dolfort
20.04.09,21:54
Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!
alla66
20.04.09,21:45
Neviem, možno som mimotemy... ale niekomu pomôžem :):



Osy majú informačný systém. Ak postavíš v miestnosti na stôl horiacu sviečku, prvá osa, ktorá sa dostane s plameňom do kontaktu, informuje ostatné a zariadi, že už tam žiadne nevletia. Pri silnom vetre pomáha pohárik špiritusu na stole.

Ďalšia možnosť - na stôl daj 4 lyžičky čerstvo pomletej kávy a zapichni do nej horiacu zápalku. Kombináciu tejto vône osy nemôžu, máš 1,5-2 hodinky pokoj.

Čerstvá bazalka na okne nedovolí vletieť dnu osiam, nevonia im to...

Daj na stôl citrónovú kôru rozdrvenú s klinčekmi .

Ak momentálne obedujete a je tam osa, stačí niekoľko metrov ďalej dať tanier s cukrovou vodou. Osy tam budu na 100%, ale vy budete mat pri stole kľud.
wagner
21.04.09,07:26
Tie rady vyzerajú dobre. Ale ako dostať osy z povala? Hniezda majú pricapené na samom vrchu a aj keď zatiaľ bol s nimi relatívny kľud, rada by som ich z povala vyštvala. A čo proti sršňom? Ako ich vyštvať z okolia domu? Poradíte mi?
alla66
21.04.09,17:16
Pred rokmi sme pri výmene strechy (bolo to v apríli) ničili osie hniezda, strhávala som ich s metlou a čudovala som sa, kde sú osy. Teraz som googlila a našla som :

Masové nálety do domov na lekvár, ovocie a iné sladkosti má na svedomí prevažne vespula vulgaris, ktorá je aj najhojnejšia, a ktorá spolu s vespula germanica má aj najdlhšie pretrvávajúce hniezda, až do mrazov.
Ostatné druhy ôs, vynímajúc tie spomínané vyššie, končia hniezdnu aktivitu už v lete. Všetky naše druhy prezimujú len ako oplodnené matky. Zvyšok hniezda zahynie. Samčeky sa dajú ľahko rozpoznať (a chytiť) podľa dlhých tykadiel. Dajú sa brať do ruky, nemajú totiž žihadlo. Venujú sa len kvetom, zbierajú nektár samičkám.
Kráľovná je zakladateľkou štátu

Podobne ako medonosne včely, žijú aj osy v celých veľkých spoločenstvách. V máji sa prebudí kráľovná zo svojej zimnej strnulej letargie a začína so stavbou hniezda, spočiatku celkom sama, ale za krátku dobu sa v novovzniknutom štáte vyvíja nový organizovaný poriadok. Osy - strážkyne, staviteľky, vychovávateľky - robotnice, starajúce sa o kŕmenie a čistotu lariev. Trúdy sú na rade až v neskorom lete, dovtedy sú osami starostlivo vychovávaní za jediným účelom, aby ten najväčší a najkrajší jedinec sa spáril s mladou kráľovnou a založil nový štát.

Neviem, či nie je už neskoro. Skús ísť na povalu, zhoď metlou hniezdo a odnes čo najďalej.
Ešte pridám dodatok:...osy majú podiel na udržiavaní prírodnej rovnováhy :eek:
viď.link
http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/biologia-a-geologia/35791/osy
wagner
21.04.09,17:28
Ďakujem, som múdrejšia. Len škoda že hore na poval metlou nedočiahnem, má to výšku okolo 7-8 m. Iba že by som pozvala osojeda, aby spravil s nimi poriadok.
alla66
21.04.09,17:40
rebrík nemáš?
wagner
21.04.09,17:55
Mám, len sa bojím, aby na mňa nevyletel roj. Mám totiž alergiu a to by bolo pre mňa nebezpečné. Už som rozmýšľala že to nechám na jeseň. Dúfam že potom už budú neškodné.
Beella
21.04.09,18:10
Presne s týmto problémom menom Osy "bojujeme" od soboty. Teda v sobotu sme prišli na to, že presne ako u Dolforta, sa nám objavili osy. V nedeľu sme tam zavesili fľašu, čo som si vygúglila:

Tradičným a osvedčeným spôsobom, o ktorom dnes už vie málo záhradkárov, je lapacia fľaša. Stačí, keď na strom, kam sa osy najčastejšie zlietavajú za naším ovocím, zavesíme fľašu s úzkym hrdlom, naplnenú asi do tretiny sladkou tekutinou. Osy potom zalezú dovnútra, kde sa väčšina z nich utopí. Ak nám pripadá konzumná fľaša príliš neestetická, môžeme si v hypermarkete kúpiť obdobnú „lapačku“ z plastu. Jej funkcia je úplne rovnaká, ale má prijateľnejší design. Tu tiež môžeme dostať chemické prostriedky proti osám, ako je Cyper a Actelit.

