
veronikasad
23.07.09,11:45
edu21 - uveď prosím výšku tvojej hrubej mzdy. Maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1.7.2009 1084,55 €. Preto má význam pre teba uzatvorenie DNP len vo výške rozdielu medzi maximom a tvojim vymer. základom /hrubou mzdou/.