jana
13.07.05,13:35
Mám nárok na odpočet DPH z Fa ktoré mali zdaniteľné plnenie november a december 2003. Ide o to, že sme ich obdržali až teraz aj keď sme si ich žiadali ešte v roku 2003.
durisovad
13.07.05,15:56
Ja by som si vyziadala odpis faktur, na ktorych by bol uvedeny datum vyhotovenia odpisu spolu s vyjadrenim, preco faktury prisli az teraz. A ako sa uctovalo to, co bolo fakturovane? Alebo nijako? Dodavatel zrejme pyta uhradu. Napis viac, o co ide. Jednym z predpokladov narokovania DPH je to, ze mas doklad. Ten si v r. 2003 nemala, dnes ho mat budes, ja by som narokovala DPH.
ondrejvla
13.07.05,16:33
Mám nárok na odpočet DPH z Fa ktoré mali zdaniteľné plnenie november a december 2003. Ide o to, že sme ich obdržali až teraz aj keď sme si ich žiadali ešte v roku 2003.
Môj názor, nemáš nárok na odpočet DPH, jedná sa o minulé zdaniteľné obdobie, ak si nemala faktúry, bola si povinná si ich zabezpečiť, vedela si o nich. tak si mala povinnosť o nich účtovať. DPH nemôžeš podať ani dodatočné, je po termíne, dokedy si ho mohla podať ( 12 mesiacov spätne) dúfam, že v tomto sa nič nemenilo?! Keďže ti dodávateľ doteraz nedal faktúry, tak nemá ani nárok na platbu za ne, nie? - veď keď mu doteraz nechýbali korunky za ne, tak nech sa preberie, ako má robiť! Som zvedavá na názor ostatných Poraďákov, ale:
ad 1) podať dodatočné DP k dani z príjmov
ad 2) na DPH nemôžeš podať dodatočné DP
ad 3) ak si o tom vedela, že tie faktúry dostaneš, potom si o nich účtovala a účtovala si aj DPH?
durisovad
13.07.05,18:39
No, veru, je to pravda, ja som si voooobec neuvedomila, ze sa jedna o premlcany narok. Nechcem navadzat na klamanie, ale ak by vystavili fakturu s cerstvym datumom plnenia.........
Paula
13.07.05,19:15
Povedzme si úprimne, že napriek urgencii faktúry sa to mnohým z nás stane....faktúra nie a nie prísť. Aj také prípady sa stanú, že nás dodávateľ urguje s úhradou a my sme faktúru nikdy nedostali a až po urgencii dodávateľa si žiadame jej zaslanie. Niekto má vo firme za rok 10 až 50 dodáv.faktúr, niekto stovky, obdivujem všetkých, ktorí pri obrovskom množstve ustrážia všetko. Tovar je tu, faktúra mešká......Asi je to potom na zvážení firmy, čo s oneskorenou faktúrou urobí. Ak hovorím o firme, mám na mysli majiteľa (konateľov)... ak si chcú uplatniť výdavok (náklad) a DPH v aktuálnom roku, nech svoje vyjadrenie napíšu vlastnoručne na doklad-faktúru.Ich slovné vyjadrenie nestačí, my účtujúci chceme a musíme byť mimo ich rozhodnutia :)
blcha
20.07.05,15:06
Takže ste proti odpočtu DPH v aktuálnom priznaní? Nemusí ísť o tak starú faktúru, včera som dostala lístok z Tesca, ktorý nosil podnikateľ v bunde od februára. Tiež váham, či to zahrnúť do priznania za jún. Ak nezahrniem, ani nepodám dodatočné priznanie za fabruár, čo spravím s účtom 343? Tam mi tá daň ostane trčať naveky. Jedna účtovníčka ma presviedčala, že to mám zaúčtovať na účet "Škoda", ale s tým predsa nemožno súhlasiť. Že by mimoriadne náklady?
účtovník 007
20.07.05,15:23
A to máš ten bloček z TESCO z roku 2003? Ak je z roku 2005 kľudne ho daj do DPH za jún ak Ti ho dal v júni. Ak v júli tak do júla. Ty si predsa nemohla vedieť, že nakúpil napr. kancelárske potreby vo februári. Zákon o DPH hovorí, že DPH uplatníš ,ak nemáš doklad v tom období kedy si doklad dostala. §51 ods.2

Na druhú časť otázka neodpovedám, lebo nie som si istá.
Paula
20.07.05,15:30
V prípade, ak nechcem robiť opravné DPH, pretože je suma "zanedbateľná", zaúčtujem ju na 548xxx ako daňovo pripočítateľnú položku. Pri malých sumách netreba DÚ na seba upozorňovať :) . Iné je, ak ide o veľa. Vždy nechám rozhodnutie na vedenie firmy.
blcha
20.07.05,15:42
548xxx je zatiaľ najlepší tip. Vďaka!
KEJKA
20.07.05,15:46
Takže ste proti odpočtu DPH v aktuálnom priznaní? Nemusí ísť o tak starú faktúru, včera som dostala lístok z Tesca, ktorý nosil podnikateľ v bunde od februára. Tiež váham, či to zahrnúť do priznania za jún. Ak nezahrniem, ani nepodám dodatočné priznanie za fabruár, čo spravím s účtom 343? Tam mi tá daň ostane trčať naveky. Jedna účtovníčka ma presviedčala, že to mám zaúčtovať na účet "Škoda", ale s tým predsa nemožno súhlasiť. Že by mimoriadne náklady?mimoriadne náklady nie, ved nejde o významnú sumu.
549-škoda tiež nie, ale 548-Nedaňové náklady odporúčam.
na faktúry z roku 2003 sa asi vzťahuje ešte starý zákon, ale aj ten umožňoval odpočítať DPH vtedy, ked bol doklad, takže čo - ja by som si to uplatnila. Tých 12 mes. sa vzťahovalo na obdobie, ked už vznikol nárok na odpočítanie, ale firma ho neuplatnila. Vtedy sa jej nárok premlčal po 12 mesiacoch. Ale to zo zákona 222/2004 vypadlo, nie?