stratena
20.04.09,15:38
Dobry den,
prosim potrebovala by som poradit. Klient si zalozil s.r.o.. teraz sa zaregistroval ako platitel dane a chce sa registrovat aj ako platitel DPH. Dnes som bola na DPH a DU ma na to 30 dni. Klient ale caka s kupou vybavenia do kancelarii az po registracii a 30 dni sa mu zda vela.
Neplati tak ako ked je niekto platitel dane, moze si v danom obdobi uplatit este aj maximalne obdobie co bolo predtym?
Jednoducho otazka je, ci nemoze teraz nakupovat a potom si tu DPH uplatnit v maji za doklady v aprili.
Dakujem
kori
20.04.09,13:55
môže si odpočítať dph z majetku a zo zásob ktoré má na sklade
stratena
20.04.09,14:31
Takze sa tam neda uplatnit, to, ze si moze odpocitat dan, na ktoru mu vznikla narok najviac jeden mesiac pred zdanitelnym plnenim za obdobie za ktore podava danove priznanie?
Dakujem
kori
21.04.09,05:47
Takze sa tam neda uplatnit, to, ze si moze odpocitat dan, na ktoru mu vznikla narok najviac jeden mesiac pred zdanitelnym plnenim za obdobie za ktore podava danove priznanie?
Dakujem
on sa stava platiteľom až dňom registrácie, čiže to čo vravíte vy, je pre existujúcich platiteľov
veronikasad
21.04.09,05:52
Dobry den,
prosim potrebovala by som poradit. Klient si zalozil s.r.o.. teraz sa zaregistroval ako platitel dane a chce sa registrovat aj ako platitel DPH. Dnes som bola na DPH a DU ma na to 30 dni. Klient ale caka s kupou vybavenia do kancelarii az po registracii a 30 dni sa mu zda vela.
Neplati tak ako ked je niekto platitel dane, moze si v danom obdobi uplatit este aj maximalne obdobie co bolo predtym?
Jednoducho otazka je, ci nemoze teraz nakupovat a potom si tu DPH uplatnit v maji za doklady v aprili.
Dakujem
Pozri § 55 Zákona o DPH :
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

Môže si odpočítať DPH zo zásob, HIM a DrHIM /u DrHIM len ak bol nakúpený v kal. roku registrácie/.
gita
22.04.09,09:36
... v kalendárnom roku registrácie? t. zn. ak je zaregistrovaný od 1.1.2009, tak nič?
Muška
22.04.09,09:47
... v kalendárnom roku registrácie? t. zn. ak je zaregistrovaný od 1.1.2009, tak nič?
Môžeš si z toho, čo hovorí zákon /zo zostatkovej ceny HIM, zo zásob../ odpočítať DPH /ak máš doklady, že "kedysi" boli nakúpené s DPH/ pred dňom registrácie.

Veronika sa asi pomýlila ;)
Opravujem:
Veronika sa nepomýlila, ale jej zátvorka patrí iba k DHIM :D
veronikasad
22.04.09,10:13
Môžeš si z toho, čo hovorí zákon /zo zostatkovej ceny HIM, zo zásob../ odpočítať DPH /ak máš doklady, že "kedysi" boli nakúpené s DPH/ pred dňom registrácie.

Veronika sa asi pomýlila ;)
Muška, nepomýlila som sa. Z drobného hmotného majetku, ktorý bol zaradený do daňových výdavkov, si môže uplatniť DPH len ak bol zakúpený v roku registrácie.
Muška
22.04.09,10:15
Jááááááááj, Veronička...., tak to sme nepochopili, že si myslela LEN k DHIM.
veronikasad
22.04.09,10:17
Jááááááááj, Veronička...., tak to sme nepochopili, že si myslela LEN k DHIM.
ano, nenapísala som to dosť jasne, opravím to ...
zltalienka
23.04.09,07:14
Môže si odpočítať DPH zo zásob, HIM a DrHIM /u DrHIM len ak bol nakúpený v kal. roku registrácie/.

