mina111111
20.04.09,15:57
Výklad zákona NR SR č. 182/1993 Z.z.par. 10 odsek 3 "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.". V auguste minulého roku som požiadal správcu bytového domu o opravu balkóna, ktorý bol v havarijnom stave a ohrozoval spolubývajúcich pod mojim bytom. Vyjadrenie Správcu bytového domu bolo také, že " že jediní kto môže rozhodovať o čerpaní z fondu opráv je domová schôdza a keďže vo FO nie je dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie opráv všetkých balkónov, mám si zafinancovať opravu z vlastných zdrojov a ak je balkón podľa môjho názoru nebezpečný nemám ho používať." Opravu som realizoval v septembri 2008 a fakturovanú čiastku ktorá činila 12000,- Sk som spolu z faktúrou predložil Správcovi bytového domu. Po urgencii som dostal vyjadrenie, že Správca vykonáva práce podľa poverenia vlastníkov bytov a nemôže čerpať prostriedky z účtu FO bez súhlasu vlastníkov, napriek tomu, že zákon hovorí o balkóne ako o spoločnom priestore domu. Pritom i v Zmluve o výkone správy bytového domu je ustanovenie, že z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú i opravy balkónov a lodžií. Prosím o vysvetlenie, či je možné aby Správa bytového domu takto postupovala v mojom prípade, keď riadne prispievam do FO. Obávam sa, že v budúcnosti keď dôjde k oprave balkónov ostatných vlastníkov budú to mať títo hradené z FO.:confused:
majkii
20.04.09,14:16
Opravu balkóna si sa rozhodol realizovať individuálne, čiže nejde o rozhodnutie vlastníkov podľa zákona. Pokiaľ si túto opravu nemal schválenú na schôdzi vlastníkov, skutočne ti správca nemôže tieto práce bez ich súhlasu preplatiť.
Halli
20.04.09,14:39
Opravu som realizoval v septembri 2008 a fakturovanú čiastku ktorá činila 12000,- Sk som spolu z faktúrou predložil Správcovi bytového domu.

Len jednu otázku mám na teba ? Ak by si raz predával byt, vratil by si do fondu opráv tú čiastku, ktorú si chceš dať preplatiť?



/O týchto opravách sme tu už veľa popísali....pozri si témy/
mina111111
20.04.09,15:05
Ďakujem za odpoveď. No ešte k tomu dodávam, že vlastníci domu môžu svojvolne rozhodovať či jednému schvália a druhému nie. Myslím si, že keď ide o havarijný stav rozhodovať by mal Správca bytového domu, ak by tech. stav viedol k havarii alebo ohrozoval život ( kusy padajúceho betónu zospodu balkóna na suseda podomňou ). Ak majú rozhodovať o financovaní vlastníci bytov malo by to byť striktne stanovené v Zmluve o výkone správcu bytového domu a nie všeobecným konštatovaním financovania z fondu opráv a údržby.
sito
20.04.09,15:23
Len jednu otázku mám na teba ? Ak by si raz predával byt, vratil by si do fondu opráv tú čiastku, ktorú si chceš dať preplatiť?



/O týchto opravách sme tu už veľa popísali....pozri si témy/


Pravdou je, že o balkónoch je tu veľa napísané. Pred tým než si opravu vykonal mal si sa informovať u zástupcu vlastníkov, ako sú dohodnuté podmienky financovania opráv balkónov. Správca môže konať len v rámci zmluvy o výkone správy. Ak bol balkón v havarijnom stave, bolo sa treba obrátiť na odborníka a požiadať súd, aby nariadil odstránenie havarijného stavu. A kto uhradí náklady za odstránenie havarijného stavu balkóna.

Pes je zakopaný niekde inde! Zákon hovorí z čoho sa hradia opravy balkónov. Zákon definuje obytnú plochu bytu a balkón nie je definovaný ako obytná plocha, ale je to plocha, ktorú využíva konkrétny byt.

A teraz ten pes! Do spoločného fondu opráv prispievajú byty podľa majetkového podielu v dome, teda obytnej plochy bytu, keďže balkón nie je obytná plocha, byt ktorý ho má, ho využíva ako nebytovú časť domu pre svoj byt, no na jeho opravy neprispieva do fondu opráv. To hryzie ľudí a riadne. Logicky by si mal dať opraviť, balkón na svoje náklady, ale zákon je zákon. Aj špatný zákon je nutné dodržovať, no dá sa aj obísť.

