Yuya
13.07.04,10:14
Platí od 1.7.04 odvody do zdravotnej poistovne SZCO, ktora ma priznany starobny dochodok, ak prijem §7 v roku 2003 mala vo vyske 200 000,- a zaklad dane 30 000,-? Ak tak v akej vyske? dakujem
Jozef Mihál
13.07.04,14:46
Základ dane je 30000 Sk.
Polovica pomernej časti základu dane je 30000/12, výsledok/2 = 1250 Sk.
(za predpokladu, že podnikal po celý rok 2003 !)

1250 je menej ako 3000.
ZP neplatí, s odvolaním sa na § 10 odsek 6 písmeno b) - poistné platí štát,
a § 13 odsek 7.
Yuya
30.07.04,13:07
Ale v §10ods.6 b, sa hovori, ze stat plati poistne za starob.dochodcov ak aj su zamestnancami alebo SZCO, ak PRIJEM z tychto cinnosti nie je vyssi ako 3000. A ten bol v konkretnom pripade 200 tis. Sk.
Jozef Mihál
30.07.04,13:22
Nuž to je genialita nášho zákona o ZP. Môj výklad daného paragrafu je taký, že ide o príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ. Takže vid môj predošlý príspevok.
Yuya
02.08.04,06:45
Spolocna ZP to chape tak ako hovorite, ale bohuzial vo VSZP beru prijem ako obrat. Mozete mi poradit v akej literature najdem vyklad k danemu pargrafu?
Ala
02.08.04,09:59
VšZP mi ukazála pripís z nadriadeného orgánu, že majú postupovať tak, ako ste to napísali, to zn., že do úvahy berú príjem a až potom základ dane. To pokiaľ si pamätám platí už jeden a pol roka.