p.sabol
19.04.09,20:46
Dobry den
Najprv sa chcem ospravedlnit ak uz je tu taka tema, ale zaujimalo by ma

Pracujem v CR na pracovnu zmluvu. Nemam zivnost no rozmyslam ze bysom popri zamestnani aj podnikat na Slovensku.
Chcel by som si zalozit SRO. a zaujimalo by ma ci je mozne aby som ju zalozil sam.
Co potrebujem na zalozenie SRO
a hlavne ako to bude s odvodami, ked bude pracovat aj nadalej v CR????

Potrebujem si vybavit zivnost a az tak zalozit SRO???
diki moc za vase odpovede
Johnyb11
20.04.09,06:10
Ahoj...
V prvom rade si si mal do vyhladavaca na porade zadat zalozenie s.r.o a nastudovat si vsetko co o tom uz bolo pisane a az potom sa opat pytat.
A teraz k odpovediam na tvoje otazky.
1)Mat zamestnanie a pritom podnikat nie je ziadny problem. (Sam to tak robim)
2)Ak budes mat s.r.o. v ktorej budes spolocnikom a maximalne konatelom bez naroku na odmenu nebudes platit do SP a ZP nic. Horsie to bude ak chces byt ako konatel vo svojej spolocnosti plateny.(Tento variant ti neoporucam, pretoze sa to zbytocne komplikuje)
3) Zivnost a s.r.o. su dve rozne veci ale pre kazde potrebujes zivnostensky list/y
4)Ako postupovat pri zalozeni s.r.o :
1, Napisat spolocensku zmluvu (nemusi byt u notara, stoji to zbytocne vela penazi a dobre vzory sa daju najst na nete)
2, Podpisat spolocensku zmluvu v 4 vyhotoveniach (1xpre spolocnost,1x pre Zivnost.urad a 2x pre OR) (podpisat treba u notára alebo na matrike - Odporucam na matrike-je to o mnoho lacnejsie)
3, Cestne vyhlasenie spravcu vkladu (mozem byt nim aj ty) ze ti bolo do ruk bolo splatene ZI
4, Podpisovy vzor konatela (2x, podpisat treba u notara/na matrike)
5, Ist na zivnostensky register (urad), nechat tam
A, 1x spolocensku zmluvu,
B, 1x vyhlasenie majitela nehnutelnosti ze suhlasi s tym aby tam bolo zriadene sidlo spolocnosti
C) ak si jedinym spolocnikom v s.r.o. treba prehlasenie o tom ze nie si jedinym spolocnikom vo viacerych ako troch spolocnostiach
D)3Eura za kazdy predmet podnikania
7, Ked mas zivnostensky list treba na stranke www.orsk.sk stiahnut tlacivo na zapis do obchodneho registra vyplnit formular (Podpisat pred notarom/na matrike) a prilozit na OR
A, 2x Spolocensku zmluvu (1x do zbierky listin)
B, 2x Podpisovy vzor konatela (ov) (1x do zbierky listin)
C, 2x Overena kopia zivnostenskeho opravnenia (1x do zbierky listin)
D, 1x Cestne prehlasenie spravcu vkladu
8, Ist s tym na Obchodny register, prilozit kolky v hodnote myslim ze 331.5 Eura (Spolocnost ti zapisu do 5 dni od podania ziadosti) Pridelia nam ICO (treba si ist prevziat vypis z OR)
9,Treba si zalozit ucet v banke
10, Potom treba ist s vypisom z OR a so zivnostenskym na prislusny danovy urad - zaregistrovat sa - tam vam pridelia DIC.
11, Mozete si podat aj ziadost o registraciu platitela DPH.
12, Potom si treba dat spravit peciatky a zacat podnikat.
13, tot vse :) celkom jednoduche... alebo si zaplat firmu ktora ti toto vsetko urobi a zaplatis tak maximalne o 100 Eur viac ako keby si vsetko robil sam. (ja odporucam tento variant)
p.sabol
01.05.09,10:41
Johnyb11

