Denny
13.07.05,13:06
jeden môj známy má ŽL - drevovýroba. Robí len pre jednu firmu, ktorej vyfakturuje 1x mesačne práce, ktoré odviedol na jej zákazkách. Jedná sa o dosť vysoké sumy, ktoré sa dajú pokryť nákladmi, len v min miere (odvody, tel, benzín..).Teraz stojí pred dilemou, čo ďalej, aby mu na rok nevyšlo platiť vysokú daň a odvody ? Myslel na založenie s.r.o.-čky, v ktorej by sa stal zamestnancom, a odvody si platil z min. mzdy, alebo by nebol zamestnancom, len konateľom,a to bez poberania odmien. Ako by si však bral výplatu v plnej výške, čo mal pri živnosti? Navyšovalo by sa tým zákl. imanie???
lubos f
13.07.05,11:20
Jeho zisky nemaju ziadny vplyv na vysku ZI. K ziskom v "plnej vyske" sa dostane tak, ze si vyplati na konci zdanovacieho obdobia podiel na zisku. Staci tak?
Denny
13.07.05,11:36
a ten podiel na zisku sa zdaňuje ?
lubos f
13.07.05,11:43
zisk uz je raz zdaneny v ramci sro a preto sa uz po vyplateni nezdanuje
Denny
13.07.05,12:00
neviem si to celkom v praxi predstaviť, s.r.o. prídu peniaze na účet napr. 50000, konateľ ich vyberie, 40000 si nechá pre osobnú spotrebu a 10000 nechá v pokladni, ako to účtovne prebehne ? Či nechá v pokladni akože celú čiastku, alebo sa tá os.spotreba účtuje cez rok na účet, ktorý neovplyvňuje zisk spoločnosti ??? Pripadám si trápna, ale vôbec sa v tejto problematike nevyznám.....
lubos f
13.07.05,12:13
Zjednodusena teoria je: Odberatel zaplati 50000 mesacne, 7000 je vyplatenych ako mzda + zaplatenie odvodov. Zvysok zostane na ucte alebo v pokladni. Po odcitani nakladov vyjde na konci roka zisk povedzme 400 000 Sk a tie sa po zdaneni vyplatia ako podiel na zisku.
V praxi si myslim ze by to mohlo fungovat tak, ze sa tie prijate peniaze drzia v pokladni a nie na ucte a pouzivaju sa na "osobnu spotrebu". V uvodzovkach, lebo skutocna osobna spotreba v pripade sro neexistuje. Takze papierovo by zostavali v pokladni. Ale neviem, kolko penazi moze byt v pokladni a ci sa musi niekedy preukazat, ze su SKUTOCNE tam. Kvartalne sa robi inventura pokladne, ale pri jednoosobovej sro by to nemuselo odrazat skutocnost. S tymto zatial nemam skusenost, privital by som tiez radu od niekoho skusenejsieho.
Denny
13.07.05,12:55
a ja som si myslela, že máš praktické skúsenosti v s.r.o. a vieš ako to naozaj beží ........, no budeme čakať, kým niekto zamieša "polievku", je tu niekto skúsený ???
lubos f
13.07.05,12:59
mam sro, mam minimalnu mzdu, ale nepotrebujem cerpat peniaze zo sro na osobne ucely pocas roka, tak som to myslel....
Denny
13.07.05,13:07
a to vyžiješ z min mzdy, to si dobrý (á) ??
lubos f
13.07.05,13:15
zatial vyzijem z toho, co som zarobil ako zivnostnik, potom si vyplatim podiel na zisku, z toho dufam vyzijem rok atd.... to ovsem tak nemusi byt, okrem toho drzim na ucte zbytocne vela penazi, preto by aj mna zaujimalo, ci mozem kumulovat v pokladni nejaku hotovost (napriklad do 200 000 Sk), neoficialne nou disponovat a potom si ju akoze vyplatit ako podiel na zisku...
Denny
13.07.05,13:26
a to zdaňuješ, popri s.r.o. ešte aj príjmy zo živnosti? alebo si ich namodeluješ tak , aby si zdaňoval, čo najmenej ? A oplatí sa to vôbec, keď musíš platiť odvody dvojmo - zo živnosti a zo závislej činnosti v s.r.o. ?
lubos f
13.07.05,13:30
Zivnost uz nemam. Myslel som minule prijmy.
majamka
18.07.05,13:22
Ahojte prepačte, že trošku odbehnem od vášho rozhovoru, ale potrebujem súrne pomôcť.
