zazi
21.04.09,10:32
Prosím Vás nemáte niekto komentár k § 51 ods.2 od 1.4.2009 a nejaké príklady?
S koegyňou si každá vysvetľujeme inak tento paragraf.
Monika Kováčová
21.04.09,08:37
príklad je v tomto linku: pozri prílohu strana 32
http://www.porada.sk/1020788-post11.html
zazi
21.04.09,09:19
Je to tak,že stále pozerám na faktúre na deň dodania ? Len keď sa faktúra niekde zabudne poštou uplatním si ju v zdaňovacom období kedy prišla?
Prečo sa to pýtam? V jedných novinách bol písané:V prípade ,že platiteľ nebude potebovať peniaze, bude môct posúvať odpočet dane. Faktúry odloží a uplatní si ich až v období, keď mu vznikne významná daňová povinnosť."
To mi pripadá tak, že si faktúry dávam do DPH ako to vyhovuje mne. Nebol by potom z toho chaos pri kontrole? V účtovníctve íný mesiac a v DPH zase iný?
Milan Benka
21.04.09,09:31
Je to tak,že stále pozerám na faktúre na deň dodania ? Len keď sa faktúra niekde zabudne poštou uplatním si ju v zdaňovacom období kedy prišla?
Prečo sa to pýtam? V jedných novinách bol písané:V prípade ,že platiteľ nebude potebovať peniaze, bude môct posúvať odpočet dane. Faktúry odloží a uplatní si ich až v období, keď mu vznikne významná daňová povinnosť."
To mi pripadá tak, že si faktúry dávam do DPH ako to vyhovuje mne. Nebol by potom z toho chaos pri kontrole? V účtovníctve íný mesiac a v DPH zase iný?

Účtovnictvo a vedenie záznamov v zmysle §70 sú dve rozdielne veci. To že sa to robí v jednom softe a z účtovníctva to automatocky berie do záznamov je len pre zvýšenie pohodlia užívateľov.
ivička
22.04.09,05:00
novelu som si stiahla, ale aj tak tomu nejako nerozumiem

Príklad

a) Platiteľ dane s mesačným zdaňovacím
obdobím kúpil tovar od
platiteľa, pričom faktúru vyhotovenú
dodávateľom dostal 9. 5.
2009, deň dodania uvedený vo
faktúre je 30. 4. 2009.

Právo na odpočítanie dane vzniklo
platiteľovi 30. 4. 2009, t.j. za zdaňovacie
obdobie apríl 2009, do dňa
podania daňového priznania za toto
zdaňovacie obdobie má faktúru, daň
si môže odpočítať najskôr v daňovom
priznaní za apríl 2009, najneskôr
v daňovom priznaní za december
2009. Ak si platiteľ dane právo
na odpočítanie dane neuplatní ani
v jednom z uvedených zdaňovacích
období (apríl – december 2009),
musí podať dodatočné daňové priznanie.

a čo mesiace medzi tým 5,6,....11 môže si uplatniť v hociktorom?
Tweety
22.04.09,05:02
novelu som si stiahla, ale aj tak tomu nejako nerozumiem

Príklada) Platiteľ dane s mesačným zdaňovacím
obdobím kúpil tovar od
platiteľa, pričom faktúru vyhotovenú
dodávateľom dostal 9. 5.
2009, deň dodania uvedený vo
faktúre je 30. 4. 2009.
Právo na odpočítanie dane vzniklo
platiteľovi 30. 4. 2009, t.j. za zdaňovacie
obdobie apríl 2009, do dňa
podania daňového priznania za toto
zdaňovacie obdobie má faktúru, daň
si môže odpočítať najskôr v daňovom
priznaní za apríl 2009, najneskôr
v daňovom priznaní za december
2009. Ak si platiteľ dane právo
na odpočítanie dane neuplatní ani
v jednom z uvedených zdaňovacích
období (apríl – december 2009),
musí podať dodatočné daňové priznanie.

a čo mesiace medzi tým 5,6,....11 môže si uplatniť v hociktorom?

Samozrejme že v hociktorom, najskôr môže právo uplatniť v apríli a najneskôr v decembri, veď to takto je aj tam napísané.
Petosev
22.04.09,05:13
Nárok na odpočítanie DPH je možné uplatniť počnúc mesiacom, kedy vzniklo právo na odpočítanie dane, najneskôr však v poslednom mesiaci kalendárneho roka, čo môže byť aj hospodársky rok, ak platiteľ dane takýto hosp.rok používa, resp. ak doklad nebude mať ani do termínu podania daň.priznania za posledné zdaň.obdobie kalendárneho, resp. hospodárskeho roka, tak odpočítanie uplatní v mesiaci, kedy doklad obdržal.