Poznám dom, kde byt nemá balkón a susedný byt má dva balkóny. A čo tam, dá sa dohodnúť? Je to vždy na konkrétnych vlastníkoch v konkrétnom dome. Ak sa nevedia dohodnúť, môže niektorý s nich požiadať súd, aby o veci rozhodol. To je posledná možnosť, aj tú môžeš využiť. Ale zváž si všetky plusy, mínusy a potom sa rozhodni.
Mária27
20.04.09,16:03
Ak ohrozuje balkón životy, môže opravu balkónov nariadiť aj správny orgán - stavebný úrad. Ak neuposlúchnu - do 3 rokov to dať na súd.
Halli
20.04.09,16:09
Sito, sito :D ja som sa nepýtala teba ani nikoho iného, len zadavateľa. Bola to čisto teoretická otázka.... tak skus to rešpektovať :D dík. Som len zvedavá, ako by odpovedal zadavateľ. ;)
....ber to ako moj prieskum:)
sito
20.04.09,16:26
Tvoju otázku som chcel vymazať! Nechať len to doporučenie. Ale rozhodol som sa ju tam nechať, hovoríš je len teoretická, no máš zaujímavú teóriu.?
majkii
20.04.09,16:55
Ďakujem za odpoveď. No ešte k tomu dodávam, že vlastníci domu môžu svojvolne rozhodovať či jednému schvália a druhému nie. Myslím si, že keď ide o havarijný stav rozhodovať by mal Správca bytového domu, ak by tech. stav viedol k havarii alebo ohrozoval život ( kusy padajúceho betónu zospodu balkóna na suseda podomňou ). Ak majú rozhodovať o financovaní vlastníci bytov malo by to byť striktne stanovené v Zmluve o výkone správcu bytového domu a nie všeobecným konštatovaním financovania z fondu opráv a údržby.

"Havarijný" stav balkónov vznikol náhle, nejakou živelnou udalosťou alebo ten stav trvá niekoľko rokov? Ak to trvá niekoľko rokov, prečo si to neriešil na schôdzi? Treba rozlišovať haváriu resp. havarijný stav a zlý technický stav, a treba rozlišovať čo je riešenie havárie resp. havarijného stavu a čo je rekonštrukcia balkónu.
Správca má zvyčajne v zmluve o výkone správy možnosť riešiť havariu resp. havarijný stav, ale čo to je, je presne vymedzené, čoho sa to týka, akým spôsobom sa havária odstráni a do akej výšky je správca oprávnený použiť finančné prostriedky. Myslím, že by v zmysle tohoto správca havariu riešil tak, že by dal vykonať práce v nevyhnutnej miere a v nevyhnutnom rozsahu na zábránenie ďalším škodám t.j. označenie miesta havárie páskou, ukotvenie uvoľnených blokov, osadenie a ukotvenie sieťky. Ostatné práce by boli rekonštrukčné práce a na tie potrebuješ súhlas vlastníkov, inak si ich hradíš sám.
Halli
20.04.09,17:45
Tvoju otázku som chcel vymazať! Nechať len to doporučenie. Ale rozhodol som sa ju tam nechať, hovoríš je len teoretická, no máš zaujímavú teóriu.?

No a ty máš teda zaujímavú prax, odpovedať na to, čo sa ťa nepýtam :D.
Ale neva, kľudne si prikladaj čo chceš, ja som mala len túto otázku na zadavateľa, lebo potrebujem vedieť konkrétnu odpoveď pre ďalšiu skúsenosť.;) Nič viac.dík. Vidím aj tak že sa tomu vyhol....

Neviem ako by som sa mala zatváriť, keby mi niekto doniesol hotovú fakturu a ...preplatiť. Do mesiaca by som mala možno takých faktúr 10 a každý by si dal balkon opraviť od výmyslu sveta. Nuž taká je moja teória a hľadám k tomu rozumné stanovisko.:o
sito
20.04.09,18:26
Slávka, a čo si sa ma pýtala? ;).

Zvyčajne sa informácie zo zadávateľov ťahajú postupne. Mina už asi povedala všetko. Tiež ma netešilo, keď bola faktúra neoprávnená.

