Sandra.25
20.04.09,14:35
Ako treba zaúčtovať jednorázový členský príspevok? aj predpis aj uhradu potrebujem.
Dakujem pekne.
misolga
20.04.09,17:50
predpis 548/321
dph 343/321

úhrada : 321/ 211 alebo 221

- podľa § 19 Zákona o DP odst.3, písm n) je daňovým výdavkom aj :- členský príspevok vyplývajúci z nepovinného členstva u PO zriadenej na účely ochrany záujmov platiteľa do výšky 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné obdobie, najviac však 66387,84 eur.. odporúčam na účte 548 si vytvoriť analytiku a na konci roku odkontrolovať výšku členských príspevkov a v prípade že táto výška presahuje zákonom povolený limit rozdiel - nedaňový náklad upraviť v daňovom priznaní PO r.2009 v tabuľke pomocných výpočtov - suma zvyšujúca základ dane.
Tweety
20.04.09,18:10
predpis 518/321
dph 343/321

úhrada : 321/ 211 alebo 221

- podľa § 19 Zákona o DP odst.3, písm n) je daňovým výdavkom aj :- členský príspevok vyplývajúci z nepovinného členstva u PO zriadenej na účely ochrany záujmov platiteľa do výšky 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné obdobie, najviac však 66387,84 eur.. odporúčam na účte 518 si vytvoriť analytiku a na konci roku odkontrolovať výšku členských príspevkov a v prípade že táto výška presahuje zákonom povolený limit rozdiel - nedaňový náklad upraviť v daňovom priznaní PO r.2009 v tabuľke pomocných výpočtov - suma zvyšujúca základ dane.
Opravila by som účet 518 na 548AE. Členské príspevky účtujeme podľa postupov tam.
Kristina27
11.02.10,10:09
Obrat firmy je 280 tis.
Platí nepovinné členské jednej org. 300 eur ročne a druhej 150 eur ročne.
0,5 promile z obratu je 140 eur.
Pripočítateľná položka k HV /daňové výdavky nad limit zákona/ je 310 eur alebo k z každého príspevku osobitne, čiže 170 eur?

Ďakujem!
bendo
11.02.10,14:18
A ako je to s členským príspevkom v nepovinnom združení v jednoduchom účtovníctve?

Ďakujem :)
Kristina27
25.02.10,08:28
Obrat firmy je 280 tis.
Platí nepovinné členské jednej org. 300 eur ročne a druhej 150 eur ročne.
0,5 promile z obratu je 140 eur.
Pripočítateľná položka k HV /daňové výdavky nad limit zákona/ je 310 eur alebo k z každého príspevku osobitne, čiže 170 eur?

Ďakujem!

Pýtala som sa dvoch daňových odborníkov a tí potvrdili, že je jedno koľkým zaplatím členské príspevky, SPOLU by to nemalo presiahnuť 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov. V mojom prípade je strop 140 eur a pre tých, čo majú zdaniteľné príjmy veľmi vysoké je strop tých 66387,84 eur ročne.
Písala som dopyt aj na drsr, potom to prilepím na poradu, nech to slúži aj iným. :)
JANULA999
26.02.10,21:06
Prosím Vás kto má povinnosť platiť členský príspevok? Sme nová sro. Ešte som o tom nepočula tak ak by niekto bol taký dobrý a odpísal mi. ďakujem
JANULA999
01.03.10,20:56
Prosím, Vás mohol by mi to niekto vysvetliť, kde sa to platí, ak máme stratu aj vtedy sa také niečo platí. Dakujem pekne.
Kristina27
06.03.10,09:39
Členské príspevky platia FO alebo PO povinne alebo dobrovoľne PO na ochranu záujmov PO alebo FO. Napr. cestovná kancelária platí dobrovoľne členské príspevky do asociáce CK a CA alebo do asociácie dopravcov SR Česmad ....
redie
12.03.10,10:47
Mozte mi prosim poradit? Chcem sa zaregistrovat (ako FO) do zdruzenia "podnikateliek slovenska". da sa dat clensky prispevok, ktory zaplatim do uctovnictva mojej firmy? (vyrobna firma....)
ak ano, ako? dakujem
Kristina27
17.03.10,13:38
Pýtala som sa dvoch daňových odborníkov a tí potvrdili, že je jedno koľkým zaplatím členské príspevky, SPOLU by to nemalo presiahnuť 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov. V mojom prípade je strop 140 eur a pre tých, čo majú zdaniteľné príjmy veľmi vysoké je strop tých 66387,84 eur ročne.
Písala som dopyt aj na drsr, potom to prilepím na poradu, nech to slúži aj iným. :)

Dnes mi prišla odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Členské príspevky vyplývajúce z povinného členstva v právnickej osobe sú daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. r) zákona o dani z príjmov. Ide o príspevky platené daňovníkom povinne na základe povinného členstva v združeniach, profesijných komorách, pričom toto členstvo vyplýva pre daňovníka z osobitných predpisov. Tieto príspevky sú uznaným daňovým výdavkom aj v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov vo výške ustanovenej osobitným predpisom, stanovami, štatútmi, zriaďovacími alebo zakladateľskými listinami.
Podľa § 19 ods. 3 písm. n) zákona o dani z príjmov nepovinné príspevky platené daňovníkom dobrovoľne na základe nepovinného členstva, ktoré platí daňovník dobrovoľne na základe svojho dobrovoľného členstva v rôznych záujmových združeniach alebo komorách s nepovinným členstvom, sú od 1.1.2005 uznaným daňovým výdavkom len do výšky 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za zdaňovacie obdobie, najviac však do výšky 66 387,84 eura ročne u jedného platiteľa. Tzn., že príspevky sa posudzujú spolu.

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podľa § 19 ods. 3 písm. n je daňovým výdavkom zaplatený členský príspevok do 0,5 promile z úhrnu príjmov. PO zaplatila členské príspevky do Česmadu 350 eur ročne a SACKy 170 eur ročne. Obrat firmy je 300 tis. eur. 0,5 promile z obratu je 150 eur. Maximálne možno daňovo uznať celkovo 150 eur a zvyšok uviesť ako pripočítateľnú položku k HV, alebo 150 eur z jedného príspevku a 150 eur z druhého príspevku. Posudzujú sa príspevky samostatne alebo spolu a je jedno koľkým zaplatím a spolu by to nemalo presiahnuť v tomto prípade 150 eur ročne.
Ďakujem,
ostávam s pozdravom.