Chémiu sme zatiaľ neskúšali, dúfame, že zaberú fľaše so sladkou cukrovou vodou. Dám vedieť, či sa pochytali.
alla66
21.04.09,18:17
♣Na malé hniezda veľkosti jablka často stačí len kus odvahy. Jednoducho ich odpálkujte kusom laty alebo poriadnej chlapskej ruky. Militantnejšie a istejšie to pôjde už len práškovým insekticídom (je vhodnejší než tekutý alebo v spreji). Prášok nasypte na vstup do hniezda, osy vracajúce sa domov ho nanosia dnu a nevdojak otrávia celú kolóniu. Likvidáciu takéhoto slumu si nechajte v každom prípade na podvečer a západ slnka, keď osy už v hniezde spia a nevedia o sebe.


♣Na útok proti osej bašte však zásadne využívajme nočné hodiny, kedy spia. Hniezdo je možné zničiť tak, že ho rýchlym pohybom odrežeme a necháme spadnúť do hrubého igelitového vreca, ktoré okamžite uzavrieme a vhodíme do vopred pripraveného ohňa. Ak si ale nie sme istí svojou zručnosťou, môžeme použiť razantné chemické prípravky v spreji, ako je napríklad Actelit alebo Biolit, ktorými zblízka dôkladne postriekame celé hniezdo, najmä vletový otvor.
comodo
21.04.09,18:43
My sme zlikvidovali jeden roj mechanicky. Lefackou na muchy som tri dni bojoval s odlietajucimi a prilietajucimi robotnicami z vyraznou hladinou adrenalinu casto so zufalstvom ze toto uz bez zihadla nezvladnem. "Padlo" ich 750 ( +-10).
alla66
21.04.09,20:05
mimotemy Ako vieš? Snáď si ich nepočítal:eek:
comodo
22.04.09,06:47
mimotemy Ako vieš? Snáď si ich nepočítal:eek:
Pocital.
alla66
22.04.09,06:51
ďakujem za odpoveď:-)
legolas
26.04.09,08:46
.... nechaj osie hniezda a neboj sa. Osy útočia iba ak by si im tie hniezda strhával. Je rozdiel, keď si budujú hniezdo na povale, je v priemere 5 cm, ako v zemi, tam si vytvárajú hodne veľkú kolóniu. Myslím, že sa to neoplatí s týmto nejakým spôsobom bojovať:)
dolfort
27.04.09,08:39
.... nechaj osie hniezda a neboj sa. Osy útočia iba ak by si im tie hniezda strhával. Je rozdiel, keď si budujú hniezdo na povale, je v priemere 5 cm, ako v zemi, tam si vytvárajú hodne veľkú kolóniu. Myslím, že sa to neoplatí s týmto nejakým spôsobom bojovať:)

No minulý rok si urobili hniezdo v trámoch nad dielňou a vtedy to bolo hodne otravné. Bál som sa tam hocičo robiť, lebo v dielni bol riadny traffic.
Zatiaľ som ešte nemal čas tie osy na pôjde riešiť, ale vyskúšam niektoré z trikov poraďákov a napíšem čo zabralo.
dolfort
04.05.09,07:49
Daj na stôl citrónovú kôru rozdrvenú s klinčekmi .



Funguje
alla66
04.05.09,07:58
Som rada, môžeš postupne skúšať ďalšie spôsoby. . . zistíš ktorý má najväčší účinok
pavol54
04.05.09,18:15
Ak je osie hniezdo nedočiahnuteľné, tak neviem prečo ho aj s osami ničiť, skôr treba prijímať opatrenia aby sladké ovocie a jeho zbytky neboli voľne dostupné, treba ich včas kompostovať, netreba sa v jej prítomnosti zbytočne oháňať to ich len vydráždi ak neviete osa je po vtákoch jedným z najväších likvidátorov lariev chrobákov, ak však majú dostatok sladkej potravy tak asi na tie larvy kašlú.
dolfort
08.05.09,16:55
emik
12.06.09,08:23
priatel prave vcera objavil na balkone v byte osie hniezdo. Predchadzajuci majitel tam nechal botnik a rok sa tam nikto o to nestaral. Takze sa nastahovali mile osy. Skusim im naokolo dat tu bazalku, ale zrejme bude potrebne velke mnozstvo. :D
alla66
12.06.09,08:35
Nebude lepšie neskoro večer, alebo v noci vyniesť botník z balkóna? Ak ti záleží na botníku, je nutné osy zničiť.
Sú v tesnej blízkosti bytu, ak máte malé deti, o to viac nebezpečné...
overené v praxi :...k otvoru sa položí miska s trichlórom, alebo pár vstrekov do hniezda..
emik
12.06.09,08:51
botnik sme praveze chceli vyhodit, len priatel ked zbadal hniezdo, tak to nechal tak, kedze je alergicky na osy. Momentalne nikto nebyva v tom byte. Cize v noci osy spia a malo by to byt bezpecne ich vyniest aj s botnikom von? Niekde som citala ze postrek nepomaha...no uvidime, urcite to pojde prec z balkona.
alla66
12.06.09,08:57
Vidíš ich cez deň poletovať? Ak nie, možno máte v botníku len prázdne hniezdo....
emik
12.06.09,09:00
Urcite tam su, totiz ten botnik ma aj taky zaves a vcera hned vyleteli, ked priatel odhrnul ten zaves
jozef antl
16.06.09,04:13
Osy si spravia hniezdo kde chcú,ale najlepšie sa ničia hasiacim prístrojom,zmrazia sa a hotovo.
letula
27.06.09,19:59
Tiež som mala problém s osími hniezdočkami,ale v po domácky robeným skleníkom.Stále sa tam sťahujú.Veru mi nebolo jedno,či sú tam.Tak som nastriekala Biolit,a bol ten rok pokoj.Po vyprchaní "smradu" pozhadzovala hniezda,s pocitom mám pokoj.Toto opisujem z vlaňajška,ale tento rok tam zase vidím...už sa na ne chystám!
Feli
01.07.09,17:56
Prosim, poradite aj mne? Dnes som si vsimla, ze v lodzii sa mi v kvetinaci, v ktorom pestujem ibistek asi zahniezdili osy. Vsimla som si, ako "vchadzaju" a "vychadzaju" cez diery do zeminy a zo zeminy :-(. Ako by som sa ich mohla zbavit bez toho, aby som poskodila rastlinu? Dakujem
alla66
01.07.09,18:29
V blízkosti kvetináča do malej fľašky od kečupu nalej 2 – 3 cm piva...výsledok uvidíš o dva dnihttp://smajlici-1.ic.cz//hobby/001-050/hobby023.gif
buchač
01.07.09,18:43
Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!


