HankaS
20.04.09,13:29
Dobrý deň,
prosím o radu, ak sa robilo v ČR zamestancovi Daň.priznanie z príjmov
zo závislej činnosti a tam aj podalo, tu na Slovensku sa robilo daňové
priznanie z celosvetových príjmov/len z Čiech, tu na Slovensku neboli žiadne príjmy/ , z ktorého riadku v českom DP
sa má brať daň na zápočet tu na Slovenku ???. Pracovník v ČR zaplatil na preddavkoch o 170 Kč viac ako mal a Dan.úrad mu vrátil preplatok 170 Kč + bonus na deti. Ďakujem
HankaS
20.04.09,17:34
Nikto mi nevie poradiť???
HankaS
21.04.09,05:23
Prosim o radu, nikto ste nezapočítavali daň z ČR tu na Slovensku ??????
betka631
21.04.09,14:11
Ak podával v ČR DP tak si mal podať žiadosť na FÚ o vystavenie Potvrzení o zaplacení dane, z ktorého by potom vychádzal pri podávaní DP na Slovensku.
HankaS
22.04.09,05:26
Finančný úrad v Prahe mi dal odpoveď, že oni potvrdenia nevystavujú, nakoľko sa jedná o zamestanca, má tabuľku zrazených preddavkoch a daňové priznanie z ČR, to nech si priloží k DP tu na Slovenksu.
Nemá niekto vzor čo by mohol priložiť , ako to potvrdeníe o zaplatení dane z DU v ČR vyzerá.
Ďakujem
betka631
22.04.09,06:46
Ja som zatiaľ problém s Potvrdením o zaplatenej dani z FÚ Brno nemala. Ale môže priložiť k DP na Slovensku aj kópiu DP z ČR.
Mám aj tlačivko Potvrdenia ak sa mi podarí tak ti priložím ako vyzerá.
betka631
22.04.09,06:54
Podarilo sa:)
Marína
22.04.09,07:30
Dobrý deň,
prosím o radu, ak sa robilo v ČR zamestancovi Daň.priznanie z príjmov
zo závislej činnosti a tam aj podalo, tu na Slovensku sa robilo daňové
priznanie z celosvetových príjmov/len z Čiech, tu na Slovensku neboli žiadne príjmy/ , z ktorého riadku v českom DP
sa má brať daň na zápočet tu na Slovenku ???. Pracovník v ČR zaplatil na preddavkoch o 170 Kč viac ako mal a Dan.úrad mu vrátil preplatok 170 Kč + bonus na deti. Ďakujem
Hanka, prilož kópiu DP a na zápočet dane z ČR uveď sumu:
zaplacená daňová povinnost mínus zbýva doplatit(+/-), t.z. r.90-r.91 z českého DP. Riadky platia v prípade, ak vypĺňal DP vzor č.15. Pozri tu http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx
HankaS
22.04.09,08:33
Ďakujem za rady,
keď mám v riadku 90 uvedenú sumu zaplatených preddavkoch 27200 CZK
a na R 91 je uvedené - 32000 / preplatok na dani 170 + bonus na deti/
tak tu na Slovensku akú daň si mám započítať.
V skutočnosti zaplatil 27030 Kč na dani a DU mu vrátil bonus cez DP + 170 preplatok na dani.
Má tu na Slovensku si započítať 27030 Kč alebo nič keď je na Riadku 91 uvedený preplatok - 32000
Veľmi pekne ďakujem.
Marína
22.04.09,12:13
Nemôže si nič započítať, pretože žiadnu daň do štátneho rozpočtu ČR neodviedol(bola mu vrátená v plnej výške).
HankaS
22.04.09,16:33
Marína, ďakujem ti, ale stále to nechápem, veď vrátený bol len bonus,
Keby mu nevyšľa žiadna daň a on by zaplatil na preddavkoch, tie by mu boli vrátené + ešte bonus . Takto mu predsa bol vrátený bonus nie tá daň čo platil každý mesiac na preddavkoch. Tak to nechápem
Anik
22.04.09,16:43
HankaS
len pre zaujímavosť píšeš že mu vyplatili Daň. bonus na dieťa
na Slov. manželka si neuplatňovala DB?
Anika
HankaS
22.04.09,17:51
Nie daňový bonus mu vyplatili v ČR, tu na Slovensku si ho neuplatnil, lebo manželka pracovala celý rok a ona ho poberala.
Anik
23.04.09,05:11
ďakujem veď nato som sa pýtala či manželka poberala na Slovensku lebo ja sa nemôžem k tomu DB dostať ak si uplatnil jeden z manželov druhý nemôže a ak oň požiadame preveria to
a ak poberal nevyplatia to zrejme závisí od každého človeka čo s tým príde do styku
Anika
Marína
24.04.09,12:45
Môj názor na DB uplatnený v oboch členských štátoch EU tu http://www.porada.sk/1014171-post172.html
celá temá http://www.porada.sk/t77172-p5-prijmy-z-cr.html
Anik
25.04.09,03:14
Ahoj Marína
dík za reakciu , ale ako som už písala budú žiadať potvrdenie, že manželka nepoberala DB na Slovensku a ak áno nič nedostane a hotovo, len to budú žiadať od nášho DÚ a bude to trvať dlho.
Marína nevieš nedá sa tam v ČR na najvyššom FÚ vyžiadať stanovisko s ktorým by som to mohla doložiť ?
pohľad FU Kutná Hora
Dobrý den, děkuji za odpověď,
teď jen k té slevě na dítě. Je logické, že slevu na vyživované dítě lze uplatnit jen jednou. Je to také uvedeno v českém zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., v § 35c, odst.9 ("Vyživuje -li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich."). Jsem přesvědčená, že podobné ustanovení je platné i na Slovensku, protože přeci není možné na jedno dítě dávat 2xdaňovou úlevu. U nás je povinností, pokud chce někdo slevu na dítě uplatnit u zaměstnavatele, prokázat, že druhý z manželů si dítě neuplatňuje. Pravda je, že k daňovému přiznání neexistuje v zákoně přímo povinnost potvrzení nebo prohlášení druhého z manželů předkládat, ovšem zvyklostí je toto potvrzení předkládat a v případech jako je ten že podává přiznání cizinec, toto potvrzení vyžadujeme, ať už dobrovolně, nebo formou zahájení vytýkacího řízení, které zahájíme dřív, než vyměříme daňovou povinnost a je celkem zdlouhavé - je tedy v zájmu samotných poplatníků toto prohlášení manželky dodat.

