zena
21.04.09,10:35
Mate niekto skusenosti s pestovanim tejto rastlinky? Ked som ju pred par mesiacmi kupovala, bola krasna,zdrava s ruzovým jazykom. Po par mesiacoch nahodila fialove puky a odvtedy ako by chradla. Ruzovy jazyk sa postupne prefarbuje na zeleno. Citala som ze tato rastlinka po odkvitnuti odumiera a vytvori nove dcerske rastlinky.Je to naozaj tak? Lebo moja ma zatial len puky a po novej rastlinke ani stopy.
wagner
21.04.09,12:50
Ja ju mám asi päť rokov, rastie pomaly a ešte nekvitla. Tiež som to počula, že po zakvitnutí rastlina vyhynie. Možno tie puky sú ako kvety a ide potom vyhynúť. Neviem, ale skús si niečo vygogliť.
zuzkahris
21.04.09,19:08
Tilallandisia patrí do rodu broméliovitýchn síce nepestujem tento druh,ale druh ionantha, ktorý nemá žiadne korene a žije len zo vzdušnej vlhkosti, ale broméliovité väčšinou vytvárajú odnože a po odkvitnutí materská rastlina pomaly hynie. Súkvetie možno po odkvitnutí ostrihnúť a odnože sa určite začnú postupne vytvárať.
Inak potrebujú rosiť, najlepšie dažďovou vodou a substrát nesmie byť premočený.
zena
23.04.09,04:05
Vcera mi jedna velmi mila pani v kvetinarstve povedala, ze je to uplne normalne. Ruzovy jazyk sa postupne sfarbi z ruzovej na zelenu a nasledne na hnedu farbu.Potom je treba cely jazyk az ku stopke zostrihnut a zacnu sa vytvarat nove rastlinky,ktore mozno pri spravnom pestovani zakvitnu.

Takuto radu som nasla pri googleni:

Stred ružice sa vyfarbí, keď bude rastlina dostatočne veľká, ale tú správnu veľkosť pozná len ona sama :) Vyfarbenie by mohlo podporiť veľmi svetlé miesto, krátkodobé priame slnko nie je na závadu.
Bromélie po odkvitnutí odumierajú, presnejšie tá ružica, ktorá kvitla. Pokiaľ ide o podporenie kvitnutia, vo veľkovýrobe sa do skleníkov púšťa etylén, v domácnosti je možné broméliu zatvoriť do igelitového vreca so zrelými jablkami, z ktorých sa tiež počas dozrievania uvoľňuje etylén, ktorý spôsobí indukciu (založenie) súkvetia. Ale ja osobne som to nikdy neskúšal, tak neviem, na ako dlho by to malo byť. Možno postačí niekoľko dní.
A len by ma zaujimalo ci to uz niekto skusal,lebo neviem si predstavit ako by som to praktizovala :) :) :)
stevomarika
03.07.09,07:09
ja mám s tilandsiou podobné skúsenosti, krásne kvitla, teraz sa ružový kvet postupne mení na zelený, takže ďakujem za informácie, viem, ako mám postupovať ďalej
mariannadr
25.03.11,06:58
Aj mne krásne kvitla - z ružového kvetu vykvitli ešte po bokoch také fialové kvietky - teraz je celá zelená a z ružice rastie druhý kvet. Uvidím, čo bude ďalej.
lujza.j
25.03.11,10:11