dik moc za vycerpavajucu odpoved.
Sorry ze az tak neskoro ale bol som trocha off.
Ja som fakt chcel vediet iba ten zaciatok ze jak to bude s odvodmi. neviem ci to stym suvisy ale niekde tu na porade som cital ze ked mam sro. a chcem si vyplatit peniaze tak je to dobre na narodky ze tak neplatim dane. Mylim sa alebo je to coska podobne?
diki moc este raz za tvoju odpoved
veronikasad
01.05.09,10:51
Johnyb11

dik moc za vycerpavajucu odpoved.
Sorry ze az tak neskoro ale bol som trocha off.
Ja som fakt chcel vediet iba ten zaciatok ze jak to bude s odvodmi. neviem ci to stym suvisy ale niekde tu na porade som cital ze ked mam sro. a chcem si vyplatit peniaze tak je to dobre na narodky ze tak neplatim dane. Mylim sa alebo je to coska podobne?
diki moc este raz za tvoju odpoved

Tak to sa mýliš. ŽIadne oslobodenie od platenia dane u odmien vyplatených pri "narodkách" neexistuje. Od platenia odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú osobodené odmeny vyplatené pri príležitosti životného jubilea. Ale to určite nie je možné každý rok.
Lianka
01.05.09,13:46
Ako spolocnik sro mas narok:
- na podiel na zisku (nezdanuje sa, nema vplyv na vysku odvodov do ZP a SP)

Ako konatel mozes pracovat:
- bez odmeny (zadarmo)
- s odmenou (odvody do ZP, dan 19%)

Pracovat v pracovnom pomere - odvody ZP, vsetky fondy SP, dan 19%
Johnyb11
03.05.09,17:38
p.sabol

Nemas zaco... Nato sme tu aby sme si navzajom radili... Ak mas este nieco nejasne kludne sa opytaj.
rmspolocnosti
23.06.09,17:13
Johnyb11

dik moc za vycerpavajucu odpoved.
Sorry ze az tak neskoro ale bol som trocha off.
Ja som fakt chcel vediet iba ten zaciatok ze jak to bude s odvodmi. neviem ci to stym suvisy ale niekde tu na porade som cital ze ked mam sro. a chcem si vyplatit peniaze tak je to dobre na narodky ze tak neplatim dane. Mylim sa alebo je to coska podobne?
diki moc este raz za tvoju odpoved

Čo sa týka odvodov, tak je lepšie vykonávať funkciu konateľa bez odmeny či bez pracovnej zmluvy a vyhnúť sa tak plateniu odvodov. Zisk sa vypláca po jeho zdanení spoločnosťou na základe rozhodnutia VZ, resp. jediného spoločníka.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
amoo
29.06.09,11:00
Čo sa týka odvodov, tak je lepšie vykonávať funkciu konateľa bez odmeny či bez pracovnej zmluvy a vyhnúť sa tak plateniu odvodov. Zisk sa vypláca po jeho zdanení spoločnosťou na základe rozhodnutia VZ, resp. jediného spoločníka.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.
Mam tomu rozumiet tak ze ako konatel jednoosobovej sro bez odmeny celorocny prijem len zdanim 19% a cely ostatny zisk na základe rozhodnutia VZ, resp. jediného spoločníka je len moj?, konkretne ako si ho prevediem do svojho vrecka aby som sa vyhol odvodom do ZP a SP?
Lianka
29.06.09,11:45
Mam tomu rozumiet tak ze ako konatel jednoosobovej sro bez odmeny celorocny prijem len zdanim 19% a cely ostatny zisk na základe rozhodnutia VZ, resp. jediného spoločníka je len moj?, konkretne ako si ho prevediem do svojho vrecka aby som sa vyhol odvodom do ZP a SP?

Ano. Zisk zdani spolocnost.

Rozhodnutim jedineho spolocnika (nahradzuje VZ u 1osobovej s. r. o.) rozhodnes o rozdeleni zisku - 5% do rezervneho fondu + podla zakladatelskej zmluvy do dalsich fondov, uhrada straty minulych rokov, az potom moze prist na rad vyplatenie podielu spolocnikovi.

Podiel na zisku nepodlieha ani ZP, ani SP u fyzickej osoby.

Pokial ako FO nemas prijem z ineho dovodu, musis si platit ZP ako samoplatitel.
amoo
29.06.09,17:29
Podiel na zisku nepodlieha ani ZP, ani SP u fyzickej osoby. Pravnickej osoby?

