182mata
20.04.09,11:55
Dobry den,
mam taky problem asi na 80 % viem že dokca leta ma vyhodia
z práce ale nie je to mojou vinou ani vinou finančnej krízi pracujem
v jednom obchodnom reťazci a skrátene povedané začali sme mať
zlé inventúry teda jednu jedinú a zo dňa na den nám vyhodili vedúceho
predajne tento mesiac bez dôvodu vyhodili už piatich zamestnancov
aby ste mali predstavu tak nás tam pracuje 14. Na každého si niečo našli
ale len také veci za ktoré sa nevyhadzuje napríklad ževraj sa na dvoch z nich stažovali zákazníci ktorý písali na centrálu ale listy zo sťažnosťou nikdy
nevideli. Bolo to z jedného dňa na druhý jednoducho prišli do práce
a vedúca im dala podpísať dohodu lebo že inak im dá hrubé porušenie
pracovnej disciplíny. Dá sa proti tomu nejako brániť ? Pomôžem si nejako keď im to nepodpíšem ? pokiaľ mi nemajú ako čo dokázať Môžme na nich podať hromadnú žalobu ? Jedna podstatná vec na jednej z inventúr nás všetkých generálny riaditeľ obvinil že kradneme a vynášame cez rampu a že
sme všetci prepojený dokonca nám vymenili aj kamionistu a jednoducho nám
vtedy povedal že nemá problém nás všetkých povyhadzovať. Mám taký pocit že už s tým začal. Môžme sa nejako brániť ??? Ďakujem za odpoveď
Chobot
20.04.09,10:07
Dobry den,
mam taky problem asi na 80 % viem že dokca leta ma vyhodia
z práce ale nie je to mojou vinou ani vinou finančnej krízi pracujem
v jednom obchodnom reťazci a skrátene povedané začali sme mať
zlé inventúry teda jednu jedinú a zo dňa na den nám vyhodili vedúceho
predajne tento mesiac bez dôvodu vyhodili už piatich zamestnancov
aby ste mali predstavu tak nás tam pracuje 14. Na každého si niečo našli
ale len také veci za ktoré sa nevyhadzuje napríklad ževraj sa na dvoch z nich stažovali zákazníci ktorý písali na centrálu ale listy zo sťažnosťou nikdy
nevideli. Bolo to z jedného dňa na druhý jednoducho prišli do práce
a vedúca im dala podpísať dohodu lebo že inak im dá hrubé porušenie
pracovnej disciplíny. Dá sa proti tomu nejako brániť ? Pomôžem si nejako keď im to nepodpíšem ? pokiaľ mi nemajú ako čo dokázať Môžme na nich podať hromadnú žalobu ? Jedna podstatná vec na jednej z inventúr nás všetkých generálny riaditeľ obvinil že kradneme a vynášame cez rampu a že
sme všetci prepojený dokonca nám vymenili aj kamionistu a jednoducho nám
vtedy povedal že nemá problém nás všetkých povyhadzovať. Mám taký pocit že už s tým začal. Môžme sa nejako brániť ??? Ďakujem za odpoveď

Kolektívna žaloba o určenie neplatnosti skončenia PP neexistuje. Každý si musí osobitne, sám za seba podať žalobu.

Ale po poriadku.

Ak niečo na vás majú, za čo vám môžu skončiť PP okamžite (napr. hrubé porušenie disciplíny), tak vás môžu vyhodiť. Ak ti len povedia, že niečo na teba majú a máš podpísať dohodu, tak ak dohodu podpíšeš, tak už si nepomôžeš, PP skončí. Ak nepodpíšeš dohodu, ale dajú ti okamžité skončenie, pričom vieš, že na to dôvod nemali, môžeš sa brániť súdnou cestou. ALe je to dosť nákladné a dlhotrvajúce, spor sa môže vliecť aj niekoľko rokov...

Ak chcú, tak vás z firmy dostanú. Záleží len od toho, akým spôsobom. Môžeš dať protinávrh, že podpíšeš dohodu, ak ti dajú nejaké odstupné. Inak im pohrozíš súdom. Uvidíš, ako zareagujú.

Ale treba si uvedomiť, že žiadne zamestnanie nie je doživotne garantované a každé raz môže skončiť.
182mata
21.04.09,06:31
Mne by ani nešlo tak o to že prídem o prácu ale o to že nás nikto z niečoho obvinil a nedokázal nám to lebo to neni pravda. Pravda je niekde inde ale za to by vyhodili komplet cely sklad a našich šéfikov a to predsa nikto robiť nebude.
Chobot
21.04.09,07:09
Mne by ani nešlo tak o to že prídem o prácu ale o to že nás nikto z niečoho obvinil a nedokázal nám to lebo to neni pravda. Pravda je niekde inde ale za to by vyhodili komplet cely sklad a našich šéfikov a to predsa nikto robiť nebude.

AK vás krivo obvinili a viete to dokázať, tak sa môžete aj vy brániť napr. súdnou cestou za krivé obvinenie. Ale pokiaľ to je len na základe ústnych informácií, tak je to tvrdenie proti tvrdeniu.
hanelie
21.04.09,07:22
pokiaľ je podozrenie na nekalé zbavovanie sa zamestnancov obchádzajúc pritom ZP treba sa obrátiť na inšpektorát práce
http://www.safework.gov.sk/index.php?option=com_quickfaq&view=quickfaq&Itemid=57