TBMB
20.04.09,11:10
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť?
Firemné auto riadi šofér, momentálne dlšie neprítomný. Auto bude riadiť iný pracovník organizácie. Dám mu podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti?
Ak áno, je tu na porade tlačivo ďakujem.
M:mad:
TatianaM
20.04.09,09:37
Určite áno. Prikladám vzor dohody o hmotnej zodpovednosti, ktorú si budeš musieť prispôsobiť na svoje pomery.
TBMB
21.04.09,04:17
ďakuzem, tam sa píše že je prijatý do funkcie , pracovnej pozícije. Ja mám len zastupovanie, nemá zmenu funkcie je údžbár naďalej a bude zastupovať vodiča. To ako by malo znieť.
Ďakujem M.
TatianaM
21.04.09,04:48
Podľa mňa by si mala urobiť také niečo ako dočasné preradenie na funkciu vodiča, lebo v prípade, že sa niečo stane môžte mať problémy.
Ešte prikladám nejaké informácie vo veci hmotnej zodpovednosti vodiča, ktoré som našla tu na porade, dúfam že Ti to pomôže.

Hmotná zodpovednosť - vodič
Za vozidlo, ktoré má zamestnanec pridelené, sa môže uzatvoriť dohoda o zodpovednosti za zverené predmety podľa § 185 Zák. práce. Samozrejme len za podmienky, že je jediný, ktorý s tým vozidlom jazdí. Pokiaľ s vozidlom jazdia viacerí zamestnanci, navzájom si ho napr. odovzdávajú, je možné uzavrieť tzv. kolektívnu dohodu, podľa ktorej budú za vozidlo zodpovedať spoločne a nerozdielne. Vozidlo nie je hodnota, určená na vyúčtovanie, preto sa pri ňom nedá postupovať podľa §182 ZP. V dohode by mali byť presne stanovené podmienky, aké sú povinnosti zamestnanca a na druhej strane zamestnávateľa. Zamestnanec sa musí o vozidlo starať, dodržiavať všetky predpisy, súvisiace s jeho používaním, a na druhej strane zamestnávateľ musí zamestnancovi na to vytvoriť podmienky - napr. ak zamestnanec zistí poruchu na vozidle, musí zamestnávateľ zabezpečiť opravu, pravda, ak aj tuto starostlivosť nemá v prac. náplni ten, kto má auto pridelené. Pokiaľ súvisia s používaním služobného vozidla, či už osobného alebo nákladného, aj nejaké hodnoty na vyúčtovanie (kedysi sa PHM tankovali na základe poukážok, dnes sú nahradené platobnými kartami), na tieto hodnoty sa može samostatne uzavrieť dohoda o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 ZP. Môžu to byť napr. peniaze vo forme zálohy na drobnú údržbu a pod.
Takže za auto nie klasická dohoda o hmotnej zodpovednosti, ale dohoda o zodpovednosti za zverené pracovné predmety, prostriedky.

Ešte na doplnenie: Rozhodne by v takejto dohode mali byť presne špecifikované podmienky oboch strán, čo sa týka ochrany vozidla, teda kto je zodpovedný napr. za zabezpečenie priestoru na vhodné parkovanie, kto a kde má vozidlo odstaviť, odovzdať doklady a kľúče k nemu a pod. Ako ho má vodič pri krátkodobom parkovaní niekde v meste zabezpečiť, akými ochrannými zariadeniami by ho mal naopak zamestnávateľ vybaviť a pod.
neverendinglove
28.05.09,07:35
Dobrý deň,
ja sa chcem opýtať, som zúfalá, poprosím vás o radu.
Pracujem ako predavačka, kde pri inventúre som podpísala hmotnú zodpovednosť. Teraz po určitom čase zisťujem, že vlastne tu boli vždy 2 predavačky, pretože sú v predajni 3 miestnosti. Teraz sa zamestnávateľ vyhovára, že je kríza a druhú predavačku ani nehľadá, pretože zistil, že mu vystačím sama. Lenže 2 miestnosti sa nedajú zvládnuť, hoci sú tu aj kamery, ale sú zle umiestnené, vlastne 1 kamera je vytočená na pokladňu a 2. kamera je v zadnej miestnosti, ale nesníma celú miestnosť. Som zúfalá, bojím sa čo to bude pri inventúre. Nechcem mať hmotnú zodpovednosť, ale už som ju podpísala. Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Sojka 007
28.05.09,08:02
Dobrý deň,
ja sa chcem opýtať, som zúfalá, poprosím vás o radu.
Pracujem ako predavačka, kde pri inventúre som podpísala hmotnú zodpovednosť. Teraz po určitom čase zisťujem, že vlastne tu boli vždy 2 predavačky, pretože sú v predajni 3 miestnosti. Teraz sa zamestnávateľ vyhovára, že je kríza a druhú predavačku ani nehľadá, pretože zistil, že mu vystačím sama. Lenže 2 miestnosti sa nedajú zvládnuť, hoci sú tu aj kamery, ale sú zle umiestnené, vlastne 1 kamera je vytočená na pokladňu a 2. kamera je v zadnej miestnosti, ale nesníma celú miestnosť. Som zúfalá, bojím sa čo to bude pri inventúre. Nechcem mať hmotnú zodpovednosť, ale už som ju podpísala. Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Tak to Ti teda nezávidím. Keď Ti už nedá výpomoc vydupkaj si aspoň viac kamier tak aby si mala prehľad čo sa v miestnostiach deje. Ak ti ich do predajne nedá, tak odtiaľ radšej uteč. Taký šéf a robota určite nestojí za tie peniaze čo dostávaš. Okrem toho odporúčam Ti naštudovať Zákonník práce a prípadne sa naň skúsiť odvolať. Zdá sa mi , že zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť pracovisko tak aby sa jemu a zamestnancovi nestala škoda.Je preto aj v jeho záujme namontovať čo najviac kamier. Prajem pevné nervy a nedaj sa šéfom ľahko odbiť. Priprav si dostatočné argumenty a snaž sa ho presvedčiť, že je to len a len pre jeho dobro a je to dlhoročná investícia, ktorá sa mu oplatí.