Ja by som to nechal na toho spodného suseda, ak bol ohrozený, iniciátorom na odstránenie havárie mal byť on, alebo ju podporiť na schôdzi u zástupcu vlastníkov a správcu. Na ktorom poschodí býva? Koľkých balkón ohrozoval. Tých otáznikov je isto viac. No, kým sa nič nestane, tak je to v poriadku. Čo potom?
Zitulda
21.04.09,07:50
O balkónoch je tu na porade dosť popísané, zo zákona vyplýva ich oprava a odstránenie havarijných stavov. My do FOaÚ platíme za celkovú plochu bytu, čiže v platbe je zahrnutá aj plocha loggií. A tak byty, ktoré loggiu nemajú platia len za obytnú plochu. Podľa mňa, je to najschodnejšie a najspra vodlivejšie riešenie platieb. Teraz, keď máme zateplovanie s odstránením systematických porúch predo dvermi, v projekte máme aj opravu balkónov so "všem všudy", ba dokonca aj komplexnú obnovu oboch výťahov a nik z majiteľov bytov, čo nemajú loggie sa nemohol ohradiť.
mina111111
04.05.09,17:09
Podľa mňa najlepšie by bolo vyňať zo Zmluvy o správe financovanie balkónov z FO a aby si každý opravoval balkón sám na svoje náklady ( v našom bytovom dome pripadá na 1 byt 1 balkón takže je to spravodlivé ) a na schôdzi vlastníkov bytov odsúhlasiť zmenu zmluvy. Tým by sa zabránilo špekulácii, že by sa jednému mohla odsúhlasiť úhrada a druhému nie.
Halli
06.05.09,19:12
Podľa mňa najlepšie by bolo vyňať zo Zmluvy o správe financovanie balkónov z FO a aby si každý opravoval balkón sám na svoje náklady ( v našom bytovom dome pripadá na 1 byt 1 balkón takže je to spravodlivé ) a na schôdzi vlastníkov bytov odsúhlasiť zmenu zmluvy. Tým by sa zabránilo špekulácii, že by sa jednému mohla odsúhlasiť úhrada a druhému nie.
Vyňať zo zmluvy asi nie, je to dané v zákone...aj keď tvrdím, že je to nedoriešené. Ale ja som toho názoru, že keď sa vlastníci dohodnú rozumne na zhromaždení o nakladaní s vlastnými prostriedkami fondu opráv a dohodu dodržia je to nad zákon, pokiaľ to splní aj účel. Vo Vašom prípade máte jeden z mála prípadov, keď pripadá na byt jeden balkón a tak dohoda by mohla byť konštruktívna. V ostatných prípadoch je to oveľa zložitejšie.
palenik123
17.07.09,06:50
Postup pri sanácii balkóna:
1. oznámiť správcovi havarijný stav.
2. kompetentná osoba posúdi či sa jedná o havarijný stav ak áno správca realizuje opravu aj bez schválenia schôdzou vlastníkov B a NP (čo asi nebude, lebo to by muselo odpadnúť zábradlie alebo byť narušená nosná konštrukcia...)
3. ak technik alebo znalec vystáví posudok o nutnosti ekonštrukcie balkónov, správca zvolá schôdzu vlastníkov, na ktorej sa rozhodne o oprave balkóna (balkónov) a spôsobe jej financovania (už by mali byť pripravené ponuky).
4. realizácia opráv.
3a na schodzi sa nerozhodne je možne domáhať sa opravy súdnou cestou.
4a realizácia stavby
5a úhrada nákladov z FPOU