alla66
Poraďák
Re: Osie hniezdo - ako mu zabrániť
V blízkosti kvetináča do malej fľašky od kečupu nalej 2 – 3 cm piva...výsledok uvidíš o dva dni


mimotemy
V blízkosti špár ponalievaj do a aj okolo nich adekvátne množstvo benzínu , myslím si , že 5 litrový kanister postačí na celé humno ....
Potom stačí len škrtnúť zápalkou ...:cool:
Výsledok uvídíš , až hasiči odídu .....:rolleyes:

Poprípade sa opýtaj BANÁNA a PRCA .....;):---:D
Feli
01.07.09,19:19
super, dakujem, urcite to vyskusam a napisem, ako to cele dopadlo :-)
Feli
01.07.09,19:22
myslela som, samozrejme, ze vyskusam to s tym pivom :-)
willma
01.07.09,20:07
no veď preto, už som myslela, že benzín a zápalka to istia :) Ale inak aj ja doporučujem snehový hasiaci prístroj. Prípadne keď máš tzv vapku tak aj silný prúd vody by mohol pomôcť, tomu sa osy nebránia a radšej uletia a nie sú dokonca ani jedovité, lebo je to pre ne len veľký lejak a netušia že pôvodcom je človek.
alla66
01.07.09,20:26
Prosim, poradite aj mne? Dnes som si vsimla, ze v lodzii sa mi v kvetinaci, v ktorom pestujem ibistek asi zahniezdili osy. Vsimla som si, ako "vchadzaju" a "vychadzaju" cez diery do zeminy a zo zeminy :-(. Ako by som sa ich mohla zbavit bez toho, aby som poskodila rastlinu? Dakujem



no veď preto, už som myslela, že benzín a zápalka to istia :) Ale inak aj ja doporučujem snehový hasiaci prístroj.http://smajlici-1.ic.cz//hobby/051-100/hobby079.gif
nepoškodíš kvetinu?
Prípadne keď máš tzv vapku tak aj silný prúd vody by mohol pomôcť, tomu sa osy nebránia a radšej uletia a nie sú dokonca ani jedovité, lebo je to pre ne len veľký lejak a netušia že pôvodcom je človek.
:mee:
Feli
02.07.09,11:56
dakujem za dalsie rady :-)
naliala som vcera na zeminu horucu vodu, dnes je klud... len rozmyslam, ci nemohli do zeminy naklast iba vajicka a za nejaky cas si s krasnymi kvetmi ibisteka dopestujem aj roj os :-(( vyskusam este vodu, vela vody... :-)
alla66
02.07.09,19:48
dakujem za dalsie rady :-)
naliala som vcera na zeminu horucu vodu, dnes je klud... len rozmyslam, ci nemohli do zeminy naklast iba vajicka a za nejaky cas si s krasnymi kvetmi ibisteka dopestujem aj roj os :-(( vyskusam este vodu, vela vody... :-)
Horúcu vodu do kvetináča?:eek: To nie je dobrý nápad.:mee: Radšej neskoro večer opatrne vyber ibištek a presaď do iného kvetináča.:)..
legolas
03.07.09,04:50
Horúcu vodu do kvetináča?:eek: To nie je dobrý nápad.:mee: Radšej neskoro večer opatrne vyber ibištek a presaď do iného kvetináča.:)..