DPH pri registrácii si môže odpočítať z:
- dlhodobého hmotného majetku, ktorý sa odpisuje - bez časového obmedzenia z tej časti, ktorá ešte nebola odpísaná
- dlhodobého nehmotného majetku, ktorý sa odpisuje - bez časového obmedzenia z tej časti, ktorá ešte nebola odpísaná
- zo zásob - bez časového obmedzenia
- z hmotného majetku, ktorý sa neodpisuje - iba ten, ktorý bol nakúpený v roku registrácie, čiže ten, ktorý sme ešte neuplatnili v nákladoch.
Rozumiem tomu správne?
Ak nie tak ma opravte, ďakujem.
Terezap
25.04.09,18:09
Dievčence, nerozumiem ako si môžem po prvýkrát odpočítať DPH zo zásob. Mám stav zásob k 09.03.2009 za 15 552,08 Eur. Od 10.03.2009 som platca DPH. Z tejto celej sumy môžem odrátať DPH, alebo musím povyhľadávať všetky faktúry - to si neviem predstaviť ako by som sklad dopasovala k faktúram? Prosím o vysvetlenie - zrozumiteľné aj pre mňa.
A moja druhá otázka je : Ak náhodou k 01.01.2010 nebudem mať obrat dosahujúci povinnosť DPH, môžem sa odhlásiť? Ak áno musím doplatiť DPH zo zásob? Ak by som si teraz neuplatnila odpočet na zásoby budem musieť doplatiť aj tak? Ďakujem
Melnick
25.04.09,18:51
Dievčence, nerozumiem ako si môžem po prvýkrát odpočítať DPH zo zásob. Mám stav zásob k 09.03.2009 za 15 552,08 Eur. Od 10.03.2009 som platca DPH. Z tejto celej sumy môžem odrátať DPH,áno alebo musím povyhľadávať všetky faktúry - to si neviem predstaviť ako by som sklad dopasovala k faktúram?tu trocha nerozumiem Prosím o vysvetlenie - zrozumiteľné aj pre mňa.
A moja druhá otázka je : Ak náhodou k 01.01.2010 nebudem mať obrat dosahujúci povinnosť DPH, môžem sa odhlásiť? áno ,ak 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nedosiahneš stanovený obrat Ak áno musím doplatiť DPH zo zásob? áno Ak by som si teraz neuplatnila odpočet na zásoby budem musieť doplatiť aj tak? :) ak si neuplatníš a budeš predávať tovar ako platiteľ DPH potom predsa tú DPH odvedieš tak ,či tak ,pri predaji tých zásob.:) Ďakujem

Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok


(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu xxxxxxxx/ dosť často sa to poslednú dobu mení :)/. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

(3) Platiteľ registrovaný podľa § 6 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 1 500 000 Sk a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 1 500 000 Sk, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.

(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
Lianka
26.04.09,10:37
Dievčence, nerozumiem ako si môžem po prvýkrát odpočítať DPH zo zásob. Mám stav zásob k 09.03.2009 za 15 552,08 Eur. Od 10.03.2009 som platca DPH. Z tejto celej sumy môžem odrátať DPH, alebo musím povyhľadávať všetky faktúry - to si neviem predstaviť ako by som sklad dopasovala k faktúram? Prosím o vysvetlenie - zrozumiteľné aj pre mňa.


Skus tu:
http://www.porada.sk/t109331-p3-zasoby-a-registracia-dph.html
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8170197


A moja druhá otázka je : Ak náhodou k 01.01.2010 nebudem mať obrat dosahujúci povinnosť DPH, môžem sa odhlásiť?

mimotemyNa skoleni som sa dozvedela, ze sa chysta novela zakona o DPH od 1.6.2009, kde by mala byt moznost zrusenia registracie DPH (skor ako po uplynuti 12 mes.) pre tych, ktori boli "nuteni" sa registrovat z dovodu znizenia hranice pre povinnu registraciu DPH.
Lianka
26.04.09,10:57
A moja druhá otázka je : Ak náhodou k 01.01.2010 nebudem mať obrat dosahujúci povinnosť DPH, môžem sa odhlásiť? Ak áno musím doplatiť DPH zo zásob? Ak by som si teraz neuplatnila odpočet na zásoby budem musieť doplatiť aj tak? Ďakujem