Vyššie uvedený postup je trochu zjednodušený, ale taký by mal byť.
Nie najskôr si opraviť balkón a potom žiadať uhradenie nákladov (na to nie je právny titul)
Gapo
29.07.09,15:34
Vyňať zo zmluvy asi nie, je to dané v zákone...aj keď tvrdím, že je to nedoriešené. Ale ja som toho názoru, že keď sa vlastníci dohodnú rozumne na zhromaždení o nakladaní s vlastnými prostriedkami fondu opráv a dohodu dodržia je to nad zákon, pokiaľ to splní aj účel. Vo Vašom prípade máte jeden z mála prípadov, keď pripadá na byt jeden balkón a tak dohoda by mohla byť konštruktívna. V ostatných prípadoch je to oveľa zložitejšie.
Neviem na aké zákony sa tu odvoláva ohľadne opravy balkónov, ale už sa tu o tom písalo a myslím, že aj ja som, napísal, že v prvom rade je potrebné vedieť čo je súčasťou fasády a teda čo patrí do spoločnej časti. Toto jasne definuje "Stavebný Zákon" a pokiaľ ma pamäť neklame ten by mal byť nadradený všetkým "podzákonom a vyhláškam". Spoločnou časťou môže byť balkón v prípade, ak obsahuje zvislé a vodorovné nosné prvky, toto bezpochyby majú všetky lódžie, balkóny nie. A tak, ak aj je balkón v havarijnom stave, zodpovedá za neho majiteľ stavby, t.j. majiteľ bytu.:cool:
Halli
29.07.09,16:19
Neviem na aké zákony sa tu odvoláva ohľadne opravy balkónov, ale už sa tu o tom písalo a myslím, že aj ja som, napísal, že v prvom rade je potrebné vedieť čo je súčasťou fasády a teda čo patrí do spoločnej časti. Toto jasne definuje "Stavebný Zákon" a pokiaľ ma pamäť neklame ten by mal byť nadradený všetkým "podzákonom a vyhláškam". Spoločnou časťou môže byť balkón v prípade, ak obsahuje zvislé a vodorovné nosné prvky, toto bezpochyby majú všetky lódžie, balkóny nie. A tak, ak aj je balkón v havarijnom stave, zodpovedá za neho majiteľ stavby, t.j. majiteľ bytu.:cool:


Kiež by si mal pravdu Gapo ;), p. Jurčáková zo ZSVB prezentuje iný názor :rolleyes:...ale už sme toho popísali dosť v tejto aj ďalšej téme, tak už to nebudem rozvádzať...
Mária27
29.07.09,19:11
Neviem na aké zákony sa tu odvoláva ohľadne opravy balkónov, ale už sa tu o tom písalo a myslím, že aj ja som, napísal, že v prvom rade je potrebné vedieť čo je súčasťou fasády a teda čo patrí do spoločnej časti. Toto jasne definuje "Stavebný Zákon" a pokiaľ ma pamäť neklame ten by mal byť nadradený všetkým "podzákonom a vyhláškam". Spoločnou časťou môže byť balkón v prípade, ak obsahuje zvislé a vodorovné nosné prvky, toto bezpochyby majú všetky lódžie, balkóny nie. A tak, ak aj je balkón v havarijnom stave, zodpovedá za neho majiteľ stavby, t.j. majiteľ bytu.:cool:

Stavebný zákon nie je nadradený špeciálnemu zákonu o vlastníctve bytov, určite sa ním neriadi financovanie opravy balkónov. Podľa stavebného zákona môže stavebný úrad pri havárijnom stave nariadiť opravu balkonov vlastníkom v dome a správcovi.

Zákon o vlastníctve bytov

§ 10
(3) ... Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. ...

§ 11
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy.
Halli
30.07.09,11:37
Škoda len, že všetky tieto dohadovačky musí riešiť nejaký zákon a nie normálny ľudský, zdravý rozum :mad: Ja určite nebudem čakať až mi to opravia z fondu opráv, je to len môj a môj balkón a žiadna spoločná časť domu !:rolleyes:
Mária27
30.07.09,13:53
Škoda len, že všetky tieto dohadovačky musí riešiť nejaký zákon a nie normálny ľudský, zdravý rozum :mad: Ja určite nebudem čakať až mi to opravia z fondu opráv, je to len môj a môj balkón a žiadna spoločná časť domu !:rolleyes:

A sama si schváliš a zaplatíš aj lešenie? Ak je jeden v havárijnom stave, bývajú všetky pod sebou. Nie je to len o dlažbe.
Halli
30.07.09,14:20
A sama si schváliš a zaplatíš aj lešenie? Ak je jeden v havárijnom stave, bývajú všetky pod sebou. Nie je to len o dlažbe.


Majka, nenechala by som dôjsť situáciu do takého stavu, aby mi balkon padol na hlavu /alebo niekomu inému/...a našťastie našim domom /myslím tu u nás/ toto ešte nehrozí a tretina balkonov je už opravená... A tam kde to hrozí, či už z dôvodu veku, alebo ľajdackosti vlastníkov tam nastupuje zákon...tam už nepomože zdravý rozum ;) Ale už sme to rozobrali a preto majú vlastníci na výber. Buď sa riadiť zákonom alebo podobrotky sa dohodnúť, alebo nenechať dôjsť svoj majetok do stavu aby to bola nevyhnutnosť. Vlastníctvo bytov je tu už druhú desiatku rokov a veľa vlastníkov si to patrične ešte neuvedomilo :rolleyes:, že o svoj majetok sa treba starať ! Na čo asi čakajú? Mladí si zoberú uver a rekonštuujú si byty a balkony, za ktoré tvrdo platia a niekto ziskal byt od štátu za "pár šupov" a nepohol odvtedy prstom...
sito
30.07.09,14:34
Mária, ak je to byt na zvýšenom prízemí, možno aj z rebríka. Netreba lešenie.

