janeml
19.04.09,12:16
Dobrý den, som študentkou na VS, cez leto 2008 som mala 3 brigády, na jednej z nich som si uplatnila (neviem presný názov) danovú úlavu pre študentov. Na dalšie dve pochopitelne nie. Ked som podávala DP, brigádu, kde som mala úlavu som do neho nezarátavala- nenasla som nikde na to kolonku, a nezdalo sa mi správne aby mi to zdanili v podstate 2x. Ale aj tak mi vysiel danový preplatok, o ktorého vrátenie som poziadala. Do dnesneho dna mi vsak nic nevratili. Môzu mi ho neuznat ? A nemali by sa mi aspon ozvat, ze ci mi ho uznali alebo nie ? Dakujem vopred za odpovede
KEJKA
19.04.09,10:22
lehota na vrátenie je do 30.4.2009, 30 dní po termíne na podanie. Nič sa ti pri správnom vyplnení DP dva razy nezdaňuje.

Do DP si si mala dat všetky príjmy a uviesť zaplatenú daň. Samozrejme ak to bola daň preddavková a nie zrážková. Pri zrážkovej dani nemusíš uvádzať, na druhej strane - možno by ti vrátli aj tú daň - závisí či si zarobila viac ako 98 tis. Sk alebo nie.
ivka70
19.04.09,10:24
Nic by ti dvakrat nezdanili,
podla mna mas danove priznanie zle, lebo tam mas priznat vsetky zdanitelne prijmy. Mala by si podat opravne DP, kde zahrnies aj ten prijem, ktory zdaneny bol. Uvedom si, ze o nom maju na danovom urade informaciu.

A na vratenie preplatku je trochu zavcasu, kedze 31.3. bol posledny den na podanie DP.
abel
19.04.09,10:25
Daňové priznanie si nevyplnila správne. Práve ten príjem, kde si si uplatnila nárok na nezdaniteľnú časť, si bola povinná priznať, keď už si podávala DP, a tie, kde ti daň zrazili zrejme zrážkovou daňou, si sa mohla rozhodnúť, či uvedieš, alebo nie.
Odporúčam podať dodatočné DP - daj si ho vypracovať niekomu, kto tomu rozumie.
Daňový úrad vracia preplatky v termíne do 11. mája 2009.

Vrátenie preplatku na dani z príjmov

Osobitne je upravený postup správcu dane pri vrátení preplatku na dani z príjmov. Aj v tomto prípade však musí o vrátenie preplatku daňový subjekt požiadať (vyplní žiadosť priamo na tlačive daňového priznania). Správca dane je povinný preplatok na dani z príjmov vrátiť najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Tento osobitný postup sa uplatní v prípade, že daňovému subjektu vznikol daňový preplatok za príslušné zdaňovacie obdobie a daňový subjekt o jeho vrátenie žiada v podanom daňovom priznaní.
janeml
19.04.09,17:11
Dakujem za odpovede, a DU mi aj posle nejaký list o tom, či mam toto prizanie zle podane ? To čo som vlastne do DP nedala som zdanene vôbec nemala.
KEJKA
19.04.09,19:33
ved práve, že si nemala. Takže to musis všetko spočítať.
DU - ak príde na chybu, tak ťa vyzve, ale na tvojom mieste by som nečakala. Pekne si spočítaj a urob dodatočné DP, lebo ak si náhodou pýtaš vyšší preplatok, než v skutočnosti máš nárok, tak z toho môže byť aj pokuta,
slimak
19.04.09,20:07
Podaj dodatocne danove priznanie, ak nevies ako to mas vyplnit, bud si to nastuduj, alebo sem nahadz cisla(prijmy, poistne, dane(rozdelene podla akeho paragrafu zdanene) a nejaka dobra dusa ti to za par minut scita.
janeml
20.04.09,15:51
Dakujem vsetkým za odpovede bola som uz na DU a je to v poriadku mam schvaleny preplatok aj bez toho co som tam neuviedla. :D