... moji milí, to boli super nápady:eek::eek::eek: takže, zober plátok síry , vlož ho do diery ale najsamprv zapáľ no a bude pokoj, je to odskúšané.
mklingacikra
09.07.09,07:50
kto mi poradidi ako na trvalo zničiť osi na nepristupnom mieste-v zábradlí na balkone?niečo účinné?
Feli
13.07.09,11:00
... moji milí, to boli super nápady:eek::eek::eek: takže, zober plátok síry , vlož ho do diery ale najsamprv zapáľ no a bude pokoj, je to odskúšané.
dnes rano som konecne vyskusala sirny knot do kvetinaca, osi sa vsak po hodine-dvoch do hniezda vratili... asi to naozaj spravim tak, ze podvecer vytiahnem kvet z kvetinaca, zeminu otrasiem a nanovo kvetinu zasadim do novej zeminy...
alebo este raz vyskusam sirny knot, necham siru v lodzii posobit dlhsie, len musim odpratat ostatne kvety, lebo som si v osiali nejake tusim odpalila :-( ...ach jaj :-)
beba13
14.07.09,13:07
Nám sa osy nasťahovali do plynovej búdky, teda neviem prečo veď to tam smrdí, ale sú tam každý rok ako ich odtiaľ dostanem ked sa tam nemôže s otvoreným ohňom manipulovať?
Belec
15.08.09,04:29
OSIE HNIEZDA V SUCHOM MÚRIKU

Hlavný prostriedok na ničenie ôs :
Kopa času a mnoho, mnoho, mnoho trpezlivosti a sledovania

Tri týždne už ničím osie hniezda v suchom múriku, mám pocit, že sa mi to podarilo.
Osy v múrikoch nevidíte, ale podľa množstva výletov usudzujem, že vytvorili ohromné kolónie, ktorých centrum je ďaleko od miesta výletov. Z jedného miesta vylietavali spod zeme, z dvoch miest z múrika nad úrovňou zeme. Pretože kamene sú naukladané na seba majú osi možnosť mnohých miest odkiaľ vyletia. Z tohto dôvodu boli nasledovné zásahy neúčinné :

1. Striekanie veľkého množstva vody do otvorov
2. Použitie vapky so silným tlakom vody
3. Použitie horúcej pary
4. Spray proti lietajúcemu hmyzu
5. Fyzické zabíjanie lapačkou - stovky som ich zabil, ale z dier vychádzali ďalšie a ďalšie stovky.

Tak som začal s upchávaním otvorov, kadiaľ vylietavali. Tento postup začal byť účinný, aj keď dlhodobo, a treba mu venovať kopu času. Upchávanie otvorov robte skoro ráno alebo neskôr večer - vtedy sú zalezené. Môj postup :

1. Zastriekanie otvorov pur penou, tým som upchal najväčšie otvory.
2. Do úzkych otvorov medzi kameňmi som vložil pásik kartónu natretý lepidlom, ktoré sa používa na natretie obvodov stromov, aby si mravce na jar nenosili na jablone vošky - kúpite v každom záhradkárstve - osy sa začali na pásiky lepiť, ale po pár dňoch už cez úzke otvory nešli, spoznali pascu.
3. Do niektorých otvorov som vložil handru namočenú v benzíne, ktorú som zapálil.

Vylietavanie ôs sa znížilo na tretinu, ale stále bolo silné, stále si hľadali nové a nové otvory v kameňoch. Zaujímavé je, že bez problémov si začali prehrýzať cez pur penu otvory na výlet. Každý takto vyhryzený otvor som preto natieral spomínaným lepidlom na stromy. Ďalej som pokračoval upchávaním otvorov medzi kameňmi, kadiaľ si našli nové miesta na výlet, som začal :

4. Vkladať a presovať medzi kamene mačinu z trávnika, ktorá má veľa korienkov. Tento spôsobo upchávania je veľmi účinný, osy majú problém vytvoriť si v silno natlačenej mačine otvor.
5. Začal som zapaľovať pur penu medzi kameňmi. Zaujímavé je, že toto je prekvapivo veľmi účinný postup, lebo na miesta, kde bola pena zapálená, prestali nalietavať. Tým som poriadne zmenšil množstvo možných otvorov.

Príznaky úspešnej práce : vedľa miest pôvodných výletov je množstvo od únavy skapatých ôs.