Anika
Marína
25.04.09,04:47
Ahoj Marína
dík za reakciu , ale ako som už písala budú žiadať potvrdenie, že manželka nepoberala DB na Slovensku a ak áno nič nedostane a hotovo, len to budú žiadať od nášho DÚ a bude to trvať dlho.
Marína nevieš nedá sa tam v ČR na najvyššom FÚ vyžiadať stanovisko s ktorým by som to mohla doložiť ?
pohľad FU Kutná Hora
Dobrý den, děkuji za odpověď,
teď jen k té slevě na dítě. Je logické, že slevu na vyživované dítě lze uplatnit jen jednou. Je to také uvedeno v českém zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., v § 35c, odst.9 ("Vyživuje -li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich."). Jsem přesvědčená, že podobné ustanovení je platné i na Slovensku, protože přeci není možné na jedno dítě dávat 2xdaňovou úlevu. U nás je povinností, pokud chce někdo slevu na dítě uplatnit u zaměstnavatele, prokázat, že druhý z manželů si dítě neuplatňuje. Pravda je, že k daňovému přiznání neexistuje v zákoně přímo povinnost potvrzení nebo prohlášení druhého z manželů předkládat, ovšem zvyklostí je toto potvrzení předkládat a v případech jako je ten že podává přiznání cizinec, toto potvrzení vyžadujeme, ať už dobrovolně, nebo formou zahájení vytýkacího řízení, které zahájíme dřív, než vyměříme daňovou povinnost a je celkem zdlouhavé - je tedy v zájmu samotných poplatníků toto prohlášení manželky dodat.

