moncici121
20.04.09,10:41
Dobrý deň,


aký je postup, ak mi zamestnávatel za posledné 2 mesiace nevyplatil mzdu, pred mesiacom podal návrh na vyhlásenie konkurzu, konkurz zatial schválený nebol a so mnou zatial nerozviazal pracovný pomer, takže sa nemožem ani na úrad zahlásiť ako nezamestnaná...Chcela by som preto využit vypatenie mzdy a odstupné z garančného fondu. V soc. poistovn mi povedali, že to zamestnávatel o to musí požiadat, ale ako, ked práve prebieha konkurzné konanie?? Prosím poradte mi niekto :mee:
Muška
20.04.09,08:44
moncici121
20.04.09,09:00
ďakujem za link...ale mne stále nie je jasné, kto o vyplatenie z garančného fondu žiada? prečo mi povedali, že o to má požiadat zamestnávatel? Ja ako zamestnanec nemôžem? A ak možem, kde možem k tej žiadosti príst? v soc. poistovni mi nič nedali
Muška
20.04.09,09:50
... veď v tom linku máš všetko popísané dostatočne:
napr.

§ 234
Povinnosti na účely garančného poistenia

1) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty sú povinní oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne platobnú neschopnosť zamestnávateľa do ôsmich dní od jej vzniku.
(2) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty a zamestnanec sú povinní oznámiť príslušnej pobočke všetky informácie súvisiace s poskytnutím dávky garančného poistenia.
(3) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty sú povinní potvrdiť zamestnancovi nároky z pracovnoprávneho vzťahu podľa § 102 ods. 1 za posledné tri mesiace pracovného pomeru pred vznikom platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo za posledné tri mesiace pred skončením pracovného pomeru. Potvrdenie o nárokoch zamestnanca z pracovného pomeru súčasne predloží príslušnej pobočke.
(4) Príslušná pobočka je povinná doručiť zamestnávateľovi, predbežnému správcovi konkurznej podstaty alebo správcovi konkurznej podstaty tlačivá na získanie údajov potrebných na poskytovanie dávky garančného poistenia do piatich pracovných dní od doručenia oznámenia o platobnej neschopnosti zamestnávateľa.
(5) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty po vyplnení všetkých požadovaných údajov na tlačive uvedenom v odseku 4 sú povinní potvrdiť ich správnosť a doručiť ho príslušnej pobočke do desiatich pracovných dní od doručenia tlačiva.
(6) Ak súd rozhodol o odmietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo zastavil konkurzné konanie z iného dôvodu ako pre nedostatok majetku, zamestnávateľ je povinný vrátiť Sociálnej poisťovni sumu vyplatenej dávky garančného poistenia zvýšenú o úrok vo výške diskontnej úrokovej sadzby platnej v deň jej vrátenia, a to do troch dní odo dňa právoplatnosti uznesenia súdu o odmietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zastavení konkurzného konania.
moncici121
20.04.09,10:03
muška - dakujem:rolleyes:
estefano
28.04.09,19:13
Hadam este jedna poznamka, sud rozhodne do 15 dni odo dna podania navrhu o vyhlaseni konkurzneho konania a vymenuje predbezneho spravcu. Ak sa tak nestalo, tak bol navrh pre nedostatky zamietnuty a firma v konkurze nie je. Tak by nemalo nastat ani plnenie z garancneho fondu
brčko
28.04.09,20:15
Hadam este jedna poznamka, sud rozhodne do 15 dni odo dna podania navrhu o vyhlaseni konkurzneho konania a vymenuje predbezneho spravcu. Ak sa tak nestalo, tak bol navrh pre nedostatky zamietnuty a firma v konkurze nie je. Tak by nemalo nastat ani plnenie z garancneho fondu

nemám s tým síce skúsenosť, no zákon o sociálnom poistení, ktorý upravuje podmienky nároku na dávku garančného poistenia hovorí niečo iné. Ten nespomína konkurzné konanie ale vznik platobnej neschopnosti = doručenie návrhu na konkurz na súd:

§ 12
Platobná neschopnosť zamestnávateľa

(1) Zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.