Obvodové múry, panely sú spoločným majetkom všetkých vlastníkov bytov v dome. Balkóny sú zvyčajne uchytené, ukotvené v obvodových múroch, paneloch.

Môže si ktorýkoľvek vlastník opraviť balkón svojvoľne a pritom narušiť statiku obvodových múrov, panelov?

Ak si potrebuje balkón vydláždiť, môže aj na svoje náklady.

Ak je balkón v havarijnom stave, posúdiť odstránenie havárie by mal statik. V tom prípade má ten balkón už nejaký rok za sebou, ale to aj ostatné. Takže možno sa dohodnúť už na oprave všetkých.

Ale môže si spraviť každý ako mu vyhovuje. Otázne bude do kedy bude dom stáť, kedy sa zrúti?
Mária27
30.07.09,18:24
Majka, nenechala by som dôjsť situáciu do takého stavu, aby mi balkon padol na hlavu /alebo niekomu inému/...a našťastie našim domom /myslím tu u nás/ toto ešte nehrozí a tretina balkonov je už opravená... A tam kde to hrozí, či už z dôvodu veku, alebo ľajdackosti vlastníkov tam nastupuje zákon...tam už nepomože zdravý rozum ;) Ale už sme to rozobrali a preto majú vlastníci na výber. Buď sa riadiť zákonom alebo podobrotky sa dohodnúť, alebo nenechať dôjsť svoj majetok do stavu aby to bola nevyhnutnosť. Vlastníctvo bytov je tu už druhú desiatku rokov a veľa vlastníkov si to patrične ešte neuvedomilo :rolleyes:, že o svoj majetok sa treba starať ! Na čo asi čakajú? Mladí si zoberú uver a rekonštuujú si byty a balkony, za ktoré tvrdo platia a niekto ziskal byt od štátu za "pár šupov" a nepohol odvtedy prstom...

Ja mám jeden balkón zvážený dosť pod normu, je to aj vidieť. Statik dal posudok na okamžité odstránenie zavesením alebo podložením balkóna. Je to na štvrtom poschodí, sama to neurobím. Sú zvážené aj iné v tej časti, trochu menej.
Nedali súhlas. Stavebný úrad bol na obhliadku a vydal rozhodnutie na okamžitú realizáciu podľa posudku statika. Oddalovali, našli iného statika, prešli tri roky, podplatili nejakého úradníka a nové rozhodnutie úradu bolo len na opravu balkóna. Odvolala som sa na kraj, ten zrušil druhé rozhodnutie. Medzitým dali opraviť oplechovanie, zábradlie nie, dlažby sme si hradili sami.
Je to stále zvážené. Dosiahla som súdne rozhodnutie, že to majú dať opraviť, inak v prípade akejkoľvek škody, budú celú hradiť
Nie som odkázaná na to, aby mi niekto platil opravu balkóna, ani lakomá. Ale sama ho nikam nezavesím ani nepodložím.
Keď ma budú musieť vysťahovať, asi vysťahujú viacerých.
Mária27
30.07.09,18:33
Majka, nenechala by som dôjsť situáciu do takého stavu, aby mi balkon padol na hlavu /alebo niekomu inému/... a niekto ziskal byt od štátu za "pár šupov" a nepohol odvtedy prstom...

Môžem moju snahu doložiť písomne - od roku 1994! Už som ho chcela dať odpíliť.