Držím si palce, aby som dokončil prácu na 100 %. Aj Vám držím palce pri ničení ôs. Preto som sa tak rozpísal, lebo naozaj tá práca trvá týždne.
wabi
15.08.09,11:06
Zasa niekto nemá čo robiť. :D
Niekoľko týždňov sa venovať zapchávaniu otvorov na osom hniezde...!:eek:
Asi by som skúsil ten prípravok na ničenie mravcov, ktorý nosia mravce královnej a všetci sa tak behom týždňa otrávia. Osvedčilo sa mi to, jedná sa o prípravok s medom v paste a vytláča sa a lepí na miesta kde prechádzajú. Rozožiera íim vnútornosti a napokon všetci zahynú. Treba to vyskúšať na osi. Sú to pomerne blízko príbuzné druhy hmyzu, len mravce stratili schopnosť lietať. Mohlo by to účinkovať aj na osi.
Ďalšou vecou je zabiť "královnu" - osu Alfa. Na jej miesto nastúpi osa Beta ako druhá v hierarchickom poradí. Osie hniezdo najčastejšie zakladá iba 1 oplodnená prezimujúca samička, ak sa táto zahubí, ostatné osi nedokážu klásť oplodnené vajíčka a tak kladú len vajíčka neoplodnené, z ktorých vylietajú iba samci - trúdi. Týto opúšťajú hniezdo a hladajú samicu vhodnú na spárenie - podotýkam nie obyčajnú osu ale špeciálne pripravenú vykŕmenú väčšiu ako ostatné ktorá je určená na prežitie zimy. Takto sa hniezdo oslabí a predčasne odumrie, pretože samci nepracujú a ostatné osi majú kratšiu životnosť a nevedia sa množiť.
Gapo
15.08.09,17:09
Ja by som na osy metlou ani ničím takým podobným neišiel, raz som kopal v záhrade a zakopol som do zemného hniezda, veru som netušil, že viem ešte tak dobre utekať, aj tak ma tri pichli do zátylku a hlavy. S pomsty som ich vypálil, lieh a zápalka. Takže postrek alebo hasiči.
wabi
16.08.09,07:17
Vlastne máš tiež pravdu. Insekticid vháňaný cez vletové diery poriadnym motorovým postrekovačom by iste tiež urobil svoje. Ide len o to aby to zabilo jednu alebo niekoľko prezimovaných oplodnených samíc, ak je to zloženina viacerých hniezd.
dolfort
17.08.09,06:58
No mňa pľuhy napokon aj tak dostali - vyrobili si tri veľké hniezda na rôznych miestach. Dve visiace klasické, jedno z špáre medzi murivom a trámom na pôjde. Jedno visiace som zlikvidoval Biolitom na osy. Absolútne funkčné a bezproblémové. Na ostatné sa ešte chystám.
wabi
17.08.09,10:47
Ak je hniezdo dobre prístupné tak sa mi najlepšie osvedčilo večer v prítmí použiť "faklu" a obyčejný oheň. Osi sú v hniezde a zhoria spolu s ním. Navyše osi nie sú nočný hmyz a hlad noci im nesvedčí. Ešte nikdy ma pri tom nepoštípali...
denimama
17.08.09,18:13
Ahojte, tiez sme riesili problem s osami, hniezdo velkosti muzskej paste si vybudovali nedaleko nasho spalnoveho okna, co u nas sposobilo poplach, kvoli malym detom.
Velmi odporucam pripravok Super Champion O, stacilo aplikovat 1x a vsetky osy sa odstahovali! Stranka vyrobcu je 3w.adlenka.sk/vyrobky.htm , my sme si ho kupili v OD K..f...d.
Belec
19.08.09,05:01
Zasa niekto nemá čo robiť. :D
Niekoľko týždňov sa venovať zapchávaniu otvorov na osom hniezde...!:eek:
Asi by som skúsil ten prípravok na ničenie mravcov, ktorý nosia mravce královnej a všetci sa tak behom týždňa otrávia. Osvedčilo sa mi to, jedná sa o prípravok s medom v paste a vytláča sa a lepí na miesta kde prechádzajú. Rozožiera íim vnútornosti a napokon všetci zahynú. Treba to vyskúšať na osi. Sú to pomerne blízko príbuzné druhy hmyzu, len mravce stratili schopnosť lietať. Mohlo by to účinkovať aj na osi.
Ďalšou vecou je zabiť "královnu" - osu Alfa. Na jej miesto nastúpi osa Beta ako druhá v hierarchickom poradí. Osie hniezdo najčastejšie zakladá iba 1 oplodnená prezimujúca samička, ak sa táto zahubí, ostatné osi nedokážu klásť oplodnené vajíčka a tak kladú len vajíčka neoplodnené, z ktorých vylietajú iba samci - trúdi. Týto opúšťajú hniezdo a hladajú samicu vhodnú na spárenie - podotýkam nie obyčajnú osu ale špeciálne pripravenú vykŕmenú väčšiu ako ostatné ktorá je určená na prežitie zimy. Takto sa hniezdo oslabí a predčasne odumrie, pretože samci nepracujú a ostatné osi majú kratšiu životnosť a nevedia sa množiť.
Super nápad, teória ako hrom. Zničiť kráľovnú v suchom múriku, v mnohotisícovej kolónii, ktorá má centrum niekoľko metrov od miest výletu, dobre sa to číta. Ešte lepšie sa číta teória o otrávení ôs prípravkom na mravce, ktoré osy zožerú. Z pohľadu tvojho je to poriadne jednoduché (uvodzovky).
V mojom prípade osy zo suchého múrika vylietavali z otvorov medzi kameňmi v šírke tri - štyri metre, výške 1 meter - minimálne 20 otvorov. Po upchatí otvorov si vytvorili ďalšie a ďalšie otvory. Tak musíš neustále otvory upchávať, kým postupne neupcháš všetky potencionálne miesta výletov. Nezaujímal ich ani sirup, lebo v blízkosti pestujem levandulu a slivky - to je pre nich väčšia pochúťka - čiže zvysoka kašľú na chemické prípravky.
Len toľko na tvoju reakciu na môj príspevok.
wabi
19.08.09,20:02
Super nápad, teória ako hrom. Zničiť kráľovnú v suchom múriku, v mnohotisícovej kolónii, ktorá má centrum niekoľko metrov od miest výletu, dobre sa to číta. Ešte lepšie sa číta teória o otrávení ôs prípravkom na mravce, ktoré osy zožerú. Z pohľadu tvojho je to poriadne jednoduché (uvodzovky).
V mojom prípade osy zo suchého múrika vylietavali z otvorov medzi kameňmi v šírke tri - štyri metre, výške 1 meter - minimálne 20 otvorov. Po upchatí otvorov si vytvorili ďalšie a ďalšie otvory. Tak musíš neustále otvory upchávať, kým postupne neupcháš všetky potencionálne miesta výletov. Nezaujímal ich ani sirup, lebo v blízkosti pestujem levandulu a slivky - to je pre nich väčšia pochúťka - čiže zvysoka kašľú na chemické prípravky.
Len toľko na tvoju reakciu na môj príspevok.