(2) Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.
estefano
29.04.09,15:43
To je zakon, ale ako to je v praxi? Ja ako zamestnavateľ podam navrh na konkurz na sud. Ak ho podam osobne, tak mam potvrdenie z podateľne s priradenim spisovej značky. Do 8 dni som povinny tuto skutočnosť nahlásiť na soc.poisť.. Tam mi daju tlačiva, ktore vratim vypisane do 10 dni. Takže v skutočnosti už mam uznesenie sudu, či je začaté konkurzné konanie, alebo bol navrh zamietnutý.
Alebo, ak som zamestnávateľ, čo kašle na zamestnancov, tak sa o úpadku dozvie poisťovňa až os predbežného správcu.
Osobna skusenosť ako spravcu - poisťovňa naplni z garančného fondu kým nie je zverejnený oznam v Obchodnom vestníku, inak by musela vymáhať peniaze aj s úrokom, čo je zbytočná práca.
brčko
29.04.09,17:10
To je zakon, ale ako to je v praxi? Ja ako zamestnavateľ podam navrh na konkurz na sud. Ak ho podam osobne, tak mam potvrdenie z podateľne s priradenim spisovej značky. Do 8 dni som povinny tuto skutočnosť nahlásiť na soc.poisť.. Tam mi daju tlačiva, ktore vratim vypisane do 10 dni. Takže v skutočnosti už mam uznesenie sudu, či je začaté konkurzné konanie, alebo bol navrh zamietnutý.
Alebo, ak som zamestnávateľ, čo kašle na zamestnancov, tak sa o úpadku dozvie poisťovňa až os predbežného správcu.
Osobna skusenosť ako spravcu - poisťovňa naplni z garančného fondu kým nie je zverejnený oznam v Obchodnom vestníku, inak by musela vymáhať peniaze aj s úrokom, čo je zbytočná práca.

Presne nad tými 8dnami a povinnostou zamestnávatela som dumala, že či vlastne potom aj neporuší zákon, ak by to oznámil on, ked už je ustanovený predbežný správca konk.podstaty.

ak si správca môžem sa spýtať ako sa riešia prípady zamestnancov na MD a RD. A prípadne ako sa ukončuje s nimi PP? Výpovedou s plynutím výpov.doby po nástupe alebo zásadne vždy len dohodou z organiz.dôvodov? Prípadne či si môžu aj vyčerpať zostatok dovolenky pred ukončením PP alebo sa už dovolenka po vyhlásení konkurzu nečerpe a sa len predplatí (teda lepšie povedané vyčísli, ak nie je predpoklad, že bude vyplatená) v poslednej výplatnej páske?
estefano
30.04.09,05:34
Zákon určite neporuší. Správca síce koná v mene a na účet úpadcu, ale konateľ ešte môže vykonávať bežné právne úkony. Ideálne by bolo, ak by spolupracovali a dohodli sa na postupe. V praxi však musím konateľov naháňať s policajtmi, aby mi odovzdali účtovnítvo a majetok.
Ďalší poznatok, často prídem do firmy, kde exekútor zobral všetky počítače aj so softwarom. Účtovníčka je dávno prepustená a doklady sú v nejakej plechovej garáži premoknuté a zhnité. A potom skús do 10 dní predložiť zoznam zamestnancov s vyčíslenými sumami.
Aj čo sa týka MD, RD a aj PN, všetko ukončujem podľa §63/1a, s 2 alebo 3 mesačným odstupným §76/1, nemám celkom jasno s výpovednou dobou. Väčšinou už však ani nie sú prostriedky na väčšie plnenie a zamestanci sú radi, že dostali aspoň podstatnú časť, tak sa dohodneme na :
- preplatenie mzda,
- preplatenie dovolenky,
- odstupné.

Nie je to asi celkom správne, ale niekde sa musí urobiť komprimis.
brčko
30.04.09,13:41
dakujem za odpoved.
Ja mám zase inú skúsenosť so správcom. Doklady a všetko je u bývalého zamestnávatela. Správca nemá žiadnu mzdárku, vraj ukončiť PP so zamestnancami na MD a RD nemôže. To je vlastne aj pozitívum (Ak je žena na RD znovu tehotná, ak by jej PP netrval k nástupu na MD a skončil počas čerpania RD, tak nárok na materské nebude mať a to aj v prípade ak by PP skončil napr. den pred nástupom na MD. Jedine ak skončí PP počas trvania nem.poistenia (t.j. ešte pred ukončením PP si vyčerpe dovolenku), tak to môže vyjsť, záleží na konkrétnych dátumoch. Ak nastúpi na MD počas trvania PP, tak nárok na druhú materskú má.), aj negatívum, ak neposiela oznámenia do poistovní a výkazy, môžu byť v budúcnosti problémy.

