aksalka
19.04.09,20:24
Pekny vecer,chcela by som sa spytat v mene mojej kamaratky . Moja kamaratka sa ide rozvadzat, dohodli sa na tom spolocne s manzelom, ale co je podstatne nevedia sa dohodnut v otazke zverenia deti. Maju dve deti, jedno je narodene v manzelstve a druhe mal manzel z prveho vztahu. Ide o to ze kamaratka chce ziskat obe deti do vychovy. Len nevie ako sa to robi, ci do rozvodovych papierov v odseku upravy styku a zverenia deti do vychovy ma uviest obe deti ze ziada do opateri, alebo druheho nevlastneho syna ma ziadat zvlast v navrhu na zverenie dietata. Nechce rozvod zbytocne natahovat a preto uvazuje ze nevlastneho syna bude ziadat do opateri zvlast a nie v rozvodovych papieroch. Este by chcela vediet aku ma velku sancu uspiet v ziskani nevlastneho syna do opatery ak sa onho stara od jedneho roka jeho zivota a jeho mama oneho nejavy zaujem ani ho nechce vidiet, ale otec ho chce do opatery tiez, dakujem za odpoved, vsetky odpovede pretlmocim kamaratke
ivka70
19.04.09,18:34
pokial ho chce otec do opatery, rozhodne ako vlastny otec ma vacsiu sancu ako ona, ktora k nemu nema ziadny pribuzensky vztah
kyblik
19.04.09,18:39
Tak to bude pre nu tazke... Vlastnym rodicom dieta zoberu iba v pripade ak vyrasta v nevhodnom prostredi. Moze vychadzat z toho, ze ma zaujem aby surodenci - hoci nevlastni vyrastali spolu. Nech sa skusi s byvalym dohodnut... hoci to uz asi skusala vsak? Este moze pomoct navsteva psychologa, ten sa porozprava s malym a posudok (ak teda maly chce vyrastat s macochou) dolozit na sude.
Mária27
19.04.09,18:44
Tí súrodenci sú vlastní - aj keď len od jedného rodiča. Nevlastní súrodenci nemajú ani jedného spoločného rodiča.
ivka70
19.04.09,18:48
Tí súrodenci sú vlastní - aj keď len od jedného rodiča. Nevlastní súrodenci nemajú ani jedného spoločného rodiča.
mylis sa, vlastni maju spolocnych oboch rodicov, nevlastni surodenci len jedneho z rodicov

pokial nemaju ani jedneho spolocneho rodica, uz to nie su surodenci .....
Mária27
19.04.09,19:21
Pekny vecer,chcela by som sa spytat v mene mojej kamaratky . Moja kamaratka sa ide rozvadzat, dohodli sa na tom spolocne s manzelom, ale co je podstatne nevedia sa dohodnut v otazke zverenia deti. Maju dve deti, jedno je narodene v manzelstve a druhe mal manzel z prveho vztahu. Ide o to ze kamaratka chce ziskat obe deti do vychovy. Len nevie ako sa to robi, ci do rozvodovych papierov v odseku upravy styku a zverenia deti do vychovy ma uviest obe deti ze ziada do opateri, alebo druheho nevlastneho syna ma ziadat zvlast v navrhu na zverenie dietata. Nechce rozvod zbytocne natahovat a preto uvazuje ze nevlastneho syna bude ziadat do opateri zvlast a nie v rozvodovych papieroch. Este by chcela vediet aku ma velku sancu uspiet v ziskani nevlastneho syna do opatery ak sa onho stara od jedneho roka jeho zivota a jeho mama oneho nejavy zaujem ani ho nechce vidiet, ale otec ho chce do opatery tiez, dakujem za odpoved, vsetky odpovede pretlmocim kamaratke

Podľa mňa by mala žiadať pri rozvode o zverenie vlastného diťaťa do osobnej starostlivosti a zároveň o zverenie nevlastného do náhradnej osobnej starostlivosti (§ 44 a 45 zákona 36/2005o rodine), ak si to tak želá dieťa. Neskôr to môže byť zložitejšie a hlavne drastické najmä pre dieťa.
Mária27
19.04.09,19:32
mylis sa, vlastni maju spolocnych oboch rodicov, nevlastni surodenci len jedneho z rodicov

pokial nemaju ani jedneho spolocneho rodica, uz to nie su surodenci .....

Tak sa to u nás používa. Vlastní súrodenci sú však tak polorodní (majú jedného spoločného rodiča) alebo plnorodní (oboch). Nevlastní súrodenci v rodine majú oboch rodičov rôznych, ale dvaja z ich rodičov sú manželia.
ivka70
20.04.09,05:24
Tak sa to u nás používa. Vlastní súrodenci sú však tak polorodní (majú jedného spoločného rodiča) alebo plnorodní (oboch). Nevlastní súrodenci v rodine majú oboch rodičov rôznych, ale dvaja z ich rodičov sú manželia.
Dovolim si zasa nesuhlasit, definicia surodenca:

súrodenec, -nca, mn. č. -nci m. (obyč. v mn. č.) kto má s niekým spoločných rodičov al. aspoň jedného z nich (bratia a sestry)

moj súrodenec nie je niekto, kto nema aspon jedneho rodica rovnakeho ako ja