Nuž nebol som tam pri múriku, len mi to viactýždňové upchávanie dier pripadalo nejako príliš komplikované a zdĺhavé a vždy sa prirodzene snažím najisť čo najjednoduchšie riešenie.
Ten prípravok na mravce je med s prídavkom látky ktorá láka hmyz navyše rozožiera pomaly vnútornosti.
Na osiach to nemám odskúšané, na mravcoch to funguje perfektne a príde mi to na odskúšanie jednoduchšie, než sa snažiť upchávať niekoľko týždňov výletové otvory. Tiež ten insekticíd púšťaný motorovým postrekovačom do otvorov dlhšiu dobu by som skúsil skôr, ale to je samozrejme každého názor, napokon z mojej strany to boli len dobre mienené návrhy, možno by naozaj nefungovali...
Fakt je tiež, že som zatiaľ mal našťastie osie hniezda na dostupných miestach a vlastne mi tie osi až tak nevadia. Mravce sú oveľa horšie.
dolfort
24.09.09,19:52
Po troch pokusoch sa mi definitívne podarilo zlikvidovať jedno hniezdo na pôjde, kde boli osy zalezené v špárach - upchávať, upchávať, upchávať. Osy sa snažili hľadať si po upchatí jedného otvoru ďalšie náhradné, ale napokon som ich dostal.

Väčší problém mám na inom hniezde, ktoré je na inom mieste v dutom strope, kde je množstvo špár. Zapenil som PUR penou všetky miesta ktoré sa dali (jedná veľká tuba), ale teraz majú namiesto jedného hlavného nalietavacieho otvoru už dva nové. Možno sa na to vykašlem a počkám do zimy.

Dôležitý poznatok je, že je márne riešiť ich cez deň, nielen kvôli vlastnej bezpečnosti. V noci sú jednoducho všetky doma.

Druhá vec čo som vypozoroval, že v noci je vždy jeden alebo viac kusov pred otvorom "na stráži" - tie treba pozorne zlikvidovať, potom to ide jednoduchšie.
sokrateska
30.09.09,06:00
Dolfort /ale samozrejme aj hocktory iny ochotny poradak, co ma uz skusenosti/, prosim Ta, aky cas trva kym sa osi prehryzu cez PUR penu? Mam taky isty problem v skarach strechy a hradach na povale. Nepotrebujem vsak tie potvory uplne zlikvidovat, len odstavit aspon na 1/2 dna, aby sme tam mohli urobit opravu a vymenu 2-3 dosak a potom nech si ziju dalej, ved ktovie, kolko tam uz byvaju... Bol by aspon na tento cas pokoj? Respektive, ak ich vecer, ked uz nevyletuju zapenim /teda tie otvory, kadial vychadzaju/, vydrzalo by to do nasledujuceho dna aspon do poobedia? Velmi pekne dakujem za odpoved a ked by bola cim skor, hodne by mi to pomohlo.
Dada
30.09.09,06:17
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
sokrateska
30.09.09,06:24
Dadka, dakujem aj za Tvoju radu, ale tu mame hniezdo tak umiestnene, ze by to asi neslo. Okrem toho, nemame silny reflektor... Ale vdaka aj za ostatnych, ktorym rada mozno pomoze a za Tvoju ochotu co najskor poradit.
Tak nie je momentalne nik pri PC, co ma skusenosti aj s PUR penou a "zravym" hmyzom? Vdakaaaaaa
dolfort
30.09.09,15:54
Dolfort /ale samozrejme aj hocktory iny ochotny poradak, co ma uz skusenosti/, prosim Ta, aky cas trva kym sa osi prehryzu cez PUR penu? Mam taky isty problem v skarach strechy a hradach na povale. Nepotrebujem vsak tie potvory uplne zlikvidovat, len odstavit aspon na 1/2 dna, aby sme tam mohli urobit opravu a vymenu 2-3 dosak a potom nech si ziju dalej, ved ktovie, kolko tam uz byvaju... Bol by aspon na tento cas pokoj? Respektive, ak ich vecer, ked uz nevyletuju zapenim /teda tie otvory, kadial vychadzaju/, vydrzalo by to do nasledujuceho dna aspon do poobedia? Velmi pekne dakujem za odpoved a ked by bola cim skor, hodne by mi to pomohlo.

No u mňa to bolo tak že cez penu sa neprehrýzli, ale našli si iné dva otvory - zrejme to pre ne bolo jednoduchšie ako kusať penu. Ja som ich v noci o druhej zapenil a ráno o šiestej bol hore hukot jak na stanici, osy nasrate jak peper. Ja na tvojom mieste by som išiel na istotu - zlikvidovať hniezdo a potom si tam rob čo chceš. Vyskúšaj zapeniť a uvidíš čo a bude diať. :eek:
dolfort
30.09.09,15:57
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.