A neviem vlastne kedy sa dá použiť § 63 ods.1písm. a.? Už pri vyhlásení konkurzu alebo až pred ukončením konkurzu?...
No a v našej firme sa nepredpokladá žiadne plnenie od správcu.
Tak samozrejme chcem z toho vyjsť čo najpriaznivejšie pre mna aj ostatných zamestnancov. Takže hládám info aj detaily a praktické postupy (tých je samozrejme málo).
ešte raz dakujem za príspevky.
estefano
30.04.09,18:03
No a to je celá problém konkurzných správcov. Zapisujú sa do zoznamu ako na bežiacom páse a nevenujú sa tomu. Majú to len ako okrajový záujem. A pritom berú na seba obrovskú zodpovednosť.
Konkurz = generálna exekúcia = konečná likvidácia firmy s výmazom z obchodného registra
Ako chce správca ukončiť konkurz, keď si nevysporiada pracovnoprávne vzťahy?
Uvedený paragraf používam hneď po vyhlásení konkurzu - pozor, nie konkurzného konania. Konkurz je vyhlásený zverejnením v obchodnom vestníku a účinky nastávajú nultou hodinou nasledujúceho dňa po zverejnení.
Ak môžem vedieť, v akom kraji má sídlo tvoj zamestnávateľ? Podľa kraja Vám bude pridelený správca.
Ja som správcom v Prešovskom kraji.
A pýtam sa aj preto, lebo je možná reštrukturalizácia podniku - ochrana pred veriteľmi. Niekedy má ešte zmysel podnik za rozumných podmienok zachrániť.
brčko
30.04.09,20:26
Firma je v Ba, no nemyslím, že by sa to dala zachrániť, bohužial je neskoro, tak pred dvomi rokmi snád. KOnkurz bol vyhlásený ešte minulý rok.
No ja sa vlastne teraz rozhodujem, či neukončiť alebo ukončiť z vlastnej iniciatívy prac.pomer počas rodič.dovolenky spolu s druhou kolegynou, ktorej RD bude končiť o pár mesiacov a ktorej by som vlastne pomohla všetko vybaviť. Nechcela by som prísť o možnosť získať peniaze z GF.
Bála som sa, že zrušia firmu a nedostanem sa už k dokladom (podla nezáujmu správcu), leda tak v archíve, no som zistila, že tak rýchlo firmu zrušiť nejde, ked má majetok.
Myslela som tiež, že 1 rok od podania návrhu na konkurz by nám vyplatili zo SP len čiastku rátanú z minimálnej mzdy. Nevedela som presne si vysvetliť § 116 ods.7 zákona o sociálnom poistení.
NO na SP mi povedali, že to je len v prípade jedného roka od podania žiadosti o dávku z GP.

Nie je ešte oznámená na SP ani platobná neschopnosť firmy a to bol návrh podaný na jesen. No firma vlastne okrem jednej kolegyne nikomu mzdu nedlží. Tá kolegyna ale prepásla 60dní od ukončenia PP na podanie žiadosti o dávku z GF. Zamestnankyniam na MD a RD firma nič zatial nedlží, lebo nám ešte PP trvá. Pri ukončení rodič.dovolenky kolegyne (a asi aj prac.pomeru), to bude skoro 1rok od podania návrhu na konkurz.

Ked som si preštudovala postupne zákony, ktoré sú podstatné pre moju/našu dalšiu existenciu v systéme sociálneho poistenia a možných výhod, tak by pre nás zamestnancov bolo asi najlepšie pred ukončením PP ešte riadne vyčerpať dovolenku (nedať ju preplatiť) a až potom PP ukončiť. Leda, že by bolo v zákone uvedené, že naše mzdy sú prednostná pohladávka (t.j. dovolenka by nám bola aj fakticky vyplatená), v tom prípade je to výhodnejšie preplatiť. Inak, ak by to nebolo vyplatené, tak by sme boli počas čerpania riadnej dovolenky aspon poistení v nezamestnanosti, tiež nemocensky a dôchodkovo ako zamestnanci. A aj ochranná lehota z nem.poistenia by nám plynula. Na tú prednostnú pohladávku som sa ta pýtala (musím vlastne pozrieť tvoju odpoved, som ju zbežne len pozrela), aj ked neviem, či by sa to na nás vzťahovalo, príp. či to záleží od správcu. Alebo v druhom variante či správca bude súhlasiť s čerpaním dovolenky.