Eva Póčová
20.04.09,17:30
Ahojte,

mám problém ohľadom výpovedi z prenájmu zo záhrady.
Záhradku mám v prenájme od roku 1990, vtedy bola spýsaná zmluva, riadne zaplatené nájomné každý rok, pôda bola využívaná na záhradkárske účely v plnom rozsahu. Dnes som obdržala výpoveď s tým, že záhradku mám vypratať do 31.07.2009. Problém je s tým, že záhradka bola opäť zasiata, boli vysadené planty a bol tento rok postavený aj vykurovaný sklenník (čiže nemalé náklady).
Tu sa mi naskytne otázka či prenajímateľ má právo mi vypovedať zmluvu počas sezóny? Nemám náhodou právo na pozbieranie si úrody alebo žiadať si náhradu škody? Mohli by ste mi pomôcť aspoň s tým, že ktorý zákon a § toto upravuje, kde mám hladať pomoc?
Tento problém sa týka viacerých záhradkárov v tejto zahradkárskej oblasti, ktorá bola prekvalifikovaná z poľnohospodárskej pôdy na stavebný pozemok. cca 2 ha.
Ďakujem
hanelie
20.04.09,15:39
pokiaľ nájomná zmluva obsahuje aj klauzulu o takom ako je zber úrody, resp náhrada škody prípadne iný text týkajúci sa požitkov zo záhradky, máte veľkú šancu upieť v prípadnom občiansko právnom konaní /
otázka: existuje výpovedná lehota?
Mária27
20.04.09,15:50
Asi sa dá na to aplikovať zák č. 503/2003 o nájme polnohospodárskych pozemkov. Výpove´d je v rozpore s dobrými mravmi.

§ 1
2) Pozemok na účely tohto zákona je taký pozemok, ktorý je poľnohospodárskou pôdou2) alebo časť tohto pozemku, pozemok zastavaný stavbou na poľnohospodárske účely do 24. júna 1991, ako aj iný pozemok prenechaný na poľnohospodárske účely alebo časť tohto pozemku; ustanovenia osobitného predpisu2a) tým nie sú dotknuté.

§ 6
Zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely dohodnutú na neurčitý čas možno vypovedať k 1. novembru. Výpovedná lehota je jeden rok, ak sa nedohodne inak.
Eva Póčová
20.04.09,18:34
Asi sa dá na to aplikovať zák č. 503/2003 o nájme polnohospodárskych pozemkov. Výpove´d je v rozpore s dobrými mravmi.

§ 1
2) Pozemok na účely tohto zákona je taký pozemok, ktorý je poľnohospodárskou pôdou2) alebo časť tohto pozemku, pozemok zastavaný stavbou na poľnohospodárske účely do 24. júna 1991, ako aj iný pozemok prenechaný na poľnohospodárske účely alebo časť tohto pozemku; ustanovenia osobitného predpisu2a) tým nie sú dotknuté.

§ 6
Zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely dohodnutú na neurčitý čas možno vypovedať k 1. novembru. Výpovedná lehota je jeden rok, ak sa nedohodne inak.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, podarilo sa mi nájsť ten zákon, ale je to 504/2003 §6. Mohla by si mi prosím Ťa vysvetliť tú výpovedú lehotu k 1. novebru? - teraz v roku 2009?
A ten 1 rok výp.lehoty sa ráta od 1. nov.2009?
Ešte raz ďakujem
Mária27
20.04.09,18:39
Výpoveď ti mali dať pred rokom. Ak ti ju dali teraz, bude účinná o rok. Úrodu si môžeš pozbierať. Odporúčam však najať právnika (aj všetci spolu), ak by tvrdili, že pozemok nie je ponechaný na poľnohospodárske účely.

Ospravedlňujem sa za zle opísané číslo zákona.
kaco11
20.04.09,18:44
Musi ta nechat zozbierat urodu. My sme kupovali pozemok kde mal predavajuci zasiate uhorky a museli sme cakat kym ich zozbiera a ani kvasaky sme nedostali:) ale musi. Uroda je tvoj majetok.
Eva Póčová
20.04.09,19:00
ďakujem vám všetkým za pomoc. Ten predpis čo si mi napísala aj tak mi pomohol nájsť ten vedľajší 504/2003.
Idem napísať odvolanie.
Koco11 tie kvasaky ma mrzia.
Dobrú noc.
kaco11
20.04.09,21:19
ďakujem vám všetkým za pomoc. Ten predpis čo si mi napísala aj tak mi pomohol nájsť ten vedľajší 504/2003.
Idem napísať odvolanie.
Koco11 tie kvasaky ma mrzia.
Dobrú noc.
dobru noc aj tebe. Mna nemrzia:) bude aspon domcek:)