Anika
Anik, zaujalo ma stanovisko FU Kutná Hora, pretože ja som vlani uplatnila synovi DB v ČR aj SR. Teraz som ešte DP nepodávala, má odklad na podanie. Skúsim aj ja niečo zistiť. Myslím, že otázku môžeš adresovať na Finanční úřad pro Prahu 1 (http://business.center.cz/business/urady/fu/fudb-detail.aspx?cislo=001), je tam mailova adresa podateľne.
Bez ohľadu na to, či stanovisko je (ne)správne, vyjadrenia typu(modro vyznačené) správcu dane sa mi bez citovania príslušných ustanovení, nezdajú vhodné.
betka631
25.04.09,17:39
Ahoj Marína
dík za reakciu , ale ako som už písala budú žiadať potvrdenie, že manželka nepoberala DB na Slovensku a ak áno nič nedostane a hotovo, len to budú žiadať od nášho DÚ a bude to trvať dlho.
Marína nevieš nedá sa tam v ČR na najvyššom FÚ vyžiadať stanovisko s ktorým by som to mohla doložiť ?
pohľad FU Kutná Hora
Dobrý den, děkuji za odpověď,
teď jen k té slevě na dítě. Je logické, že slevu na vyživované dítě lze uplatnit jen jednou. Je to také uvedeno v českém zákoně o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., v § 35c, odst.9 ("Vyživuje -li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich."). Jsem přesvědčená, že podobné ustanovení je platné i na Slovensku, protože přeci není možné na jedno dítě dávat 2xdaňovou úlevu. U nás je povinností, pokud chce někdo slevu na dítě uplatnit u zaměstnavatele, prokázat, že druhý z manželů si dítě neuplatňuje. Pravda je, že k daňovému přiznání neexistuje v zákoně přímo povinnost potvrzení nebo prohlášení druhého z manželů předkládat, ovšem zvyklostí je toto potvrzení předkládat a v případech jako je ten že podává přiznání cizinec, toto potvrzení vyžadujeme, ať už dobrovolně, nebo formou zahájení vytýkacího řízení, které zahájíme dřív, než vyměříme daňovou povinnost a je celkem zdlouhavé - je tedy v zájmu samotných poplatníků toto prohlášení manželky dodat.

Anika

Čítam si to vyhlásenie FÚ Kutná Hora a myslím si, že k DP je potrebné len doložiť čestné prehlásenie, že si manželka neuplatňovala DB ( myslí sa tým v ČR). Podľa českého zákona o daních z príjmu ma daňový nerezident možnosť uplatniť si slevu na dite pokiaľ 90% jeho príjmov je zo zdrojov z ČR. Tak neviem na základe čoho by FÚ Kutná Hora preveroval na DÚ na Slovensku, či si uplatňovala manželka DB.Celé sa mi to vidí prinajmenšom zvlaštne.
Ja vždy priložím manželovi k DP v ČR aj čestné prehlásenie o tom, že som si neuplatňovala DB v ČR a je to v pohode. Manžel si uplatní DB v ČR aj na Slovensku, nakoľko tu priznáva celosvetové príjmy. Zatiaľ sme s tým žiadny problém nemali a to pracuje v ČR už 8 rokov.
Asi by som urobila to čo ti radí Marína a síce obrátila by som sa na FÚ Praha 1.
Anik
26.04.09,10:53
Dievčence ďakujem Vám krásne za rady
ale jednoznačne mi povedala že to bude žiadať zo Slovenska
či si manželka neuplatňovala ten DB na dieťa
skúsim zaslať podanie na FÚ Praha 1 a zašlem to zrejme poštou, lebo sa mi zdá, že som už raz písala na FÚ Praha 1 @ a neozvali sa mi
dievčence ešte raz vďaka
Anika
Anik
29.04.09,18:57
dobrý večer
dievčence rozmýšľam nad tým podaním na FÚ Praha 1 a nerada by som urobila chybu vtom ako sa budem pýtať
poprosím Vás o pomoc či to môže vyzerať takto
samozrejme moja @ adresa, resp. adresa bývania

podanie dopytu - daňový bonus

môže si rodič, ktorý celý rok pracoval v CR a mal príjem len z ČR , kde si podal aj DP uplatniť nárok na Daňový bonus ?
Manželka ktorá pracuje na Slovensku si v SR tiež uplatňovala DB na dieťa.
za radu vopred ďakujem
Anika