Som živnostníčka pracujem na živnosť už asi 3 roky. Chcem založiť s.r.o a byť jediným konateľom. Keď som prišla na živnostenský úrad, povedali mi " že tá živnosť ktorú teraz mám je ok, ale ja si potrebujem otvoriť ešte jednu živnosť ako -konateľ s.r.o." Je to normálne? Potom budem mať 2 živnosti a ešte budem aj konateľom s.r.o. Prosím, ak mate s tým skúsenosti napíšte. Lebo mne sa to neako nezdá./Je to normálne?/
Ďakujem :eek:
lubos f
18.07.05,13:32
Je to tak spravne, ze musis mat zivnostenske opravnenie pre s.r.o. na zaklade ktoreho bude podnikat s.r.o. (pokial nejde o cinnost, kde sa zivnostenske opravnenie nevyzaduje). Platis 1000 Sk, takisto ako pri FO. Staru zivnost mozes zrusit, ale najlepsie je nechat si minimalne 1 mesiac prelinanie, kvoli plynulemu ukonceniu povodnej zivnosti.
ucetni_fantozzi
18.07.05,13:33
nuz divnô ti povedali... treba ti spisat zakladatelsku listinu, cim zalozis jednoosobovu s.r.o. (presny postup by som ale nechal na odbornikov - najdes urcite tu v porade) - tejto s.r.o. potom zivnostensku vyda ZL a obchodny register ju zaregistruje a cary-mary-fuk eserocka je na svete... :D

co sa tyka predchadzajucej temy, niekolko postrehov:
- v s.r.o. neexistuje osobna spotreba, spolocnost vsak samozrejme moze hradit vydavky suvisiace s cinnostou (tzn. telefon, najom, material apod), taktiez pripadne cestovne nahrady, mzdu... to co zostane (eventualne zisk) sa po zdaneni moze vyplatit, ako tu uz bolo uvedene...
- hotovost v pokladni zrejme musi byt dokazovana len pri vstupe do likvidacie/konkurzu (iny dovod mi nenapada)
- to vyplacanie minimalnej mzdy - bol by som opatrny, mam z pocutia, ze NIP pri kontrole aplikuju ustanovenia o koeficientoch minimalnej mzdy (neviem teraz presne, ktory je to §...) a vsetkym zamestnancom vedenym na minimalnej mzde zdvihaju vymeriavacie zaklady (aj obdobie dozadu), ak nepatria do koeficientu 1,0 - tu potom vznikaju samozrejme nedoplatky na odvodoch... neviem, ci ako sef firmy spadas do koeficientu 1,0....
lubos f
18.07.05,13:38
si ma trochu naplasil s tou minimalnou mzdou... ale sefujem zadarmo, zamestnany som ako IT konzultant.. skus mi prosim priblizit ako je to s tymi koeficientami... a ked nemam minimalnu mzdu, ale 7000 Sk/mes.??
ucetni_fantozzi
18.07.05,13:41
pozri si zakonnik prace, na konci mas taku tabulku a tam mas kategorizaciu pracovnych miest (inak je taka salamunska, aby sa v nej hlavne NIP dobre manevrovalo) - najdi si, kde asi tak sedis a potom tvoja minimalna mzda by mala byt 6 500 Sk x koeficient
lubos f
18.07.05,13:44
Je to tak spravne, ze musis mat zivnostenske opravnenie pre s.r.o. na zaklade ktoreho bude podnikat s.r.o. (pokial nejde o cinnost, kde sa zivnostenske opravnenie nevyzaduje). Platis 1000 Sk, takisto ako pri FO. Staru zivnost mozes zrusit, ale najlepsie je nechat si minimalne 1 mesiac prelinanie, kvoli plynulemu ukonceniu povodnej zivnosti.
nespravna formulacia z mojej strany - sro nebude podnikat na zaklade ZL, ale potrebuje zivnostenske opravnenie pre svoju cinnost
majamka
18.07.05,14:01
Prosím takže ešte niečo.
Ak si ponechám pôvodnú živnosť a budem mať živnosť ako konateľ s.r.o, budem platiť daň aj odvody 2krát? Ako živnostník z pôvodnej živnosť aj ako konateľ s.r.o. :rolleyes:
lubos f
18.07.05,14:01
pozri si zakonnik prace, na konci mas taku tabulku a tam mas kategorizaciu pracovnych miest (inak je taka salamunska, aby sa v nej hlavne NIP dobre manevrovalo) - najdi si, kde asi tak sedis a potom tvoja minimalna mzda by mala byt 6 500 Sk x koeficient
a ked si dam do zmluvy 7000 sk a rozsah prace 30 hodin mesacne?
lubos f
18.07.05,14:18
Prosím takže ešte niečo.
Ak si ponechám pôvodnú živnosť a budem mať živnosť ako konateľ s.r.o, budem platiť daň aj odvody 2krát? Ako živnostník z pôvodnej živnosť aj ako konateľ s.r.o. :rolleyes:
ak si ponechas povodnu zivnost, budu existovat dva nezavisle subjekty - zivnostnik bude platit dane zo svojich ziskov, sro bude platit dane zo svojich ziskov. co sa tyka odvodov, tam je viac roznych scenarov v zavislosti od toho, ci budes zamestnana vo svojej sro, ci budes ako konatel poberat odmenu (to vlastne potom suvisi aj s danou)... je to tu na porade mnohokrat rozobrane - skus vyhladavanie "konatel" - ale v zasade, ked zivnost nezrusis, pokracujes v plateni odvodov ako FO