Denny
13.07.05,12:45
zdravím všetkých poraďákov,

Moja otázka znie: podnikateľ, neplatca DPH, dováža tovar z EU. Faktúra na tovar je vystavená v EUR aj s DPH. Zahraničný dodávateľ však tvrdí, že ak by sa podnikateľ u nás zaregistroval pre DPH, vystavil by mu faktúru bez DPH, a tovar by mal lacnejší. Otázka znie: Ak sa podnikateľ u nás zaregistruje len na platenie dane podľa § 7 zák o DPH, bude si musieť dovezený tovar u nás zdaniť 19% a daň zaplatiť? Alebo, hodnotu dovezeného tovaru uvedie len v daň. priznaní, na r. čo má inform. charakter, (teraz neviem jeho číslo naspamäť)a daň platiť nemusí ?
Ďakujem za radu, hľadala som odpoveď v príspevkoch nižšie, ale konkrétnu odpoveď som nenašla.
ava
13.07.05,11:20
Podstate ma to len informativny charakter.Lebo DPH si vypocita. Pripocita ju do dane za zdanitelne obchody r.02 a taktiez ju uvedie v riadku 16, potom ju pripocita k dani z tovaru a sluzieb kupenych v tuzemsku spolu,do riadku c.18 a riadku c.22 Odpocitanie dane celkom. Tak sa vlastne vynuluje, lebo bude aj na vystupe a aj na vstupe.Takze kupi tovar bez DPH.
Denny
13.07.05,11:32
ava, neviem či tomu správne rozumiem, skúsim to demonštrovať na nasl. príklade :
cena bez dane 600,- EUR, kurz ku dňu nákupu 38,841. Prepočítam si cenu bez dane na sk ...23 304,60 , to pôjde do r. 1, na to 19% DPH 4 427,90 r.2,16,18 a 22, ostatné riadky daň. priznania ostanú prázdne ? do akého dňa som povinná takéto priznanie predložiť DU ? Ešte raz ďakujem za odpoveď
Daska
13.07.05,11:36
Podstate ma to len informativny charakter.Lebo DPH si vypocita. Pripocita ju do dane za zdanitelne obchody r.02 a taktiez ju uvedie v riadku 16, potom ju pripocita k dani z tovaru a sluzieb kupenych v tuzemsku spolu,do riadku c.18 a riadku c.22 Odpocitanie dane celkom. Tak sa vlastne vynuluje, lebo bude aj na vystupe a aj na vstupe.Takze kupi tovar bez DPH.
Toto by platilo pre platcu DPH, ale on je neplatca, takze si to zdani tu, poda danove priznanie a zaplati dan. Odpocitat si ju nemoze, nakolko neni platca.

Dobrovolne sa podla tohoto § oplati len vtedy ak v danom state maju vyssiu DPH ako u nas...
ava
13.07.05,11:40
Cenu bez dane das do riadku 4, potom to pripocitas k riadku 3 ak tam neco mas a das do riadku 1.Dan ktoru vypocitas das do riadku 2, /neviem ci budes mat aj ine zdanitelne obchody.Ak ano bude tam DPH aj z zdanitelnych obchodov v tuzemsku, ak len zahranicnu, tak tam bude len ta zahranicna.Tym padom aj v riadku 13 dan celkom bude len zahranicna a potom ta dan bude aj v tych riadkoch o ktorych sme uz pisali.Na koniec ti danova povinnost ostane nulova, lebo od riadku 13 odpocitas riadok 22.Ale to fakt len vtedy, pokial nebudu aj ine zdanitelne plnenia z dalsej podnikatelskej cinnosti. Ahoj Ala
Daska
13.07.05,11:47
Cenu bez dane das do riadku 4, potom to pripocitas k riadku 3 ak tam neco mas a das do riadku 1.Dan ktoru vypocitas das do riadku 2, /neviem ci budes mat aj ine zdanitelne obchody.Ak ano bude tam DPH aj z zdanitelnych obchodov v tuzemsku, ak len zahranicnu, tak tam bude len ta zahranicna.Tym padom aj v riadku 13 dan celkom bude len zahranicna a potom ta dan bude aj v tych riadkoch o ktorych sme uz pisali.Na koniec ti danova povinnost ostane nulova, lebo od riadku 13 odpocitas riadok 22.Ale to fakt len vtedy, pokial nebudu aj ine zdanitelne plnenia z dalsej podnikatelskej cinnosti. Ahoj Ala
Ja stale nechapem ako si moze nieco odpocitat, ak neni platca a je zaregistrovany len podla § 7???
Denny
13.07.05,11:49
Tak, teraz som z toho úplne jeleň, Daska tvrdí opak, že ak je podnikateľ neplatca DPH, tovar si musí zdaniť a daň zaplatiť. Má niekto podobné skúsenosti, čo robiť v takomto prípade ? Mala som prípad FO platiteľ DPH, doviezol tovar z EU a vypočítaná daň sa neplatila, mala len inform. charakter, ale dole je uvedený NEPLATCA DPH?????
ava
13.07.05,12:08
Je to fest dopletene, nie ste platcami DPH, ten tovar dovazate sami, alebo ho nadobudate v tuzemsku ako vravi §7?Cize Vam ho vozia?
JanaSys
13.07.05,12:24
Ak som to správne pochopila : je to neplatca, ktorý dováža z EU a chce vedieť, či je pre neho výhodnejšie zostať neplatcom alebo sa zaregistrovať za platcu DPH. Ak prekročí obrat 420000 zaregistrovať sa musí.

Potvrďte mi niekto, že tým, že sa zaregistruje podľa §7, sa stáva normálnym platcom DPH so všetkými povinnosťami a právami .

§ 7


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu


(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

(3) ..
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 420 000 Sk za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.
Daska
13.07.05,12:30
Ja si myslim, ze nie, to nie je normalna registracia, idem volat na DU
Daska
13.07.05,12:36
Prave som dohovorila s pani na DU v DK, potvrdila mi to co som uz vravela,a to ze ak je zaregistrovany len podla § 7, nema narok na odpocet. Samozdani si a zaplati dan tu. Povedala mi,ze podnikatelia a potom radsej zaregistruju podla § 4 a vtedy maju narok na odpocet, stanu sa riadnymi platitelmi DPH.

Pekny den prajem.
JanaSys
13.07.05,12:44
Díky moc, takže buď sa zargistuje podľa §4 a vtedy sa stáva platiteľom
a musí na svoje plnenia dávať 19 % DPH (takže pre neplatiteľov zdražie),
alebo sa zaregistuje podľa §7 a bude osobou registrovanou pre daň podľa § 7 ale nie platiteľom.

§5 ...a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je podľa § 69 ods. 9 platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7, ktorým je tovar dodaný.
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(9) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7, ktorej je dodaný tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f), je povinný platiť daň pri tomto tovare, ak je dodaný z iného členského štátu zahraničnou osobou.
Denny
13.07.05,13:04
na uzrejmenie dodávam, že podnikateľ si tovar SÁM dovezie do tuzemska, tak potom môže podať žiadosť o registráciu dľa §7?
Daska
13.07.05,13:06
Ak mu presiahne tych 420 000,- tak musi, a nebude mat lepsie sa zaregistrovat podla § 4???
Ak mu nepresiahne, a maju DPH vyssiu ako u nas, tak sa mu oplati.