Mirkaska
13.07.05,14:56
Dobrý deň,

ospravedlňujem sa všetkým, lebo som zle zaradila tému, ale neviem, kam ju mám zaradiť. Prosím Richarda, aby mi poradil a presunul ju.

Chcela by som sa opýtať, ak má niekto skúsenosti s platbami prijímanými v cudzej mene cez ERP. Či je to možné, či treba nejaké povolenie, ako stanoviť kurz prepočtu, či je možné dať výdavok v Sk?

Ide o platby v reštaurácii zahraničnými klientmi, ktorí nemajú SKK, ale platia napr. v EUR

Dakujem za všetky odpovede.
fortunka
13.07.05,13:20
neviem ako to je po spravnosti, ale mam s tym skusenost, ked som ja platila zahranicnou menou v restauracii na Slovensku.
Doklad som dostala v SKK, ale casnik, mi to preratal kurzom, ktory tam mali niekde napisany za pultom... a vydal mi SKK. Myslim,ze to nikde neevidovali ze prijali inú menu.
JanaSys
13.07.05,13:36
Určite to niektoré firmy majú, hlavne reťazce. Majú svoj kurzový lístok. Snáď tu je niekto, kto s tým má skúsenosti.
Mirkaska
13.07.05,14:29
V Tescu viem, že to tak robia. Táto firma by to chcela robiť oficiálne, nie len tak.

Dúfam, že niekto bude vedieť poradiť.
ava
15.07.05,09:42
To je bloknute na pokladni eurach,ci v SK?Podla mna treba mat stale aktualny kurzovy listok NBS a prepocitavat tym kurzom prijem penazi a aj vydavat podla toho kurzoveho listka.Potom si urobit interny doklad,prilozit kurzovy listok a evidovat pri dennej uzavierke aby bolo evidentne coho sa to tyka.Len akosi nepoznam pokladnu, ktora blokuje v eurach.Neviem ci som spravne pochopila ako to vlastne platili.Pokial to islo cez post terminal, banka to automaticky prepocita a pripise na ucet.
Mirkaska
18.07.05,06:49
To je bloknute na pokladni eurach,ci v SK?Podla mna treba mat stale aktualny kurzovy listok NBS a prepocitavat tym kurzom prijem penazi a aj vydavat podla toho kurzoveho listka.Potom si urobit interny doklad,prilozit kurzovy listok a evidovat pri dennej uzavierke aby bolo evidentne coho sa to tyka.Len akosi nepoznam pokladnu, ktora blokuje v eurach.Neviem ci som spravne pochopila ako to vlastne platili.Pokial to islo cez post terminal, banka to automaticky prepocita a pripise na ucet.
Ide o platby v hotovosti (cez ERP) a hosť chce platiť v cudzej mene. Okrem toho treba vydávať drobné - to ale v cudzej mene čašník nemá, tak by bolo fajn keby mohol vydávať v SKK. a tu nevieme, či je to bežné, či netreba nejaké špeciálne povolenie, či je to potrebné evidovať v ERP v CM alebo nie.
Platba kartou je v poriadku, na účet v Skk banka prepočíta platbu v CM podľa kurzu banky devízy- nákup v daný deň. Tu preto vzniká otázka, aký je správny kurz na prepočet pri inkasovaní platby v hotovosti - či je to skutočne NBS, a či by nebolo vhodnejšie použiť kurz valuty - nákup tej banky, v ktorej má firma účet.
ilona
23.08.05,05:13
V našom zariadení máme zriadenú zmenáreň,kde si taký zákazník,ktorý nemá sk,
zamení valuty a na všetkých strediskách sa platí len v slov.korunách.Neviem si to predstaviť,ako môže napr.čašník prerátať kurz a vydať zákazníkovi.