Pozor pritom na odpočítanie dane, pri ktorom vznikne právo na odpočítanie v poslednom zdaň.období, t.j. mesiaci, resp. kvartále, nakoľko tu je možné odpočítanie už iba v tomto poslednom zdaň.období, už nie je možnosť aj v nasledujúcom období, ako to umožňoval zákon platný do 30.3.2009.
blondy
22.04.09,05:30
a čo v prípade, keď mám fa z januára 2009? a neuplatnila som si v januári odpočet? mám ešte dať DDP alebo to kľudne nechať v apríli?
Tweety
22.04.09,05:36
a čo v prípade, keď mám fa z januára 2009? a neuplatnila som si v januári odpočet? mám ešte dať DDP alebo to kľudne nechať v apríli?
V uplatnení práva na odpočet postupuješ ešte podľa starého znenia, platného do 31.3.09.
azla
22.04.09,07:34
a čo v prípade, keď mám fa z januára 2009? a neuplatnila som si v januári odpočet? mám ešte dať DDP alebo to kľudne nechať v apríli?

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.
Johanka
22.04.09,07:56
Je to tak,že stále pozerám na faktúre na deň dodania ? Len keď sa faktúra niekde zabudne poštou uplatním si ju v zdaňovacom období kedy prišla?
Prečo sa to pýtam? V jedných novinách bol písané:V prípade ,že platiteľ nebude potebovať peniaze, bude môct posúvať odpočet dane. Faktúry odloží a uplatní si ich až v období, keď mu vznikne významná daňová povinnosť."
To mi pripadá tak, že si faktúry dávam do DPH ako to vyhovuje mne. Nebol by potom z toho chaos pri kontrole? V účtovníctve íný mesiac a v DPH zase iný?
:eek: a to taký podnikateľ aj existuje ??? Podnikatelia sú poväčšine zaslepeno šťastní, že si môžu odpočet uplatňovať kedy chcú ... a štát je šťastný, že mu sadli na lep a budú dotovať štátnu kasu :rolleyes:.
Podľa mňa je to iba o.eb na podnikateľov (však nie jediný v tejto novele - viď podmienky na skoršie vrátenie NO ) a vytvorenie ďalšieho priestoru na pokuty za nesprávne vedenie účtovníctva.
Pardón za výraz, ale žiadne slušnejšie slovo ma nenapadá :rolleyes:.
zltalienka
22.04.09,08:05
príklad je v tomto linku: pozri prílohu strana 32
http://www.porada.sk/1020788-post11.html

Mne ten súbor nejde otvoriť.
Kvietocek
22.04.09,08:10
§ 51 ods.2 a 3 zákona DPH
Od 1.4.2009 dochádza k zmene postupu v odpočítani dane - cieľ zníženie množstva podávaných dodatočných daňových priznaní. Táto úprava umožňuje platiteľom dane, aby urobili odpočítanie dane za ktorékoľvek zdaňovacie obdobie či už kalendárneho alebo hospodárskeho roku, v ktorom právo na odpočítane dane vzniklo, musia byť splnené podmienky na odpočítanie dane (§49 ods.1) a mať k dispozícii faktúru. V tom prípade ak platiteľ nebude mať k dispozícii faktúru najneskôr v lehote na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, uplatní sa odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom tento doklad dostane.
Výnimkou z tohto postupu je uplatnenie odpočítania dane z prijatých služieb a tovaru v tuzemsku s montážou alebo inštaláciou v tuzemsku dodaných zahraničnou osobou, ak povinnosť platiť daň je prenesená na príjemcu tohto plnenia, keď si príjemca - platiteľ dane vykoná odpočítanie dane:
- najskôr v zdaňovacom období kedy právo na odpočet vzniklo
- najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočet vzniklo
zltalienka
22.04.09,08:36
Kvietocek, ďakujem za ochotu. Pomohlo mi to. Zišiel by sa síce celý komentár, lebo práve šdudírujem novelu, no čo už, keď sa to nechce otvoriť ...
Johanka
22.04.09,08:42
Toto je komentár z dôvodovej správy (hľadaj na www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk) )
K bodom 10 a 11 (§ 51 ods. 2 a 3)

S cieľom zníženia množstva podávaných dodatočných daňových priznaní k jednotlivým zdaňovacím obdobiam sa navrhuje umožniť platiteľom dane, aby vykonali odpočítanie dane za ktorékoľvek zdaňovacie obdobie kalendárneho roka (hospodárskeho roka), v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, pričom musia byť splnené podmienky na odpočítanie dane, a to vznik práva na odpočítanie dane (§ 49 ods. 1) a mať k dispozícii faktúru (dovozný doklad

Viem, že Ti to veľmi nepomôže, je to len pre ilustráciu toho, že zákonodarca nevidí v tomto ustanovení žiadne problémy pre prax :). Všimni si cieľ novelizácie - menej roboty pre správcov dane :rolleyes:.
Kvietocek
22.04.09,08:51
Príklad k §51 ods.2 a 3

Dňa 28.4.2009 kúpil XY (platiteľ DPH) potreby to kancelárie (perá, ceruzky, šanóny...) v cene 200 € a bol mu vyhotovený doklad cez ERP. Doklad z ERP sa považuje tiež za faktúru pokiaľ tam má všetky potrebné náležitosti t.j. o.i. uplatnenú sadzbu dane vo výške 19%.
Platiteľ si môže odpočítať túto DPH:
- najskôr v zdaňovacom období apríl 2009
- najneskôr v zdaňovacom období december 2009
zltalienka
22.04.09,09:02
Vďaka Johanka, idem hľadať.