Tak toto vyskúšam!
sokrateska
30.09.09,16:56
No u mňa to bolo tak že cez penu sa neprehrýzli, ale našli si iné dva otvory - zrejme to pre ne bolo jednoduchšie ako kusať penu. Ja som ich v noci o druhej zapenil a ráno o šiestej bol hore hukot jak na stanici, osy nasrate jak peper. Ja na tvojom mieste by som išiel na istotu - zlikvidovať hniezdo a potom si tam rob čo chceš. Vyskúšaj zapeniť a uvidíš čo a bude diať. :eek:

Dakujem pekne za odpoved. Vyskusam teda a uvidim, dufam. ze to "prezijem" :---. Ale ak nic ine, aspon som sa schuti zasmiala na Tvojej odpovedi. Pekny vecer zelam
dolfort
09.10.09,14:30
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.

F U N G U J E !
Najlepšie na tomto systéme je to, že je to "bezkontaktný šport" a kým sa pečú gaštany, človek si aj robotu porobí. Za tú kilowatthodinu to stojí. Vivat Edison & Dadin otec Joint Venture, Inc.
ra.cermak
10.10.09,18:31
Ještě je dobré sehnat si hasící přístroj sněhový a jak mají hnízdo tak je zmrazit také to funguje jako hasiči jsme je tak likvidovaly a zabralo to padaly jak hrušky
TomasHC
22.08.11,16:58
Prípravok Champion Super O som skúšal, nula bodov. Potom som bol hľadať na povale či to hniezdo nenájdem - našiel som. Veľké asi ako basketbalová lopta! Lenže je zakvačené medzi dve krokvy a nedá sa nijako ľahko odrezať alebo odtrhnúť. Čo teda - zamraziť? Povysávať?
Stefan2005
22.08.11,17:46
Prípravok Champion Super O som skúšal, nula bodov. Potom som bol hľadať na povale či to hniezdo nenájdem - našiel som. Veľké asi ako basketbalová lopta! Lenže je zakvačené medzi dve krokvy a nedá sa nijako ľahko odrezať alebo odtrhnúť. Čo teda - zamraziť? Povysávať?

tuná http://sepkar.szm.com/zahrada.html radia terpentýn:

"Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda."
TomasHC
22.08.11,17:54
tuná http://sepkar.szm.com/zahrada.html radia terpentýn:

"Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda."

Terpentín je riedidlo a pri krokvach mam podhlady zo styroduru, bol by som nerád keby sa to mi rozpustilo :( Dnes v noci skúsim ešte raz Super Champion O priamo na hniezdo.
TomasHC
23.08.11,07:56
Nalial som im asi 2 dcl toho "šampióna" na hniezdo, ráno bol o poznanie menší ruch okolo vchodu, teda takmer žiadny. Tam som im to dnes zaduploval - RAID proti osám, sprej s tryskou čo dostrekne pár metrov. S rúčkou metly som urobil hlbokú dieru do hniezda a nastriekal som im to tam celé (3 dcl). Uvidíme čo to spraví...
motylik_12
25.08.11,07:25
my mame osie hniezdo v skleniku v zahrade, uz druhy rok. Minuly rok sme ich odtial zlikvidovali, ale na jar sa vratili opat a spravili si hned dve hniezda:(.. nastastie nemam alergiu, ale respekt mam velky.. viete poradit ako sa ich zbavit? chemikalie nechcem pouzivat... Dakujem za rady :)
pepsikova
25.08.11,07:29
...ja mám nad balkonom takú striešku a tam sa skladujú tieto hnusoby osie, tak som včera v noci dala na dlhú palicu taký hrubší pás polystyrenu,zapálila a vydymyla som ich...už som to raz tak urobila a bol pokoj,trvá to dlhšie,kým čmudí, ale tiež si inak neviem poradiť...
TomasHC
25.08.11,08:26
Nalial som im asi 2 dcl toho "šampióna" na hniezdo, ráno bol o poznanie menší ruch okolo vchodu, teda takmer žiadny. Tam som im to dnes zaduploval - RAID proti osám, sprej s tryskou čo dostrekne pár metrov. S rúčkou metly som urobil hlbokú dieru do hniezda a nastriekal som im to tam celé (3 dcl). Uvidíme čo to spraví...

Tento postup zabral, hniezdo mŕtve, nikde ani osa :cool:
Mošmi13
20.09.11,08:07
Proti osiam sú dobré rozne chemické srandy . =D Jeden čas sme mali problémy s osami na povale , tak sme kupili nejaký roztok ( bol drahý jak hovado ) ten sa trocha zriedil s vodou a postriekali sa ním osie hniezda. Ten roztok bol dost silný , lebo osy do cca 1a pol min boli K.O. a keby som nemal respirátor možno by som aj ja bol . Odvtedy máme s nimi pokoj . =D
anna81
01.06.12,06:09
Ja by som na osy metlou ani ničím takým podobným neišiel, raz som kopal v záhrade a zakopol som do zemného hniezda, veru som netušil, že viem ešte tak dobre utekať, aj tak ma tri pichli do zátylku a hlavy. S pomsty som ich vypálil, lieh a zápalka. Takže postrek alebo hasiči.