Ak niekto chce, môžem balkón darovať. Mám ešte tri - na zmývanie holubacincov.
Halli
30.07.09,18:37
Ja mám jeden balkón zvážený dosť pod normu, je to aj vidieť. Statik dal posudok na okamžité odstránenie zavesením alebo podložením balkóna. Je to na štvrtom poschodí, sama to neurobím. Sú zvážené aj iné v tej časti, trochu menej.
Nedali súhlas. Stavebný úrad bol na obhliadku a vydal rozhodnutie na okamžitú realizáciu podľa posudku statika. Oddalovali, našli iného statika, prešli tri roky, podplatili nejakého úradníka a nové rozhodnutie úradu bolo len na opravu balkóna. Odvolala som sa na kraj, ten zrušil druhé rozhodnutie. Medzitým dali opraviť oplechovanie, zábradlie nie, dlažby sme si hradili sami.
Je to stále zvážené. Dosiahla som súdne rozhodnutie, že to majú dať opraviť, inak v prípade akejkoľvek škody, budú celú hradiť
Nie som odkázaná na to, aby mi niekto platil opravu balkóna, ani lakomá. Ale sama ho nikam nezavesím ani nepodložím.
Keď ma budú musieť vysťahovať, asi vysťahujú viacerých.

No to ti nezávidím,ale práve k tomuto nechcem dôjsť a preto pripominam na každom zhromaždení, že balkon si musí každý opraviť sám -pokiaľ je to možné...funguje to, postupne sa opravuje. ten zákon je stavaný na narušené a velmi schátralé balkony, ktoré treba okamžite riešít, lebo nebol záujem, alebo čas si to riešiť inak, tak zákonodarcovia pristupili k tomto riešeniu.... my máme domy 37 rokov staré a až taká deštrukcia tu nehrozí. Takže závisí to jednoznačne o posúdenia technického stavu a od dobrej vôle vlastníkov a od samotneho posúdenia stavu predmetnej stavby, čiže domu.


...to že máš toľko balkonov som nevedela,pridala si to tu medzitým , čo som písala...ja mám len jeden a na prízemí, žiadne súkromie, keď vyjdem von všetci ma hneď zdravia a pripadne riešia problémy a medzuľudské vzťahy domu....aj večer o 20, oo hod.:o
Jozef I
31.07.09,06:22
......
ja mám len jeden a na prízemí, žiadne súkromie, keď vyjdem von všetci ma hneď zdravia a pripadne riešia problémy a medzuľudské vzťahy domu....aj večer o 20, oo hod.:o
Slavka tak chod radsej na pivo a nie na balkon.... Ved nemusíš stále pracovať. ;) :D
Mária27
31.07.09,07:44
No to ti nezávidím,ale práve k tomuto nechcem dôjsť a preto pripominam na každom zhromaždení, že balkon si musí každý opraviť sám -pokiaľ je to možné....:o

Išlo mi o to, aby sa neodsudzovali len vlastníci bytov s balkónom, že to "nechcú" opraviť alebo zaplatiť.
Byt so štyrmi balkónmi som si nevybrala, ušiel sa nám ako rezervný stabilizačný byt stavebníka (zamestnávateľa).
Gapo
31.07.09,11:24
Stavebný zákon nie je nadradený špeciálnemu zákonu o vlastníctve bytov, určite sa ním neriadi financovanie opravy balkónov. Podľa stavebného zákona môže stavebný úrad pri havárijnom stave nariadiť opravu balkonov vlastníkom v dome a správcovi.

Zákon o vlastníctve bytov

§ 10
(3) ... Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. ...

§ 11
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy.

Ja sa nechcem hádať:), je mi jasné, že každý tvorca nejakého zákona si myslí, že je rozum sveta a potom vychádzajú rôzne vysvetľovania a dodatky. Samozrejme som čítal, veľa takýchto článkov aj Zákon o vlastníctve bytov, ale to neznamená, že to je správne. Tiež som čítal aj články v novinách napr. jeden z Pravdy, kde istá právnička odpovedá pisatelke z článku "Padali kusy muriva" na otázku, kto má financovať takúto opravu tak, že jej prezentovala presne môj názor, niekde aj ten článok mám, ak ho nájdem, dám ho sem, viem nemá to podstatný vplyv, ale v domoch, kde nemá každý balkón, to má sakramentský vplyv. A neobstojí tvrdenie, že aj strechu nemá každý a opravuje sa zo spoločného.:cool:
Hlavne chcem povedať, že za nedokonalosť zákonov trpia občania. A predsa ten očervenený paragraf aj tak potvrdzuje moje tvrdenie o povinnosti "vlastníka stavby"a to nie je správca, potom ešte, videl niekto z vás, ako si vlastník balkóna natiera kovové prvky, alebo opravuje dlažbu, aby nezatekalo do nosníka balkónu a nespôsobovalo koróziu armatúry a neopadávali podmočené kusy betónu? Ja teda nie. Byt samozrejme hej, to si maľujú, vymieňajú podlahy, režú oblúky, búrajú priečky a pod. , ale balkón ako keby neboli ich, potom sa zbadajú a chcú opravu zo spoločného, aj keď tam ani korunou, dnes eurom, neprispeli naviac, pretože vo väčšine je to tak, že sa plocha balkóna či lodžie nezapočítava do podlahovej plochy bytu z ktorej sa stanovuje výška platby do FOaÚ.
Najlepšie by to bolo tak, ako tu už bolo písané, dohodnúť sa na schôdzi vlastníkov o spôsobe vysporiadania sa v prípade ak nemajú všetci balkón, ale to je fikcia.
Mária27
31.07.09,14:50
Zákon o vlastníctve bytov hovorí vždy o podlahovej ploche bytu bez príslušenstva. Plocha balkóna podľa občianskeho zákonníka je príslušenstvom bytu, nie celý balkón - s tými železami, čo sú zapustené v obvodovom múre a jedno je už úplne vytiahnuté.