Pokial ako FO PO? nemas prijem z ineho dovodu, musis si platit ZP ako samoplatitel.

teda ako? PO al FO opravte nas prosim niekto
Zpard
10.07.09,14:23
ahojte. Mám jednoosobovú sro /zatiaľ nefunkčnú/som aj konatel, popri tom pracujem aj v inej práci na PZ. Chcela by som na jesen dat výpoved a začat podnikat vo firme. Plánujem otvorenie kozmetického salónu. Čo je pre mna výhodnejšie- urobit si PZ alebo začat na živnost. No v tomto si neviem poradit. Dakujem za každú odpoved.
liba2
10.07.09,14:53
ahojte. Mám jednoosobovú sro /zatiaľ nefunkčnú/som aj konatel, popri tom pracujem aj v inej práci na PZ. Chcela by som na jesen dat výpoved a začat podnikat vo firme. Plánujem otvorenie kozmetického salónu. Čo je pre mna výhodnejšie- urobit si PZ alebo začat na živnost. No v tomto si neviem poradit. Dakujem za každú odpoved.Odporúčam prečítať si túto tému od začiatku.
Tiež odporúčam vyhľadávať na porada.sk - je tu už veľakrát to isté rozpracované do podrobna.
liba2
10.07.09,14:56
Podiel na zisku nepodlieha ani ZP, ani SP u fyzickej osoby. Pravnickej osoby?

Pokial ako FO PO? nemas prijem z ineho dovodu, musis si platit ZP ako samoplatitel.

teda ako? PO al FO opravte nas prosim niekto
Toto červené je už "pritiahnuté za vlasy" :D
Právnická osoba = s.r.o. (nie spoločník, nie konateľ)
Právnická osoba nepodlieha zdravotnému ani sociálnemu poisteniu.
liba2
10.07.09,15:00
Mam tomu rozumiet tak ze ako konatel jednoosobovej sro bez odmeny celorocny prijem len zdanim 19% a cely ostatny zisk na základe rozhodnutia VZ, resp. jediného spoločníka je len moj?, konkretne ako si ho prevediem do svojho vrecka aby som sa vyhol odvodom do ZP a SP?
skús prečítať toto:
http://www.porada.sk/1090446-post12.html
Piccotto3
16.06.10,22:15
Ak budem konatelom vo svojej s.r.o. len JA,BEZ naroku na odmenu,musim vypracovat nejaku mandatnu zmluvu?
Ak ano,prosim Vás mozete mi poslat vzor?
Dakujem.
KEJKA
17.06.10,04:37
ahojte. Mám jednoosobovú sro /zatiaľ nefunkčnú/som aj konatel, popri tom pracujem aj v inej práci na PZ. Chcela by som na jesen dat výpoved a začat podnikat vo firme. Plánujem otvorenie kozmetického salónu. Čo je pre mna výhodnejšie- urobit si PZ alebo začat na živnost. No v tomto si neviem poradit. Dakujem za každú odpoved.
a načo máš potom sro? Pozri si predmet podnikania, či sa tam s tým kozmetickým salonom "zmestíš". Ak nie, máš možnosť buď rozšíriť predmet podnikania u sro, alebo založiť si živnosť. Čo je výhodnejšie - musíš posúdiť sama, inak je tu téma práve o tom - čo je výhodnejšie.


Ak budem konatelom vo svojej s.r.o. len JA,BEZ naroku na odmenu,musim vypracovat nejaku mandatnu zmluvu?
Ak ano,prosim Vás mozete mi poslat vzor?
Dakujem.
nemusíš mať žiadnu zmluvu.
Piccotto3
17.06.10,09:53
KEJKA,ale ako budu vediet ze ja podnikam bez naroku na odmenu?
zk24
17.06.10,09:58
KEJKA,ale ako budu vediet ze ja podnikam bez naroku na odmenu?


Lebo nemas zmluvu. Ked budes chciet poberat odmenu, tak spravis zmluvu. Nebudes teda uctovat ziadne mzdy, odmeny, nic... Mas narok na rozdelenie HV.
Ice dive
17.06.10,10:50
KEJKA,ale ako budu vediet ze ja podnikam bez naroku na odmenu?
v podstate podnikáš s nárokom na HV a ten je zdanený už v sro...