ja som mala včera podobný zážitok, vyžínala som trávu a tiež ma tri dostali.

prečítala som si všetky príspevky, u mňa je ten rozdiel, že osie hniezdo je v zemi, netuším aké je veľké a ani kde presne je, pretože keď sa na mňa vyrútili, len som si približne označila miesto palicou a vyžatiu trávy v okruhu 1m som sa vyhla :o
čo mi poradíte?
pomaly vyhľadať hniezdo, a zapáliť niektorým zo spomenutých spôsobov? (naviac sa mi pozdáva polystyrén na dlhej palici)
ako také hniezdo v zemi vlastne vyzerá?
81janka
02.06.12,19:37
Mne sa raz podarilo osie hniezdo rozhrabnúť, keď sa sušilo seno. Kúúúrnik, ja som vyštartovala...no dve ma aj tak dostihli. Toto v zemi sme nijako nevyriešili, no keď sa nájde nejaké na povale, muž ho likviduje hasiacim prístrojom.
hubatá
03.06.12,02:13
Ak je osie hniezdo nedočiahnuteľné, tak neviem prečo ho aj s osami ničiť, skôr treba prijímať opatrenia aby sladké ovocie a jeho zbytky neboli voľne dostupné, treba ich včas kompostovať, netreba sa v jej prítomnosti zbytočne oháňať to ich len vydráždi ak neviete osa je po vtákoch jedným z najväších likvidátorov lariev chrobákov, ak však majú dostatok sladkej potravy tak asi na tie larvy kašlú.


Konečne že sa niekto ôs aj zastal.
Vážení veď už sme si zlikvidovali včely a teraz sú na rade osy, čmeliaky a sršne? Tohto roku som nevidela ešte včelu. Tuje pri bazénoch a neobrábané polia asi len ťažko rozkvitnú (a pri tom mi je záhadou odkiaľ sa berie toľko druhov medu v obchodoch).
Samozrejme že je teraz s nimi problematické žiť ale o rok tak ako píše pavol54 tu budú témy na likvidáciu chrobákov. A ešte z dovozu, pretože čím ďalej tým viac ľudia pestujú zahraničné kvetiny a majú v paži že za nimi sa sťahujú k nám aj zahraniční chrobáci.
wabi
03.06.12,14:22
Chrobáky sa k nám dostávajú vďaka globalizácii, rovnako ako aj iný plevel... Ľudia si ich nenosia a nekupujúsami. Jednoducho preletia. AK tu nemajú predátorov rozmnožia sa a robia nám potomproblémy.
Na osi sa mi najlepšie osvedčilo počkať do večera, kým sa zotmie. Osi sú pomerne mierumilovné a strážia si hniezdo menej agresívne než včely. Ak sa nebudete agresívne správať nemali by vás poštípať. Osy nalietajú domov, do hniezda. Potom vziať palicu omotať látkou napustenou napríklad benzínom či alkopholom, ten menej čmudí. Vznikne akási fakla. Celé hniezdo je horľavé. Postačí podržať faklu pod hniezdom až dokiaľ nezhorí celé aj s osami vo vnútry. Nie je to možno humánne, ale je to účinné. Robil som to už mnohokrát. Nikdy ma osi pritom neuštipli,pretože si nevedia spojiť mňa a oheň. Oheň je prirodzený živel ktorý existuje aj v prírode. Osi sa snažia uletieť a nemyslia pritom na útok. Preto treba stáť z boku nie priamo pod hniezdom. Ak sa to urobí dobre, nezostane ani jedna osa. Ak zabijete královnú, hniezdo neprežije ale ak nezhoria všetky osi, tie čo prežili sa budú vracať. Niekedy popadajú popálené osi a ešte žijú, tak ich treba rozmliaždiť aby sa chúďatká netrápili.
Zároveň však chcem povedať, že osi sú užitočné a patria do prírody a nemám radosť ak ich musím zničiť, fakt ale je, že napríklad na balkóne niesú vítané...
Katy a R
15.08.12,10:12
škoda, že som to nevidela pre tromi týždňami :D .. ale poradila som si;) použila som najlacnejší poľský DIX..
len pre info - na balkóne v drevenej skrini sme objavili osie hniezdo - ale bolo to až pri strope (a aj pekne to vyzeralo) - tak sme nejako odkladali riešenie .. no a potom dokvitli sršne - zlikvidovali osy a nalietavali na to hniezdo - tak som ich sprejovala tým Dixom (že "kolty proklatě nízko") - nešli našťastie vôbec na mňa (predsa len určitú vzdialenosť som si držala) - no ale trvalo to dva dni - stále sa vracali (ten sršeň aj celý napenený ešte kľudne lietal:eek: )
Katy a R
15.08.12,11:14
z plastových fliaš sa tiež dajú amatérske lapače vyrobiť ...
Patrik17
04.09.12,14:28
Ja používam takýto sprej proti osám a sršňom - Effect - http://www.agrona.sk/effect-aerosol-proti-osam-a-srsnom-750ml . Kúpil som ho za 8 €, ľahko sa s ním manipuluje a hmyz sa už nevráti.