Ak si ešte nevidel natierať balkóny a opravovať škáry, príď sa pozrieť. Práve to robím, nie prvýkrát. Moje balkóny sú z ďaleka najkrajšie, len zblízka ... práve môj "veniec" balkónov sa zvažuje najviac. Ja som stavbu nepreberala.

§ 2 ZVB
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
§ 5 zmluva o prevode bytu obsahuje
a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

§ 121 obč.z.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.
sito
31.07.09,15:08
Maria, možno ostatní vlastníci povedia, nemala si naň toľko chodiť, nebol by sa dostal do havarijného stavu, ale to sme my, ľudia. Ja Ta chápem. Ale to Ti nepomôže. Pochopiť to musia Tí, s ktorými bývaš v dome.

Ale riešil som tu problém s ročným vyúčtovaním a tam sa dohodli, že od fondu opráv sa prispieva podľa celkovej plochy bytu, teda aj s balkónom.

V obytnom dome nie je nič spravodlivé, jedine vtedy, ak súhlasí 100 % vlastníkov. Žeby, zázrak.
Mária27
31.07.09,15:21
Mne nevadí platiť aj za plochy balkónov, nech sa len opravujú. Balkóny sú asi robené na to, aby sa na ne chodilo, ale ja som pomaly ani doma nebývala ...
Keď niekto tvrdí, že je to len môj balkón, prečo odrazu kričali, keď som ho chcela dať z bezpečnostných dôvodov odpíliť? Čo ich je do môjho balkóna?
Spoluvlastníctvu sa radčej vyhnúť : podielovému, bezpodielovému, aj tomuto chaotickému.
Mária27
02.08.09,09:43
Halli
02.08.09,09:48
https://mail.t-com.sk/uwc/webmail/attach/f341dd653040233a80628ce6e5ee83b3_full.jpg?sid=&mbox=INBOX&charset=escaped_unicode&uid=2576&number=14&filename=f341dd653040233a80628ce6e5ee83b3_full.jpg

Slavica, takýto balkón asi nemáš!


Majka, práve som ti chcela napísať, aby si nám tie svoje balkony odfotila...žiaľ nedá sa mi to otvoriť, nemám doma všetky prehliadače, skusím zajtra v práci...tak som zvedavá;), alebo nedá sa ti to prilepiť priamo?
Gapo
02.08.09,10:22
Zákon o vlastníctve bytov hovorí vždy o podlahovej ploche bytu bez príslušenstva. Plocha balkóna podľa občianskeho zákonníka je príslušenstvom bytu, nie celý balkón - s tými železami, čo sú zapustené v obvodovom múre a jedno je už úplne vytiahnuté.

Ak si ešte nevidel natierať balkóny a opravovať škáry, príď sa pozrieť. Práve to robím, nie prvýkrát. Moje balkóny sú z ďaleka najkrajšie, len zblízka ... práve môj "veniec" balkónov sa zvažuje najviac. Ja som stavbu nepreberala.