Pozri je toto: http://www.porada.sk/t104271-p3-registracia-dph.html#post1028182, najmä prispevok c. 28.
dracica
24.05.09,05:35
dobrý deň chcela by som sa poradit: firma XY sa stala platitelom DPH v apríli 2009 vo februári kupila tlaciaren za 320 EUR vrátane DPH čo je drobný majetok, môže si odpočítať DPH pred registráciou????....ak ano tak sa celkovú sumu zauctuje ako 501/321, a potom sa interným dokladom odúčtuje DPH 343/501...je to správne účtovanie..prosím poradte..
optimistka
24.05.09,06:55
z drobného HM účtovaného do N priamo obstaraného pred registráciou môžeš odpočítať dph vtedy, ak bol obstaraný v istom roku ako bola priznaná registrácia
v príspevkoch vyššie je to pekne rozobraté
účtovanie je správne
seda
23.09.09,05:37
Dobrý deň, prosím o radu. S.r.o. vznikla v 04/09, platcom DPH začala byť od 1.6.09, zaoberá sa kozmetickými službami. Môžem uplatniť DPH z 05/09 za murárske práce, farby+vymaľovanie, koberec+pokládku, žalúzie+montáž, kreslo-lehátko, písací stôl, stolička, registračná pokladnica? Ja myslím, že od kresla po pokladnicu môžem, len si nie som istá s tými prácami. Ďakujem za pomoc.
adabirk
23.09.09,06:30
- na uvedené práce pred registráciou na DPH nie je nárok na odpočítanie dane - nárok na odpočítanie dane pred registráciou rieši § 55 zákona o DPH,
seda
23.09.09,06:46
Áno, aj ja takto rozmýšľam, len mám s klientom miernu dilemu, jemu nejaký jeho známy, ktorý má známeho na DÚ, povedal, že si môže uplatniť žalúzie+montáž, a tie ostatné a naťahujem sa tu lebo ja to odrátať nechcem a on chce. Pripadám si ako idiot, lebo ja mu vysvetlím § 55 a on mi povie, ale daňováci to asi vedia, veď to kontrolujú?!
saskia26
29.09.09,07:53
Podnikateľ nakúpil tovar ešte v marci 2009 od českého dodávateľa ktorý vystavil faktúru s DPH, lebo je registrovaný v ČR. Podnikateľ je od 09/2009 registrovaný ako platca DPH. Môžem odpočítať DPH pri registrácii z tohto tovaru , resp. urobím samozdanenie?
adabirk
29.09.09,21:24
- nie je možné uplatniť odpočítanie dane z takéhoto majetku pri registrácií, nakoľko DPH z predaja sa dostala do ŠR v Česku a nie na Slovensku,
- nevyplýva pre vás žiadna povinnosť "samozdaniť" predmetný nákup, nakoľko v danom období ste neboli platiteľom dane z pridanej hodnoty,
- je možné požiadať českú daňovú správu o vrátenie zaplatenej DPH v Čechách.
msa
05.10.10,10:14
chcem sa spýtať, SZČO v 4/2010 kúpila priestor, ktorý vložila do OM, účtuje v JU, teraz by sa chcela stať dobrovolným platcom DPH. Podľa §55 by si mohla odpočítať DPH z tohto dlh. majetku, zo zásob, nákup DrHM nakúpených v tomto roku. Môže si odpočítať DPH aj z ostatných položiek, ktoré zvýšili vstupnú cenu majetku? napr. materiál na sadrokartonové priečky, elektr.inštalácia, umyvadlo, záchod a práce s tým súvisiace? všetko je v jednom roku, ale niektoré veci boli zakúpené ešte pred založením živnosti. ďakujem za odp.
Badko
21.10.10,06:20
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Firma bola založená 28.5.2010, zápis do OR 11.06.2010 - plátca dph od 28.8.2010- moja otázka je - môže si odpočítať dph aj z notárskeho poplatku, nákup drobného majetku do spotreby pred 28.5.2010?

Díky moc za odpoveď
Zita5
21.10.10,06:46
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Firma bola založená 28.5.2010, zápis do OR 11.06.2010 - plátca dph od 28.8.2010- moja otázka je - môže si odpočítať dph aj z notárskeho poplatku, nákup drobného majetku do spotreby pred 28.5.2010?

Díky moc za odpoveď

Z § 55 odst.1 Zákona o dani z pridanej hodnoty nevyplýva , že by poplatok notárke a k nemu viažúca sa daň z pridanej hodnoty zaplatená sa môže uplatniť do odpočtu pri registrácii .Takže moja odpoveď bude nie k notárskemu poplatku .

Máte právo uplatniť odpočet DPH na hnuteľný a nehnuteľný majetok a napr. aj nehmotný majetok ( ako napr.právo k programovému vybaveniu ), skladové zásoby ako je tovar ...atď.
Treba spraviť inventarizáciu, aby bolo jasné, čo uplatňujete a z čoho uplatňujete odpočet DPH (a to všetko pri dodržaní §49 a 51§ zákona o DPH )