§ 2 ZVB
(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
§ 5 zmluva o prevode bytu obsahuje
a) popis bytu alebo nebytového priestoru v dome a príslušenstva bytu, 5) vymedzenie polohy bytu alebo nebytového priestoru v dome označením čísla bytu, čísla vchodu a opisom nebytového priestoru, určenie rozsahu podlahovej plochy a vybavenia bytu a nebytového priestoru v dome,

§ 121 obč.z.
(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.
:D:Dneviem v ktorom kúte tejto zázračnej krajiny žiješ, ale na našej ulici a kade chodím, som v živote také niečo ako údržba balkónu nevidel, nehovorím o terajšej dobe, keď sa balkóny zasklievajú a pod architektonické výtvory sa realizujú. Taktiež, keďže som už od nepamäti v domovom výbore,predsedom a či Z.V., nikto nikdy nepožiadal o odstránenie hocijakej závady a či obnovu náteru, zato dnes, sa pýtajú a balkón opraviť by sa nedalo, máme ho zničený. Iste u teba stojí otázka inak, prečo si si prevzala byt do vlastníctva s takým havarijným stavom balkónu ako uvádzaš?:confused: Mala si požiadať, neviem či je to družstevný a či štátny, o odstránenie tejto vady. Pretože je jasné, podľa toho čo píšeš, že to si nijako nemohla ovplyvniť.
U nás v dome, dodnes ešte sú družstevníci a tak majú nárok na opravu všetkého.:cool:
Mária27
02.08.09,11:12
Sýty hladnému neverí. Do tejto témy píšem len preto, aby sa paušálne neodsudzovali vlastníci bytov, lebo nie všetci balkóny zanedbávajú.
Byt som si prevzala až s tým súdnym rozhodnutím. Začala som to bombardovať už ako nájomníčka družstevného bytu. Ale aj vtedy bol fond, z ktorého bolo všeličo treba platiť, na schôdzi sa to schvaľovalo.
Skutočne mi nejde o peniaze, ani o prácu. Ak si nevidel údržbu balkónov, tak si ešte asi mladý, alebo si prešiel málo ulíc. Mne sa na tých balkónoch nechce len tak vysedávať, radčej ich budem natierať.
Ale nemôžem prinútiť ostatných, aby sme dali pod balkóny (a na ne) stĺpy, lebo vraj by sa po nich šplhali zlodeji ... to by bol román návrhov a výhovoriek.
cowboyka
07.08.09,16:08
a čo s balkónom, na ktorom je plieseň, Keď si ho chcem opraviť, tak mi neodporúčajú kvôli tomu, že najprv si ho má opraviť sused nadomnou, lebo keby som si to opravila, tak by mi dokonca potom mohla plieseň vojsť do izieb, teda na steny, ktoré sú spojené s balkónom. Čo sa dá robiť v takomto prípade? Sused neni nikdy doma a nesúhlasí s opravou, pretože to robila na zákazku nejaká firma, ktorú vybralo SBD a to sa dištancuje od toho, nakoľko nemá "vraj" žiaden doklad. Je to ako začarovaný kruh a domovník nepodpíše opravu, lebo jednoducho, nech si to urobím na svoje náklady, ževraj on si to urobil sám. No ale on býva na prízemí a ja na 6.posch. Teda, čo ďalej? Vie niekto poradiť?
GABRIELA
12.08.09,10:08
Ja sa pridám názorom. Máme dom 55 ročmý tehlák. Balkóny nie sú v havarijnom stave , ale zatekajú, olupuje sa omietka a pod. Balkónov máme 19, bytov 46. takže klasický problém, čo stým. Nakoniec sme našli riešenie.
Ideme dať všetkým opraviť balkóny, rovnako, bez výnimky. Dali sme si vyčísliť od technikov a stavbárov čo je technická časť opravy- čiže to čo je nevyhnutné urobiť pre bezpečnosť- to zaplatíme zo spoločného, ostatné veci ako dlažbu, natretie zábradia a pod. si budú platiť vlastníci balkónov sami. Súčasne sme túto opravu podmienili platbou do FÚO za m2 ako za byt. Budú sa tieto fin.prostriedky viesť samostatne a pri najbližšej oprave ( dúfam že sa toho už ja nedožijem- čiže bude to zase o 50 rokov) sa dajú opraviť balkóny z tejto vybratej sumy.

Mrzí ma len to , že vlastníci balkónov s pribúdajúcim časom k realizácii opravy teraz stupňujú svoje požiadavky, čo všetko ešte chcú zaplatiť zo spoločného, a nie sú vďační za to, že sme to odsúhlasili bez väčších hádok. Navyše balkóny na najvyšších poschodiach už dostali striešky zadarmo, aby nezatekali, a od nich dolné .

Pekný deň